Jump to content
poen

Polo Gti Dsg Vs Corsa Opc

  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ευχαριστω που το κανες dynamite.πραγματικα δεν ξερω ποιο να παρω..το πολο ειναι πιο φτηνο απο το corsa εχει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας και καταναλωση και απο οτι ακουω ειναι και πιο γρηγορο,αλλα ειναι αυτοματο και δεν ξερω κατα ποσο διασκεδαστικο ειναι.επισης οδηγαω 2 χρονια και αν παω σε αυτοματο σκεφτομαι οτι ισως ξεχασω το manual.τελος το πολο δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα πολακια και πρεπει να ειναι εισα γνωστης για να καταλαβεις οτι ειναι το gti.παρολα αυτα εχει τελεια ποιοτητα υλικων ειδικα στο εσωτερικο.απο την αλλη το corsa ειναι πιο αγριο πιο μυωδες εχει 6αρι σασμαν και γενικα ειναι πιο αναγνωρισιμο.αλλα εχει τελη κυκλοφοριας πολυ περισσοτερα απο του πολο καθως και μεγαλυτερη καταναλωση.επισης εχει τα γνωστα προβληματα με τον κινητηρα που και μαμα κανει μπουμ.παρολα αυτα εχει 6 χρονια εγκυησης(μαζι και το τουρμπο του).τελος το corsa ειναι ηδη στην αγορα 2-3 χρονια και του χρονου η του παραχρονου να αποσυρθει ενω το πολο ειναι φρεσκο.να πω την αληθεια δεν μπορω αν επιλεξω.θα τα κανω και τα 2 test drive αυτη την εβδομαδα.εγω οδηγαω ενα leon 1.4 tsi του 2009 και θα το αλλαξω γιατι εβγαλε καποια χοντρα προβληματα.να πω την αληθεια θα ηθελα ενα αυτοκινητο με την ποιοτητα της vw αγριο σαν το corsa και με manual κιβωτιο και περιπου σε αυτα τα αλογα και μεχρι 22.000-23.000 και να ειναι και σχετικα γρηγορο(180+ αλογα).τι προτεινεται μεταξυ των δυο αλλα και εκτος αυτων

Edited by kyriakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα σαλονια τα εχει το πολο,το κορσα και το μινι για εμενα.το rc ειναι σαν σταβλος και αυτο και αν ειναι π δεν φαινεται οτι ειναι το rc + οτι ειναι 5χυτο.two face το κορσα εχει τελη κυκλοφοριας 350 ευρω με το νεο συστημα και παει περιπου με οροφη,xenon 18αρες ζαντες και αεροτομη opc 24.000.δεν συμφερει γιατι με 25.000(συμφωνα με την εκτπωση της σεατ)παιρνεις το λεον cupra και εχει τελη 400 ευρω σιγα την διαφορα.και το λεον cupra ειναι πολυ καλυτερο απο κορσα..πφφ δυσκολη η αποφαση αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάμε κι αυτό(αναφέρομαι στο δεύτερο σκέλος):

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38646&view=findpost&p=409716

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα σαλονια τα εχει το πολο,το κορσα και το μινι για εμενα.το rc ειναι σαν σταβλος και αυτο και αν ειναι π δεν φαινεται οτι ειναι το rc + οτι ειναι 5χυτο.two face το κορσα εχει τελη κυκλοφοριας 350 ευρω με το νεο συστημα και παει περιπου με οροφη,xenon 18αρες ζαντες και αεροτομη opc 24.000.δεν συμφερει γιατι με 25.000(συμφωνα με την εκτπωση της σεατ)παιρνεις το λεον cupra και εχει τελη 400 ευρω σιγα την διαφορα.και το λεον cupra ειναι πολυ καλυτερο απο κορσα..πφφ δυσκολη η αποφαση αυτοκινητου

πηρες προσφορα για το opc σε αυτη την τιμη???

εμενα μου ειχα κανει εκπτωση 2500 ευρο φιλε στην οπελ..

παρε μια τιμη να δεις ποσο θα φτασει και το κορσα.

και ειπαμε δεν ειναι μονο τα τελη αναμεσα στο cupra και το corsa να λες σιγα την διαφορα..

τεκμηρια?? βενζινες??? σερβις?? ασφαλεια???

θα σου βγει πολυυυυυυυυυυυυυ παραπανω το cupra / golf gti κλπ απο οτι το opc και ας ειναι η διαφορα στην τιμη αγορας μικρη αναμεσα στα 2.

το RC ουτε εμενα μου αρεσει ΑΛΛΑ ειναι GTI οπως και να το κανουμε. τα εχει ολα!!!

στριβει , γκαζι , tuning potential αλλα??? πως ειναι ετσι. (γωμη μου παντα)

για εμενα θα πας στο opc αν θελει tuning potential να βγαλεις αλογα και να τα σκασεις.

αν εισαι ποιο low profile τυπος παρε το GTI και με ενα καλο φπε 2500 χιλιαρικα εισαι στα 235~ ps.

ολα αυτα ΑΝ σε ενδιαφερει το tuning.

το opc ειναι πολυ ωραιο αμαξι και ωταν ηταν να αλλαξω το stealth με κατι απο τα 2 ειχα μεγαλο προβλημα (polo - corsa) απο τη μια γιατι vw εχω και τα γουσταρω τρελα και απο την αλλη το opc ειναι ταμαμ για γκαζοκαυλους στην ηλικα μου (λιγο κατω απο τα 23)

Link to comment
Share on other sites

two face το ειδα στους 4 τροχους.δεν ξερω μπορει να κανω λαθος..πηγα opel και ειδα ασπρο opc με ηλιοροφη.τελειο απ'εξω.με το που μπηκα μεσα επαθα πλακα δν το περιμενα.το σνομπαρα αλλα παιδια ειναι κορυφαιο.πεταγομαι μετα vw βλεπω το πολο απ εξω και ηταν αδιαφορο.μπαινω μεσα καλο και αυτο οχι τοσο σπορ αισθηση οσο στο κορσα φυσικα.κοιταω τους χορους πισω και δεν χωραει η αδερφη που λεει ο λογος π ειναι 14 χρονων.ανοιγω το προτπαγαζ και βλεπω οτι χωραει max 2 βαλιτσες.ρωταω στην καρεντα ποσο επιτοκοιο εχει μου λεει 7.9 ο πωλητης.λεω ειδα οτι εχει απο 2.9 ως 6.9 μου λεει οχι 7.9.το κορσα εχει 8.5 αλλα βρηκα ετοιμοπαραδοτο ασπρο με ηλιοροφη και κανει 2.500 ευρω εκτωση.δηλαδη θα βγει καπου στα 20.το πολο θα πηγαινει με κατι εχτρα γυρω στα 21.το μονο που με ξενερωνει ειναι οτι εχει 17αρα ζαντα και οχι 18αρα πανω αλλα ενταξει τι να κανουμε.οσο για το tuning.στο λεον φορουσα προγραμμα unitronic.μου ειπε ο βελτιωτης οτι το καλυτερα να παρω το πολο.ισως να ειναι καλυτερο αμαξι αν και δεν το πιστευω τα θεωρω ισαξια.και στην τελικι οδηγουσα ενα αυτοκινητο 140 αλογα με το προγραμμα και τςρα θα παω σε 192.ειμαι 19 χρονων και σιγουρα θα μ φτανουν τα αλογα πιστευω.αν θελω τωρα να κανω καποια αναβαθμηση αν εχω λεφτα απο καμια δουλεια που θα κανω περιστασιακα παραλληλα με το πανεπιστημιο η αν μαζευω τα χαρτζηλικια ισως του παρω μπιελοπιστονα και το πανω μεχρι 2ο σταδιο.φυσικα οι μπιελες και τα πιστονια δεν ξερω ποσο εχουν αλλα αν ξεφευγουν πολυ στην τιμη καλυτερα να τα κρατησω τα λεφτα και σε μια 5ετια να τα βαλω για να παρω κατι καλυτερο.τελος το κορσα εχει 6 χροναι εγκυηση για τουρμπινα,μοτερ,σασμαν,εγκεφαλο και διαφορικο αν θυμαμαι καλα.πιστευω πως ειναι αυτο που μου ταιριαζει.αν διαφωνειται σε κατι πειτε το μου γιατι ισως να μην το εχω παρατηρησει.

ps:το κορσα που ειδα ειναι το προ facelift.αυτα ειναι οκ η ειναι απο αυτα που λενε οτι σπανε μαμα?λογικα ειναι μοντελο του 2010 μιας και το facelift εγινε το 2011

Edited by kyriakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

ps:το κορσα που ειδα ειναι το προ facelift.αυτα ειναι οκ η ειναι απο αυτα που λενε οτι σπανε μαμα?λογικα ειναι μοντελο του 2010 μιας και το facelift εγινε το 2011

Δεν σπανε τα κορσα μαμα φιλε μου(βασικα ολα σπανε αλλα δεν εχουν τετοια φημη)! Βασικα ελιωνε ενα πιστονι στην αρχη οχι λογω ελλατωματικων μοντελων αλλα λογω ελλατωματικων προγραμματιστων! Μετα το μαθανε! Δεν ειναι μεν και τα πιο σκυλια τα κορσα αλλα δεν ειναι και επιφοβα!

Edited by billis21
Link to comment
Share on other sites

οποιος εδωσε vote στο polo οτι ειναι ποιο fun to drive ντροπη του.

ειπαμε!!! αχχαχαχαχαχα

φιλε καλη επιλογη.

το συμαντικο ειναι να καταλαβεις τι θες.

και οσο για το 192 μου φτανουν...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ :frantics:

Link to comment
Share on other sites

οποιος εδωσε vote στο polo οτι ειναι ποιο fun to drive ντροπη του.

ειπαμε!!! αχχαχαχαχαχα

φιλε καλη επιλογη.

το συμαντικο ειναι να καταλαβεις τι θες.

και οσο για το 192 μου φτανουν...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ :frantics:

Ανοιξε ενα τοπικ στο opel club και θα δεις τα νουμερα οπως ειναι τωρα αλλα αντιθετα!Σε vw club κανεις poll... τι περιμενες! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα

ξερω ξερω.

υπαρχει και στο οπελ κλαμπ απο εμενα το ιδιο θεμα απο τοτε που ανοιξα και αυτο γιατι ηταν να παρω κατι απο τα 2.

χωρις poll και φυσικα ολοι ελεγαν πως δεν υπαρχει επαφη αναμεσα στα 2

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν υπαρχει επαφη?οτι ειναι πιο γρηγορο το κορσα απο το πολο?παντως σου αποπνεει πολυ περισσοτερο σπορ αερα το κορσα.αλλα νομιζω οτι το κορσακι το περνανε πολλα.πολο ιμπιζα μινι κουπερ κλιο..

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν υπαρχει επαφη?οτι ειναι πιο γρηγορο το κορσα απο το πολο?παντως σου αποπνεει πολυ περισσοτερο σπορ αερα το κορσα.αλλα νομιζω οτι το κορσακι το περνανε πολλα.πολο ιμπιζα μινι κουπερ κλιο..

φιλε δεν ειπα οτι ειναι ποιο γρηγορο.

μην πας να παρεις αμαξι με αυτη τη λογικη.

ΠΑΝΤΑ υπαρχει ποιο γρηγορος!!!

λεω πως ειναι ξεκαθαρα ποιο διασκεδαστικο.

FUN TO DRIVE οχι καλυτερο στο συνολο οχι ποιο γρηγορο!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβαζω και σε αλλα φορουμ τα ποστ σου για το ιδιο θεμα ειμαι σε τρελο διλλημα.πραγματικα το κορσα μου αρεσει πολυ περισσοτερο.αλλα πηρα το λεον με το κριτηριο ομορφια και μου εβγαλε της παναγιας τα ματια...εμενα με νοιαζει να εχω ενα αυτοκινητο σπορ γρηγορο και αξιοπιστο πανω απο ολα.οπως εχω πει και παραπανω μολις μπηκα μεσα στο κορσα νομιζα οτι ημουν ετοιμος για πολεμο.ακρος σπορ καυ...σα που λεει ο λογος.στο πολο που μπηκα μεσα δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημο αλλα δεν ενιωσα αυτο που ενιωσα με το κορσα.αλλα ειμαι 19-20 και το αιμα βραζει και θελω ενα αμαξι που οταν μπαινω μεσα να νιωθω την σπορ αυρα αλλα και οταν θελω να κανω ενα ανοιγμα με καποιον να ξερω οτι θα μπορω να τον κοντραρω και οτι θα χω πιθανοτητες να κερδισω.σκεφτομαι οτι τα περισσοτερα αυτοκινητα ειναι δεν ειναι μαμα.το κορσα μπορει να κοντραρει αυτα?τωρα πανω στο θεμα βελτιωσης ειμαι υπερ του προγραμματος μονο.ουτε εξατμισεις ουτε τιποτα.αλλα για να βαλω προγραμμα στο κορσα θελω μπιελοπιστονα.αν ειχε 2 χρονια εγκυση οκ να το κανω αλλα εχει εξι..απο την αλλη το πολο με ενα προγραμματακι ειναι τζετ.επισης το κορσα δεν ειναι αμμεσου ψεκασμου?δηλαδη πως δουλευει?ειναι πισω σε τεχνολογια σε σχεση με τα αμεσου ψεκασμου?

ps:dynamite τι σπουδαζεις λαρισα?

Link to comment
Share on other sites

.αλλα για να βαλω προγραμμα στο κορσα θελω μπιελοπιστονα.

3.5 χρόνια πάω για 70.000 χιλιόμετρα και έχω πρόγραμμα απο τις 13.000χιλιόμετρα με αλλαγή λάδια κάθε 15.000

Link to comment
Share on other sites

τι προγραμμα φορας?unitronic που μιλαω με τα παιδια μου παν θελει μπιελοπιστονα

εντάξει η Unitronic έχει τρυπήσει και 2 πιστόνια σε astra opc που τα πιστόνια του AStra αντέχουν για 500+600 ίππους !

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω το αστρα να φτανει με μαμα πιστονια 500-600.παντως unitronic και revo ειναι οι 2 καλυτερες απο οτι ξερω

άσε να γνωρίζω 2-3 πράγματα παραπάνω απο εσένα στο θέμα opel !

Δεν ήξερα ότι η Revo βάζει προγράμματα και στα opel ......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.