Jump to content
maka

Εμεινα Πισω Του....

Recommended Posts

μετα απο παρατεταμενα πειραματα ...η καλυτερη ειναι η v power 95 ...

μιλας γιατην βενζινη για την οποια πηρε μεγαλο προστιμο η shell γιατι κοροιδευει τους καταναλωτες.

95αρα ακριβη ειναι!

καλυτερα με τα ιδια λεφτα βαλε 100αρα εκο που ειναι και κατοσταρα

ΠΟΤΕ v power

η οποια απλα ειναι ακριβη για να πληρωθει ο σουμαχερ

Link to comment
Share on other sites

μιλας γιατην βενζινη για την οποια πηρε μεγαλο προστιμο η shell γιατι κοροιδευει τους καταναλωτες.

95αρα ακριβη ειναι!

καλυτερα με τα ιδια λεφτα βαλε 100αρα εκο που ειναι και κατοσταρα

ΠΟΤΕ v power

η οποια απλα ειναι ακριβη για να πληρωθει ο σουμαχερ

+1000

Τώρα που έχει και κάτι μικρά έξοδα στην νέα ομάδα της mercedes.

Link to comment
Share on other sites

ασε που όποτε πας σελλ και τους πεις 20 ευρώ σου βάζουν απο μόνοι τους vpower!! machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gif;) στη σελλ! και εννοείται έχουν την απάντηση έτοιμη! εσεις δεν διευκτυνήσατε, είναι καλύτερη κτλπ!!! :p

Link to comment
Share on other sites

+1000

Τώρα που έχει και κάτι μικρά έξοδα στην νέα ομάδα της mercedes.

τι ασχετο αυτο που λες; δηλαδη οι διαφημησεις με τον σουμαχερ εγιναν τζαμπα; και αφου κοστισαν λιγα, μετα ειπαν να μητα βαλουν στην τιμη; τρελα πουλας, πλακα κανεις.

φυσικακ αι η τιμη ειναι τσιμπημενη για να βγαλουν τις διαφημησεις.

και το ξαναλεω ο λογος που εφαγε προστιμο ηταν ποτι ενω ειναι 95αρα, την προωθουν και καλα για καλυτερη.

και αυτο το προστιμο ηταν κ η αιτια που η shell εφυγε απο την Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

τι ασχετο αυτο που λες; δηλαδη οι διαφημησεις με τον σουμαχερ εγιναν τζαμπα; και αφου κοστισαν λιγα, μετα ειπαν να μητα βαλουν στην τιμη; τρελα πουλας, πλακα κανεις.

φυσικακ αι η τιμη ειναι τσιμπημενη για να βγαλουν τις διαφημησεις.

και το ξαναλεω ο λογος που εφαγε προστιμο ηταν ποτι ενω ειναι 95αρα, την προωθουν και καλα για καλυτερη.

και αυτο το προστιμο ηταν κ η αιτια που η shell εφυγε απο την Ελλαδα

Προσωπικές επιθέσεις δεν δέχομαι εγω έκανα ενα σχόλιο, δεν σε κατέκρινα ούτε σου έδωσα κανένα δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα σας παρακαλούσα να χαμηλώσετε τους τόνους της συζήτησης και να επανέλθετε στο θέμα .

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

η shell εφυγε απο την Ελλαδα επειδη τελειωσε η συμβαση μαζι της.οχι λογω βενζινης.

Δεν έφυγε για αυτό θα δεις σε δυο χρονακια γιατί έφυγε. Εγώ βάζω μόνο 100αρα και μόνο Απο ένα πρατήριο στην κηφισιά Το φιλτρο βενζίνης το αλλάζω κάθε 10000 και τις 3 φορές (38000) το φιλτρο δεν έβγαλε τίποτα.

η shell εφυγε απο την Ελλαδα επειδη τελειωσε η συμβαση μαζι της.οχι λογω βενζινης.

Δεν έφυγε για αυτό θα δεις σε δυο χρονακια γιατί έφυγε. Εγώ βάζω μόνο 100αρα και μόνο Απο ένα πρατήριο στην κηφισιά Το φιλτρο βενζίνης το αλλάζω κάθε 10000 και τις 3 φορές (38000) το φιλτρο δεν έβγαλε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

στις ειδησεις ανεφεραν οτι το συμβολαιο τελειωσε(και προφανως δεν τα βρηκαν στα φραγκα για την ανανεωση του).το ιδιο μου ειπε και ο βενζινας μου που τον ρωτησα.να σου πω την αληθεια, ζαμαν φου.εχω να βαλω βενζινη shell στο αμαξι μου αρκετα χρονια.προτιμω τις μικρες Ελληνικες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να μαθω τωρα τον ''πραγματικο'' λογο;σε 2 χρονια μπορει να εχω ψοφησει...

επειδη ο αλλος θα σε σκασει και δεν προκειτε να σου πει.... :blush::rolleyes::whistling:

λογο της δουλειας μου....επιτρεψτε μου να ξερω ελαχιστα πραγματακια παραπανω.....

η shell πραγματικα εφυγε επειδη τελειωσε η "ενοικιαση" που ειχε αλλα με μια μικρη λεπτομερια....δεν την ανανεωσε γιατι δεν της την ανανεωσαν...το για ποιον λογο δεν θελω να τον αναφερω απλα εκτος απο την αμολυβδη της που δεν ηταν 95 οκτανια ,ουτε 100 αλλα 97,κατι βρηκαν στις κεντρικες αποθηκες της μετα απο ελενχο που εγινε αμεσως μετα απο την αποτομη μειωση των τιμων της.........

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

thanks man :blush:

γενικα το θεμα βενζινης ειναι περιεργο στην Ελλαδα.δεν προκειτε να βρει κανεις ακρη.......κατι πο ισως πολυ δεν το ξερουν(βεβαια δεν νομιζω να ενδιαφερει πολλους αλλα θα το γραψω για να ανεβασω τα post μου... :rolleyes::whistling::D ),

στην Ελλαδα υπαρχουν μονο 2 εταιριες BP και shell(εστω υπηρχαν με αυτα τα ονοματα πριν πουληθουν).ολες οι αλλες δεν ειναι εταιριες αλλα μεταπωλειτες..........

βεβαια ααυτο δεν εχει καμια σχεση και απλα το αναφερω.δεν αλλαζει κατι..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

οταν λες μεταπωλητες;εννοεις οτι αγοραζουν απο shell και bp και πουλανε με την δικη τους επωνημια;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες μεταπωλητες;εννοεις οτι αγοραζουν απο shell και bp και πουλανε με την δικη τους επωνημια;

αγοραζουν το καυσιμο σε "ακατεργαστη"μορφη...απλα η καθε "εταιρια" κανει μετα τα δικα της φιλτραρισματα,προσθηκες και αλλα τετοια....

απλα επειδη ειμαι μεγαλο και μπερδεμενο το θεμα αλλαζουμε συζητηση και παμε στο προηγουμενο θεμα.... B)8) 8)

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

μιλας γιατην βενζινη για την οποια πηρε μεγαλο προστιμο η shell γιατι κοροιδευει τους καταναλωτες.

95αρα ακριβη ειναι!

καλυτερα με τα ιδια λεφτα βαλε 100αρα εκο που ειναι και κατοσταρα

ΠΟΤΕ v power

η οποια απλα ειναι ακριβη για να πληρωθει ο σουμαχερ

εδω ειμαι απολυτως συμφωνος

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

- Off topic μου εκανε εντυπωση η απαντηση του μηχανικου οτι απο την ηλεκτρονικη διαγνωση θα φαινοταν αν ειχε προβλημα η βαλβιδα Ν75!! Φιλε diMake χαιρομαι που βγηκες αληθινος, οπως επισης ευχαριστω και ολους τους αλλους για την συμπαρασταση και τις ιδεες. Καλες γιορτες και "Καλα & Πολλα χιλιομετρα!!!

εχω την εντυπωση οτι η Ν75 δεν βγαζει σφαλμα.....ειναι σιγουρο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα καύσιμα είναι το πιο βρωμικο νόμιμο εμπόριο που υπάρχει στην Ελλάδα. Η μοναδική βενζίνη που ερχόταν έτοιμη στην Ελλάδα (εισαγωγής) ήταν η vpower racing. Όλες οι άλλες είναι πρώτη ύλη που δυιλιζεται (νοθευεται ) στην Ελλάδα. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν υποδομές για να βγει σωστό καύσιμο . Ένας μόνο φορέας διυλιζει (ελληνικά δυιλιστηρια) και οι εταιρείες δίνουν τα συμπληρώματα που η κάθε μια χρησιμοποιεί και ζητάει να μπουν στα καύσιμα της , να ανακατευτουν και μετά να τα πάρει. Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι η παραγγελία εκτελείται σωστά. Επιπλέον όταν φεύγουν τα καύσιμα Απο τις αποθήκες της εταιρείας χ για να πανε στο πρατήριο κανείς δεν ξέρει τι κάνουν τα βυτια. Η πιο αθώα πατέντα που κάνουν είναι να αφήνουν τα βυτια στον ήλιο ( συστολη διαστολη υγρών) και η χειρότερη να περνούν Απο κάτι παράγκες στον Ασπρόπυργο και να ασχολούνται με την χημεία. Μετά πάμε στο πρατήριο όπου εκεί γίνεται της Πόπης. Και μην πει κανείς ότι δεν είναι όλοι ίδιοι γιατί όπου και να έχω βάλει βενζίνη εδώ στην Ελλάδα κάνω 400-500 χιλιόμετρα και στην ιταλία που πήγα έκανα με κάθε γέμισμα 500-600 και με σαφώς πιο γρηγορη οδήγηση.

Επίσης δεν είναι τυχαίο οτι στην Ελλάδα απαγορεύεται το πετρελαιο το οποίο θα μείωνε παρά πολύ την κατανάλωση καυσίμων και δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και κάτι ταξί Mercedes με τελειους κινητήρες στην Ελλάδα βγάζουν καπνό του κέρατα. Αν στο φόρουμ είναι κανένας παλιός μηχανικός που ασχολείται με diesel θα θυμάται ότι για να περάσουν ΚΤΕΟ τα ταξί εβαζαν καθαρό πετρέλαιο και μια μπίλια στο σωληνακι για να μπορουν να περάσουν καυσαέρια.

Επίσης η πιο ακριβή βενζίνη στην Ελλάδα μετά την φυγή των shell & BP είναι η κρατικά ελεγχόμενη ΕΚΟ

Τέλος μου σηκώθηκε η τρίχα όταν ο φίλος που βάζω βενζίνη πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι κάθε φορά που έρχεται το βυτιο δίνει και ένα 20αρικο σε αυτόν με το βυτιο για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Τώρα λέτε μια εταιρεία σαν την shell η την BP να σκοτισει τα @ρχ!δ!@ της ναι να κάτσει εδώ;

Edited by Stamos T
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα καύσιμα είναι το πιο βρωμικο νόμιμο εμπόριο που υπάρχει στην Ελλάδα. Η μοναδική βενζίνη που ερχόταν έτοιμη στην Ελλάδα (εισαγωγής) ήταν η vpower racing. Όλες οι άλλες είναι πρώτη ύλη που δυιλιζεται (νοθευεται ) στην Ελλάδα. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν υποδομές για να βγει σωστό καύσιμο . Ένας μόνο φορέας διυλιζει (ελληνικά δυιλιστηρια) και οι εταιρείες δίνουν τα συμπληρώματα που η κάθε μια χρησιμοποιεί και ζητάει να μπουν στα καύσιμα της , να ανακατευτουν και μετά να τα πάρει. Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι η παραγγελία εκτελείται σωστά. Επιπλέον όταν φεύγουν τα καύσιμα Απο τις αποθήκες της εταιρείας χ για να πανε στο πρατήριο κανείς δεν ξέρει τι κάνουν τα βυτια. Η πιο αθώα πατέντα που κάνουν είναι να αφήνουν τα βυτια στον ήλιο ( συστολη διαστολη υγρών) και η χειρότερη να περνούν Απο κάτι παράγκες στον Ασπρόπυργο και να ασχολούνται με την χημεία. Μετά πάμε στο πρατήριο όπου εκεί γίνεται της Πόπης. Και μην πει κανείς ότι δεν είναι όλοι ίδιοι γιατί όπου και να έχω βάλει βενζίνη εδώ στην Ελλάδα κάνω 400-500 χιλιόμετρα και στην ιταλία που πήγα έκανα με κάθε γέμισμα 500-600 και με σαφώς πιο γρηγορη οδήγηση.

Επίσης δεν είναι τυχαίο οτι στην Ελλάδα απαγορεύεται το πετρελαιο το οποίο θα μείωνε παρά πολύ την κατανάλωση καυσίμων και δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και κάτι ταξί Mercedes με τελειους κινητήρες στην Ελλάδα βγάζουν καπνό του κέρατα. Αν στο φόρουμ είναι κανένας παλιός μηχανικός που ασχολείται με diesel θα θυμάται ότι για να περάσουν ΚΤΕΟ τα ταξί εβαζαν καθαρό πετρέλαιο και μια μπίλια στο σωληνακι για να μπορουν να περάσουν καυσαέρια.

Επίσης η πιο ακριβή βενζίνη στην Ελλάδα μετά την φυγή των shell & BP είναι η κρατικά ελεγχόμενη ΕΚΟ

Τέλος μου σηκώθηκε η τρίχα όταν ο φίλος που βάζω βενζίνη πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι κάθε φορά που έρχεται το βυτιο δίνει και ένα 20αρικο σε αυτόν με το βυτιο για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Τώρα λέτε μια εταιρεία σαν την shell η την BP να σκοτισει τα @ρχ!δ!@ της ναι να κάτσει εδώ;

Φίλε μου αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι τα βυτία παραδίδουν τα καύσιμα στα πρατήρια σε διαμερίσματα που είναι σφραγισμένα και αποσφραγίζονται παρουσία του πρατηριούχου και ταυτόχρονα παραδίδεται και σφραγισμένο μπουκαλάκι με δειγμα από το καύσιμο που παραδίδεται.Αυτό σημαίνει ότι ο κάθε πρατηριούχος αν είναι προσεκτικός παραλαμβάνει σωστό εν' γένει καύσιμο ή αν διαπιστώσει νοθεία μπορεί να προχωρήσει σε χημική ανάλυση του δείγματος.

Κατά την άποψή μου η νοθεία γίνεται 99% από τον πρατηριούχο είτε σκόπιμα (προσθέτοντας φτηνά υποκατάστατα) είτε από αμέλεια που ωφείλεται σε κακοσυντηρημένες και ακάθαρτες δεξαμενές αποθήκευσης ή ακόμα και μη στεγανές δεξαμενές στις οποίες εισρέουν νερά και λάσπες.

Τώρα οσον αφορά τις BP - Shell αν ήθελαν να ελέγξουν την ποιότητα των καυσίμων κατευθείαν από το συνεργαζόμενο πρατήριο θα μπορούσαν να το κάνουν βάζοντας οικονομικές ρήτρες ή παύση συνεργασίας με πρατήρια που θα εύρισκαν με νοθευμένο καύσιμο μετά από έλεγχο.

Απλά η Ελλάδα είναι μικρή αγορά για τους κολωσσούς είχαν καλή οικονομική προσφορά από τους Ελληνικά Πετρέλαια και Μοτοροιλ, τα πούλησαν και έφυγαν.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν πουλησαν γιατι ειχαν καλη προσφορα.

εχω φιλο βενζινα shell

δειτε τι προστιμο εφαγαν γιατι ελεγαν πως η v power δεν ειναι απλη 95αρα με προσθετα (ολες εχουν προσθετα)

επισης ηταν ετοιμα και αλλα προστιμα να πεσουν και ετσι αποφασισαν πως δεν αξιζει να μεινουν.

στην αρχη ηταν απειλη προς την Ελλαδα για να γκλυτωσουν το προστιμο αλλα η κυβερνηση δεν λυγισε και ετσι αναγκαστηκαν να φυγουν.

επισης η δικια τους κατοσταρα ειναι πανακριβη και απορω ποιος δινει 1,5 για κατοσταρα οταν μπορει να βαλει την καθαρη και με τα καλυτερα προσθετα κατοσταρα της εκο με 1,27

επισης απορω ποιος βαζει vpower . οκ να το κανει εν γνωσει του για να παρει ενα ποτηρι, ενα αυτοκινητακι , ενα δε ξερω τι οκ αφου αυτο θελει και δεν καταλαβαινει οτι πεφτει θυμα. αλλα απορω πως ειναι δυνατον να πληρωνεις 95αρα (vpoweer) και να μη βαζεις με τα ιδια λεφτα κατοσταρα εκο.

και στην τελικη αμαν πια με την μανια να βαζετε κατοσταρα.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

σιγουρα δινει 5% παραπανω χιλιομετρα αλλα κοστιζει 20% παραπανω οποτε χαμενοι βγαινετε.

επισης ισως να ι δινει 5 αλογα . ε και;;;;

χαστε 10 κιλα η βγαλτε τη σαβουρα που κουβαλατε στο πορτμπαγκαζ και θα ειναι σα να πηρατε 5 αλογα.

μην πεφτετε θυμα του και καλα βαζω κατοσταρα για να αντεξει το αμαξι.

δηλαδη κατι αμαξι που κυκλοφορουν 30 χρονια, εβαζαν κατοσταρα; και να ρωτησω. ξερει κανεις ποσο κανει η κατοσταρα στην γερμανια; υπαρχει κατοσταρα στην γερμανια; βαζουν κατοσταρα στην γερμανια;

καθε ποτε αλλαζουν λαδια στην γερμανια; καθε 15000 οπως λεει η εταιρεια η νωριτερα "για να ειμαι ησυχος".....¨

τελικα απορω. εμεις ζουμε στην Ελλαδα της φτωχιας ή στο Μονακο. και τελικα μηπως αγορασαμε πορσε...

και ας βαλει καποιος κατω τα λεφτα τα εξτρα που θα δωσει για να βαζει κατοσταρα επι 7 χρονια και ας δει μηπως τελικα μπορουσε να παρει καλυτερο αμαξι με αυτα τα λεφτα και να του εβαζε 95αρα......

πχ αν εχεις το golf 140 θα μπορουσες να εχεις παρει το GT μονο με τα χρηματα που ξοδευεις τωρα για να βαζεις κατοσταρα και να αλλαζεις τα λαδια καθε 7500; μηπως το να βαζεις κατοσταρα για να εχεις παραπανω αλογα, τελικα δεν συμφερει;;;

για σκεφτειτε το.

εγω παντως στη νδυναμη δεν καταλαβαινω καμια διαφορα οταν εβλαα κατοσταρα στην αρχη για αρκετα χιλιαδες χιλιομετρα και μετα αρχισα να βαζω 95αρα. το ιδιο δυνατα τραβουσε το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική βενζίνη που ερχόταν έτοιμη στην Ελλάδα (εισαγωγής) ήταν η vpower racing.

η μοναδικη βενζινη που ερχετε ετοιμη στην Ελλαδα ειναι η BP ultimate...

η shell εχει σταματησει εδω και 5 τουλαχιστον χρονια να φερνει ετοιμη την vpower r....(αν εγινε ποτε αυτο)

επικολληση απο ενα αρθρο που βρηκα στο ιντερνετ...

"Τον Ιούνιο του 2003 η BP Ultimate, εισαγόμενη

εξ ολοκλήρου από τα ευρωπαϊκά διυλιστήρια της ΒΡ,

έγινε η πρώτη βενζίνη 100 οκτανίων που εμφανίστη-

κε στην ελληνική αφορά. Κατέκτησε την πρώτη θέση

στα καύσιμα υψηλών προδιαγραφών χάρη στις κο-

ρυφαίες επιδόσεις που προσφέρει, ενώ παράλληλα

είναι και πιο φιλική προς το περιβάλλον, με μοναδική

σύνθεση χωρίς θείο (SF)."

οποιος δεν βαριεται το διαβαζει ολο αλλα εγω βαριεμαι υπερβολικα..... :whistling: :whistling: :whistling:

http://www.superbrands.gr/cms/images/stories/pdf_files/bible2/BP.pdf

Επιπλέον όταν φεύγουν τα καύσιμα Απο τις αποθήκες της εταιρείας χ για να πανε στο πρατήριο κανείς δεν ξέρει τι κάνουν τα βυτια. Η πιο αθώα πατέντα που κάνουν είναι να αφήνουν τα βυτια στον ήλιο ( συστολη διαστολη υγρών) και η χειρότερη να περνούν Απο κάτι παράγκες στον Ασπρόπυργο και να ασχολούνται με την χημεία.

εδω ειμαι τελειως συμφωνος μαζι σου....εσυ κατι ξερεις..... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

λοιπον δεν πουλησαν γιατι ειχαν καλη προσφορα.

εχω φιλο βενζινα shell

δειτε τι προστιμο εφαγαν γιατι ελεγαν πως η v power δεν ειναι απλη 95αρα με προσθετα

επισης ηταν ετοιμα και αλλα προστιμα να πεσουν και ετσι αποφασισαν πως δεν αξιζει να μεινουν.

πολυ σωστα αλλα ειναι και καποια αλλα που εγιναν και επεσε προστιμο..

:drinks::whistling: :whistling:

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαστειτε.....βγηκε καινουργια αμολυβδη 102 οκτανιων.... sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif αλλα μαλλον δεν θα την δουμε Ελλαδα.... thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαστειτε.....βγηκε καινουργια αμολυβδη 102 οκτανιων.... sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif αλλα μαλλον δεν θα την δουμε Ελλαδα.... thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Αλλά κι'αν τη δούμε έτσι όπως πάμε μάλλον δεν θα την αγοράσουμε. Σε λίγο μάλλον σε 95άρα θα πάμε και θα την καίμε με 6η στις 1600 στρ/λεπτό. Όπως dsg ένα πράγμα.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.