Jump to content
ToMaS

Golf - Εσωτερική Εμφάνιση (Τι αλλαγές κάνατε πρόσφατα? Τί είδατε και σας κίνησε την περιέργεια?) [*Photo Posting*]

Recommended Posts

.....ε και, πάρε από την karenta 600 ευρουλάκια 160 ο controler και 40 το καλωδιάκι χαράς τα λεφτά. :D εξ άλλου να πω οτι αυτο το project ειχε τοσο μεγάλη επιτυχία χαρη στο ebay.

Αλλιώς κανείς δεν θα έδινε ~900 ευρώ και βάλε για 8 κουμπάκια που στο κάτω κάτω δεν είναι και τοσο χρήσιμα, μόνο το εφε και η προσωπική σου ευχαρίστηση απο την ενασχόληση σου σου μενει

πρεπει να συμφωνησω, αλλα για καποιον που ειχε πριν τετρακτινο τιμονι (οπως εγω) για να κανει την ολη μετατροπη θα στοιχιζε πανω απο 1000ρικο για πλακα. αφου στην vw ΜΟΝΟ για αεροσακο ζητανε 580 ευρο......

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να συμφωνησω, αλλα για καποιον που ειχε πριν τετρακτινο τιμονι (οπως εγω) για να κανει την ολη μετατροπη θα στοιχιζε πανω απο 1000ρικο για πλακα. αφου στην vw ΜΟΝΟ για αεροσακο ζητανε 580 ευρο...... thumbsdown.gif

Αντε πάλι .....οτι και να πω χάνω τα λόγια μου :D

Link to comment
Share on other sites

οπως και τα τιμονια που κυκλοφορουν στο ebay και εχετε παρει απο οτι βλεπω ειναι ολα μεταχειρισμενα...

Mεταχειρισμενο ελεγε και το δικο μου. αλλα ηταν ουσιαστικα καινουριο...αψεγαδιαστο, δε βρηκα τιποτα πανω του. το αγορασα Οκτωβριο του 2008 και ειχε επανω ημερομηνια παραγωγης Αυγουστος 2008. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα βρήκα αυτο που είναι ΑΡ αλλά αυτός λεει οτι είναι αντίστοιχο του ΒΚ

Βάλτε μερικά αυτόματα ψαχτήρια να σας ειδοποιούν οταν ανεβαίνει αυτο που σας ενδιαφέρει μην ψάχνετε καθε μερα δεν εχει νόημα

http://cgi.ebay.ie/ws/eBaySAPI.dll?ViewIte...%3D1&_rdc=1

Τι εννοείς αυτόματα ψαχτήρια?Για δώσε κανένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αυτόματα ψαχτήρια?Για δώσε κανένα παράδειγμα.

Eνα ψαχτήρi έχει το ebay, οταν ψάχνεις κατι δίπλα σου λεει αν θέλεις να το σώσεις, αν το σώσεις σε ειδοποιεί με εμαιλς

Π.Χ. 37 results found for "18 Alloy Wheels VW Golf" [save this searchSaved toMy eBay.]

Eνα δεύτερο είναι στο google αν σώσεις εκεί κάποια αναζήτηση σε ειδοποιεί και αυτό με εμαιλς

http://www.google.com/alerts

Παγιδεύεις σε αυτά τα δυο αυτό που θέλεις και περιμένεις τόσο απλό, δουλεύουν άλλοι για σένα <_<

Για να καταλάβεις εγώ το κοντρολερ τον εντόπισα από το google <_<:D

Link to comment
Share on other sites

σε πια αντιπροσωπια φιλε?

Επαρχία φίλε, Αγρίνιο.

και γω στην ιδια θεση ακριβως ημουν, να το παρω απο αντιπροσωπεια, η απο ebay.

τελικα υπολογισα και ακου πως εχουν τα πραγματα:

1) τιμη αντιπροσωπειας 184 ευρο -10% εκπτωση= 165,5 ευρο. και εχεις και εγγυηση!!!

2) τιμη ebay 133,91 + 15-20 ευρο μεταφορικα (καπου εκει να υπολογιζεις) = 153 ευρο και εγγυηση καμια, αν συμβει κατι στην ματεφορα κατσε και κλαψτα μετα :lol:

η διαφορα ειναι το αστειο ποσο των 12,5 ευρο. δεν νομιζω να αξιζει να περιμενεις 20 μερες για 12,5 ευρο....

το εψαχνα και γω πολες μερες, και τελικα το πηρα απο δω. τη μια μερα το παρειγγειλα, την επομενη το πηρα.

Α! θα χρειαστεις και το καλωδιακι 1Κ0 971 584C Τιμη αντιπροσωπειας 42 ευρο -10%= 37.8 ευρο.

ΣΥΝΟΛΟ: μια 200αρα και εγγεφαλακι και καλωδιακι για τα πληκτρα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε :lol: , Εσύ το τοποθέτησες στην αντιπροσωπεία?

Edited by tomtgs
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Αν Δεν Κάνω Λάθος Οι Κωδικοί Που Είναι Συμβατοί Για Cruise Control,Trip Computer Και Multi Function Wheel Είναι: 1K0-953-549 B,D,AD,AM,G,AG,AK,AL,AQ,BD,BK,CC,CD,CH Αν Κάνω Λάθος Διορθώστε Με. Οπότε Όποιο Και Να Βάλεις Δεν Υπάρχει Πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παντως controler Κατω απο 100 ευρο δν βρισκεις πια...

παιδια το τιμονι στο tmt το site περιεχε και controler στη τιμη?

Βλέπω ότι υπάρχει δυσκολία στην αναζήτηση και αγορά του controler.

Για να σας δώσω μια μικρή βοήθεια θα σας πρότεινα τα εξής :

1) Φυσικά να κάνετε αναζητήσεις στο EBay.de αλλά εαν βρίσκετε Part Numbers που είνα ακατάλληλα, να στέλνετε email στους πωλητές ζητώντας τον Controler με τα Part Numbers που σας ενδιαφέρουν.

2) Υπάρχει και η ελληνική αγορά. Εγώ το βρήκα στην Λιοσίων προς 40 Ευρώ.

3) Υπάρχουν και sites τα οποία μπορείτε να αγοράσετε από εμπόρους της Γερμανίας

πχ. http://www.riedel-autorecycling.de

βάλτε το Part Number στην θέση του πεδίου 'Teilenummer' όπως φαίνεται στην εικόνα, αναζητήστε αυτό που θέλετε και αγοράστε το κατευθείαν ή ζητείστε αυτό που ψάχνετε με email.

deletew.png

4) Τέλος, εαν θέλετε να το αγοράσετε καινούριο με 132ευρώ και να τελειώνετε μιά και έξω, σας προτείνω αυτό το site :

http://www.ahw-shop.de/

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Κώστας!!

Στο πρώτο λινκ υπάρχει στην ενότητα 'ELEKTRONIKEINHEIT' με (Preis: 60,00 ¤ - incl. 19% MwSt.: 9,58 ¤) το 1K0953549BK

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Κώστας!!

Στο πρώτο λινκ υπάρχει στην ενότητα 'ELEKTRONIKEINHEIT' με (Preis: 60,00 ¤ - incl. 19% MwSt.: 9,58 ¤) το 1K0953549BK

αποστολη ποσο ομως?:S

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Κώστας!!

Στο πρώτο λινκ υπάρχει στην ενότητα 'ELEKTRONIKEINHEIT' με (Preis: 60,00 ¤ - incl. 19% MwSt.: 9,58 ¤) το 1K0953549BK

;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε playmaker δε γνωρίζω εγώ.

Ερώτηση:Το slip ring τι είναι ρε παιδιά και υπάρχει σε τρείς τύπους? και πώς ξέρουμε ποιό έχει το οχημά μας?

Έχω βρεί το 1k0 953 549 B και υποστηρίζει MFSW αλλά σε slip ring type I, κάνει για το golf μου?

Y.Γ. Το ξέρω ό,τι έχω καταντήσει βαρετός :D

Link to comment
Share on other sites

Το Slip Ring είναι αυτό εδώ :

oring.jpg

Κάνει τα εξής :

1) Ελέγχει την κίνηση του τιμονιού και τα όρια στρέψης του. Δίνει δηλαδή εντολές στο ηλεκτρουδραυλικό σύστημα για την στρέψη των τροχών ανάλογα με την θέση του τιμονιού.

2) Από το Slip Ring περνούν όλα τα ηλεκτρικά του τιμονιού προς τον εγκέφαλο (Πλήκτρα, κόρνα και αερόσακος). Για αυτό τον λόγο έχει μια φύσα που κουμπώνει επάνω του η καλωδίωση του τιμονιού.

Οι τύποι που λες, αφορούν τον Controller του τιμονιού (Type I,II,III) ενώ το Slip Ring έχει βγεί με διάφορα Part Numbers. Τα Golf 5 έχουν Slip Ring με Part Number 1K0-959-653-C ή 1K0-959-653-D και κατά αντιστοιχία συνεργάζονται (συμβατότητα) με ένα σετ από Part Numbers εγκεφάλων τιμονιού (Type II για τα Golf). Για συντομία, και ανάλογα με τις λειτουργίες που υποστηρίζουν έχουν ονομαστεί Type Ι,II & ΙΙΙ.

Αυτά τα ολίγα.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Το Slip Ring είναι αυτό εδώ :

Golf_CC10.JPG

Κάνει τα εξής :

1) Ελέγχει την κίνηση του τιμονιού και τα όρια στρέψης του. Δίνει δηλαδή εντολές στο ηλεκτρουδραυλικό σύστημα για την στρέψη των τροχών ανάλογα με την θέση του τιμονιού.

2) Από το Slip Ring περνούν όλα τα ηλεκτρικά του τιμονιού προς τον εγκέφαλο (Πλήκτρα, κόρνα και αερόσακος). Για αυτό τον λόγο έχει μια φύσα που κουμπώνει επάνω του η καλωδίωση του τιμονιού.

Οι τύποι που λες, αφορούν τον Controller του τιμονιού (Type I,II,III) ενώ το Slip Ring έχει βγεί με διάφορα Part Numbers. Τα Golf 5 έχουν Slip Ring με Part Number 1K0-959-653-C ή 1K0-959-653-D και κατά αντιστοιχία συνεργάζονται (συμβατότητα) με ένα σετ από Part Numbers εγκεφάλων τιμονιού (Type II για τα Golf). Για συντομία, και ανάλογα με τις λειτουργίες που υποστηρίζουν έχουν ονομαστεί Type Ι,II & ΙΙΙ.

Αυτά τα ολίγα.

Κώστας

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδιά Πήρα Το Footrest Απο GTi Βγάζω Την Βίδα Που Έχει Στο Πλαστικό Πίσω Ακριβώς Απο Τον Λεβιέ Που Ανοίγει Το Καπό Αλλά Δεν Μπορώ Να Βγάλω Τον Λεβιέ Ώστε Να Βγάλω Το Πλαστικό Για Να Ξεβιδώσω Το Παλιό.Θέλω Τα Φώτα Σας Το Πως Βγαίνει.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδιά Πήρα Το Footrest Απο GTi Βγάζω Την Βίδα Που Έχει Στο Πλαστικό Πίσω Ακριβώς Απο Τον Λεβιέ Που Ανοίγει Το Καπό Αλλά Δεν Μπορώ Να Βγάλω Τον Λεβιέ Ώστε Να Βγάλω Το Πλαστικό Για Να Ξεβιδώσω Το Παλιό.Θέλω Τα Φώτα Σας Το Πως Βγαίνει.Ευχαριστώ

Σου έστειλα pm....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.