Jump to content
laris

Λυση Στο Ηλεκτρογκαζο

Recommended Posts

Aγαπητοί,

Από τη στιγμή που σας λέω ότι φοράω πρόγραμμα και μάλιστα e-tuners και το αυτοκίνητό μου έχει πειραγμένη την παράμετρο της απόκρισης κατά +20% και μπορείς να το πας μέχρι +100%, δηλαδή σχεδόν ντιζάτο, δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχουν "άπιστοι Θωμάδες".

Τώρα για τον φίλο που λέει ότι το "σίγουρο" πρόγραμμα κοστίζει 800-900+, απλά θα του προτείνω να ψάξει λίγο καλύτερα :whistling:

Φιλικά, θα πω ότι το ακριβό δεν είναι πάντα και καλό.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί,

Από τη στιγμή που σας λέω ότι φοράω πρόγραμμα και μάλιστα e-tuners και το αυτοκίνητό μου έχει πειραγμένη την παράμετρο της απόκρισης κατά +20% και μπορείς να το πας μέχρι +100%, δηλαδή σχεδόν ντιζάτο, δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχουν "άπιστοι Θωμάδες".

Τώρα για τον φίλο που λέει ότι το "σίγουρο" πρόγραμμα κοστίζει 800-900+, απλά θα του προτείνω να ψάξει λίγο καλύτερα :whistling:

Φιλικά, θα πω ότι το ακριβό δεν είναι πάντα και καλό.

Μόλις το κάνεις 100% (ντιζα)με πρόγραμμα, βάλε και ένα επιταχυντή (chiptronic / η μπουλεκο) )για να χάρης 200% :drinks: :drinks:

Link to comment
Share on other sites

το έχω σε αυτό το επίπεδο γιατί παραπάνω είναι κάπως απότομο.

Επίσης νομίζω ότι αν μέσω προγράμματος είσαι στο 100% τότε και με booster δεν θα έχει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Κανένας προγραμματιστής δεν προτεινει sprint booster μαζι με πρόγραμμα.

Τι εννοείς λέγοντας σίγουρο πρόγραμμα? Ειναι πολλές οι επιλογές πλέον σήμερα.

Nαι ειναι πολες οι λυσεις συμερα οπως λες που ξεκινουν απο 450-1500 ευρο.Τωρα οταν λεω συγουρο πργραμμα εννοω περι εγγυησης.Τα περισοτερα προγραμματα ανακυνονουν την βελτιωση αλογα-ροπη και τιμη,μα οταν τους πεις για καπια εγγυηση,γυρνουν το κεφαλι απο την αλλη η σου λενε οτι π.χ. ναι 2 χρονια αλλα στα ηλεκτρονηκα τμηματα του αυτοκινητου,(εγκεφαλος)γιατι λεει εκει μονο επεμβαινουμε.ναι αλλα το παραπανω ζορι,οταν μπει το προγραμμα, δεν το τρωει ο εγκεφαλος αλλα το μοτερακι!Η μονη βελτιωτικη εταιρια που δινει 2 χρονια στα ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΟΙ γραπτος ειναι η ΜΤΜ και εγω μονο αυτη μπορω να εμπιστευτω καθως και οταν ειχε βγει ο tsi η μαμα vw ειχε πει οτι το μοτερ δουλευε αψογα στο τεστ που υποβληθει μεχρη τα 250 αλογα(αλα δεν το αφησαν εκει γιατι μετα ποιος θα αγοραζε το gti?)αρκει η βελτιωση να γινει ΣΩΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι πολες οι λυσεις συμερα οπως λες που ξεκινουν απο 450-1500 ευρο.Τωρα οταν λεω συγουρο πργραμμα εννοω περι εγγυησης.Τα περισοτερα προγραμματα ανακυνονουν την βελτιωση αλογα-ροπη και τιμη,μα οταν τους πεις για καπια εγγυηση,γυρνουν το κεφαλι απο την αλλη η σου λενε οτι π.χ. ναι 2 χρονια αλλα στα ηλεκτρονηκα τμηματα του αυτοκινητου,(εγκεφαλος)γιατι λεει εκει μονο επεμβαινουμε.ναι αλλα το παραπανω ζορι,οταν μπει το προγραμμα, δεν το τρωει ο εγκεφαλος αλλα το μοτερακι!Η μονη βελτιωτικη εταιρια που δινει 2 χρονια στα ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΟΙ γραπτος ειναι η ΜΤΜ και εγω μονο αυτη μπορω να εμπιστευτω καθως και οταν ειχε βγει ο tsi η μαμα vw ειχε πει οτι το μοτερ δουλευε αψογα στο τεστ που υποβληθει μεχρη τα 250 αλογα(αλα δεν το αφησαν εκει γιατι μετα ποιος θα αγοραζε το gti?)αρκει η βελτιωση να γινει ΣΩΣΤΑ.

Αυτού του είδους οι εγγυήσεις έχουν να κάνουν με ασφαλιστικούς φορείς. Η ΜΤΜ καταθέτει μία μηχανολογική ανάλυση της βελτίωσης και η ασφαλιστική δέχεται ή όχι να ασφαλίσει το αυτοκίνητό σου. Αν χτύπα ξύλο σπάσεις μοτέρ, οι ευθύνες φοβάμαι πως θα γίνουν μπαλάκι και αν αποζημιωθείς, αυτό θα γίνει μετά από αρκετό καιρό και σίγουρα όχι 100% επί του ποσού.

Για εμένα η καλύτερη εγγύηση που μπορείς να πάρεις είναι το να έχεις στο τηλέφωνό σου ανά πάσα στιγμή τον μηχανικό και τον προγραμματιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του είδους οι εγγυήσεις έχουν να κάνουν με ασφαλιστικούς φορείς. Η ΜΤΜ καταθέτει μία μηχανολογική ανάλυση της βελτίωσης και η ασφαλιστική δέχεται ή όχι να ασφαλίσει το αυτοκίνητό σου. Αν χτύπα ξύλο σπάσεις μοτέρ, οι ευθύνες φοβάμαι πως θα γίνουν μπαλάκι και αν αποζημιωθείς, αυτό θα γίνει μετά από αρκετό καιρό και σίγουρα όχι 100% επί του ποσού.

Για εμένα η καλύτερη εγγύηση που μπορείς να πάρεις είναι το να έχεις στο τηλέφωνό σου ανά πάσα στιγμή τον μηχανικό και τον προγραμματιστή σου.

Eστο και ετσι μεσο ασφαλιστικης παλι πιο εμπιστο ειναι αφου το δεχετε και η ασφαλιστικη 1 λογος παραπανω,και ας μην παρω το 100% της ενδεχομενης ζημιας ας ειναι και το 70%.Ενω αν εχω οπως λες φιλε μου μονο το τηλ του προγραμματιστη μου και μου σπασει οπως λες το μοτερ,θα μου πει φερτο απο εδω και φυσικα θα πληροσω εγω το 100% της ζημιας.Τι να το κανω ετσι?Τωρα οταν ενας προγραμματιστης σου βαζει το προγραμμα του χωρις να σου δινει καπια εγγυηση,παει να πει εδω δεν το επμυστευετε αυτος γιατι να τον εμπυστευτω εγω?Εγω δεν εχω βαλει ακομα πργρμα αλλα πιο πολυ γερνω προς μτμ η revo που την εχω και δοκιμασμενη στο προηγουμενο αμαξι που ειχα seat leon cupra 280ps.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς σα να συγκρίνουμε δύο προγράμματα που προσφέρονται στην ίδια τιμη και το ένα δίνει εγγύηση ενω το άλλο όχι. Δεν τίθεται ούτε θέμα εμπιστοσύνης του προγραμματιστή στη πρόγραμμα του ουτε τίποτα παρομοιο. Τα δυο προγράμματα τα χωρίζει μια μεγάλη διαφορα στην τιμη που κατά κύριο λόγο οφείλεται στην αμοιβή της ασφαλιστικής που θα κληθει να καλυψει πιθανη βλάβη.

Επίσης, έχει αποδειχθει οτι η Mtm επειδη ακριβως πρεπει να πληρωσει πιθανη αστοχια, εχει αρκετα ηπιοτερες ρυθμισεις απο αλλα προγραμματα της αγορα, κατι το οποιο για αλλους ειναι πλεονεκτημα ενω για αλλους μειονεκτημα. Ο καθενας κανει την επιλογη του αναλογα με το ποσο που μπορει να διαθεσει και το τι ζηταει απο το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

το έχω σε αυτό το επίπεδο γιατί παραπάνω είναι κάπως απότομο.

Επίσης νομίζω ότι αν μέσω προγράμματος είσαι στο 100% τότε και με booster δεν θα έχει διαφορά

xaxaxaxa καλό ,άραγε γιατί δεν το κάνουν και οι γνωστοί βελτιωτες αυτά τα ρεγουλαρίσματα στις πεταλούδες μέσω χαρτών και τα κάνουν οι διάφοροι Hobby tuners ?

Edited by Boostmaniac
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa καλό ,άραγε γιατί δεν το κάνουν και οι γνωστοί βελτιωτες αυτά τα ρεγουλαρίσματα στις πεταλούδες μέσω χαρτών και τα κάνουν οι διάφοροι Hobby tuners ?

Ξεκινάς με λάθος βάση, οπότε συζήτηση δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.