Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Έχει σκεφτεί κανίς ότι για να απόδοση μια λάμπα πυρακτώσεως παραπάνω πρέπει να τραβήξει παραπάνω ρεύμα ?και θα θερμανθεί παραπάνω ? .Καλώδια ,φύσα, φανάρι με τι πάροδο του χρόνου τι θα πάθουν ?

για πες... μου το εχουν ξανα πει αλλα για πες..

Link to comment
Share on other sites

Έχει σκεφτεί κανίς ότι για να απόδοση μια λάμπα πυρακτώσεως παραπάνω πρέπει να τραβήξει παραπάνω ρεύμα ?και θα θερμανθεί παραπάνω ? .Καλώδια ,φύσα, φανάρι με τι πάροδο του χρόνου τι θα πάθουν ?

Αν βάλεις 100watt φυσικά και θα έχεις πρόβλημα.......

Oι λάμπες για τις οποίες μιλάμε είναι στα 55 watt και είναι λευκότερες λόγω του xenon effect και όχι λογω της αύξησης των watt.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το έγραψα είναι πρώτον γιατί είμαι ηλεκτρονικός και πήρα μια λάμπα κινεί- Η7 στο εργαστήριο μου και μια Philips Crystal Vision και τις μετρέσα η πρώτη τραβούσε ένα αμπέρ λιγότερο από την Philips Crystal Vision αφού πρώτα είχα κάψει την καλωδίωση και την φύσα από της ασφάλειες αυτά σε ένα FIAT PUNTO GTI έχω και ένα VW GOLF 5 .Ο κατασκευαστής γιατί στην φουλ έκδοση δεν τα βάζει???? ,αυτό βέβαια δεν έγινε σε ένα μήνα αλά σε μεγάλο χρονικό διάστημα και σε πολύωρα ταξίδια

Link to comment
Share on other sites

Converting Watts to Amps

The conversion of Watts to Amps is governed by the equation Amps = Watts/Volts

For example 12 watts/12 volts = 1 amp

Δηλαδή με βάσει τα λεγόμενά σου οι crystalvision καταναλώνουν 12 watt περισσότερο.

Είναι δυνατόν όμως μια εταιρία όπως η philips να το υποκρύπτει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Στο GOLF δεν έχω Βάλη ? μπορεί ώμος να έχει χοντρότερα καλώδια αν και δεν είναι πρόβλημα το καλώδιο αλά η φύσα εκεί στις επαφές που ενώνετε στην ασφάλειωθήκη που βυσματώνουν ασφάλειες και ρελε όσο για της εταιρείες έχουν πάντα ένα σκοπό στο μαρκετιν να πουλήσουν και πάλη στο GOLF μπορεί να μην συμβαίνει τίποτα εγώ μια σκέψη κανό ???

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα τηλεφωνο να παραγγειλω λαμπες crystalvision απ το saveltrade που πηρα κ τις αλλες για μεσαια κ πορειας για να ζητησω αντιστοιχες(φως)για προβολακια ομιχλης κ μεγαλα.ηθελαν ομως κωδικους.ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κωδικούς....

Για τα μεγάλα φώτα ότι και στα μεσαία δηλ. Η7

ενώ για τα προβολάκια αν το αυτοκίνητο είναι από το 2007 και μετά ΗΒ4,

αν είναι πριν Η11.Καλό είναι όμως για τα προβολάκια να βγάλεις μια λάμπα και να δεις τον ακριβή τύπο της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω στη μεσαία σκάλα xenon και θέλω να βάλω στη μεγάλη σκάλα λάμπες που να ψιλοταιριάζουν με τα xenon. Έχετε καμιά ιδέα? Κ τι τύπο λάμπας παίρνει? Golf 5 έχω, 2008 μοντέλο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω στη μεσαία σκάλα xenon και θέλω να βάλω στη μεγάλη σκάλα λάμπες που να ψιλοταιριάζουν με τα xenon. Έχετε καμιά ιδέα? Κ τι τύπο λάμπας παίρνει? Golf 5 έχω, 2008 μοντέλο. Ευχαριστώ!

Η7 Philips Crystal vision 4.300 K.

Link to comment
Share on other sites

Η7 Philips Crystal vision 4.300 K.

Στέλιο, εννοείς την λάμπα που έχεις λινκ στο ποστ 15?? Η ίδια είναι με αυτήν που μου είπες?

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, εννοείς την λάμπα που έχεις λινκ στο ποστ 15?? Η ίδια είναι με αυτήν που μου είπες?

Ναι αυτή είναι. Απλά πες ότι θες 4.300Κ γιατί υπάρχει και μία με ίδιο όνομα και 5.000Κ.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι. Απλά πες ότι θες 4.300Κ γιατί υπάρχει και μία με ίδιο όνομα και 5.000Κ.

Στα 5000 kelvin είναι οι diamondvision.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εβαλα ψειρες και προβολακια ομιχλης crystal vision και στη μεσαια σκαλα εχω xenon.. το χρωμα απο τις λαμπες δεν ειναι το ιδιο ασπρο φως σαν τα xenon.. δεν φαινεται ασχημα(μου ειπαν ολοι οτι καλα εκανα και εβαλα ασπρα γιατι με τα κιτρινα χαλοθσε πολυ.. αλλα οι crystal vision ειναι ενα τονο πιο κιτρινωπες

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι δεν εχεις μαμα χενον που σημαινει οτι τα χενον σου δεν ειναι ασπρα αλλα ιριδιζων?

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι δεν εχεις μαμα χενον που σημαινει οτι τα χενον σου δεν ειναι ασπρα αλλα ιριδιζων?

Μάλλον aftermarket έχει.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον aftermarket έχει.

Τότε η μόνη λύση είναι οι diamondvision.

ΥΓ.Βγήκαν και νέες λάμπες Philips.Ερχονται τον Νοέμβριο:

1.Bluevision ultra

2.Xtreme performance power 100% more light

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τότε η μόνη λύση είναι οι diamondvision.

ΥΓ.Βγήκαν και νέες λάμπες Philips.Ερχονται τον Νοέμβριο:

1.Bluevision ultra

2.Xtreme performance power 100% more light

Η Bluevision ultra πόσα Kelvin έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Τότε η μόνη λύση είναι οι diamondvision.

ΥΓ.Βγήκαν και νέες λάμπες Philips.Ερχονται τον Νοέμβριο:

1.Bluevision ultra

2.Xtreme performance power 100% more light

χμμμ προφεσορ κανε τα κονε

να δουμε αν αξιζουν βρε αδερφε :D

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι δεν εχεις μαμα χενον που σημαινει οτι τα χενον σου δεν ειναι ασπρα αλλα ιριδιζων?

ειναι μεταχειρισμενο δε ξερω τι xenon εχει...

Τότε η μόνη λύση είναι οι diamondvision.

Δεν τις ηθελα γτ μπλεδιζουν και δε μου αρεσει...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εγινε αλλαγη σε Philips Crystal Vision σε ολες τις σκαλες ,οντως φανταστικο αποτελεσμα ...απλα στην αρχη παιδευτικα λιγο μου αναψανε οι ψειρες τα μεγαλα αλλα τα πορειας ΔΕΝ αναβαν...τελικα ειχε γινει λαθος στο κουμπωμα και μετα αναψανε.Φυσικα απλα γυρισα τον διακοπτη και ειδα οτι λειτουργουσανε αλλα σημερα που πηγα να το παρω το αμαξι μου εβγαλε ενδειξη καμμενης λαμπας ενω ΟΛΕΣ αναβανε. Πιστευω οτι κρατησε στην μνημη την πρωτη φορα που δεν πατησαν σωστα και για αυτο εβγαλε το σφαλμα, ειναι το λογικο αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

τελικα να ρωτησω τι τυπο λαμπας παιρνει το γκολφ 5 γτι στη μεσαι σκαλα,στην μεγαλη σκαλα,στα προβολακια και στα μικρα?????ξερουμε????

Link to comment
Share on other sites

τελικα να ρωτησω τι τυπο λαμπας παιρνει το γκολφ 5 γτι στη μεσαι σκαλα,στην μεγαλη σκαλα,στα προβολακια και στα μικρα?????ξερουμε????

http://am_application.osram.info/publish/index_en.html

Link to comment
Share on other sites

thanks πηρα τελικα τις crystal vision 100 power με δωρακι τις ψειρες...τωρα περιμενω να ερθουν ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω μετα απο μερικους μηνες με philips crystal vision σε ολες τις σκαλες βλεπω οτι το φως δεν ειναι τοσο λευκο τωρα οπως στην αρχη...

παιζει κατι τετοιο???

και δεν ειναι θεμα οτι το βλεπω εγω το βλεπω και απο μερικες photo και μου το ειπαν και 2 ατομα ακωμη..

τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.