Jump to content
sodimitris

Golf V 1.6 Fsi Vs 1.4 Tsi 140 - Kατανάλωση?

Recommended Posts

Πιστεύω πως δεν μπορούμε να το πούμε αυτό με σιγουριά γιατί μπορεί να είναι ένας οδηγός με το fsi που να το σπάει μέρα νύκτα ! Ενώ ο άλλος με το tsi να το πηγαίνει σαν κότα ... εάν όμως δούμε τις καταναλώσεις του εργοστασίου τότε ναι , το FSi(6.4 liter/100km) θεωρητικά είναι πιο οικονομικό από το tsi(7 liter/100km) !

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά? Τα νούμερα είναι κάτι απτό και συγκεκριμένο. Το ένα καίει τόσο και το άλλο τόσο. Δεν είναι τόσο δύσκολη ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά? Τα νούμερα είναι κάτι απτό και συγκεκριμένο. Το ένα καίει τόσο και το άλλο τόσο. Δεν είναι τόσο δύσκολη ερώτηση.

Εάν αρχίσει να λέει κάθε ένας νούμερα δεν θα βγάλουμε συμπέρασμα γιατί ο τρόπος οδήγησης είναι διαφορετικός από άτομο σε άτομο . Έτσι το καλύτερο μετρό σύγκρισης θα ήταν τα νούμερα του εργοστάσιου και γι αυτό καταλήγω στο εξής :

εάν όμως δούμε τις καταναλώσεις του εργοστασίου τότε ναι , το FSi θεωρητικά είναι πιο οικονομικό από το tsi

Αυτό ειπα .

Speedy φανταζεσαι να το σπαει μερα / βραδυ το τσι? :D

έχεις κάποιον στα υπόψη :whistling: ?? χαχαχα :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

οποτε η συγκριση του 1.6 fsi κανονικα πρεπει να γινει με το golf tsi 122 και οχι με το 140... η καταναλωση του 122 ειναι πιο κοντα στον 1.6 fsi.

Edited by Thunder!!!
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση παιδια.. Θα μπορουσε καποιος κατοχος tsi 140 hp να μου πει ποσο αναγραφει καταναλωση εντος πολης το βιβλιο του κατασκευαστη? Βρισκω σε διαφορα sites τα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα στην καταναλωση βλεπω διαφορες αναλογα με το site. Περιπου στα 9,5 γραφει το βιβλιο? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο γραφει καταναλωση μεσα στην πολη αλλα να σου πω πως μεσα στην πολη ειναι αλλοι οι παραγοντες για την καταναλωση και οχι το βιβλιαρακι του κατασκευαστη. Κινηση / ανηφορες / κατηφορες / φαναρια / το ποδι σου πολυ βασικο..

Π.χ εμενα καιει περιπου 7 μεσα στην πολη συμφωνα με τον κατασκευαστη.. εχω δει και 13-14 εχω δει και 5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο γραφει καταναλωση μεσα στην πολη αλλα να σου πω πως μεσα στην πολη ειναι αλλοι οι παραγοντες για την καταναλωση και οχι το βιβλιαρακι του κατασκευαστη. Κινηση / ανηφορες / κατηφορες / φαναρια / το ποδι σου πολυ βασικο..

Π.χ εμενα καιει περιπου 7 μεσα στην πολη συμφωνα με τον κατασκευαστη.. εχω δει και 13-14 εχω δει και 5.

Το ξερω οτι παντα υπαρχουν διαφορες σ' αυτα που γραφει το βιβλιο και στο δρομο (το βιωνω και εγω καθημερινα..). Ομως τα αυτοκινητα μετριουνται απο τις εταιριεις με τον ιδιο τροπο.. Οταν ενα αυτοκινητο λεει π.χ. 8 στην πολη, στο δρομο μπορει να καιει μεχρι και 10-10,5. Ομως οταν ενα αυτοκινητο λεει στην πολη 8 και ενα αλλο 10 αν οδηγηθουν απο τον ιδιο οδηγο και στις ιδιες συνθηκες θα βγαλουν τη διαφορα τους και στο δρομο εστω και αν καψουν παραπανω απο το βιβλιο. Η αποκλιση ομως θα ειναι περιπου η ιδια. Μπορει το πρωτο να καψει π.χ. 10 αλλα το αλλο θα καψει τουλαχιστον 12.. (μιλαμε παντα για ιδιες συνθηκες με τον ιδιο οδηγο). Αρα λοιπον εγω μετραω ενδεικτικα εστω το τι λενε τα βιβλια των κατασκευαστων. Οχι σαν απολυτες τιμες γιατι ειναι ψευτικες αλλα σαν διαφορα μετρησης στο εργαστασιο.

Θελω να δω ποσο ειναι η διαφορα στο golf 5 140 σε σχεση με το Golf 6 160 απο το εργοστασιο και το ιδιο για τα 122 hp στο 5 και 6..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Είμαι κάτοχος ενός tsi v 140hp! Με μια νορμαλ οδήγηση εκτός πόλης σταθερα 6η με 120km/h καίω 6,3 l/100km! Με 6η πάλι στα 160km/h με 3.300στροφές (αν θυμάμαι καλά) καίω 7,2 l/100km και τέρμα με 220km τελική 9,3 l/100km! Τώρα εντός πόλης αν το δουλεύω με το γκάζι να το πατάω ελαφρά σε σημείο να έχω εντός πόλης 50km και να έχω ήδη βάλει 5η καίω 6,7 l/100km! ¶ν το δουλέυω τέζα πρώτες και δευτέρες καίω από 8,7 - 12,3 l/100km! Πόσο λέει το βιβλιαράκι του αμαξιού θα γράψω αργότερα! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Για κατανάλωση μετά από 992Km μόνο μέσα στην πόλη (με Shell VPower95)... Δείτε την υπογραφή μου... Golf V 1.6 FSi

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.