Jump to content
dimosthenes

Από 16΄΄σε 17΄΄ή 18΄΄;;;;

Recommended Posts

Από τη στιγμή που έχει ανοίξει ανάλογη συζήτηση για να μην συνεχίζουμε off topic, όποιος θέλει ας σχολιάσει εδώ.

Προσωπικά θα γράψω έχοντας προσωπική εμπειρία. Το passat μου είναι 1.4 sportline και φοράει 205/55/16 χειμερινά και 235/40/18 θερινά. Καταρχήν, επειδή κάποιος το έγραψε το passat φοράει σε 17΄΄ ή 18΄΄ 235 και όχι 225. Με τις 18άρες το αυτοκίνητο είναι πιο άμεσο, η διαφορά απόδοσης είναι μικρή (θυμίζω πως το αντιπροσωπείας 1.4 r-line φοράει 235/45/17) όπως και η κατανάλωση. Όμως σαφώς όταν θα κινηθείς κάποια στιγμή σε επαρχιακό κακό δίκτυο ή μέσα στην πόλη θέλει λίγη παραπάνω προσοχή, πράγμα που δεν πρέπει να το θεωρήσουμε απαραιτήτως κακό καθώς έτσι κι αλλιώς η πιο προσεκτική οδήγηση προστατεύει επιβάτες και αυτοκίνητο. Δε νομίζω πως πρέπει να είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο 45 και στο 40 προφίλ αναφορικά με την άνεση. Με όποιο κινητήρα και να τα συνδυάσεις το θέμα είναι η καθημερινότητα μέσα στην πόλη, αν έχεις δεύτερο κανένα πρόβλημα, διαφορετικά θέλει πολλή σκέψη. Προσωπικά αν δεν είχα δεύτερο θα το άφηνα με 16΄΄. B)

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι παρατηρήσεις σου Δήμο.Γι αυτό και γω πάω σε 17άρα που είναι τα πράγματα πιο ανεκτά θα έλεγα σε επίπεδο άνεσης.Επίσης η ανάρτηση μου είναι η comfortline και πιστεύω ότι το πακέτο θα δέσει από πρακτικής πλευράς.Από αισθητικής πλευράς όμως δεν ξέρω αν θα δείξει καλά.Ας τις βάλω πρώτα και μετά βλέπουμε.....B)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το passat σου το έχεις κάνει highline (και παραπάνω) κοίτα και τις 16άρες του highline που πιστεύω πως θα είναι και φθηνή λύση. Από κει και πέρα οι πεντάκτινες monte carlo είναι για μένα οι ομορφότερες για το χρώμα σου και οι οικονομικότερες όλων των 17΄΄ ρώτα και σε αντιπροσωπείες (όχι μόνο Θεσ/νίκης) να σου κάνουν προσφορές πριν προχωρήσεις σε μεταχειρισμένες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Δήμο.Από Δευτέρα λέω να το ψάξω πιο ζεστά.Κάτω από 300 ευρώ το κομμάτι δύσκολο το βλέπω.1200 ευρώ σύνολο + 550 τα λάστιχα κάηκα!!!!!fire.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εγω παρηγγειλα 18αρες μια κλασικη σαν τις bbs.. με τις πολλες ακτινες ...πιστευω οτι το πασσατ για να δειξει θελει τουλαχιστον

18αρες..αλλα ....πολλα τα λευτα..τισ βρηκα 1000 eura και θελουμε και λαστιχα αλλα θα παω σε falken..και βλεπουμε μολις τις οποιος τισ βαλει πρωτος

φωτο παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα με προλάβεις Φάνη. 18άρα για το 1.6 fsi δεν είναι λίγο υπερβολή???Θα σε κόψει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπερβολη αλλα ποιο κατω δεν επεφτα...ειμουν ετοιμος για 19.....ουτος η αλλος 235 ειναι ολα ισως το λιγο παραπανω βαρος..το μονο ασχημο οτι

για να ζεσταθουν θα πρεπει να κανεις 100 χλμ και ισως..χεχε αλλα ουτε και αυτα που φοραμε απο την μαμα ουτε και αυτα τα ζεσταινουμε..γκαζι δεν εχουμε

ασ εχουμε ομορφια...μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος...χεχε

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Χα,χα ωραίος Φάνη.Δεν θα διαφωνίσω μαζί σου.Το passat θέλει την 18άρα του. Χε,χε εμείς οι "παππούδες" του club έχουμε ξεφύγει τελείως.Μάλλον περνάμε την 3η εφηβεία.Συμφωνείς???

Link to comment
Share on other sites

ποια 3η ? την 4η μη σου πω και την 5η.. η ψυρα του φτιαξιματος δεν φευγει ποτε.....καποιος σε ξενο φορουμ εχει (στη ηλικια μου) εχει βγαλει το πασσατ του¨:broken promises.

γιατι λεει οτι οταν θα το αγοραζε ειχε υποσχεθει στην γυναικα του οτι δεν θα το πειραζε.......χεχε

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

γιατι λεει οτι οταν θα το αγοραζε ειχε υποσχεθει στην γυναικα του οτι δεν θα το πειραζε.......χεχε

Εμένα κάτι μου θυμίζει αυτό.... (και σε νεότερη ηλικία)... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι μου θυμίζει αυτό.... (και σε νεότερη ηλικία)... :)

Χα,χα ακριβώς η ίδια περίπτωση!!!

Νίκο δεν είσαι ο μοναδικός τελικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι μου θυμίζει αυτό.... (και σε νεότερη ηλικία)... :D

Χαχαχα Κι εμένα κάτι μου θυμίζει :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Τελικά όλοι οι άντρες την ίδια υπόσχεση δίνουν , αλλά ποτέ δεν τη κρατάνε(και καλά κάνουν δλδ) ! :good:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπηκαν οι ζαντες αλλα στην φωτο αδικουνται πολυ..

dsc00756g.jpg

Uploaded with ImageShack.usdsc00755u.jpg

Uploaded with ImageShack.usdsc00745b.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και φοραω και eibach pro kit..θα πεσει κιαλο ειναι λιγο ψηλα μολις χθες τις εβαλα και δεν εχει μπει κανιες ακομα μεσα.

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Φάνη πολύ καλό setup!!Μεγειές.¶ντε να δούμε πότε θα έρθει και η σειρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες ζαντες,γιατι τις εχω δει απο κοντα σαν σχεδιο και οντως αδικουνται στην φωτο!!

Καλοριζικες!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους κατ'αρχας ...για τα καλα σας λογια. Και σας ευχομαι τα καλυτερα για τα αυτοκινητα σας.

Νικο οντως τωρα εχει σειρα το bodykit..αλλα το ψαχνω πολυ.. μου αρεσει πολυ η μουρη του R-36 θα δω εχω βρει μερικες στο ebay..σε καλη τιμη...θα δουμε

μασπιεδες εχω βρει ..απο αλλου..και πισω το κατω κοματι μου αρεσει τις votex η το δικο του αλλα για δυλιτρο....το ψαχνω.

Δεχομαι προτασεις.................

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους κατ'αρχας ...για τα καλα σας λογια. Και σας ευχομαι τα καλυτερα για τα αυτοκινητα σας.

Νικο οντως τωρα εχει σειρα το bodykit..αλλα το ψαχνω πολυ.. μου αρεσει πολυ η μουρη του R-36 θα δω εχω βρει μερικες στο ebay..σε καλη τιμη...θα δουμε

μασπιεδες εχω βρει ..απο αλλου..και πισω το κατω κοματι μου αρεσει τις votex η το δικο του αλλα για δυλιτρο....το ψαχνω.

Δεχομαι προτασεις.................

Καλορίζικες και από μένα, πολύ ωραίο. Φοράμε και το ίδιο λάστιχο, πιστεύω πως θα μείνεις ευχαριστημένος και από θέμα άνεσης.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.....και ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι ευχαριστημενος..απο τα λαστιχα και γενικα το σεταπ....μεχρι στιγμης απο θεμα ανεσης ειναι το ιδιο.

αλλα νομιζω οτι εχει αλλαξει στον τροπο που οδηγιεται.μου δινει ποιο μεγαλη σιγουρια.....ισως και να ειναι η ιδεα μου.....παντος δεν χωρτενω να το κοιταω

Link to comment
Share on other sites

Καλά την εμφάνιση που αποκτά το passat με τη 18άρα δε θα τη σχολιάσω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Conti έχουν καλή συμπεριφορά από τα πρώτα χιλιόμετρα, ζεστά ταξιδεύουν αρκετά αθόρυβα. Στο δικό μου (TSI) σε πιο σπορ οδήγηση κόπηκαν τα πολλά σπινιαρίσματα και μπαίνεις με πιο σαφές τιμόνι στις κλειστές στροφές που όμως γίνεται απότομο αν πέσεις σε ανωμαλίες του οδοστρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά την εμφάνιση που αποκτά το passat με τη 18άρα δε θα τη σχολιάσω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Conti έχουν καλή συμπεριφορά από τα πρώτα χιλιόμετρα, ζεστά ταξιδεύουν αρκετά αθόρυβα. Στο δικό μου (TSI) σε πιο σπορ οδήγηση κόπηκαν τα πολλά σπινιαρίσματα και μπαίνεις με πιο σαφές τιμόνι στις κλειστές στροφές που όμως γίνεται απότομο αν πέσεις σε ανωμαλίες του οδοστρώματος.

'Ετσι είναι Δήμο.Τα φαρδιά ζαντολάστιχα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.Όλα είναι μια συνήθεια.Προσαρμόζεις τις οδηγικές σου συνήθειες με τα νέα δεδομένα και έτσι δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.