Jump to content
eleos

Υποψηφιος Αγοραστης Μεταχειρισμενου 1.6 Fsi

Recommended Posts

Γεια σας. Το οριο ειναι 12.000 ευρο. Γνωριζω φυσικα οτι η καλυτερη λυση θα ηταν το 1.4 tsi ,αλλα δυστυχως δεν μπορω να υπερβω τα 12.000 ευρο. Εχω βρει αρκετα μεταχειρισμενα passat 1.6 fsi και εχω μερικες αποριες

1)ειναι αξιοπιστος κινητηρας?

2)ειναι οικονομικος(αν ναι ,ποσο?)

3)Απο επιδοσεις ειναι πολυ αργο το αυτοκινητο?

Υ.Γ Το προηγουμενο οικογενειακο ηταν ενα toyota carina 1.6 115 ps.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!δεν εχω fsi αλλαν υστερα απο το πειραμα στο γκολφ 4 δεν εχει ακουστει τπτ κακο!απο καταναλωση θα κυμαινεσαιλιγο πανω απο την καταναλωση του απλου 1600 !ανεπαισθητη διαφορα μη φανταστεις.τωρα για επιδωσεις εχε στο μυαλο σου οτι ειναι vw που σημαινει σιγουρα 1300 κιλα περιπου!απο εκει και περα οι επιδωσεις ειναι καθαρα υποκειμενικες αφου παιζει ρολο ποσο βαρυ ειναι το δεξι σου ποδι!αν ειχες δυνατοτητα να πας σε tsi τοτε λογικα θα εισουν πιο ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν και πιστεύω ότι θα σου απαντήσει ο Professor, ο οποίος είναι ο πλέον κατάλληλος - κάτοχος 1.6 FSI, θα σου πρότεινα και την λύση του Jetta. Δεν ξέρω αν θέλεις κάτι πολύ μεγάλο σε χώρους και κατευθύνεσαι προς το Passat, αλλά αν το budget σου είναι συγκεκριμένο και δεν μπορείς να πας σε TSI, ίσως να μπορούσες να πάρεις κάτι σε Jetta και TSI.

Πάντως επειδή έχω μπει αρκετές φορές στο αμάξι του Professor, έχω να πω ότι είναι απόλυτα ικανοποιητικό σε επιδόσεις. Εκτός και αν θέλεις να τα στήνεις με όποιον βλέπεις στα φανάρια, και να πηγαίνεις μαλλιοκούβαρα σε αναβάσεις με 4 άτομα και 5 βαλίτσες! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.Συμφωνώ με τον Νίκο.

Σχετικά με τον κινητήρα εδώ και 35000 χλμ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.Οι επιδόσεις είναι αν και αυτό είναι υποκειμενικό ικανοποιητικές και σ΄αυτό συμβάλλει και το 6άρι κιβώτιο.Βέβαια το σκάφος είναι βαρύ και χρειάζεται τουλάχιστον 130 ίππους για ν΄ανταποκριθεί καλύτερα ιδίως όταν είναι φορτωμένο.Εγώ επειδή ήθελα το κάτι παραπάνω έβαλα πρόγραμμα στα 28.000 χλμ και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.Από κατανάλωση τα πάει πολύ καλά αν είσαι φειδωλός στο πάτημα του δεξιού σου ποδιού.Το μόνο αρνητικό το οποίο είναι και άκρως επίκαιρο αυτήν την εποχή είναι η χρήση σούπερ αμόλυβδης η οποία βέβαια έχει φτάσει στα ύψη.:D

Link to comment
Share on other sites

Σεμνά Χρήστο!!!!sillyhorse1rb5.gif

Έχουμε και κάποια χρονάκια στις πλάτες μας!!:whistling:

Τα τουμπανιάσματα είναι για σας τα νιάτα.:p

Link to comment
Share on other sites

ικανοποιητικες επιδοσεις ???? χαχαχα πιστευω μετα το προγραμμα απο ταφος έγινε νεκροφορα !!!!

Τι λες ρε κοκκινοσκουφίτσα??? Που για να πατήσεις το γκάζι στον κουβά σου πρέπει να δεις ευθεία 4 χλμ... Για αυτό που είπες, ετοιμάσου να φας της χρονιάς σου! Πάρε την κανάτα μαζί σου, να χωρέσει το τσάι. Η Ακρίδα πείνασε... knife.gif

Κύριε καθηγητά καλά του τα είπα?? :p Όχι να μας την βγαίνουν και οι σφυρίχτρες!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα είπες Νίκο!!!!:pΝα το φιλτράρεις καλά το τσαγάκι για να μην του πέσει βαρύ.:whistling:

Link to comment
Share on other sites

βγαλατε δοντια βαρκαριδες μην μου εκνευριζεστε και βαρεσετε tilt και εγκεφαλικο !!!!!Οσο για εσενα καροτσερι , αρχοντα της φαπας και της καροτσας μην ξεχνας σε εχω 1 - 0 .... ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Link to comment
Share on other sites

βγαλατε δοντια βαρκαριδες μην μου εκνευριζεστε και βαρεσετε tilt και εγκεφαλικο !!!!!Οσο για εσενα καροτσερι , αρχοντα της φαπας και της καροτσας μην ξεχνας σε εχω 1 - 0 .... ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

:whistling:

1-0 ρε κάγκουρα με αμάξι με 170 άλογα που μπούκωνε στα 160χλμ/ω???? Ντροπή σου και μόνο που το γράφεις! Για να μην πω και μόνο που το σκέφτεσαι! :p

Ελπίζω να συνεχίσεις να μπαίνεις και αύριο στο φόρουμ, να μη χαθείς από προσώπου γης... :rofl:

@Professor: Που λες Γιώργο, ήταν ένα μαύρο Passat στην Εγνατία Οδό, ξέρεις, από αυτά που είναι σαν βάρκες, μαούνες, καράβια, όπως λένε και οι πιτσιρικάδες. Δίπλα του ήταν κι ένα κόκκινο κουβαδάκι, με αυτοκόλλητα Revo, Nirgburgring, φτιαγμένο ντεμέκ κλπ κλπ... Αλλά δεν πρέπει να το πατούσε ο τύπος με την κοκκινοσκουφίτσα, γιατί το Passat του έριξε τρεις, πέντε, δέκα κολώνες...

new_lol.gif

ΥΓ: το μ@μήσαμε στα off-topic... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και το αμαξι δεν προοριζεται για κοντρες ,αλλα να εχει γκαζι να κανει προσπερασεις. Με το carina ημουν απολυτα ικανοποιημενος. Ειχε 115 αλογα ,αλλα ηταν και αρκετα ελαφρυτερο απο το passat,οποτε λογικα θα ειναι αρκετα πιο γρηγορο. Στα 12.000-13.000 εχω βρει jetta 1.4 tsi 140ps, ΑΛΛΑ το Jetta κατασκευαζεται στο Μεξικο και επισης με φοβιζει και το τουρμπο και ο κομπρεσορας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα στις προσπεράσεις λόγω του κοντού 6τάχυτου σαζμάν αν δουλεύεις σωστά τον λεβιέ.Μέχρι τα 185 χλμ το αυτοκίνητο πάει σφαίρα μετά με την 6η αργεί αισθητά να φτάσει την τελική του στα 200 χ.α.ω

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να είσαι ανταγωνιστικός και μέσα στις εξελίξεις πάρε το jetta tsi αφού το βρίσκεις στις ίδιες τιμές. Καμία σχέση θα το ευχαριστηθείς πιο πολύ. Αλλιώς ψάξε περισσότερο για 1.4 tsi. Mη κοιτάς τα άλογα κοίτα τις ροπές. Και με το jetta θα πετάς.

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα τον πατερα μου(ο οποιος θα κανει τα περισσοτερα χμ με το αμαξι) και ειδαμε στην αντιπροσωπεια passat και jetta. H επιλογη του ειναι passat και δεν αλλαζει(τρελαθηκε με το εσωτερικο,τους χωρους και την εμφανιση)

Οποτε παω για passat 1.6. Να παω σε καποιο συνεργειο της vw για να ελεγξουν μηχανη και πλαισιο? Λογικα αν εχει φαει στουκα ή αν εχει καποιο προβλημα το μοτερ δεν θα το βρουν?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα τον πατερα μου(ο οποιος θα κανει τα περισσοτερα χμ με το αμαξι) και ειδαμε στην αντιπροσωπεια passat και jetta. H επιλογη του ειναι passat και δεν αλλαζει(τρελαθηκε με το εσωτερικο,τους χωρους και την εμφανιση)

Οποτε παω για passat 1.6. Να παω σε καποιο συνεργειο της vw για να ελεγξουν μηχανη και πλαισιο? Λογικα αν εχει φαει στουκα ή αν εχει καποιο προβλημα το μοτερ δεν θα το βρουν?

Σωστός;)

Καλό είναι να πας στην αντιπροσωπεία για έναν πλήρη έλεγχο πριν την αγορά.'Ετσι θα έχεις μια

πλήρη εικόνα για το αμαρτωλό ή μη παρελθόν του αυτοκινήτου.closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστός:D

Καλό είναι να πας στην αντιπροσωπεία για έναν πλήρη έλεγχο πριν την αγορά.'Ετσι θα έχεις μια

πλήρη εικόνα για το αμαρτωλό ή μη παρελθόν του αυτοκινήτου.closedeyes.gif

Μπορεις να μου πεις τι καταναλωση εχει με 140-150χμ(σταθερα) στην Εθνικη οδο? Το αμαξι θα ειναι αποκλειστικα για ταξιδια ειτε στην Εθνικη οδο ,ειτε σε επαρχιακο με 3η,4η,5η και 6η ταχυτητα. Για την πολη εχουμε ενα hyundai getz

Edited by eleos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια εχω βρει ενα Passat COMFORTLINE 1,6 FSI '2007 πιστευετε ειναι μια καλη επιλογη για οικογενιακο η εχει πολλα προβληματα σαν μοντελο και πως μπορω να μαθω τα πραγματικα χλμ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια εχω βρει ενα Passat COMFORTLINE 1,6 FSI '2007 πιστευετε ειναι μια καλη επιλογη για οικογενιακο η εχει πολλα προβληματα σαν μοντελο και πως μπορω να μαθω τα πραγματικα χλμ ευχαριστω

καλησπερα και καλως ηρθες στο club,εχω το sportline 1.6 fsi 2006 εδω και δυο περιπου χρονια.το αγορασα μεταχειρισμενο με 45000 χλμ και αυτη τη στιγμη εχει γυρω στις 87000 χωρις να μου βγαλει καποιο προβλημα.ειναι ενα απο τα πιο αξιοπιστα μοντελα στην κατηγορια του αρκει να το φροντιζεις,οσο για τα χλμ και αν εχει παθει κατι νομιζω πως στην αντιπροσωπια μπορουν να σου πουν για ολα αυτα,αλλα ρωτα και τον professor ξερει καλυτερα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια εχω βρει ενα Passat COMFORTLINE 1,6 FSI '2007 πιστευετε ειναι μια καλη επιλογη για οικογενιακο η εχει πολλα προβληματα σαν μοντελο και πως μπορω να μαθω τα πραγματικα χλμ ευχαριστω

Καλωσόρισες καταρχάς στο club.Το ίδιο αυτοκίνητο έχω και γω μ΄αυτό που προτίθεσαι ν΄αγοράσεις.Είναι πολύ καλή επιλογή για οικογενειακό αυτοκίνητο με πολύ καλή άνεση στην ανάρτηση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υστερεί σε κράτημα στις στροφές.Ο κινητήρας είναι πολύ καλός και δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.Τα πραγματικά χιλιόμετρα θα τα μάθεις αν πας στην αντιπροσωπεία για έλεγχο.Θα πληρώσεις βέβαια κάποιο ποσό αλλά θα γίνει ένας πλήρης έλεγχος όλων των συστημάτων του αυτοκινήτου πράγμα το οποίο θεωρώ επιβεβλημένο όταν κάποιος αγοράζει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο club.Εγω έχω το comfortline fsi 2006 και για οικογενειακό αυτοκίνητο είναι μια χαρά. Μεγάλους χώρους και άνετο :rolleyes:. Όπως είπε και ο Γιώργος ο κινητήρας δεν εχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Αυτό πιστεύω εξαρτάται και απο τον προηγούμενο οδηγό του. Πρέπει σίγουρα να γίνει έλεγχος του αυτοκινήτου για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ικανοποιηστε απο αυτο το μοτερ και το σασμαν γιατι εχω ακουσει απο αλλους οτι ειναι πολυ αδυναμο για τα κιλα και εχει μακρυ σασμαν ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ικανοποιηστε απο αυτο το μοτερ και το σασμαν γιατι εχω ακουσει απο αλλους οτι ειναι πολυ αδυναμο για τα κιλα και εχει μακρυ σασμαν ισχυει κατι τετοιο?

Για το σαζμάν κάνεις λάθος είναι κοντό αντιθέτως.Όσο για τον κινητήρα σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο θ΄άρμοζε σε σχέση με το βάρος του αυτοκινήτου αλλά αν ξέρεις τι θέλεις και τι αυτοκίνητο αγόρασες δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Απλά πρέπει να δουλεύεις περισσότερο τον λεβιέ ταχυτήτων και να συμβιβάζεσαι με τον ταξιδιάρικο χαρακτήρα του.Αν πάλι ψάχνεσαι για καλύτερες επιδόσεις όπως ας πούμε εγώ,βάζεις ένα προγραμματάκι και το πας στους 130 ίππους οπότε τα πράγματα διορθώνονται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρεις - βαρεθεις να αλλάζεις σχέσεις (εμένα προσωπικά μου αρείσει πάρα πολύ ) αν και στο ταξίδι μια σχέση παίζει η 6η!

ένα μήνα το έχω είναι πολύ ωραίο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.