Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πατροκλε αθηνα το περασες η θεσσαλονικη?

ειμαι περιεργος να δω ποσο καλα πηγαινουν τα apr Vs Unitronic

ΥΓ γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα αλλά κάτσε να δούμε τι γίνεται μετά πιρακια και μετά έρχομαι και Θεσσαλονίκη μήπως τα προγραμματα της Apr θέλουν 100αρα? Ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τα πυράκια?Εγώ πάντως έχω apr από αθήνα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα(ή τουλάχιστον έτσι νομίζω αφού δεν ξέρω τι είναι τα πυράκια :p)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει η apr να μην έχει διαφορετικο set up για 95αρα και για διαφορετικο για 100αρα- εκει που στο εβαλαν τι σου ειπαν;

με το αυτι δεν μπορεις να καταλαβεις αν εχεις Missfires στις υψηλές στροφές που ειναι και το επικυνδυνο-

πρεπει να βάλεις vagcom

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει η apr να μην έχει διαφορετικο set up για 95αρα και για διαφορετικο για 100αρα- εκει που στο εβαλαν τι σου ειπαν;

με το αυτι δεν μπορεις να καταλαβεις αν εχεις Missfires στις υψηλές στροφές που ειναι και το επικυνδυνο-

πρεπει να βάλεις vagcom

Εβαλα τρια προγραμματα stock 95 ron 98 ron.Το εβαλε στο 95 και εφυγα.

Με το που εφυγα στο πρωτο χαλαρο πατημα εκανε χαμηλα 1500-1900 στροφες τσικ τσικ και μετα τιποτα.

Στην αρχη λεω μεχρι να μπει για τα καλα ας περιμενω ετσι και αλλιως στην αρχη εδειχνε σαν να ειχε παρει 15 αλογα το πολυ.

Μετα στον δρομο με 5 6 7 στο Drive το αμαξι εκανε οπως κατι γιαγιαδες που στριβουν σε μια στροφη και εχουν μεσα τεταρτη και πατανε γκαζι και το αμαξι και τσικ τσικ συνεχεια εγω αυτο το λεω πυρακια. 1500-1900 στροφες μονο με 5-6-7 ταχυτητα.

Μπορει να λεω και μακακιες

.Στα φαναρια με DSG και προγραμμα το αμαξι αφηνε 1-2 και λιγο την τριτη αλλα φταιγαν τα λαστιχα και το εδαφος.

Πηγαινοντας αεροδρομιο με τον φιλο μου το αμαξι γινοταν ολο και καλυτερο.Μεχρι την επιστροφη που το αμαξι πεταγε.

Στην ανηφορα κανει αυτο τον θορυβο που εγω ξερω οτι αυτο ειναι πυρακια.Σκεφτομαι παντως οτι διαβαζα στο γειτονικο φορουμ οτι το προγραμμα ειναι αρκετα επιθετικο και οτι με 95 η 98 βγαζει τα ιδια.Αρα μηπως θελει για καλο και για καλο μονο 100αρα?? Στο αμερικανικο υπαρχει μονο για 98 οκτανια.

Δεν ξερω ακουω γνωμες

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Πυρακια στο D κανει και στοκ .. Αφου βάζει 6η και εχεις λιγοτερες απο 2.000 στροφές πατάς και δεν κατεβάζει .....

Απλα εμεις με DSG αντιλαμβανόμαστε περισσοτερα πυρακια γτ βάζει μεγάλες σχέσεις

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τρια προγραμματα stock 95 ron 98 ron.Το εβαλε στο 95 και εφυγα.

Με το που εφυγα στο πρωτο χαλαρο πατημα εκανε χαμηλα 1500-1900 στροφες τσικ τσικ και μετα τιποτα.

Στην αρχη λεω μεχρι να μπει για τα καλα ας περιμενω ετσι και αλλιως στην αρχη εδειχνε σαν να ειχε παρει 15 αλογα το πολυ.

Μετα στον δρομο με 5 6 7 στο Drive το αμαξι εκανε οπως κατι γιαγιαδες που στριβουν σε μια στροφη και εχουν μεσα τεταρτη και πατανε γκαζι και το αμαξι και τσικ τσικ συνεχεια εγω αυτο το λεω πυρακια. 1500-1900 στροφες μονο με 5-6-7 ταχυτητα.

Μπορει να λεω και μακακιες

.Στα φαναρια με DSG και προγραμμα το αμαξι αφηνε 1-2 και λιγο την τριτη αλλα φταιγαν τα λαστιχα και το εδαφος.

Πηγαινοντας αεροδρομιο με τον φιλο μου το αμαξι γινοταν ολο και καλυτερο.Μεχρι την επιστροφη που το αμαξι πεταγε.

Στην ανηφορα κανει αυτο τον θορυβο που εγω ξερω οτι αυτο ειναι πυρακια.Σκεφτομαι παντως οτι διαβαζα στο γειτονικο φορουμ οτι το προγραμμα ειναι αρκετα επιθετικο και οτι με 95 η 98 βγαζει τα ιδια.Αρα μηπως θελει για καλο και για καλο μονο 100αρα?? Στο αμερικανικο υπαρχει μονο για 98 οκτανια.

Δεν ξερω ακουω γνωμες

To προγραμμα απ οτι εχω καταλαβει απο δικια μου χρηση οτι setup και να χρησιμοποιεις καλο θα ειναι να του βαζεις μονο 100αρα. Οσα περισσοτερα χλμ κανεις τοσο καλυτερα προσαρμοζεται το προγραμμα.

Edited by alex_peir
Link to comment
Share on other sites

Πυρακια στο D κανει και στοκ .. Αφου βάζει 6η και εχεις λιγοτερες απο 2.000 στροφές πατάς και δεν κατεβάζει .....

Απλα εμεις με DSG αντιλαμβανόμαστε περισσοτερα πυρακια γτ βάζει μεγάλες σχέσεις

λες να μην ανησυχω δηλαδη.Στο στοκ παντως επειδη το δοκιμασα στην ιδιες ανηφορες δεν το κανει.100 αρα απο εδω και περα.Αλλα για καλο και για κακο θα παω αυριο και φυσικα θα κανω και δυναμομετρηση μετα απο χιλιομετρα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στο Manual 4η με 35-40 χμ ενω ρολάρεις αρχισε και πάτα γραμμικα , κανει πυρακια? Τωρα με 5ες 6ες 7ες που βάζει στα 50-80χμ εγω ακουω πυρακια και με 100αρα .Ζοριζει το μοτέρ το DSG για αυτο και οδηγω 90% στο Manual ... Εχει 7η πατας γραμμικα και συνεχιζει με 7η!!! αν εχεις το θεο σου !

Αλλα να πας στην APR να στο τσεκαρουν

Link to comment
Share on other sites

Mήπως εννοεις το file που εχει με αγωνιστικη βενζινη?

To 98 ron αμερικής είναι σαν 100αρα, μετά έχει και το race file

Link to comment
Share on other sites

Οχι εκει δεν κανει τιποτα μονο με μεγαλη ταχυτητα και 1500-1800 1900.Θα παω για Vag com check.

εμένα και στοκ που ειμαι το κανει .. Εχω δοκιμασει Shell 97αρα απο εταιρικο shell , EKO 100/95 απο εταιρικο EKO, 100αρα BP απο βενζιναδικο που βαζει φιλος με R Stage 2 και το εχει τσεκαρει με vag com

Με 5η 6η 7η και λιγες στροφες αν πατησεις γραμμικα και δεν κατεβασει σχέση μαμιεται στα πυρακια το μοτερ ... Λογικο μου φαινεται οταν εχει 7η με 70χμ και παει να επιταχυνει με 7η

Link to comment
Share on other sites

εμένα και στοκ που ειμαι το κανει .. Εχω δοκιμασει Shell 97αρα απο εταιρικο shell , EKO 100/95 απο εταιρικο EKO, 100αρα BP απο βενζιναδικο που βαζει φιλος με R Stage 2 και το εχει τσεκαρει με vag com

Με 5η 6η 7η και λιγες στροφες αν πατησεις γραμμικα και δεν κατεβασει σχέση μαμιεται στα πυρακια το μοτερ ... Λογικο μου φαινεται οταν εχει 7η με 70χμ και παει να επιταχυνει με 7η

Winner σε ευχαριστω πολυ με ηρεμησες.Με ολα αυτα που ακουω και διαβαζω οτι ακουω χεζομαι. Για οσους ρωτανε εγγυηση εχω μεχρι 11/2005 δεν πιστευω στις εγγυησεις μονο στο καλο προιον.
Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα το Drive δεν οδηγητε ειδικα σε ανηφορα 1500-1900 τσικ τσικ ειναι Μου ειπε παντως οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και οτι και στοκ το κανουν.Εμενα παντως στοκ δεν κανει τιποτα τωρα ο χρονος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Πηρες τα λεφτα σου πισω?

Μου προσφερε και την επιλογη αλλου προγραμματος με λιγοτερο αβανς οπως ειπε αλλα...

Τα λεφτα μου τα πηρα αμεσως με το που εβγαλε το προγραμμα οχι ηταν κυριος.

Οπως ειπα και στο γειτονικο φορουμ για το DSG (προσωπικη γνωμη) δεν κανει εαν θες να το οδηγας και στο D χαλαρα αλλα για Manual ειναι φανταστικο.

Αυτο ηταν που με εκανε να το βγαλω ηταν οτι το πρωτο βραδυ εκανα δυο τεστ σε περιοχη ησυχη χωρις κανεναν θορυβο απο 4η-5η-6η-7η με 1500 στροφες και πατημα να δω τι κανει με στοκ και 95 RON.Στο στοκ τιποτα μονο το κιβωτιο που ζοριζοταν εννοω στο αλλο εκανα τσικ-τσικ-τσικ και μετα σταματαγε στις 1900 στροφες και πανω.Βενζινη 97 RON ειχα οποτε το 98 RON Set up ουτε τολμησα να το βαλω.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Ειχα καποιο θορυβο τις τελευταιες μερες στην πολλαπλη ακουγονταν ενα φτερουγισμα σαν να χανει καυσαερια στις εκκινησεις.

Βρεθηκαν 4 περικοχλια λασκα 1ος & 4ος κυλινδρος

τελικα αφαιρεθηκε η τουρμποπολλαπλη αντικατασταθηκαν ολα τα μπουζονια πολλαπλης 3 νεες φλατζες και επι της ευκαιριας επισκευη στο τουρμπο.

Διαπιστωθηκε οτι με το προηγουμενο προγραμμα δουλευε στεγνο!!!! (θειαφι στην πολλαπλη και στο μαντεμι)

Το εργαλειο παει αιμααααα!!!!

Καμιά φωτό παίζεις? Ποιό πρόγραμμα είχες πρίν???Αν δες θες να πείς δημόσια, στείλε μου σε παρακαλώ Pm.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.