Jump to content
polo 1.2 tsi

Cold Start

Recommended Posts

Είναι λογικό άλλες φορές να κάνει cold start και άλλες όχι το 1.2 tsi; Δηλ. Σήμερα το πρωί με 4,5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και ακινησία του αυτοκινήτου για 2 μέρες δεν έκανε cold start. ¶λλη περίπτωση, μετά από μία μέρα ακινησία με θερμοκρασία 8 βαθμούς δεν έκανε cold start, πήγα μια βόλτα ένα χιλιόμετρο το έσβησα και το έβαλα σε λειτουργία μετά από μισή ώρα και έκανε κανονικά cold start. Είναι λογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό άλλες φορές να κάνει cold start και άλλες όχι το 1.2 tsi; Δηλ. Σήμερα το πρωί με 4,5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και ακινησία του αυτοκινήτου για 2 μέρες δεν έκανε cold start. ¶λλη περίπτωση, μετά από μία μέρα ακινησία με θερμοκρασία 8 βαθμούς δεν έκανε cold start, πήγα μια βόλτα ένα χιλιόμετρο το έσβησα και το έβαλα σε λειτουργία μετά από μισή ώρα και έκανε κανονικά cold start. Είναι λογικό αυτό;

Το κάνει και εμένα αυτό αλλά δεν έδωσα βάση..

Edited by mk2911
Link to comment
Share on other sites

Το cold start κατα 90% των περιπτωσεων δεν μπαινει το καλοκαιρι.Το χειμωνα μπαινει παντα.Τουλαχιστον σε εμενα που εχω γκολφ 6 αλλα και παλι δεν νομιζω ναεχει καμια διαφορα στο πολο.Δεν πεταγεσαι να στο κοιταξουν?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είδα κι εγώ αυτό. Το έκανε και πριν λίγες μέρες αλλά δεν έδωσα βάση. Αντί να πάει στις 1200 στροφές πήγε στις 900 με τη μία και στιγμιαία έδειχνε 0.9lt/hr αντί για 2.7lt/hr. Μήπως πρέπει να πάρω κάνα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να δω αν έχει κάποιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μου έχει τύχει κ εμένα.. Δηλαδή μια φορά ενώ είχε 8 βαθμούς και είχε μείνει όλο το βράδυ έπεσε γρήγορα το ρελαντί , θα το κοιτάξω και αν είναι θα γράψω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μου έχει τύχει κ εμένα.. Δηλαδή μια φορά ενώ είχε 8 βαθμούς και είχε μείνει όλο το βράδυ έπεσε γρήγορα το ρελαντί , θα το κοιτάξω και αν είναι θα γράψω ξανά.

Εδώ λέμε πως δεν ανέβασε καθόλου στροφές λες και ήταν ζεστό το αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέμε πως δεν ανέβασε καθόλου στροφές λες και ήταν ζεστό το αμάξι...

Δεν εννοείς όπως αυτό που είπε ο Z3RatuL? με το 0,9? γιατί κ εμένα αυτό κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε έχω το ίδιο θέμα με τον φίλο polo 1.2 tsi, δεν ανέβασε σχεδόν καθόλου στροφές στο στάνταρ 1200 (για 30 δευτερόλεπτα) του cold start όπως έκανε όλο το καλοκαίρι, αλλά έμεινε στις 900 μέχρι που αποφάσισα να φύγω μετά από κάνα 2λέπτο. Θα σας πω το απόγευμα όταν είναι να γυρίσω σπίτι αν θα ξανακάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε έχω το ίδιο θέμα με τον φίλο polo 1.2 tsi, δεν ανέβασε σχεδόν καθόλου στροφές στο στάνταρ 1200 (για 30 δευτερόλεπτα) του cold start όπως έκανε όλο το καλοκαίρι, αλλά έμεινε στις 900 μέχρι που αποφάσισα να φύγω μετά από κάνα 2λέπτο. Θα σας πω το απόγευμα όταν είναι να γυρίσω σπίτι αν θα ξανακάνει το ίδιο.

ok, το ίδιο και με μένα δλδ. Και όταν έχει 900 στροφές έχει και το 0,9 που είπες, σωστά; Εμένα κυμαίνεται από 0,7-0,9 η κατανάλωση σε τέτοια φάση. Αυτό που κάνω είναι πατάω μια το γκάζι και μετά πάει κατευθείαν στο 0,5 -0,6. Δεν ξέρω έαν είναι και σωστό να το κάνω βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι στις 900 στροφές είχε 0,9 κατανάλωση. Μην ανησυχείς δε νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα αν πατήσεις το γκάζι!

Πάντως τώρα το απόγευμα που το πήρα μια χαρά μπήκε σε φάση cold start (1200 στροφές). Τι να πω, ίσως ήταν θέμα της στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και το δικό μου το κάνει (Skoda Roomster 1.2Tsi) και ψάχνοντας και αλλού, εκτός Ελλάδος είδα ότι το κάνουν και τα Fabia και τα Yeti. Μάλιστα κάποιος αναφέρει ότι είναι θέμα εγκεφάλου και αποφασίζει μόνος του.

Εγώ πήγα αντιπροσωπεία και βυσμάτωσα το αυτοκίνητο, τίποτα στον εγκέφαλο. Επικοινώνησα και με τον εισαγωγέα και με το εργοστάσιο και πάλι δεν πήρα κάποια διαφορετική απάντηση. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι ή κάποιος αισθητήρας στέλνει ότι μέτρηση θέλει ή το λογισμικό της ECU είναι για να μην είναι. Ίσως κάποια νέα αναβάθμιση λογισμικού σώσει την κατάσταση.

Μέχρι πριν από μερικές φορές όταν δεν μου έκανε cold start όχι μόνο έπεφταν οι στροφές του χαμηλά, αλλά έτρεμε κιόλας σα να δούλευε με τρεις κυλίνδρους για 20 - 30 δεύτερα. Τις τελευταίες φορές που δεν έκανε cold start δεν είχε τις αρρυθμίες και τους έντονους κραδασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή απαραίτητο να κάνει cold start για λίγα λεπτά στην αρχή?

Πάντως γενικά κάθε αυτοκίνητο το κάνει αυτό απλά στο polo λόγω τουρμπίνας

πρέπει οπωσδήποτε να περιμένουμε να πέσει στις 900? Και αυτό που λέτε είναι

ότι εφόσον με το που ανάβεις την μηχανή είναι @ 900 rpm κάτι δεν πάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα (TSI-DSG) τα ίδια.

Μπορεί όλο το βράδυ να έχει έξω 0 βαθμούς και το πρωί να μην κάνει cold-start. Είναι που είναι racing και δεν έχουμε ανάγκη..

Κάποιες φορές έχω και μια αστάθεια.. δλδ ενώ είναι στις 1200 κάνει κάποιες στιγμιαίες πτώσεις σα μικροσκασίματα.. Το ρελαντί φαίνεται να είναι σταθερό αλλά ακούγεται και τραντάζεται σαν να κάνει μερικά μικροσκασίματα.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.