Jump to content
Kakos

Golf 5 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

ασχετο αλλα επειδη βλεπω να αυξανεται η υπογραφη σου κοιτα μη φτασεις τσ χρηματα του γτι σε φτιαξιμο οπου θα το επαιρνες ειτε σι αλλως ετσι και πουλαγες το 122...γιατι μαντευω με τα χρηματα που πας να ριξεις οτι ειχες καλυψει ηδη την διαφορα που σου λειπει... με 13 βρισκεις!!!!!

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Μια χαρα μπορω να βρω με 13.. δεν ειναι εκει το Θεμα. ενταξει δεν βρισκεις και το καλυτερο με 13 το θεμα δεν ειναι να το παρεις 13 με 90000 χιλιομετρα γιατι μετα εχεις να αλλαξεις αρκετα.. το θεμα μου ειναι το ΜΕΤΑ. το να το παρω ειχα χρηματα, Τεκμηρια , τελη , ασφαλεια κλπ κλπ ΔΕΝ ειχα. στο golf απλα εδωσα τωρα καποια χρηματα για την εξατμιση και τα τελευταια που θα μπουνε θα ειναι για το hybrid κανα 600αρι. σιγουρα αν τα ειχα δωσει απο την αρχη αυτα τα χρηματα θα ειχα το GT (170αρι) και οχι το 122αρι και με 1500-2000 θα ημουν τωρα στα 230 και οχι στα 160.. και με μια φτερωτη αρκετα παραπανω... το μονο πραγμα που μετανιωσα ηταν που δεν εδωσα λιγα παραπανω τοτε να παρω το 140 ή το GT.
Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω μετα απο μερικους μηνες με philips crystal vision σε ολες τις σκαλες βλεπω οτι το φως δεν ειναι τοσο λευκο τωρα οπως στην αρχη...

παιζει κατι τετοιο???

και δεν ειναι θεμα οτι το βλεπω εγω το βλεπω και απο μερικες photo και μου το ειπαν και 2 ατομα ακωμη..

τι παιζει?

Συνήθως η απόδοση στις "λευκές" λάμπες πέφτει αρκετά γρήγορα δυστυχώς!! Εγώ τουλάχιστον αυτό εχω παρατηρήσει με nightbreaker και κάποιες philips (δεν θυμάμαι ποιές!) που είχα μέχρι τώρα...

Off Topic

Μια χαρα μπορω να βρω με 13.. δεν ειναι εκει το Θεμα. ενταξει δεν βρισκεις και το καλυτερο με 13 το θεμα δεν ειναι να το παρεις 13 με 90000 χιλιομετρα γιατι μετα εχεις να αλλαξεις αρκετα.. το θεμα μου ειναι το ΜΕΤΑ. το να το παρω ειχα χρηματα, Τεκμηρια , τελη , ασφαλεια κλπ κλπ ΔΕΝ ειχα. στο golf απλα εδωσα τωρα καποια χρηματα για την εξατμιση και τα τελευταια που θα μπουνε θα ειναι για το hybrid κανα 600αρι. σιγουρα αν τα ειχα δωσει απο την αρχη αυτα τα χρηματα θα ειχα το GT (170αρι) και οχι το 122αρι και με 1500-2000 θα ημουν τωρα στα 230 και οχι στα 160.. και με μια φτερωτη αρκετα παραπανω... το μονο πραγμα που μετανιωσα ηταν που δεν εδωσα λιγα παραπανω τοτε να παρω το 140 ή το GT.

Off Topic

+1000 Οι ίδιοι λόγοι που και γω δεν πήρα gti αλλά 140αρι οταν έψαχνα το καλοκαίρι! Η διαφορά δεν ήταν πάνω απο 2500-3000 (που δεν ήταν πρόβλημα) για ενα αξιοπρεπές σχετικά gti αλλά το μέτα... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, δεν μπορω να βγαλω ακρη συγνωμη κιολας..για ενα golf gt 2008 model ποιες απο αυτες τις λαμπες http://www.saveltrade.gr/PHILIPS-CRYSTAL-VISION/View-all-products.html χρειαζομαι?? αν μπορειτε μου λετε γιατι πραγμα ειναι το καθε σετακι?? μπερδευτηκα ρε γμτ..

θελω να αλλαξω μεσαια, πορειας, μεγαλα και προβολακια..

Τελος να ρωτησω, τις παινουμε κανονικα με τα δακτυλα η χρειαζεται καποιο πανι??

Edited by pathos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, δεν μπορω να βγαλω ακρη συγνωμη κιολας..για ενα golf gt 2008 model ποιες απο αυτες τις λαμπες http://www.saveltrade.gr/PHILIPS-CRYSTAL-VISION/View-all-products.html χρειαζομαι?? αν μπορειτε μου λετε γιατι πραγμα ειναι το καθε σετακι?? μπερδευτηκα ρε γμτ..

θελω να αλλαξω μεσαια, πορειας, μεγαλα και προβολακια..

Τελος να ρωτησω, τις παινουμε κανονικα με τα δακτυλα η χρειαζεται καποιο πανι??

Διαβασε εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38933&view=findpost&p=410075

Mε πανακι

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειμαι το πιο αδεξιο μελος του club..ρε παιδια πηρα τις λαμπες αλλα δεν μπορω να τις βαλω με τιποτα..ξεβιδωνω το στρογγυλο καπακι απο πισω και βλεπω αυτο http://img705.imageshack.us/i/20012011332.jpg/

http://img222.imageshack.us/i/20012011334.jpg/

http://img716.imageshack.us/i/20012011336.jpg/

τι πρεπει να κανω για να βγαλω τη λαμπα?? μπορειτε να μου δειξετε στη φωτο??

χιλια συγνωμη αν κουραζω..

Link to comment
Share on other sites

Πάτα την φίσα της λάμπας δεξιά - αριστερά και θα ξεκουμπώσει από τη μια πλευρά με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις τα μεταλικα αυτακια κατω κατω ετσι?? να τα πιεσω και να τραβηξω??

Βρε φιλε τραβα σπρωξε κατι θα γινει δεν μπορει!!!

Βάλε το χερι σου και τα προσπαθήσεις λιγο τι διαολο θα βγουν, αν δεν μπορεις πηγαινε σε ενα βενζινάδικο να στα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις τα μεταλικα αυτακια κατω κατω ετσι?? να τα πιεσω και να τραβηξω??

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις πως τοποθετουμε λαμπες led στα μπροστινα φαναρια και στην πινακιδα? ξερει κανενας καποιο τροπο, γιατι προσπαθησα να τις τοποθετησω αλλα τις πεταγε-δουλευαν για λιγο 2 δευτερα και μετα εσβηναν.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις πως τοποθετουμε λαμπες led στα μπροστινα φαναρια και στην πινακιδα? ξερει κανενας καποιο τροπο, γιατι προσπαθησα να τις τοποθετησω αλλα τις πεταγε-δουλευαν για λιγο 2 δευτερα και μετα εσβηναν.

Δεν μπορεις να βαλεις οποισδηποτε λαμπες, πρεπει να ειναι συμβατες με το canbus.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βαλεις οποισδηποτε λαμπες, πρεπει να ειναι συμβατες με το canbus.

αγορασα τις philips led festoon c5w styling blue light 6000k blue vision led, εχεις καποια ιδεα?

μου προτεινεις κατι αλλο απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44328 Για δες εδω θα βρεις αυτο που θες

δυστυχως δεν πολυκαταλαβαινω. για να βαλω τις λαμπες αυτες πρεπει να κανω καποια μετατροπη?

Οχι αν βαλεις αυτες που λεει ο @mike-r32 δεν κανεις τιποτα, τις εβαλες εφυγες.

Link to comment
Share on other sites

..εγω παλι τελευταια ανακαλυψα αυτες και σκεφτομαι να τις δοκιμασω. Δεν ξερω ομως αν τις πουλαει κανεις εδω και το ψαχνω.

http://store.candlepower.com/osraulhiouh7.html

Είναι παράνομες αν δεν κάνω λάθος γιατί έχουν 65watt. Είναι πολύ δυνατές δηλαδή και θα τυφλώνεις τους πάντες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μπερδεύτηκα κι εγώ!

Εκεί που χα καταλήξει στις crystal vision ειπώθηκε κάτι για 4.300Κ κ 5.000Κ...

Μετά για κάτι καινούριες με +100% φως;

Αυτές αξίζουν; Το χρώμα τους;

Να ζητήσω μια μεγάλη χάρη; Είναι εύκολο κάποιος με Crystal Vision 4.300K καθώς κ κάποιος με τις ίδιες σε 5.000Κ να μου βγάλουν βράδυ μια φωτό το φανάρι να δώ το χρώμα κ μια το δρόμο να δώ πώς φωτίζει η καθε μία; Θα σας ήμουν ευγνώμων!

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω κίτρινο,αλλά ούτε τελείως άσπρο,να χει ελάχιστο μπλε μέσα...Κάτι σε άσπρο του πάγου...Κάποια πρόταση;

Με αυτές από shaveltrade εννοείται ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα με canbus κλπ σε θέσεως,διασταυρώσεως,προβολάκια,έτσι;

Κάθε άποψη δεκτή,ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μπερδεύτηκα κι εγώ!

Εκεί που χα καταλήξει στις crystal vision ειπώθηκε κάτι για 4.300Κ κ 5.000Κ...

Μετά για κάτι καινούριες με +100% φως;

Αυτές αξίζουν; Το χρώμα τους;

Να ζητήσω μια μεγάλη χάρη; Είναι εύκολο κάποιος με Crystal Vision 4.300K καθώς κ κάποιος με τις ίδιες σε 5.000Κ να μου βγάλουν βράδυ μια φωτό το φανάρι να δώ το χρώμα κ μια το δρόμο να δώ πώς φωτίζει η καθε μία; Θα σας ήμουν ευγνώμων!

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω κίτρινο,αλλά ούτε τελείως άσπρο,να χει ελάχιστο μπλε μέσα...Κάτι σε άσπρο του πάγου...Κάποια πρόταση;

Με αυτές από shaveltrade εννοείται ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα με canbus κλπ σε θέσεως,διασταυρώσεως,προβολάκια,έτσι;

Κάθε άποψη δεκτή,ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αυτά με τα +100% μην τα πολυπιστεύεις! Ισχύουν μεν, αλλά το μέτρο σύγκρισης είναι οι πολυ παλιές πυρακτώσεως οι οποίες είχαν αντίστοιχη φωτεινότητα με 3αρι κηροπήγιο :p:lol::p

Εγω είχα nightbreaker πρίν βάλω τα xenon (και τώρα τις έχω βάλει στη μεγάλη σκάλα) αλλά δεν είχα δει μεγάλες διαφορές. Ήταν λευκή μεν η δέσμη και φώτιζε κάπως πιο μακριά αλλά οχι τπτ τρομερό...

Δες φωτό απο το χρώμα, νομίζω είναι 4000k: p1030549e.th.jpg

Μάλλον diamondvision θες, δες εδώ:p

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου φίλε μου!

Το 100% ναι σε καμιά περίπτωση δεν με πείθει,άντε να είναι +30-40%...

Κι η φωτό που έβαλες κι οι diamond vision από το link,έχουν πολύ καλό χρώμα!

Τείνω πρός τις diamond vision να σου πώ την αλήθεια,αλλά εκεί που σκαλώνω είναι το θέμα της δέσμης του φωτός...Φωτίζουν εξίσου καλά με τις εργοστασιακές;

Το καλύτερα δεν μας πειράζει,το χειρότερα όμως ναι! Πιο παλιά είχα βάλει σε ένα άλλο αμάξι xenon look κ δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ! περίμενα να πέσω σε δρόμο χωρίς καθόλου φώς για να δώ ότι φωτίζουν! Να φανταστείς τσέκαρα συνέχεια το διακόπτη να δώ αν έχω τα θέσεως!

Ας πεί κάποιο παιδί την εμπειρία του από τις diamond vision(5.000K),γιατί μόνο για τις crystal έχω διαβάσει κάτι...Νομίζω ο mike-R32 τις έχει αν κατάλαβα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου φίλε μου!

Το 100% ναι σε καμιά περίπτωση δεν με πείθει,άντε να είναι +30-40%...

Κι η φωτό που έβαλες κι οι diamond vision από το link,έχουν πολύ καλό χρώμα!

Τείνω πρός τις diamond vision να σου πώ την αλήθεια,αλλά εκεί που σκαλώνω είναι το θέμα της δέσμης του φωτός...Φωτίζουν εξίσου καλά με τις εργοστασιακές;

Το καλύτερα δεν μας πειράζει,το χειρότερα όμως ναι! Πιο παλιά είχα βάλει σε ένα άλλο αμάξι xenon look κ δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ! περίμενα να πέσω σε δρόμο χωρίς καθόλου φώς για να δώ ότι φωτίζουν! Να φανταστείς τσέκαρα συνέχεια το διακόπτη να δώ αν έχω τα θέσεως!

Ας πεί κάποιο παιδί την εμπειρία του από τις diamond vision(5.000K),γιατί μόνο για τις crystal έχω διαβάσει κάτι...Νομίζω ο mike-R32 τις έχει αν κατάλαβα καλά!

Welcome :p Αυτό με τη δέσμη όντως πρέπει να στο πει κάποιος που τις φοράει!

Με τις osram πάντως εγώ δεν είχα κάποιο θέμα μειωμένης δέσμης/φωτεινότητας κλπ, απλά η βελτίωση σε σχέση με τις απλές λάμπες που φόραγα πριν ήταν μικρή...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τις Osram τις έβαλε ένας φίλος μου,πολύ καλό φώς,αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά στο χρώμα τους!Μπορεί να είναι από το φανάρι του Grande Punto,αλλά θέλω κάτι στα 5.000Κ ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.