Jump to content
GIANNIS_KAN

Epc ?

Recommended Posts

Ρε παιδια μου εβγαλε πριν λιγο την ενδειξη EPC,ειδα στο manual οτι πρεπει να το παω σε αντιπροσωπεια.Το πρωι ακουγοτανε ενας ηχος αλλα δεν εδωσα σημασια και τωρα που γυρισα απο δουλεια στο δρομο το πιεσα λιγο και μου το αναψε.Το αμαξι βασικα δεν φορτωνει οπως πριν και αν το σβησω,γυρισω το κλειδι για να κανει το Check και μετα παω να βαλω μπρος δεν αναβει,μονο εαν πατησω και γκαζι.Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι γτ αυριο δεν προλαβαινω να το παω αντιπροσωπεια? :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Το λαμπακι του EPC αναβει συνηθως οταν εχεις προβλημα στο ηλεκτρογκαζο η στην πεταλουδα.

Συνηθως διωρθωνετε με καθαρησμα της πεταλουδας.

Link to comment
Share on other sites

Και ο ηχος??Μονο αυτα παιζουνε δλδ οταν αναβει αυτη η ενδειξη?

Εχει να κανει με το καθαρισμα της πεταλουδας μονο ή θελει καλιμπραρισμα η πεταλουδα???

Link to comment
Share on other sites

Είχα απίστευτο πρόβλημα (έχω ποστάρει παλιότερα) με το EPC και το ηλεκτονικό γκάζι. Είχε πρόβλημα ο αισθητήρας γκαζιού, ο οποίος άλλαξε στην εγγύηση). Βέβαια μ' άφησε σε weekend ταξίδι έξω από τη Λειβαδιά. Για να μην πολυλογώ πήγαινε αμέσως να το κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα αντιπροσωπεια και μου αλλαξανε εναν "αισθητηρα" ο οποιος απλα χαλασε χωρις να μου δωσουνε καποια απαντηση για το πως κτλπ,μαλλον δεν ξερανε και οι ιδιοι.Τεσπα η ενδειξη EPC ειναι πλεον παρελθον,οσο για τον ηχο μου ειπανε οτι εχει χαλασει ενα ρουλεμαν στον εκκεντροφορο αλλα δεν ειχανε ανταλλακτικο οποτε μου ειπανε να παω απο βδομαδα να το φτιαξουνε,μεχρι τοτε με συμβουλεψανε χαλαρη οδηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εμένα μου αναψε πρώτη φορα σημερα (ουτε εμενα φορτωνει το αμαξι σήμερα) αλλα μετα απο 4-5Κμ πορείας έσβησε.

Η συμπεριφορα δεν παρατήρησα να αλλάζει.

Μάλλον καθάρισμα πεταλούδας και μένα..

Link to comment
Share on other sites

μου το ειχε κανει και μενα στο παρελθον...αλλα μετα απο λιγο εσβησε μονο του...ακουσα πως οφειλεται και σε κακης ποιοτητας βενζινη καμια φορα...

Καλισπερα.εχω ενα golf v 1.6 fsi.Τη θα γινει με αφτο το EPC???? new_grrrr.gif ειχε να μου το κανει καιρο(ξερετε που πατας το γκαζι κ δεν παει πανω απο 1.000 στροφες κ μολις σβησεις κ βαλεις παλι μπροστα ολλα οκ)κ μου το εκανε εχθες 2 φορες με διαφορα 5 λεπτων.τι μια μολισ πηγα να περασω μια διασταβρωση κ εφτυχως που απεφηγα τα χειροτερα. ;)Τι πρεπει να κανω τελικα για να τελειωνω με αφτο το προβλιμα????

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα.εχω ενα golf v 1.6 fsi.Τη θα γινει με αφτο το EPC???? new_grrrr.gif ειχε να μου το κανει καιρο(ξερετε που πατας το γκαζι κ δεν παει πανω απο 1.000 στροφες κ μολις σβησεις κ βαλεις παλι μπροστα ολλα οκ)κ μου το εκανε εχθες 2 φορες με διαφορα 5 λεπτων.τι μια μολισ πηγα να περασω μια διασταβρωση κ εφτυχως που απεφηγα τα χειροτερα. ;)Τι πρεπει να κανω τελικα για να τελειωνω με αφτο το προβλιμα????

να καθαρισεις την πεταλουδα και αφου το κανεις αυτο να πεταξεις το μαμα φιλτρο αερα και να βαλεις ενα aftermarket με λαδι.

Link to comment
Share on other sites

να καθαρισεις την πεταλουδα και αφου το κανεις αυτο να πεταξεις το μαμα φιλτρο αερα και να βαλεις ενα aftermarket με λαδι.

Φιλτρο εχω βαλει ενα green.ευχαριστω πολυ!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2010 at 2:02 PM, ekaradimos said:

Είχα απίστευτο πρόβλημα (έχω ποστάρει παλιότερα) με το EPC και το ηλεκτονικό γκάζι. Είχε πρόβλημα ο αισθητήρας γκαζιού, ο οποίος άλλαξε στην εγγύηση). Βέβαια μ' άφησε σε weekend ταξίδι έξω από τη Λειβαδιά. Για να μην πολυλογώ πήγαινε αμέσως να το κοιτάξουν.

Ο αισθητηρας γκαζιου είναι πάνω στην πεταλούδα;...ποιον αισθητηρα εννοεις;...ρωταω  γτ με αφήνει από γκαζι( μένει νεκρό όσο και αν το πατησω) μέχρι να σβήσω κάνα 2-3 φορές για να δουλέψει σωστά μέχρι κάποια χλμ...έχω αλλάξει πεταλουδα γκαζιου πενταλ γκαζιου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.