Jump to content
kyriakos_tsi

Polo Gti,Ibiza Cupra Η Corsa Opc?

Recommended Posts

Ακριβώς. Είναι θέμα επιλογής. ΑΛΛΑ η VW σε όσους θέλουν να πάρουν το GTi (μαζί με 'μενα) δεν τους την δίνει.

Έλα να πάμε μαζί να ρωτήσουμε τον δικό μου παππού στην Τζια να δεις τι θα σου πει.

ειναι για λογους χωροταξιας δεν μπορουσαν πανω στην πλατφορμα (PQ25) του polo gti , ibiza cupra , Fabia RS

να χωρεσουν manual gearbox και tsi twincharged.

και οχι μονο...

ειναι και αλλα κατα τη γνωμη μου.

θα ξανα πω για τελευταια φορα να κανεις test drive ενα DSG απιστε Θωμα και εδω θα ειμαστε να τα ξαναπουμε.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

μην χαλασετε ΚΑΙ αυτο το τοπικ με την μαχη DSG vs MANUAL.

ειναι θεμα επιλογης...

οποιος δεν γουσταρει παιρνει manual.

ειναι ενα τεχνολογικο επιτευγμα το dsg και σε αυτο δεν χωραει αμφιβολια..

οι ατακες του τυπου.. ειναι για κουλους , δεν ειναι οδηγηση αυτο , δεν εχεις τον ελεγχο ειναι το λιγοτερο χαζες.

ειναι ποιο γρηγορο απο τα ποιο γρηγορα χερια/ποδια. απο εκει και περα ο καθενας διαλεγει.

οποιος ΔΕΝ το εχει οδηγησει δεν μπορει να το θαβει ετσι και να δημιουργει μια λαθος εντυπωση σε καποιον που δεν ξερει πως λειτουργει. fire.gif

και εγω ημουν απο τους μεγαλους κατακριτες του DSG μεχρι που το τεσταρα και οχι μονο μεσα στην πολη, που καποιος που μπαινει συχνα στο κεντρο της Αθηνας θα το εκτιμήσει οσο τπτ αλλα και σε γρηγορη "βολτα"

ευχαριστω

+2.001

Το DSG μπορεί να το κατακρίνει κάποιος μόνο αν δεν το έχει ζήσει.

Το ΜΟΝΟ ελλάτωμά του, είναι μόνο σε οδήγηση στην πίστα, όπου δεν σε αφήνει να καρφώσεις από π.χ. σκασμένη 4η--->2α, για να βοηθήσεις τα φρένα και να κερδίσεις μερικά χιλιοστά του δευτερολέπτου.

Ποιος νοιάζεται όμως γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως το dsg σιγουρα ειναι ξεκουραστο στην πολη και ειδικα στην αττικη που εχουμε αρκετη κινηση.αλλα και οταν θες ανοιξεις το αυτοκινητο κανει τελειες αλλαγες και εισαι σβελτος.επισης εχεις χαμηλη καταναλωση.αλλα και το χειροκινητο εχει τις χαρες του ο κα8ενας οτι προτιμαει.οδηγησα της μανας μου το honda jazz που ειναι αυτοματο και ηταν πολυ ανετο.μου αρεσε αρκετα8)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει επαφη αναμεσα σε αυτο του honda jazz που λες και το dsg.

κανε τεστ ντραιβ το κουπρα και θα το καταλαβεις και εσυ

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

εγώ που τυχαίνει να οδηγώ και manual μερικές φορές κάθε φορά που πάω από το DSG στο manual βλέπω την τεράστια διαφορά είναι λες και οδηγείς το αμάξι των flintstones. Βέβαια στο manual από την άλλη νιώθεις ότι "συμμετέχεις" πιο πολύ στην οδήγηση το νιώθεις πιο πολύ το αμάξι.. το DSG απλά σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Βέβαια από τη στιγμή που δοκιμάσεις το αυτόματο μετά είναι μονόδρομος δεν γυρίζεις πίσω σε manual...

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ είμαι στο ίδιο δίλημμα, πέρα από το opc όμως, δηλαδή ανάμεσα σε gti και cupra, με τρίτη επιλογή το "μικρότερο" FR, έχει κάποιος άποψη και για τα δυο αμάξια; καταρχάς το cupra μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά. εξωτερικά περισσότερο γιατί το εσωτερικό του polo είναι το καλύτερο στην κατηγορια αν και συντηρητικό. διαβάζω από εδώ παίρνω γνώμες από κει και βλέπω ότι σε αρκετά πράγματα το ibiza υστερεί. από λίγο έως πολύ. και απορώ πως γίνεται ένα αμάξι με ολόιδια χαρακτηριστικά, με πολύ μικρές διαφορες να έχουν αυτές τις διαφορες. επίσης διαβάζω ότι το dsg το gti κάνει πιο γρήγορες αλλαγές (χειροκίνητη λειτουργία), είναι στημένο πιο φιλικά και ουδέτερα σε σχέση με το πιο "σφιχτό" cupra, το esp στο gti επεμβαίνει λιγότερο και όχι τόσο έντονα όσο στο cupra και αλλα διαφορα. στα συν του cupra ο ήχος (έχει και το μεγάφωνο που βοηθάει, αυτό υπάρχει τελικά στο gti;) και τα φρένα (συν την επιλογή που έχεις για racing brakes). τελικά ξέρει κανεις; είναι τόσο αισθητές αυτές οι διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.