Jump to content
thodoristsi

Τρακαρισμένο Golf V

Recommended Posts

Γεια σας! Έχω το GOLF V TSI το οποίο το τράκαρα,εχω μικτή ασφάλεια και μου το έβγαλε σε αχρηστία,για να πάρω την αποζημίωση από την ασφάλεια πρέπει να πάω το αυτοκίνητο για ανακύκλωση και να στείλω το χαρτί της ανακύκλωσης στην ασφάλεια για να μου στείλουν την επιταγή.Επιδει το αμάξι έχει αρκετά πράγματα καλά θέλω να τα βγάλω για να τα πουλήσω,πήγα σε κάποιον στην περιοχή μου που κάνει ανακυκλώσεις για να ρωτήσω εάν μπορώ να το κάνω και μου είπε ότι το αμάξι πρέπει να πάει όπως στις φωτογραφίες που έχει τραβήξει ο εμπειρογνώμονας αλλιώς για κάθε πράγμα που θα λείπει θα έχω πρόστιμο, τελικά θα το πάω σε κάποιων άλλο ο οποίος είναι εντάξει και θα το πάω γυμνό. Αυτό το οποίο θέλω να ρωτήσω είναι εάν αξίζει να βγάλω το μοτέρ, έχουν σπάσει μπροστά τα ψυγεία και και μερικά άλλα αλλά το μοτέρ πρέπει είναι εντάξει,για να βγει θα πρέπει να το πάω από το χώρο που το έχω σε συνεργείο για να το βγάλουν. Αξίζει όλη αυτή η διαδικασία? Γίνετε να το πάω το αυτοκίνητο χωρίς μοτέρ για ανακύκλωση η θα έχω πρόβλημα? Εαν το βγάλω και το πουλήσω πόσα λεφτά μπορώ να πιάσω περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι άσχετος από αυτά πιστεύω πως μερικά πράγματα ίσως να αξίζει να βγουν!

μπιέλες και πιστόνια π.χ.! Ας μιλήσει και κάποιος πιο σχετικός! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι θα βγάλεις ο,τιδήποτε μπορέσεις να βγάλεις.

Απλώς θα πρέπει να συννενοηθείς με το υπεύθυνο στην ανακύκλωση. Θέλει κι αυτός το "τυράκι" του.

Ακριβως.Αν τα βρεις με αυτον βγαλε οτι μπορεις να βγαλεις.Μοτερ, ηχοσυστημα,λεβιε, κονσολα, καθισματα,...τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

στη ψυχρα πεστου ποσα θελει για να κανει τα στραβα ματια,απτην ασφαλεια ποσα παιρνεις?βγαλτα ολα!!η ασφαλεια καλυπτει μονο κουφαρι......

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι οταν ηταν να παμε ενα καρο για ανακυκλωση και βγαλαμε τη μηχανη μας την ειπαν και καλα οτι δεν υπαρχει το καθορισμενο βαρος η κατι τετοιο(πανε και χρονια)και οτι πρεπει να ξαναβαλουμε το μοτερ πανω...και εμεις του βαλαμε στα πισω καθισματα ενα μοτερ διαλυμενο που δεν το ηθελε ο προηγουμενος ιδοκτητης μιας και αυτο που ειχε πανω το δικο μας ηταν αστερι...περριτο να σου περιγραψω τη φατσα του ανακυκλωτη που μαλλον ηθελε να το φαει το μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάω γυμνό γιατί εάν το δει με τα πράγματα απάνω θα θέλει να τα φάει ενώ εάν δεν τα έχει θα συμβιβαστεί με αυτά που θα βρει πιστεύω.Το μοτέρ αξίζει να το βγάλω ώμος? Πόσα μπορεί να πιάσει περίπου? Αν είναι να βγάλω αυτά που θα δώσω στον μηχανικό να μην μπω στη διαδικασία.Η ασφάλεια μου δεινει 12000 μείον 350 την απαλαγη που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εννοείται ότι αξίζει να βγάλεις το μοτέρ. Θα πάρεις το λιγότερο 1500-2000 ευρώ.(δε διευκρίνησες αν είναι 122 ή 140). Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με το VTS μου πήγα το αμάξι γυμνό (πούλησα ζάντες,φρένα μπρος- πίσω, ανάρτηση, εξάτμιση, μοτέρ, σασμάν,εξάτμιση και ηχοσύστημα) και μου άρχισε τις μπαρούφες ότι για να μου το αποσύρει θέλει απλά να του πληρώσω και κάποια λεφτά λόγω ότι θα έπαιρνε πολύ λιγότερο σίδερο σε βάρος. Στη τελική βρήκα ένα γύφτο που έμπαινε εκείνη την ώρα να πουλήσει σίδερο και του έδωσα 80 ευρώ και ειπε ότι το πηγαίνει εκ μέρους μου οπότε έγινε τελικά η δουλειά μου!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εννοείται ότι αξίζει να βγάλεις το μοτέρ. Θα πάρεις το λιγότερο 1500-2000 ευρώ.(δε διευκρίνησες αν είναι 122 ή 140). Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με το VTS μου πήγα το αμάξι γυμνό (πούλησα ζάντες,φρένα μπρος- πίσω, ανάρτηση, εξάτμιση, μοτέρ, σασμάν,εξάτμιση και ηχοσύστημα) και μου άρχισε τις μπαρούφες ότι για να μου το αποσύρει θέλει απλά να του πληρώσω και κάποια λεφτά λόγω ότι θα έπαιρνε πολύ λιγότερο σίδερο σε βάρος. Στη τελική βρήκα ένα γύφτο που έμπαινε εκείνη την ώρα να πουλήσει σίδερο και του έδωσα 80 ευρώ και ειπε ότι το πηγαίνει εκ μέρους μου οπότε έγινε τελικά η δουλειά μου!!

Το 140 ειναι

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω εμπειρία στο θέμα, η ασφαλιστική σου βρίσκει πωλητή μετα απο μια χρονοβόρα διαδικασία πλειστηριασμού.

Οταν βρεθεί τελικά αγοραστής για τα σώστρα, εσυ κανεις μεταβίβαση στον αγοραστή (που συνήθως το φτιάχνει και δεν το ανακυκλωνει)

επειτα πας στην ασφαλιστική και παραθέτεις το τιμολόγιο-αποδειξη, και απο το συμφωνημένο ποσο,( που ειναι 99,99% λιγότερο απο αυτό που εχεις συμφωνήσει και πληρώνεις ασφάλεια), σου αφερούν το ποσό αυτό. Συνηθως όλα αυτά γίνονται με επιταγές ημερας.

Καλό ειναι να ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου, περισσότερα για το ποσό που θα πληρωθείς.

πότε θα βρεθεί αγοραστής στον πλειστηριασμό, κτλ κτλ.

Η διαδικασία διαρκεί 1-3 μήνες, αναλογα την ασφαλιστική.

Αν εχει ερθει πραγματογνώμονας και εχει βγάλει φώτος, και εχει γίνει πλειστηριασμός, και ο αγοραστής καταλάβει οτι το αυτοκίνητο δεν ειναι όπως στις φώτος, τοτε θα εχεις προβλημα-καθυστερήσεις.

οπότε καλό ειναι να ξηλώσεις τα εχτρα πρίν έρθει ο πραγματογνώμονας.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο δεν ειναι και πολυ της προκοπης πιστευω...γιατι και αυτος δεν θα θελει να βγαλει προμηθεια απτο καθε τι που θα σου πουλησει???ειναι απλα τα πραγματα μπορει να παρει και μηνα η δουλεια για να τα πουλησεις...βαλε απο τωρα αγγελειες για την μηχανη,ακρα-σαλονι κτλ και δες τι ενδιαφερον υπαρχει με τιμες..απο εκει και μετα σε συμφερει να πουλησεις κομματι κομματι μονος σου αλλα θα πευδευτεις...εγω πουλησα ενα τρακαρισμενο αυτοκινητο οπου η ασφαλεια μου εδινε 7500 το καλυτερο σε 11000(γκολφ 4 γτι ) καθαρα ανταλλακτικα και απο πολυ προσφατη εμπειρια (25 μερες μαξιμουμ)συμφερει με τα μπουνια κομματι κομματι..αλλιως θα εχεις τρελη χασουρα,εχε υποψην σου να οπλιστεις με υπομονη αλλιως δεν θα εχεις κερδος,βεβαια για 1.4 τσι απλο ποσα παραπανω ηθελες να πιασεις?το 5 το γτι κανει 15000...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ασφαλισμένο για 14000, είναι το φουλ εξτρά και με 2000 euro ακόμα εξτρά στην παραγγελιά από το εργοστάσιο.Το αμάξι έχει φέρει τούμπες και έχει τεραστία ζημιά εξωτερικά δεν φτιάχνετε με τίποτα.Η ασφάλεια μου είπε να πάω να το ανακυκλώσω και να τους στείλω το χαρτί ανακύκλωσης για να μου στείλουν την επιταγή. Οπότε με μαντρα δεν είναι να ανακατευτώ, ότι έχει μείνει καλύτερα να το πουλήσω μόνος μου και οπότε το πουλήσω αλλιώς ο μαντρας θα τα πάρει τελείως τζαπα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ασφαλισμένο για 14000, είναι το φουλ εξτρά και με 2000 euro ακόμα εξτρά στην παραγγελιά από το εργοστάσιο.Το αμάξι έχει φέρει τούμπες και έχει τεραστία ζημιά εξωτερικά δεν φτιάχνετε με τίποτα.Η ασφάλεια μου είπε να πάω να το ανακυκλώσω και να τους στείλω το χαρτί ανακύκλωσης για να μου στείλουν την επιταγή. Οπότε με μαντρα δεν είναι να ανακατευτώ, ότι έχει μείνει καλύτερα να το πουλήσω μόνος μου και οπότε το πουλήσω αλλιώς ο μαντρας θα τα πάρει τελείως τζαπα.

Τελικά απο οτι ειδα το διέλυσες το αυτοκίνητο, μετα το πηγες στην ανακύκλωση? ολα οκ με την ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.