Jump to content
batikiotis

Αλλαγή λαδιών..

Recommended Posts

Εμένα και τις 3 φορές που έχω αλλάξει λάδια μου βάλανε ULTRON. Είναι καλά?????

Αν ξέρει κανείς είναι εύκολο να μου απαντήσει στην ερώτηση που είχα κάνει πιο πάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω man, δεν έχω βάλει ποτέ. Εγώ βάζω λάδια της shell. μου κοστίζουν 5 euro το λίτρο και δεν έχω κανέναν απολύτως πρόβλημα. Είναι υπεραρκετά για τα άλογά μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω man, δεν έχω βάλει ποτέ. Εγώ βάζω λάδια της shell. μου κοστίζουν 5 euro το λίτρο και δεν έχω κανέναν απολύτως πρόβλημα. Είναι υπεραρκετά για τα άλογά μου.

Καλά για τα λάδια της Shell, Castrol, BP. Ξέρω οτι είναι καλά. Για τα δικά μου ξέρει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά για τα λάδια της Shell, Castrol, BP. Ξέρω οτι είναι καλά. Για τα δικά μου ξέρει κανείς τίποτα?

Λοιπόν τα ULTRON είναι προϊον της ESSO. Αμερικάνικος όμιλος πετρελοϊδών που περιλαμβάνει την Mobil και την Texaco. Λοιπόν αν σου έβαλαν τα ULTRON LD 0W-30 είναι τα πλεόν προτεινόμενα λάδια της εταιρείας για VW & Audi. Επεiδή όμως η ESSO συμφωνήσε με την Shell να αποσύρει μέρος από τα προίοντα της και να κλείσει τα πρατήρια των εταιρείων της (Mobil,Texaco) από την Ευρώπη (στην Ελλάδα αποσύρθηκε πλήρως) σε πλαίσιο γενικότερης συνεργασίας, τα λάδια που σου έβαλαν είναι παραεισαγωγή οπότε και δεν θα βρεις και πολλά στοιχεία για αυτά.

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

πριν κανά 3-4 χρόνια δεν είχε κάνει και συνεργασία η mobil με την bp όπου όλα τα mobil πρατήρια που υπήρχαν στην ευρώπη έγιναν bp και όλα τα bp πρατήρια στην αμερική έγιναν mobil?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ULTRON είναι προϊον της ESSO. Αμερικάνικος όμιλος πετρελοϊδών που περιλαμβάνει την Mobil και την Texaco. Λοιπόν αν σου έβαλαν τα ULTRON LD 0W-30 είναι τα πλεόν προτεινόμενα λάδια της εταιρείας για VW & Audi. Επεiδή όμως η ESSO συμφωνήσε με την Shell να αποσύρει μέρος από τα προίοντα της και να κλείσει τα πρατήρια των εταιρείων της (Mobil,Texaco) από την Ευρώπη (στην Ελλάδα αποσύρθηκε πλήρως) σε πλαίσιο γενικότερης συνεργασίας, τα λάδια που σου έβαλαν είναι παραεισαγωγή οπότε και δεν θα βρεις και πολλά στοιχεία για αυτά.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες. Πάντως εμένα μου βάλανε τα εν λόγω λάδια τέλη Σεπτεμβρίου 2004.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω βάζω VISCO 5000 της BP και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Οσο για τις διάφορες αντιπροσωπείες-συνεργεία αυτα παντοτε κοιτούσαν να μας "βάλουν χέρι" με τον εναν η με τον άλλον τρόπο... δυστυχώς δεν μιλάμε για κάτι καινούργιο....επομένως οτι μπορεί ο καθένας ας το φτιάχνει μόνος του...χωρις να φτάνουμε σε υπερβολέσ και υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μας :unsure::):)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτη τη στιγμη 2.800 χιλιομετρα περιπου στο polaki μου :) Πηγα στο service για κατι αλλο και επι την ευκαιρια ειδε και τα λαδια μου ο ανθρωπος. ΔΕΝ εχω! Ειναι λιγακι πανω απο το κάτω οριο! Ειναι φυσιολογικό αυτο? Ποσα λιτρα περνει? Ποσα πρεπει να συμπληρώσω? Ο μηχανικος εκει μου ειπε μισο λιτρο να του συμπληρώσω. Μου προτεινε να παρω τα longlife της vw απο αυτους, με τιμη περιπου 20ε/λιτρο.. Ακριβά μου φαινονται... Η μήπως δεν ειναι? 0W-30 πάντα..

Να πάρω καποια αλλα και να βάλω μόνος μου μισό λίτρο μέσα? Μηπως χρειαζομαι περισσοτερο απο μισο? Η ενδειξη ήταν λιγάκι πιο πάνω απο το κάτω όριο.

Τι λάδια να πάρω? Δεν έχω ιδέα.. Φαντάζομαι οχι πλήρως συνθετικά, πιστεύω δε μου χρειάζονται και θα ειναι περιττά έξοδα, μιας και γενικα κάνω λίγα χιλιόμετρα. (Δηλαδη το πρωτο service θα το κάνω στον χρόνο και οχι στα 15.000 που λενε αυτοι, και δε νομιζω μεχρι τοτε να έχω πάνω απο 7-8000 χιλιόμετρα..)

Τις απόψεις σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτη τη στιγμη 2.800 χιλιομετρα περιπου στο polaki μου :) Πηγα στο service για κατι αλλο και επι την ευκαιρια ειδε και τα λαδια μου ο ανθρωπος. ΔΕΝ εχω! Ειναι λιγακι πανω απο το κάτω οριο! Ειναι φυσιολογικό αυτο? Ποσα λιτρα περνει? Ποσα πρεπει να συμπληρώσω? Ο μηχανικος εκει μου ειπε μισο λιτρο να του συμπληρώσω. Μου προτεινε να παρω τα longlife της vw απο αυτους, με τιμη περιπου 20ε/λιτρο.. Ακριβά μου φαινονται... Η μήπως δεν ειναι? 0W-30 πάντα..

Να πάρω καποια αλλα και να βάλω μόνος μου μισό λίτρο μέσα? Μηπως χρειαζομαι περισσοτερο απο μισο? Η ενδειξη ήταν λιγάκι πιο πάνω απο το κάτω όριο.

Τι λάδια να πάρω? Δεν έχω ιδέα.. Φαντάζομαι οχι πλήρως συνθετικά, πιστεύω δε μου χρειάζονται και θα ειναι περιττά έξοδα, μιας και γενικα κάνω λίγα χιλιόμετρα. (Δηλαδη το πρωτο service θα το κάνω στον χρόνο και οχι στα 15.000 που λενε αυτοι, και δε νομιζω μεχρι τοτε να έχω πάνω απο 7-8000 χιλιόμετρα..)

Τις απόψεις σας παρακαλώ!

Είναι απόλυτως λογικό να σου έχει τσιμπήσει λάδια. Νομίζω οτι παίρνει 3,5 λίτρα. Καλύτερο είναι να αλλάζεις τα λάδια κάθε 7.500 Χλμ αλλά και κάθε 15.000 Χλμ. να τα αλλάζεις δεν τίθεται θέμα. Η επιλογή είναι δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτως λογικό να σου έχει τσιμπήσει λάδια.

Εμένα πάντως μεχρι τα 5700 που είμαι τώρα δεν μου έχει κάψει σταγόνα.Όσο για το άλλα θέμα τα πρώτα Polo εβγαιναν με προδιαγραφές για αλλαγή λαδιών κάθε 7500 χιλιάδες χιλιόμετρα,τώρα πλέον βάζουν full συνθετικά και κάθε 15000 χιλιόμετρα με 18 ευρώ το λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πιο μεγαλη εφεση στην καταναλωση λαδιου εχουν τα 100αρια. Παντως και τα πρωτα Πολο ειχαν την επιλογη 7.500 ή 15.000 χλμ το θεμα ειναι οτι το Long life service δεν ειναι ιδανικο για την Ελλαδα με τις υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι και το 1η - 2η σε μποτιλιαρισματα σε μεγαλες πολεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ανοίξετε το βιβλίο του αυτοκηνιτου σας στα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρει τα λαδιά που προτείνει η vw . όχι μάρκα ούτε ρευστότητα, αλλά τύπο. Π.χ. 503.00. οι αντιπροσωπείες πολλές φορές δεν συμβαδίζουν με αυτά. Εμένα το passat, για long life service λέει να βάζω 506.01. τα οποία είναι 0W-30 για 30000χλμ(15000χλμ). αυτά τα λαδιά στην Ελλάδα τα φέρνουν η divinol, η motul, και η castrol. Οι περισσότερες αντιπροσωπείες βάζουν 0W-30, όχι 506.01, αλλά 506-00. τα οποία η vw τα δίνει στα τεχνικά χαρακτηριστικά για όχι long life service 15000χλμ(7500χλμ). Υ.Γ. εγώ βάζω castrol 506.01 και τα παίρνω 12,5 ευρώ το λίτρο, τα αντίστοιχα divinol η vw τα χρεώνει από 18 έως 22 ευρώ το λίτρο. Και νομίζω ότι τα castrol είναι καλυτέρα. Όσο για την εγγηυση??? Κανένα πρόβλημα. Πάω στην αντιπροσωπεία με τα λαδιά και μου τα βάζουν αυτοί, με την δικαιολογία ότι εγώ βάζω μόνο castrol. Αφού τηρούν τις προδιαγραφές είναι υποχρεωμένοι να τα βαλουν.ετσι τους πληρώνω μόνο την εργασία τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzole11

Εμένα ο προκάτοχος μου ( το πήρα μεταχείρισμένο το αυτοκίνητο) έβαζε συνεχώς

Hellix από την Shell και έτσι στην πρώτη αλλαγή λαδιών που έκανα εγώ όταν πήρα το αμάξι στην κατοχή μου στα 52,000 χλμ(και κάτι ψηλά) έβαλα και εγώ από αυτά τα οποία πλήρωσα 55 Euro (συνθετικά για 15,000χλμ)την συσκευασία των 5 λίτρων (πήρε περίπου 4)!!

Στην πρώτη αλλαγή λαδιών μαζί με Service που έκανε ο προηγούμενος στην Karenta( στα 15,000χλμ) του βάλανε κάτι λάδια συνθετικά τα οποία ήτανε σε συσκευασία της VW και είναι αυτά που βάζει η αντιπροσωπεία!!

Στο συνεργείο στο οποίο πάω εγώ τώρα στο Μοσχάτο (είναι εξουσιοδοτημένο της Σκόντα) όταν τον ρώτησα για τα λάδια που βάζουν αυτοί σε περίπτωση που θελήσω να τα αλλάξω εκεί την επόμενη φορά μου είπε πως τα 5 λίτρα τα έχει 45 Euro και είναι της Chevron με εγγύηση της Σκόντα.Αυτά χρησιμοποιεί και η Σκόντα σε όλα της τα συνεργεία. Σημαντικά φθηνότερα από το βενζινάδικο αλλά η ερώτηση που έχω εγώ είναι η εξής

1) Είναι καλά τα λάδια της Chevron???Εγώ να σημειώσω πως δεν οδηγώ σε υψηλές ταχύτητες και δεν το ζορίζω το αυτοκίνητο.Μάλλον συντηρητική οδήγηση 8α έλεγα.

2)Η προηγούμενη αλλαγή που έκανα ήτανε στα 52,000χλμ να αλλάξω τώρα στα 67,000 (αφού έχω βάλει για 15,000χλμ) ή μήπως νωρίτερα??τώρα είμαι στα 64,000χλμ

Ελπίζω να μην τα έγραψα μπερδεμένα και να μην σας κούρασα με τις λεπτομέρειες

άλλωστε όπως είπα και όταν γράφτηκα στο Forum δεν γνωρίζω και πολλά και επιθυμώ να μαθαίνω!!!

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzole11

Aναφορικά με το παραπάνω μυνημά μου να κάνω μια μικρή (αλλά σημαντική )διόρθωση!!

Τα λάδια που μου πρότεινάν στο συνεργείο μου δεν είναι Chevron όπως είπα πιο πάνω αλλά Valvoline!!!

Όποτε οι ερωτήσεις παραμένουν ίδιες αλλά με διαφορετική μάρκα λιπαντικών!!

Ζητώ συγνώμη για το extra post!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο μεγαλη εφεση στην καταναλωση λαδιου εχουν τα 100αρια. Παντως και τα πρωτα Πολο ειχαν την επιλογη 7.500 ή 15.000 χλμ το θεμα ειναι οτι το Long life service δεν ειναι ιδανικο για την Ελλαδα με τις υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι και το 1η - 2η σε μποτιλιαρισματα σε μεγαλες πολεις.

Ξέχασα να σιευκρινήσω οτι αναφερόμουν στο POLO 101ps. Εγω προσοπικά αλλάζω τα λάδια κάθε 15.000 Χλμ αλλά το 90% των χιλιομέτρων τα κάνω στον αυτοκινητόδρομο. Αν τα κάνεις στην πόλη είναι προτιμότερο να τα αλλάζεις κάθε 7.500 Χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Tο ποιο λαδι βαζει η VW για Long life ειναι σχετικο... το καθε συνεργειο βαζει τα δικα του αρκει να καλυπτει τις προδιαγραφες που δινει η VW στο βιβλιο συντηρησης. Για παραδειγμα η Κοσμοκαρ εισαγει τα Divinol με αποτελεσμα να προτεινει στους συνεργατες της αυτα.

Τα Valvoline ειναι στα γνωστα λαδια, τωρα το αν κανουν για το δικο σου... απλα οπως ειπε και ο tolias δες τις προδιαγραφες στο βιβλιο συντηρησης δες και τις προδιαγραφες για τα λαδια που σου προτεινουν και αν ταιριαζουν προχωρας.

Παντως παραμενω εναντια στα 15.000 χλμ ανεξαρτητος οδηγικης συμπεριφορας, στο κατω κατω ειναι μικρο κοστος λαδια και φιλτρο λαδιου σε σχεση με εναν καλα προστατευμενο κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Tο ποιο λαδι βαζει η VW για Long life ειναι σχετικο... το καθε συνεργειο βαζει τα δικα του αρκει να καλυπτει τις προδιαγραφες που δινει η VW στο βιβλιο συντηρησης. Για παραδειγμα η Κοσμοκαρ εισαγει τα Divinol με αποτελεσμα να προτεινει στους συνεργατες της αυτα.

Τα Valvoline ειναι στα γνωστα λαδια, τωρα το αν κανουν για το δικο σου... απλα οπως ειπε και ο tolias δες τις προδιαγραφες στο βιβλιο συντηρησης δες και τις προδιαγραφες για τα λαδια που σου προτεινουν και αν ταιριαζουν προχωρας.

Παντως παραμενω εναντια στα 15.000 χλμ ανεξαρτητος οδηγικης συμπεριφορας, στο κατω κατω ειναι μικρο κοστος λαδια και φιλτρο λαδιου σε σχεση με εναν καλα προστατευμενο κινητηρα.

Δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε Peryrho. Και εγω θέλω να αλλάζω τα λάδια του αυτοκινήτου μου κάθε 7.500 Χλμ. Υπολόγισε οτι κάνω 60.000 Χλμ τον χρόνο. Κάθε μήνα θα πηγαίνω να τα αλλάζω? Δεν είναι το κόστος αλλά ο χρόνος που χάνω (από την δουλειά μου) στα συνεργεία. Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να κλεβω περισσότερο χρόνο και να κάνω την αλλαγή στις 7.500 Χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε Peryrho. Και εγω θέλω να αλλάζω τα λάδια του αυτοκινήτου μου κάθε 7.500 Χλμ. Υπολόγισε οτι κάνω 60.000 Χλμ τον χρόνο. Κάθε μήνα θα πηγαίνω να τα αλλάζω? Δεν είναι το κόστος αλλά ο χρόνος που  χάνω (από την δουλειά μου) στα συνεργεία. Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να κλεβω περισσότερο χρόνο και να κάνω την αλλαγή στις 7.500 Χλμ.

60.000χλμ το χρόνο????? :thumbsup::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

60.000χλμ το χρόνο????? :thumbsup:  :cry:  :cry:  :cry:

Ναι όπως το ακούς. Για να μην γεμίζει το POLAKI μου με χιλιόμετρα τις περισσότερες φορές πέρνω το 2ο αυτοκίνητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξερώ είναι ότι οι αντιπροσωπείες κοιτάζουν να οικονομήσουν, και δεν τις ενδιαφέρει για τα αμάξια μας ποσά χλμ κάνουμε , με τι συνθήκες κ.τ.λ. ίσα ίσα που χαρά τους είναι να μας βλέπουν κάθε μέρα. Μάλλον να μας τα πέρνουν κάθε μέρα. Εγώ είμαι απόλυτος με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, και ούτε θερμοκρασίες περιβάλλοντος ακούω ούτε τίποτα. Όπως είμαι απόλυτος και στο ότι κάθε αλλαγή λαδιών πρέπει να αλλάζει και το φίλτρο. Σκεφτείτε να κάνετε μπάνιο και να μην αλλάξετε σώβρακο… όποιος δεν έχει πρόβλημα με την εγγυηση ας μου στείλει μήνυμα να του πω πως θα τελειώνει τα service φθηνά και γρήγορα. Π.χ. έκανα service στο polo πριν 1 χρόνο. 4λιτρα Aral 10W-40, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνας και 4 μπουζί NGK τριακιδα , ξεμπέρδεψα σε 45λεπτα και πλήρωσα 86 ευρώ…….. παρακαλώ. Και το βασικότερο. Ήμουν αποπανω και έβλεπα. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.