Jump to content
Panosgr

Αύξηση Κατανάλωσης Και Θορύβου Με Bilbao Ζάντες

Recommended Posts

Guest Κωστας VR6

Εγώ δεν ανέφερα πουθενά ούτε κανέναν "τάδε" ούτε και τον κουμπάρο σου. Εγώ μιλάω για τον εαυτό μου.

Και επειδή πριν πάρω το golfάκι μου με την 18άρα τη bilbao που έχει 40άρι προφίλ και ΔΕΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ είχα κάνει και test drive το leon tsi 1.8 160 με 17άρα μπορώ να πω ότι το δικό μου είναι πολύ πιο άνετο.

δεν ειπα για εσενα φιλε μου! απλα το αναφερα να μην αρχισουμε παραδειγματα απο αλλα αμαξια!

γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ειναι Golf! ;) να μηλαμε παντα για το ιδιο αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον ο καλύτερος συνδυασμός για κάποιον που θέλει να ανεβεί. 1cm μικρότερο προφίλ από τη 16άρα, αλλά και 1cm μεγαλύτερο από τη 18άρα. ¶σχετο, από ότι διαβάζω πάντως, το μεγαλύτερο όφελος συνολικά το έχει όποιος καταφέρνει να ξεφορτωθεί τα άθλια energy...

Ναι έχεις δίκιο, είναι τραγικό λάστιχο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον ο καλύτερος συνδυασμός για κάποιον που θέλει να ανεβεί. 1cm μικρότερο προφίλ από τη 16άρα, αλλά και 1cm μεγαλύτερο από τη 18άρα. ¶σχετο, από ότι διαβάζω πάντως, το μεγαλύτερο όφελος συνολικά το έχει όποιος καταφέρνει να ξεφορτωθεί τα άθλια energy...

Με αυτή τη φράση τα είπες όλα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω γυρίσει Αθήνα. Ο φίλος που ψάχνεται για τις Bilbao μπορεί αν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου με pm ώστε να του δώσω το golfάκι για ένα 5λεπτο-10λεπτο test drive.

Φίλε επικοινώνησε μαζί μου. Αν δεν τις βάλεις θα το μετανιώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Βρίσκομαι σε προχωρημένες σκέψεις για την αγορά ενός 1.4 TSi 160hp και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η επιλογή του Bilbao πακέτου ζαντών.

Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο η εφαρμογή ενός τέτοιου πακέτου (απο 16 σε 18άρα κλπ)έχει επίπτωση σεην κατανάλωση και στην ποιότητα κύλισης (θόρυβος).

καλυτερα βαλε 16αρες. χαμηλοτερη καταναλωση και καλυτερη αποσβεση των ανωμαλιων του δρομου, στις λακουβες

αλλιως βαλε 17αρες αν θελεις να το παιζεις μουρη στα κοριτσακια τα 18χρονα

18αρες απορω που το σκεφτεσαι.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει χιλιοειπωθεί οι επιλογές του καθενός είναι προσωπικό γούστο πάντοτε...

Το οτι το Golf με τις στάνταρ 16άρες δεν βλέπετε είναι προσωπική εκτίμηση μου και

δεν σημαίνει οτι είναι και κανόνας για τους υπόλοιπους..

Το ότι κάποιος επιλέγει να βάλει τις μακράν πιο όμορφες εργοστασιακές ζάντες του Golf

(που τυχαίνει να είναι 18αρες) σαφώς και δεν είναι απορίας άξιον.

Με μια ματιά σε όλη την διαφημιστική καμπάνια και σε πληθώρα φωτογραφιών στο διαδίκτυο

γίνεται εύκολα αντιληπτός ο λόγος της επιλογής αυτής..

Σαφώς και πρέπει όμως να δεχτούμε τυχόν λιγότερη άνεση ή αυξημένη κατανάλωση αλλά και

σαφώς δεν σημαίνει οτι έχει στόχο τα 18χρονα κοριτσάκια καθώς πολύ από εμάς που τις επιλέξαμε

είμαστε παντρεμένοι και με παιδιά (και κάτι τέτοιο ίσως και μας θίγει)..

Το μεράκι μας για όμορφο αυτοκίνητο στο σύνολο του ίσως να είναι αρκετό για την εκάστοτε

επιλογή μας πάνω του.

Ο μηδενισμός που συναντά κανείς στα forums ανεξαρτήτως αντικειμένου είναι πραγματικά απορίας

άξιον τελικά...

Φιλικά και χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση..

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά μου να πω (ή μάλλον να συμπληρώσω και επιβεβαιώσω) ότι οι 18άρες ζάντες είναι γεγονός ότι αυξάνουν την κατανάλωση και τον θόρυβο. Δεν γίνετε να τα θέλουμε όλα στην εντέλεια. Πρέπει να θυσιάσουμε κάτι για να δείξει ωραία το αυτοκίνητο μας. Προσωπικά δεν με πειράζει που θα πληρώσω παραπάνω βενζίνη καθώς οι ζάντες που φοράω (Vancouver) ήταν και ένας βασικός λόγος που με τράβηξε το νέο Golf. Κανονικά πήγαινα για EOS. Ήμουν στο τσακ να το παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πληροφόρηση κάποιον που θέλουν να βάλουν τις Bilbao να πω και γω μετά από περίπου 5.000χλμ συμβίωσης μαζί τους 2 αρνητικά...

Επειδή είχα φαγωθεί πως δεν κοπανάνε να πω πως μετά από τα 5.000 χλμ που λογικά "έκατσε" η ανάρτηση μου έχουν αρχίσει και κοπανάνε αισθητά περισσότερο.

Δεν είναι κάτι που δεν αντέχετε ή κάτι που πρέπει να φοβάστε απλά το λέω γιατί ως τώρα η συμπεριφορά του αμαξιού μου ήταν σαν να φοράω 16άρα!

Επίσης κάτι που πρέπει να γνωρίζεται είναι πως αν τις γρατζουνίσετε δεν επιδιορθώνονται ή τουλάχιστον αν τις αναλάβει ο Πέττας θα σας πάρει κοντά 300¤ για βούρτσισμα! Η μόνη λύση για κάποιους με κακή συνήθεια να παρκάρουν κολλητά στο πεζοδρόμιο είναι να τις βάψετε οπότε και δέχονται τοπική επιδιόρθωση!

Σκέφτομαι να τις βάψω(κάποια στιγμή) μαύρες ΜΑΤ και να αφήσω ένα ασημή δακτύλιο. Κάτι σαν τις ζάντες του R32 απλά διστάζω γιατί δεν ξέρω αν θα μου αρέσει το αποτέλεσμα!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο καθενας με τα γουστα του που λεμε.

Εγω πριν ακομα παραγγειλω το γολφ μου το ονειρευομουνα με bilstein κ 18αρες ζαντες οπως κ θα το κανω, δε πα να χασω απο ανεση κ να πληρωνο παραπανω βενζινη, αρκει που θα το βλεπω κ θα το γουσταρο. Αλλωστε το γολφακι ειναι ειδη οικονομικο (σε σχεση με το rally που ειχα πριν 12-13 λιτρα στα 100χλμ) :cry:

Εγω προσωπικα βλεπω πιο πολλα θετικα++

+Δειχνει πιο ομορφο το αμαξι(οχι απαραιτητα για τα 18χρωνα οπως ανεφερε καποιος πιο πανω, για μενα κ μονο!), καλυτερο φρεναρισμα/επυταχυνση, καλυτερο κρατημα στις στροφες, πιο χαρουμενες οι μερες απο το πρωί 8)

-Ειναι λιγο πιο ακριβα, κοπαναει πιο πολυ απο τις 17αρες(λογικο λογω του προφιλ του ελαστικου, αλλα ρε παιδια οπου εχει λακουβες παμε λιγο πιο σιγα, 3 λεπτα θα αργισουμε εκει που εχουμε να παμε οχι παραπανω, μετρημενα) κ παραπανω καταναλωση.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του, εμενα προσωπικα μ'αρεσει να μοιραζομαστε τη γνωμη μεταξυ μας κ να συμβουλεβομαστε, αλλα οχι να προσπαθουμε να πισουμε καποιον οτι this way k tespa, κατανταει γελιο. :drinks:

Αντε να δουμε ποτε θα μαζευτουν αυτα τα ριμαδια τα ευρω, να το συκοσω να τα βαλω ολα μαζι. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Τι προτιμάει ο καθένας. Εγώ τη 18άρα μου δεν την αλλάζω για τίποτα στον κόσμο. Αλλά και να αλλάξω κάποια στιγμή δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο από 18" :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.