Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

αν ειναι ετσι με τα γραμμαρια καλα εκανες.... με πονεσαν τα 135 ευρω που παρολο 1.2 bluemotion το αυτοκινητο μου ειναι ταξινομημενο σεπτεμβριο του 10... οποτε δεν παω με τους ρυπους αλλα με τα κυβικα . λογικα για τον 1.6 θα βγαζει και ωραια βελτιωση με προγραμμα :) καλη υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι με τα γραμμαρια καλα εκανες.... με πονεσαν τα 135 ευρω που παρολο 1.2 bluemotion το αυτοκινητο μου ειναι ταξινομημενο σεπτεμβριο του 10... οποτε δεν παω με τους ρυπους αλλα με τα κυβικα . λογικα για τον 1.6 θα βγαζει και ωραια βελτιωση με προγραμμα :) καλη υπομονη!

Ε ναι ειναι βλακεια να πληρωσεις τελη κυκλοφοριας μονο και μονο απο το αυτοματο κιβωτιο ενω το μοτερ εινα ιδιο... Προγραμα δε θα βαλω γιατι τα 90αλογα ειναι σχετικα καλα. Ενας απο τους λογους που δεν πηρα το 1.2 tdi με τα 75 ειναι οτι δεν εχει καθολου δυναμη οποτε ακομα και το προσπερασμα θα ηταν ψυχοφθορο...

Οσο για τους 3 μηνες αναμονη δεν ειναι και πολλοι... Για το GTR περιμενα 6. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι τοσο ψυχοφθορο οσο νομιζεις... θα σου πω πριβε ποσο εκανα χθεσ βραδυ το θεσσαλονικη πατρα.. και θα καταλαβεις... μα καλα.. εχεις gtr και εχεις υπομονη να οδηγησεις 1.6 tdi???

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι τοσο ψυχοφθορο οσο νομιζεις... θα σου πω πριβε ποσο εκανα χθεσ βραδυ το θεσσαλονικη πατρα.. και θα καταλαβεις... μα καλα.. εχεις gtr και εχεις υπομονη να οδηγησεις 1.6 tdi???

Κανω καθε χρονο 40.000χμ γιατι η δουλεια ειναι μακρια απο το σπιτι μου, οποτε με το Polο θα κανω καλη εξοικονομηση. Το GTR ειναι για "ειδικες" περιπτωσεις χεχεχε...

Το καθενα στο ειδος του, που λενε!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αν διαβασεις παραπανω για λογους εξοικονομησης και μονο το πηρα το polo.. κανω παραπανω χιλιομετρα απο σενα.. ειμαι στο εννιαμηνο με 50 χιλιαδες :)

Link to comment
Share on other sites

... και σήμερα ανακάλυψα ότι οι αλουμινένιες ζάντες μας έχουν και τάσι. Χάθηκε το ένα ( το έχασα; μου το χάσανε; ποιος ξέρει) και έχουμε νέο ντιζάιν.

Τεσπα. Καμιά άποψη πως μπορεί αυτό να μεταφράζεται σε γερμανικά ώστε να κάνω μια αναζητησούλα στο ιντερνετι;

Καλησπέρα και καλή μας χρονιά, ειμαι νέο μέλος, και δυστυχώς και γω σε μια λακουβάρα του ελληνικου δημοσίου έχασα ενα τάσι. Απο που μπορώ να παραγγείλω και τιμη περίπου; Πάντως το αμάξι ειναι απλά κορυφαίο και τα αξίζει ολα τα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή μας χρονιά, ειμαι νέο μέλος, και δυστυχώς και γω σε μια λακουβάρα του ελληνικου δημοσίου έχασα ενα τάσι. Απο που μπορώ να παραγγείλω και τιμη περίπου; Πάντως το αμάξι ειναι απλά κορυφαίο και τα αξίζει ολα τα λεφτά!!!

pm

Link to comment
Share on other sites

TO BLUEMOTION εχει τασι στη σιδερενια ζαντα γιατι οπως λεει μειωνει την αντισταση του αερα συνεπως και την καταναλωση.. αλλα λογια να αγαπιομαστε.. :p για να μην μπορω να παω να τις βαψω μαυρες το καναν

Link to comment
Share on other sites

Καλα νταξει...

Τελικα αλουμινενια εχει ή σιδερενια? Γιατι ο fotski μιλαει για αλουμινενιες!

ΥΓ. Αν ηθελαν να βοηθησουν στη μειωση της καταναλωσης ας εβαζαν αλουμινενιες ζαντες, οι οποιες ειναι σαφως ελαφρυτερες απο τις σιδερενιες ωστε να μειωθει η μη αναρτωμενη μαζα και κατ' επεκταση η καταναλωση.

Κι ας εφτιαχναν το σχεδιο της αλουμινενιας να ειναι παρομοιο με το σχεδιο των "τασιων".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για την ενημερωση....

Σημερα κανοντας ενα μινι ταξιδι 200 χιλιομετρων, κινουμενος στην Εγνατια με ταχυτητα 90-100 χ.λ.μ, περιπου εγραψε 3.5 λιτ/100 χ.λ.μ μεση καταναλωση....

Ειμαι ευτυχισμενος..... grin.png

Τελικά δεν έμεινες ευχαριστημένος ε, γιατι το πουλάς?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω αλλάξει ακόμα έχω κάνει 22.000 χλμ και θα ακολουθήσω τις ενδείξεις του αυτοκινήτου και πάω για σερβις και αλλαγή λαδιών στα 30.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω αλλάξει ακόμα έχω κάνει 22.000 χλμ και θα ακολουθήσω τις ενδείξεις του αυτοκινήτου και πάω για σερβις και αλλαγή λαδιών στα 30.000 χλμ

Αυτο σου το ειπαν απο την εταιρια ή μονος σου πηρες την πρωτοβουλεια?

Π.χ στο δικο μου tdi μου ειπαν μια φορα το χρονο ή στις 15000 χλμ...

Link to comment
Share on other sites

μιχαηλ ειναι μια οδηγια της vw οσο αφορα τα longlife service τα οποια μιλανε για αλλαγες καθε 30. οι αντιπροσωπειες λενε ολες καθε 15. κανεις δεν ξερει τι ειναι αληθεια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου το ειπαν απο την εταιρια ή μονος σου πηρες την πρωτοβουλεια?

Π.χ στο δικο μου tdi μου ειπαν μια φορα το χρονο ή στις 15000 χλμ...

έχω πάρει επίσημη γραπτή απάντηση από την kosmocar. Στο αντιπρόσωπο που το αγόρασα μου είπαν πχ αλλαγή λαδιών κάθε 7.000, κάτι που ανέφερα στην kosmocar η οποία δεν μπορούσε να το αιτιολογήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το ίδιο ακριβώς πράγμα μου αναφέρουν και στον αντιπρόσωπο που το αγόρασα (σε αντίθεση με το τι μου είπε ο τότε μηχανικός). Ακολουθείς τις ενδείξεις του long life service ελέγχοντας την στάθμη λαδιών και όχι ξεπερνώντας τα 30.000 χλμ ή τα 2 χρόνια. ή αλλάζεις κάθε 15.000.

Το αυτοκίνητο μου βγάζει να πάω για σερβις σε 5.000 χλμ (έχω κάνει 25000) ή σε 400 ημέρες (όταν και κλείνω διετία).

Link to comment
Share on other sites

Tο τι θα σου δειχνει το αυτοκινητο ρυθμιζετε απο το συνεργειο... αναλογα με το τι λαδια εβαλες.. ο μηχανικος ενημερωνει τον εγκεφαλο οτι κρατανε για 30.000 η δυο χρονια... δν υπαρχει περιπτωση να σου πει το αυτοκινητο στα 25 θελεις service

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι λαδια προτιμαμε για τα diesel μας.. η αντιπροσωπεια δεν ξερει τι κανει..

τη μια φορα βαζει

CASTROL SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30

και την αλλη βαζει

CASTROL EDGE 5W-30

Ε είναι ανάλογα το απόθεμα της και τι προσφορές παίρνει από τους εμπόρους

εγώ δεν έχω αλλάξει ακόμα έχω κάνει 22.000 χλμ και θα ακολουθήσω τις ενδείξεις του αυτοκινήτου και πάω για σερβις και αλλαγή λαδιών στα 30.000 χλμ

+1

Αυτο σου το ειπαν απο την εταιρια ή μονος σου πηρες την πρωτοβουλεια?

π.χ στο δικο μου tdi μου ειπαν μια φορα το χρονο ή στις 15000 χλμ...

Longlife Vs Standard Service

μιχαηλ ειναι μια οδηγια της vw οσο αφορα τα longlife service τα οποια μιλανε για αλλαγες καθε 30. οι αντιπροσωπειες λενε ολες καθε 15. κανεις δεν ξερει τι ειναι αληθεια....

Αν το αυτοκίνητο έχει κωδικό QJ1 και ο εγκέφαλος είναι ρυθμισμένος για service στα 2 χρόνια τότε το αυτοκίνητο έχει έρθει από το εργοστάσιο με service Longlife. (Αν θέλεις το ακολουθείς)

Τα χιλιόμετρα είναι μεταβλητά και σπάνια φτάνεις τις 30.000

έχω πάρει επίσημη γραπτή απάντηση από την kosmocar. Στο αντιπρόσωπο που το αγόρασα μου είπαν πχ αλλαγή λαδιών κάθε 7.000, κάτι που ανέφερα στην kosmocar η οποία δεν μπορούσε να το αιτιολογήσει.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει μια παρατήρηση για τις χώρες που στο πετρέλαιο έχουν πολύ θείο ότι πρέπει να αλλάζουν συχνότερα λάδια. Το λέει το βιβλίο του αυτοκινήτου. Διαβάστε το.

Πάντως νομίζω πως στη χώρα μας δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα (στα καλά πρατήρια). Οπότε αυτό με τα 7000 km μάλλον ήθελε να τα παίρνει συχνά...

πλέον το ίδιο ακριβώς πράγμα μου αναφέρουν και στον αντιπρόσωπο που το αγόρασα (σε αντίθεση με το τι μου είπε ο τότε μηχανικός). Ακολουθείς τις ενδείξεις του long life service ελέγχοντας την στάθμη λαδιών και όχι ξεπερνώντας τα 30.000 χλμ ή τα 2 χρόνια. ή αλλάζεις κάθε 15.000.

Το αυτοκίνητο μου βγάζει να πάω για σερβις σε 5.000 χλμ (έχω κάνει 25000) ή σε 400 ημέρες (όταν και κλείνω διετία).

Και εμένα μου είπαν (TSI) όταν σου βγάλει ο εγκέφαλος μήνυμα. π.χ εμένα μου λέει στις 26000 km να κάνω αλλαγή

Tο τι θα σου δειχνει το αυτοκινητο ρυθμιζετε απο το συνεργειο... αναλογα με το τι λαδια εβαλες.. ο μηχανικος ενημερωνει τον εγκεφαλο οτι κρατανε για 30.000 η δυο χρονια... δν υπαρχει περιπτωση να σου πει το αυτοκινητο στα 25 θελεις service

Και όμως..

Τα χιλιόμετρα είναι μεταβλητά ανάλογα με τις συνθήκες οδήγησης. Εμένα μου λέει στις 26.000 km να κάνω την αλλαγή.

Ορίστε και ένα θέμα που συζητάμε για αυτή τη διαδικασία:

Longlife Vs Standard Service

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση αυτοκινήτων Volkswagen

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2012, 21:43

Στην ανάκληση 300.000 αυτοκινήτων Volkswagen προχωρά η εταιρεία παραγωγής τους.

Πρόκειται για αυτοκίνητα ντίζελ διαφόρων μοντέλων λόγω προβλημάτων στο σύστημα ψεκασμού.

Αυτό αφορά τα μοντέλα Eos, Golf, Jetta, Passat, Scirocco, Tiguan και Τ5, που είναι εξοπλισμένα με 2λιτρο κινητήρα ντίζελ και κατασκευάστηκαν μεταξύ 2009 και 2012.

Είναι ένα προληπτικό μέτρο, διευκρίνισε ο εκπρόσωπος, για τον έλεγχο και την ενίσχυση των σωληνώσεων του συστήματος ψεκασμού.

πηγη zougla.gr

παρολο που δεν αναφερει το δικο μας polo με βαζει σε σκεψεις. κανενα σχολιο απο σας

Link to comment
Share on other sites

eos και scirocco με diesel κινητηρα?

[οfftopic]Σε άλλες χώρες είναι κανονικά διαθέσιμοι μην κοιτάς που στο Ελλάντα ανακάλυψαν το πετρέλαιο μόλις φέτος..[/οfftopic]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.