Jump to content
yansta

Αγορα Μεταχειρισμενου Passat Β6 2.0 Tdi

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα Passat 2.0 TDI με 170 άλογα και DSG! Βρηκα ενα με 83000 χλμ , μοντελο 03/2007 στις 12.600!

Πως σας φαινεται η τιμη? Και κατι αλλο , προσπαθησα να βρω τιμη καταλογου για να μπορεσω να κανω μια εκτιμηση ποσο θα παει ο εκτελωνισμος αλλα δε βρηκα τιποτε! Γνωριζει κανει κατι ?

Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα Passat 2.0 TDI με 170 άλογα και DSG! Βρηκα ενα με 83000 χλμ , μοντελο 03/2007 στις 12.600!

Πως σας φαινεται η τιμη? Και κατι αλλο , προσπαθησα να βρω τιμη καταλογου για να μπορεσω να κανω μια εκτιμηση ποσο θα παει ο εκτελωνισμος αλλα δε βρηκα τιποτε! Γνωριζει κανει κατι ?

από το εξωτερικό στα 2.0 κυβικά και άνω περίπου το 50% της αξίας αγοράς του αυτοκινήτου δλδ άλλα περίπου 6000 ευρώ χονδρικά τώρα δεν ξέρω τι παίζετε λογικά με το Euro4-5 που είναι αυτά που δίνουν ένα πρίμ όποτε μπορεί να κερδίσεις και κάποια χρήματα στον εκτελωνισμό. Και έαν είσαι 3 τεκνός έχεις μία μίωση 20% (εαν θυμάμε καλά) και εάν είσαι πολύτεκνος δεν έχεις τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

από το εξωτερικό στα 2.0 κυβικά και άνω περίπου το 50% της αξίας αγοράς του αυτοκινήτου δλδ άλλα περίπου 6000 ευρώ χονδρικά τώρα δεν ξέρω τι παίζετε λογικά με το Euro4-5 που είναι αυτά που δίνουν ένα πρίμ όποτε μπορεί να κερδίσεις και κάποια χρήματα στον εκτελωνισμό. Και έαν είσαι 3 τεκνός έχεις μία μίωση 20% (εαν θυμάμε καλά) και εάν είσαι πολύτεκνος δεν έχεις τελωνείο.

Μάλλον σε απατά η μνήμη σου.Οι τρίτεκνοι εδώ και 2 συναπτά έτη έχουν πλήρη απαλλαγή του φόρου ταξινόμησης.:huh:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε απατά η μνήμη σου.Οι τρίτεκνοι εδώ και 2 συναπτά έτη έχουν πλήρη απαλλαγή του φόρου ταξινόμησης.:thumbsup:

Εδώ παλεύω για το πρώτο οταν φτάσο στο τρίτο θα το θυμάμε :huh::D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το passat για πολλά παιδιά, (το έχω ξαναγράψει) άλλα ο καθένας κάνει τον προγραμματισμό του. Πάντως επί του θέματος θα σου πρότεινα, φίλε μου, να κοιτάξεις και την περίπτωση του BLUEMOTION. Καινούριος κινητήρας diesel, πολύ μπροστά από ό,τι κυκλοφορεί(dsg 7, start - stop), με πολύ χαμηλές εκπομπές καυσαερίων και πολύ χαμηλή κατανάλωση. Στη γερμανική αγορά πρέπει να έχει σχεδόν χρόνο. Δύσκολο να βρεις μεταχειρισμένο αλλά δε χάνεις τίποτα να ψάξεις. Πάντως από φορολογική άποψη και από τη μεριά της κατανάλωσης έχει μεγάλη διαφορά από τα δίλιτρα. Αυτό που αναφέρεις δεν είναι κακή περίπτωση απλά κοίταξε λίγο και το τελικό κόστος.

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις ! :thumbsup:

@ Dark Angel

Απο οσο θυμαμαι ο 2.0 TDi ειναι 1968cc! Οποτε ο συντελεστης ειναι 40%!!! Οσο για παιδια κλπ κλπ οχι δεν εχω!

@gcar

Ναι ισως εχεις δικιο αλλα να μην ανεβει κ πολυ το budget! :wacko: οποτε παραμενω στα μοντελα 2007!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους σας! Επανερχομαι στο θεμα για μια ακομη ερωτηση! Μπορειτε να μου εξηγησετε πως γινεται ο ελεγχος της ακριβειας των χιλιομετρων σε ενα μεταχερισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!

Σκεφτομαι να αγορασω ενα Passat 2.0 TDI με 170 άλογα και DSG! Βρηκα ενα με 83000 χλμ , μοντελο 03/2007 στις 12.600!

Πως σας φαινεται η τιμη? Και κατι αλλο , προσπαθησα να βρω τιμη καταλογου για να μπορεσω να κανω μια εκτιμηση ποσο θα παει ο εκτελωνισμος αλλα δε βρηκα τιποτε! Γνωριζει κανει κατι ?

Είμαι κάτοχος ενός Golf V, μοντέλο 2004, με 147.000 χλμ. σε πολύ καλή κατάσταση από κάθε άποψη (ενδεικτικά αναφέρω ότι από τα προαναφερθέντα χιλιόμετρα, χωρίς υπερβολή, τα 140.000 χλμ. έχουν γίνει σε εθνικές οδούς, λόγω εργασίας, και τα περισσότερα από αυτά με 6η ταχύτητα και 2.500 έως 3.000 στροφές - εξάλλου το φροντίζω πάντα σχολαστικά και το εσωτερικό του είναι σχεδόν σαν καινούριο, ειδικά τα καθίσματά του, τα οποία κάλυψα από την πρώτη στιγμή). Η εργασία μου από 16 Σεπτέμβρη είναι πλέον στη Θεσσαλονίκη, όπου και η κατοικία μου, και δεν χρειάζεται να μετακινούμαι με αυτοκίνητο. Οι δε άλλες απαραίτητες μετακινήσεις της οικογένειας εντός της πόλης γίνονται αποκλειστικά με το νεοαποκτηθέν Polo 1.2. Ενόψει αυτών και του πρόσφατου ερχομού στον κόσμο της μικρής μας κόρης, σκέφτομαι να πωλήσω το Golf και να αγοράσω το Passat Variant TSI 1.4 DSG. Ανωρωτιέμαι λοιπόν εάν μέσω του club μπορώ να διευκολυνθώ στην πώληση του Golf όσο και στην αγορά τυχόν υπάρχοντος μεταχειρισμένου Passat. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε λύσεις;

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μιαν απάντησή σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

¶γγελος Μαντζιάρας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topιc για να ρωτήσω, αλλά θα ήθελα να μάθω το εξής:

Έστω ότι ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Volkswagen Golf VI 1.6 TDI DSG Highline από Γερμανία http://bit.ly/9rq4x0 και με τιμή 30.900 Ευρώ.

Το επιπλέον ποσό που θα πληρώσουμε στο τελωνείο είναι ότι προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό (ποσοστό %) * 30.900 ?

Γνωρίζει κανένας που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για αγορά αυτοκινήτου από Γερμανία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα έχουν σχέση με τον εκτελωνιστή σου. Αν είναι μάγκας μέχρι και 50% μπορεί να σε κόψει από το τελωνείο. Passat 8 μηνών 2.0Τ με 3300km και full full extra πλήρωσα μόνο 6000 ευρώ το 2007.

Γενικά το τελωνείο μετράει την παλαιότητα, το τιμολόγιο και τα extra που έχει το αυτοκίνητο. Το diesel βγαίνει κανα 500-700 ευρώ παραπάνω. Περισσότερες πληροφορίες στη διάθεσή σου

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topιc για να ρωτήσω, αλλά θα ήθελα να μάθω το εξής:

Έστω ότι ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Volkswagen Golf VI 1.6 TDI DSG Highline από Γερμανία http://bit.ly/9rq4x0 και με τιμή 30.900 Ευρώ.

Το επιπλέον ποσό που θα πληρώσουμε στο τελωνείο είναι ότι προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό (ποσοστό %) * 30.900 ?

Γνωρίζει κανένας που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για αγορά αυτοκινήτου από Γερμανία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Επειδή το είχα ψάξει παλιότερα το θέμα μπορώ να σου πω πως μέχρι και τον Φεβρουάριο 2009 τα εξής :

Τιμή πώλησης : 31.000 €

Τιμή ταξινομημένο 37.000 € εάν έχεις 2 παιδιά και 31.000 € εάν έχεις 3 παιδιά με ερωτηματικό το δεύτερο ποσό ...

+

Ασφάλεια: 50-150 € (Μηνιαία ασφάλεια του αυτοκινήτου, ποσό το οποίο λογικά θα είναι μέσα στην τιμή αγοράς , αλλιώς το απαιτείς απ' τον πωλητή !)

Κόστος μεταφοράς : 500-600 €

Εκτελωνισμός(αμοιβή) + Πινακίδες + Παράβολα : 300-400 €

Σύνολο : 37.900 € για δυο παιδιά , 31.900 € για 3 παιδιά με ερωτηματικό το δεύτερο ποσό ... κι όλα αυτά στο περίπου. Ο μόνος που μπορεί να σου πει πόσο ακριβώς θα βγει μέχρι και το παραμικρό cent είναι ο εκτελωνιστής σου ..

Πάντως μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή για αναγραφή χαμηλότερου ποσού στο τιμολόγιο αγοράς , ωστόσο θέλει μέτρο, καθώς το υπουργείο οικονομικών για να αποφύγει τέτοιου είδους πρακτικές έχει διαμορφώσει ένα πίνακα αξιών και όταν υπάρχει πολύ μεγάλη απόκλιση απ' το τιμολόγιο υπολογίζει το ΦΠΑ βάσει των δικών του τιμών. Γύρω στα 3.000-4.000 Ευρώ πάντως χαμηλότερο τιμολόγιο περνούσε χαλαρά, ειδικά κ αν έχεις τσακάλι εκτελωνιστή !

Αυτό που έχω παρατηρήσει γενικώς όσες φορές που ασχολήθηκα με τέτοιον υπολογισμό , είναι ότι το να φέρεις καινούριο από το εξωτερικό δεν συμφέρει με τίποτα . Εκείνο που συμφέρει είναι το jareswagen(χρονιάρικο) ή 2-3 ετών το οποίο θα είναι φίσκα στα εξτρά και εδω με τα λεφτά αυτά παίρνει το ίδιο αλλά γυμνό !

Μην με ρωτήσετε πως τα υπολόγισα ... είναι μεγάλη ιστορία ... thumbsdown.gif

Είμαι κάτοχος ενός Golf V, μοντέλο 2004, με 147.000 χλμ. σε πολύ καλή κατάσταση από κάθε άποψη (ενδεικτικά αναφέρω ότι από τα προαναφερθέντα χιλιόμετρα, χωρίς υπερβολή, τα 140.000 χλμ. έχουν γίνει σε εθνικές οδούς, λόγω εργασίας, και τα περισσότερα από αυτά με 6η ταχύτητα και 2.500 έως 3.000 στροφές - εξάλλου το φροντίζω πάντα σχολαστικά και το εσωτερικό του είναι σχεδόν σαν καινούριο, ειδικά τα καθίσματά του, τα οποία κάλυψα από την πρώτη στιγμή). Η εργασία μου από 16 Σεπτέμβρη είναι πλέον στη Θεσσαλονίκη, όπου και η κατοικία μου, και δεν χρειάζεται να μετακινούμαι με αυτοκίνητο. Οι δε άλλες απαραίτητες μετακινήσεις της οικογένειας εντός της πόλης γίνονται αποκλειστικά με το νεοαποκτηθέν Polo 1.2. Ενόψει αυτών και του πρόσφατου ερχομού στον κόσμο της μικρής μας κόρης, σκέφτομαι να πωλήσω το Golf και να αγοράσω το Passat Variant TSI 1.4 DSG. Ανωρωτιέμαι λοιπόν εάν μέσω του club μπορώ να διευκολυνθώ στην πώληση του Golf όσο και στην αγορά τυχόν υπάρχοντος μεταχειρισμένου Passat. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε λύσεις;

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μιαν απάντησή σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άγγελος Μαντζιάρας

Εάν το golf είναι 1600cc με τα χιλιόμετρα που αναφέρετε όταν θα πάτε να το πουλήσετε σ' έναν έμπορο θα πάρετε το πολύ 5.000 € και σ έναν ιδιώτη μέγιστο 7.500 € . Για μεταχειρισμένο θα σας πρότεινα ΜΟΝΟ από ιδιώτη ή ιδιώτη μέσω αντιπροσωπείας και όχι από μάντρα ! Για το πρώτο εννοώ ότι έδωσε ή θέλει να δώσει ο ιδιώτης το αυτοκίνητο για να του κόψει τιμή η αντιπροσωπεία στην τιμή του καινούργιου που θέλει να πάρει κι αγοράζετε εσείς το αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία . Και πάλι με ερωτηματικό αυτή η περίπτωση ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Speedy ήσουν κατατοπιστικός στο θέμα "αγορά αυτοκινήτου από το εξωτερικό"...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Speedy ήσουν κατατοπιστικός στο θέμα "αγορά αυτοκινήτου από το εξωτερικό"...

Δεν κάνει τίποτα ! Πρόσθεσα και μια πληροφορία για την ασφάλεια του αυτοκινήτου καθώς κι ένα ενδεικτικό κόστος που βρήκα . 8P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.