Jump to content
blackbeard

Τιμόνι Απο Scirocco R Line Σε Mk4 ?

Recommended Posts

καλησπερα!εχω το γκολφ μκ4 και εχει ενα τετρακτινο τιμονι το οποιο ειναι φθαρμενο και θελω να το αντικαταστησω.μου εχει καρφωθει να βαλω το τιμονι του σιροκο του r line που ειναι μαυρο.Μηπως ξερει καποιος αν μπορω;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Με ειχες ρωτησει στο email και ξεχασα να σου απαντησω.! :D

Δεν ξερω αν τεροιαζει ο κωνος απο το σιροκο αν ειναι ιδιος με τα δικα μας, αλλα το τριακτινο απο mk4 μπαινει κουτι αλλα θα χρειαστεις και αεροσακο...

Πριν λιγα χρονια που ειχα ρωτησει για το 1600 που ειχα στην θεσσαλονικη στα μεταχειρησμενα μου ζητουσαν τραμπα το δικο μου και 300ευρω.!!! :shok: Φυσικα δεν το αλαξα...

βρισκω τιμονι καινουργιο με αεροσακο απο σιροκο το r line με περιπου 350 ευρω και λεω να το παρω.αν κανει ο κωνος δεν 8α εχω προβλημα με τισ φισες?γιατι αυτο εχει και κουμπια επανω... :o

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει το καινουριο εχει κουμπια δεν θα δουλεψουνε, ακομα και αν το παλιο σου ειχε,

αλλα δεν ξερω αν μπορει ο αεροσακος του σιροκο να συνεργαστει με την δικη σου μοναδα αεροσακου???

Λογικα δεν θα τεροιαξει, ηλεκτρολογικα.

Αν τεροιαζει στον κωνο και θελεις να το βαλεις, τοτε μαλον θα χρειαστει να κατεργησεις τον αεροσακο, νωμιζω οταν αλαζουνε τιμονια και βαζουνε αλλα χωρις αεροσακο υπαρχει μια ειδηκη φισα η οποια κουμπωνει πανω στην φυσα του αεροσακου για να καταλαβαινει οτι υπαρχει αεροσακος και να μην αναβει το λαμπακι του αεροσακου...

οποτε μαλλον δεν αξιζει τον κοπο...μαλλον θα βαλω του gti του 99 για να ειμαστε σιγουροι...αλλα δεν βρισκω κανενα σε καλη κατασταση!μηπως ξερεις κανενα μαγαζακι;μενω καστορια υποψιν...

Link to comment
Share on other sites

Το τριακτινο θα κατσει κουτι, μπορεις να βαλεις και απο r32 που ειναι ακομα ποιο μουρατο,

Απο καστορια δεν ξερω και εκτος απο τα μαγαζια στην θεσσαλονικη διπλα στα τρενα, και κανα δυο στην Καλαμαρια δεν ξερω αλλα...θελει ψαξιμο μα βρεις κανα καλο να μην εχει φθορες.

Αν θες εχω κανα 2 τηλεφωνα να σου δωσω να παρεις να ρωτησεις, αλλα καλυτερες τιμες περνεις face to face!

τους πηρα τηλ ο ενας δεν, εχει ο αλλος εχει ενα τετρακτινο ΑΒΤ και ο αλλος ειπε οτι εχει ενα σε καλη κατασταση.εγω το ΑΒΤ δεν το εχω δει ποτε ξερεις πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλος παντως απο το vwgolf-club εχει βαλει απο golf 6 gti σε 4αρι...Του scirocco μπαινει σε 6αρι..Οποτε λογικα μπαινει και σε 4αρι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλος παντως απο το vwgolf-club εχει βαλει απο golf 6 gti σε 4αρι...Του scirocco μπαινει σε 6αρι..Οποτε λογικα μπαινει και σε 4αρι!

οχι ρε γμτ γιατι μου το κανεις τωρα αυτο?ρωτα ψαξε μαθε και περιμενω....θελω να το βαλωωωωωωωωωωωω!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε γμτ γιατι μου το κανεις τωρα αυτο?ρωτα ψαξε μαθε και περιμενω....θελω να το βαλωωωωωωωωωωωω!!!!

Oκ θα ρωτησω και θα σου πω σημερα-αυριο..Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Eμαθα...μπαινει..μου ειπε λογικα οτι δεν αλλαζει η διαμετρο οπως εμπαινε και του golf 4 R32 σε απλα 4αρια και gti..

για να ειμαι σιγουρος μαλλον πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια την δευτερα να ρωτησω γιατι φοβαμαι μηπως μου βγαζει καμια βλαβη για τον αεροσακο η μηπως θελει αλλο κωνο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κωστα βλεπω πως μαλλον μπορεις να με βοηθησεις.εχω ενα μκ4 και θελω να βαλω το τιμονι του σιροκο χωρις κουμπια,σκετο.ξερεις αν γινεται?και αν ναι μηπως χρειαζεται τιποτα παραπανω?πχ αλλο κωνο , αλλα βυσματα η ακομα και εγκεφαλο?ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

για να ειμαι σιγουρος μαλλον πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια την δευτερα να ρωτησω γιατι φοβαμαι μηπως μου βγαζει καμια βλαβη για τον αεροσακο η μηπως θελει αλλο κωνο.

Nαι καλυτερα αυτο..αλλα για να το εχει βαλει 1ας τουλαχιστον που ξερω θα μπαινει σιγουρα σε 4αρι..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή .. κάτι σαν αυτό ας πούμε ?

wheel1.jpg

Καλά, πάλι έγραψες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι εχουν βαλει τιμονι scirocco σε 4αρα οκταβια rs-gt, η οποια φοραει το τιμονι του 4αριου.. Αρα μπαινει...

Θα χρειαστεις και φισες.. Η πας σε ενα μαστορα και σε φτιαχνει... Αν θες μπορω να ρωτησω που το εφτιαξαν τα παιδια...

Εγω ομως προτειμω το δικο του το τριακτινο.!

interior1001.jpg

Γουστα ειναι αυτα...

Πανεμορφο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καταλαβα καλα για να βαλω το τιμονι ενος αλλου μοντελου πρεπει να κοψω τα καλωδια του αεροσακου και να τα ενωσω με το φις του αλλου μοντέλου?μηπως ξερει καποιος να μου γραψει την συνδεσμολογια απο τιμονι μκ6 σε μκ4 γτ τα αγγλικα μου ειναι περιορισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι έχετε ΜΚ4 και θέλετε να αλλάξετε τιμόνι και θέλετε να μπει από Scirocco R, Golf 6 GTI κλπ, δείτε το παρακάτω link (το πέτυχα σε ψάξιμο για το δικό μου!):

http://www.r32oc.com...k4-mk5-mk6.html

http://uk-mkivs.net/...spx?PageIndex=2

Pics :

Edit : Speedy εκ των υστέρων είδα ότι έχεις ανεβάσει την φωτό σε άλλο topic και 8 links (!) , οπότε για πολύ περισσότερα στο link που έχει δώσει ο Speedy στο post #18.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγορασα το τιμονι του μκ6 το εβαλα στο δικο μου μκ4 αλλα...οταν στριβω ακουγεται ενας θορυβος ο οποιος ειναι απο το δαχτυλιδι του τιμονιου..μηπως χρειαζομαι διαφορετικο?και δευτερον εχω δει τα λινκ για την συνδεσμολογια αλλα ολες οι εικονες δειχνουν την περιπτωση που υπαρχει μπλε και καφε καλωδιο ενω εμενα ειναι και τα δυο κιτρινα.χρειαζομαι βοηθεια απο καποιον που ξερει πραγματικα....ευχαριστω

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγορασα το τιμονι του μκ6 το εβαλα στο δικο μου μκ4 αλλα...οταν στριβω ακουγεται ενας θορυβος ο οποιος ειναι απο το δαχτυλιδι του τιμονιου..μηπως χρειαζομαι διαφορετικο?και δευτερον εχω δει τα λινκ για την συνδεσμολογια αλλα ολες οι εικονες δειχνουν την περιπτωση που υπαρχει μπλε και καφε καλωδιο ενω εμενα ειναι και τα δυο κιτρινα.χρειαζομαι βοηθεια απο καποιον που ξερει πραγματικα....ευχαριστω

Ενα ζεύγος από κίτρινα είναι για τον αερόσακο και τα υπόλοιπα για την κόρνα (καφέ & μαύρα).

Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω και το ηλεκτρολογικό σχέδιο για το G4 να επιβεβαιώσεις τα καλώδιά σου.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζεύγος από κίτρινα είναι για τον αερόσακο και τα υπόλοιπα για την κόρνα (καφέ & μαύρα).

Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω και το ηλεκτρολογικό σχέδιο για το G4 να επιβεβαιώσεις τα καλώδιά σου.

Κώστας

αν μπορεις θα ημουν ευγνωμων γτ θέλω να είμαι οσο πιο σίγουρος μπορώ... :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια να αναφερω μια δυσκολια που ειχα οταν τοποθετουμε το τιμονι(τιμονι μκ6 σε μκ4)την οποια ελυσα. στο δαχτυλιδι υπαρχει ενα κουμπακι με ελατηριο επαναφορας που στην προκειμενη περιπτωση επειδη το τιμονι του μκ6 δεν ειναι ακριβως το ιδιο και δεν καθεται μεχρι εκει που πρεπει δεν μπορει να πατησει το κουμπακι μεχρι το σημειο που χρειαζεται με αποτελεσμα να κανει θορυβο οταν στριβουμε.αυτο μπορει να φτιαξει αν κολλησουμε ενα λαμακι μικρο περιπου 2-3χιλιοστα πανω στην πισω πλευρα του τιμονιου σε σημειο ακριβως ωστε να παταει το κουμπακι που βρισκεται στο δαχτυλιδι.ετσι το δαχτυλιδι δεν θα θορυβει.ελπιζω να βοηθησα!συντομα θα σας πω αν μου σκασει και ο αεροσακος στα μουτρα με την συνδεσμολογια που θα κανω.... :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγορασα το τιμονι του μκ6 το εβαλα στο δικο μου μκ4 αλλα...οταν στριβω ακουγεται ενας θορυβος ο οποιος ειναι απο το δαχτυλιδι του τιμονιου..μηπως χρειαζομαι διαφορετικο?και δευτερον εχω δει τα λινκ για την συνδεσμολογια αλλα ολες οι εικονες δειχνουν την περιπτωση που υπαρχει μπλε και καφε καλωδιο ενω εμενα ειναι και τα δυο κιτρινα.χρειαζομαι βοηθεια απο καποιον που ξερει πραγματικα....ευχαριστω

Ποσο το πηρες, απο που? Κανει για mk4 του 1999 ?

Σου αναψε κανενα λαμπακι στο καντραν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.