Jump to content
dmatso

Rns 510

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

πρόκειται σύντομα να εγκαταστήσω στο αυτοκίνητό μου το RNS 510 με το Navi και τον HDD. Όπως είναι λογικό -για λόγους ασφάλειας- όταν παίζει κάποιο DVD με εικόνα και ήχο, όταν το αυτοκίνητο βρεθεί εν κινήσει η οθόνη σβήνει με ένα μήνυμα ασφαλείας. Γνωρίζω ότι υπάρχει κάποιο module που κάνει bypass σε αυτή την δικλείδα ασφαλείας που βάζουν τα εργοστάσια και το dvd παίζει κανονικά ακόμα και όταν το αυτοκίνητο κινείται. Θα ήθελα καταρχάς να ακούσω εντυπώσεις από αυτούς που το έχουν στο αυτοκίνητό τους και ειδικότερα για το Navi και την ύπαρξη του δίσκου. Πόσο χρήσιμα είναι ή όχι κλπ, αν οι χάρτες είναι ικανοποιητικοί κλπ. Γνωρίζει κανείς (από προσωπική εμπειρία ως κάτοχος ή από γενικές γνώσεις) αν μπορεί να γίνει Bypass το σύστημα ασφάλειας μέσω Canbus ή κάποιου άλλου τρόπου χωρίς να χρησιμοποιηθεί το extra module;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

πρόκειται σύντομα να εγκαταστήσω στο αυτοκίνητό μου το RNS 510 με το Navi και τον HDD. Όπως είναι λογικό -για λόγους ασφάλειας- όταν παίζει κάποιο DVD με εικόνα και ήχο, όταν το αυτοκίνητο βρεθεί εν κινήσει η οθόνη σβήνει με ένα μήνυμα ασφαλείας. Γνωρίζω ότι υπάρχει κάποιο module που κάνει bypass σε αυτή την δικλείδα ασφαλείας που βάζουν τα εργοστάσια και το dvd παίζει κανονικά ακόμα και όταν το αυτοκίνητο κινείται. Θα ήθελα καταρχάς να ακούσω εντυπώσεις από αυτούς που το έχουν στο αυτοκίνητό τους και ειδικότερα για το Navi και την ύπαρξη του δίσκου. Πόσο χρήσιμα είναι ή όχι κλπ, αν οι χάρτες είναι ικανοποιητικοί κλπ. Γνωρίζει κανείς (από προσωπική εμπειρία ως κάτοχος ή από γενικές γνώσεις) αν μπορεί να γίνει Bypass το σύστημα ασφάλειας μέσω Canbus ή κάποιου άλλου τρόπου χωρίς να χρησιμοποιηθεί το extra module;

:)

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup:

Σε ευχαριστώ, αυτό το βίντεο το είχα δεί. Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει μια πιο "μόνιμη" λύση (πέραν του module) μιας και κάθε φορά που θα σβήνει το RNS θα πρέπει να επαναλαμβάνεται η διαδικασία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να βγουν οι χάρτες της μαμάς VW από το RNS 510 και να μπουν άλλοι χάρτες με άλλο πλοηγό ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρόμοια ερώτηση με τον Speedy, βρήκα διάφορα RNS 510 μεταχειρισμένα στο αγγλικό ebay, χωρίς να έχω ψάξει και ιδιαίτερα, είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και φθηνότερα.

Η βασική μου ερώτηση είναι η εξής: γιατί να μην πάρω με περίπου 700 ευρώ κάτι σαν και αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/VW-RNS-510-mfd3-DVD-NAVIGATION-VERSION-B-touchscreen_W0QQitemZ270560043047QQcmdZViewItemQQptZUK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems?hash=item3efea2a027

ή κάποιο άλλο παρόμοιο από τη στιγμή που κοστίζουν κάπου εκεί?

Υπάρχει άλλο πρόβλημα εκτός από το ότι δεν θα έχω TV (δεν θέλω), Bluetooth (δεν μιλάω στο αυτοκίνητο γιατί το θεωρώ πολλές φορές απερίσκεπτο) ή 5 διαφορέτικα destinator-igo-garmin κτλ κτλ.????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

σε λιγο καιρο θα παω για polo GTI.

σκευτομαι να βαλω το RNS310 αλλα μου τη σπαει γιατι εχει μικρη οθονη.

λεω μηπως παρω μετα να βαλω το RNS510 η used η απο ebay η με καποιο group buy.

ποσο ευκολα μπορει να μπει και να λειτουργει κανονικα και το navi και ολα?

πιστευετε οτι αξιζει να κανω κατι τετοιο η να βαλω απο την αρχη το 310?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να μπει ως εξτρα στο Polo GTI μονο το RNS310-RCD510

φυσικα αν τελικα καταληξω στο να βαλω μετα το RNS510 δεν θα τα σκασω για το RNS310 ξεχασα να το πω. closedeyes.gif

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

loipon ti lete?

Δε γνωρίζω το λόγο που κάποιος παραπάνω είπε ότι το RNS 510 δεν μπορεί να μπεί σε Polo GTi. Μπορεί και να έχει δίκιο, δεν το γνωρίζω. Παρ'όλα αυτά μου φαίνεται λογικό να μπαίνει κανονικότατα, ίσως να χρειάζεται κάποια τελευταία έκδοση λογισμικού για την άψογη συνεργασία με το canbus κια νέους χάρτες, αλλά και πάλι πιστεύω ότι ταιριάζει.

Εγώ στο eos έβαλα το RNS510 πριν από μερικούς μήνες, αγορασμένο από το ebay. Όλα δουλεύουν άψογα, χάρτες, τιμόνια τα πάντα. Η εγκατάστασή του μου πήρε περίπου 10 λεπτά - και είμαι γενικότερα άσχετος με τα ηλεκτρολογικά να φανταστείς. Επίσης πρόσθεσα και τον αντάπτορα της kufatec για να βλέπω dvd εν κινήσει και σε λίγες ημέρες θα προσθέσω και το καλώδιο ΟΕΜ για iPod/iPhone.

To μόνο που θα πρέπει να προσέξεις αν αγοράσεις τελικά από το εξωτερικό/ebay το μηχάνημα, είναι να δεις αν είναι ή όχι κλεμμένο γιατί μετά θα έχεις ιστορίες με τις αναβαθμίσεις και πιθανότατα με το νόμο... Ζήτα εκ των προτέρων το serial από τον πωλητή και εξέτασέ το σε μια αντιπροσωπεία. Αν είναι οκ, τότε θα σου έλεγα ανεπιφύλακτα να το αγοράσεις, τα αξίζει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειπα αλλα δεν καταλαβες τι ηθελα να πω.

δεν μπορει να μπει απο το εργοστασιο το RNS510 παρα μονο το RNS310 & RCD510

και δεν ξερω τι να κανω... να βαλω στην αρχικη μου παραγγελια το RNS310 η να μη βαλω τπτ , (εκτως απο οροφη, xenon και κατι αλλα) και να βαλω μετα το RNS510? αυτο ειναι το θεμα μου το κατα ποσο αξιζει η after market αγορα του OEM RNS510 :D

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειπα αλλα δεν καταλαβες τι ηθελα να πω.

δεν μπορει να μπει απο το εργοστασιο το RNS510 παρα μονο το RNS310 & RCD510

και δεν ξερω τι να κανω... να βαλω στην αρχικη μου παραγγελια το RNS310 η να μη βαλω τπτ , (εκτως απο οροφη, xenon και κατι αλλα) και να βαλω μετα το RNS510? αυτο ειναι το θεμα μου το κατα ποσο αξιζει η after market αγορα του OEM RNS510 :clapping:

το πολο gti εχει τον ιδιο καταλογο με εξτρα οπώς το απλό πολο ?

Link to comment
Share on other sites

το πολο gti εχει τον ιδιο καταλογο με εξτρα οπώς το απλό πολο ?

αυτο δεν το ξερω..

ξερω ομως πως απο οτι μου ειπαν σε 3 dealer που εχω παει δεν μπορει να μπει thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ξερω..

ξερω ομως πως απο οτι μου ειπαν σε 3 dealer που εχω παει δεν μπορει να μπει thumbsdown.gif

Έχεις δίκιο, δικό μου λάθος.

Εγώ θα σου πρότεινα αν σε ενδιαφέρει το GPS, να μη βάλεις κάτι παραπάνω από αυτό που θα σου έρθει για να βάλεις το RNS510.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το GPS πάρε το Polo σου με το RCD510 από το εργοστάσιο...Ή πιο οικονομικά, άστο να έρθει με ότι βάλουν μέσα (310) και πάρε το RCD 510 από ebay.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.