Jump to content
BECKMAN

Φιλτρο Αερος-Εισαγωγες Για Polo

Recommended Posts

Κ&Ν και εγω μεσα στο φιλτροκουτι. Καμια διαφορα, και αίσθηση οτι τρώει ασκοπα λιγο παραπάνω βενζινη.

Βγηκε και θα ξαναμπει οταν με το καλο ερθει και το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κ&Ν και εγω μεσα στο φιλτροκουτι. Καμια διαφορα, και αίσθηση οτι τρώει ασκοπα λιγο παραπάνω βενζινη.

Βγηκε και θα ξαναμπει οταν με το καλο ερθει και το προγραμμα.

στο ιδιο αυτοκινητο?? εχω ακουσει καλα λογια για της k&n και οτι την κανει την δουλιτσα του. προσωπικα το εχω παραγγειλει και περιμενω να δω αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

μπηκε το φιλτρακι σημερα της k&n 2997 . απο ηχο δεν καταλαβαινεις και μεγαλη διαφορα αλλα τραβαει πολυ καλυτερα το αμαξι. αξιζει σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

μπηκε το φιλτρακι σημερα της k&n 2997 . απο ηχο δεν καταλαβαινεις και μεγαλη διαφορα αλλα τραβαει πολυ καλυτερα το αμαξι. αξιζει σιγουρα

Φίλε Νίκο τώρα που έχω βάλει πρόγραμμα (E-Tuners)στο Fabia, σκέφτομαι -έστω και ετεροχρονισμένα- να βάλω ένα ελεύθερο φιλτράκι να αναπνεύσει λίγο καλύτερα η τουρμπινίτσα από το "φίμωτρο" του μανήσιου χαρτονιού. Είδα ότι "παίζει" αρκετά το ΚΝ αλλά είδα και το pipercross της REVO.Εσύ τώρα που πέρασε λίγος καιρός πώς το βλέπεις, αναπνέει στα χαμηλά τουλάχιστον που εμένα ενδιαφέρει;("Ψηλά" ξέρω ότι δεν παίζουν κάποιο τρομερό ρόλο τα φίλτρα αφού εκεί αναλαμβάνει δράση το πρόγραμμα.) Πάντως έχω πολύ θετική εμπειρία ΚΑΙ από την Pipercross λόγω χρήσης στο Astra 1.6Τ και σκέφτομαι μήπως άξιζε να "ανηφορίσω" στην Cargate...Oι υπόλοιποι που τυχόν έβαλαν ΚΝ τί λένε; Καλά εσύ BECKMAN (Γιώργο) έχεις χοάνη :sword: αλλά εγώ θα το παίξω "διακριτικός"!. Επίσης είναι εύκολο να το τοποθετήσω μόνος μου (ξεβιδώνει εύκολα το φιλτροκούτι/βγαίνει το χάρτινο:hyper: ή θα "φιλάω την κατουρημένη ποδιά" του τύπου του μαγαζιού αξεσσουάρ; (Γιατί για να το βάλω αντιπροσωπεία ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ! :frantics:)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο τώρα που έχω βάλει πρόγραμμα (E-Tuners)στο Fabia, σκέφτομαι -έστω και ετεροχρονισμένα- να βάλω ένα ελεύθερο φιλτράκι να αναπνεύσει λίγο καλύτερα η τουρμπινίτσα από το "φίμωτρο" του μανήσιου χαρτονιού. Είδα ότι "παίζει" αρκετά το ΚΝ αλλά είδα και το pipercross της REVO.Εσύ τώρα που πέρασε λίγος καιρός πώς το βλέπεις, αναπνέει στα χαμηλά τουλάχιστον που εμένα ενδιαφέρει;("Ψηλά" ξέρω ότι δεν παίζουν κάποιο τρομερό ρόλο τα φίλτρα αφού εκεί αναλαμβάνει δράση το πρόγραμμα.) Πάντως έχω πολύ θετική εμπειρία ΚΑΙ από την Pipercross λόγω χρήσης στο Astra 1.6Τ και σκέφτομαι μήπως άξιζε να "ανηφορίσω" στην Cargate...Oι υπόλοιποι που τυχόν έβαλαν ΚΝ τί λένε; Καλά εσύ BECKMAN (Γιώργο) έχεις χοάνη :thumbsd: αλλά εγώ θα το παίξω "διακριτικός"!. Επίσης είναι εύκολο να το τοποθετήσω μόνος μου (ξεβιδώνει εύκολα το φιλτροκούτι/βγαίνει το χάρτινο:lol: ή θα "φιλάω την κατουρημένη ποδιά" του τύπου του μαγαζιού αξεσσουάρ; (Γιατί για να το βάλω αντιπροσωπεία ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ! :goodjob:)

Το αμαξι αναπνεει σαφως καλυτερα απο το μαμα φιλτρακι. Οχι πολυ μεγαλη διαφορα στις χαμηλες αλλα αισθητη. Τραβαει καλυτερα απο πριν. Για την τοποθετηση ξεβιδωνεις τις βιδες στο φιλτροκουτι και το φιλτρο κουμπωνει πολυ ευκολα βιδωτα πανω στο φιλτροκουτι οπως ακριβως και το μαμα φιλτρο. Οποτε θα σου συνιστουσα να το παραγγειλεις απο το ιντερνετ και να το τοποθετησεις μονος σου. Ποσο σου πηγε το προγραμματακι και ποσα αλογα κ ροπη σου εδωσε? το σκεφτομαι πλεον σοβαρα αλλα δεν ξερω κατα ποσο πιεζεται το ηδη πιεσμενο μοτερ....

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι αναπνεει σαφως καλυτερα απο το μαμα φιλτρακι. Οχι πολυ μεγαλη διαφορα στις χαμηλες αλλα αισθητη. Τραβαει καλυτερα απο πριν. Για την τοποθετηση ξεβιδωνεις τις βιδες στο φιλτροκουτι και το φιλτρο κουμπωνει πολυ ευκολα βιδωτα πανω στο φιλτροκουτι οπως ακριβως και το μαμα φιλτρο. Οποτε θα σου συνιστουσα να το παραγγειλεις απο το ιντερνετ και να το τοποθετησεις μονος σου. Ποσο σου πηγε το προγραμματακι και ποσα αλογα κ ροπη σου εδωσε? το σκεφτομαι πλεον σοβαρα αλλα δεν ξερω κατα ποσο πιεζεται το ηδη πιεσμενο μοτερ....

Νίκο σου έστειλα ένα p.m

Link to comment
Share on other sites

μπηκε το φιλτρακι σημερα της k&n 2997 . απο ηχο δεν καταλαβαινεις και μεγαλη διαφορα αλλα τραβαει πολυ καλυτερα το αμαξι. αξιζει σιγουρα

Μπορείς να μου πεις από που το αγόρασες???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις από που το αγόρασες???

Ebay !η καλυτερη λυση...γλυτωνεις και την εξτρα ταριφια..

Οριστε και η photo παιδια!!

Φιλε μου να σε ρωτησω..τραβαει κανονικα ψυχρο αερα? ειχες καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή είμαι λίγο άσχετος από φιλτροχοανες.

1 αυτό που λένε ότι τραβάει ζεστό αέρα και έχει πρόβλημα ο κινητήρας ισχύει?

και 2 χάνεις την εγγύηση?

Ζεστό αέρα "τραβάνε" οι χοάνες όταν είναι universal (δηλαδή κατασκευασμένες κατά προσέγγιση για τοποθέτηση σε όλα τα μοντέλα)στην περίπτωση τις βάλεις όπου να'ναι -αρκεί να χωρέσει κάπου. Καλό είναι τότε (αν δε βρίσκεις κάτι επώνυμο σχεδιασμένο για το μοντέλο σου), να βρεις τρόπο να τη βάλεις τη χοάνη σχετικά μακριά από κυλινδροκεφαλή ή πλοκάμι εξαγωγής. Τα φίτρα στο φιλτροκούτι (συνήθως panel τύπου "γάζας" ή "αφρώδη" -πιο σύχρονα από ΙΤG, PIPERCROSS)είναι μια χαρά.

Για εγγύηση πρέπει να το συζητήσεις με τον αρχιμηχανικό του συν/γείου ή τον ιδιοκτήτη του συγκροτήματαος που θα αποφασίσεις να κάνεις service. Άλλοι κάνουν πως δεν "βλέπουν" :ninja: κι άλλοι σου "κόβουν" την εγγύηση σαν τον...μπαρμπα-Στάθη τα μαρούλια! :rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο καιρο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το φιλτρο της K&N. οχι ομως και απο ηχο. διαβαζοντας τα διαφορα comments για την χοανη της pipercross ολο και περισσοτερο φλερταρω με την ιδεα να την βαλω. αλλα αξιζει τα χρηματα η αλλαγη απλα και μονο για καλυτερο ηχο (αφου στην τελικη στο μαμα polaki ειτε φιλτρο στο φιλτροκουτι σαν κ αυτο που εχω εγω ειτε χοανη σε επιδοσεις δεν εχουν διαφορα)? ιδου η απορια.. 8P

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα :)

θέλω τα φώτα σας. εχω το πολάκι 1.2 tsi εχω ακουσει την τουρμίνα κ την σκάστρα να σκαει ειδικα στην δευτέρα καπου στις 2500χλδ στροφες!

αλλα καθε φορα που παω σπίτι με το χαμόγελο μετα απο λιγο ερχετε και ο αδερφος μου με το scirocco και παρκάρει σε ανηφόρα 300 μέτρα μακρια! και ακουγετε και το ρούφιγμα της εισαγωγήε και η σκάστρα του!(Έχει βγάλει το φιλτροκουτί και εχει βάλει εισαγωγί Forge χωρίς κουτί :@ :@ :@ :@ εεε και επειδη ειμαι κάγκουρας θέλω να κανω φασαρια με το πολακι μου! οποτε τι μου προτείνετε;;;;

ευχαριστώωωω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω Εβαλα χοανη K&N για να ακουγΕται η τουρμπινα λιγο παραπανω και μπορω να σου πω πως ουτΕ Εγω δΕν πΕριμΕνα τΕτοιο Φσσσσσσσσσσσσσσσσσ,ωστοσο στα ψιλα κανΕι σαν saxo αλλα οκ :D αΦου θΕς θορυβο βαλΕ σγουρα χοανη,οσο για σκαστρα Εγω δΕν θα βαζα ποτΕ,βΕβαια γουστα Ειναι αυτα :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μιλαω για αλλαγη σκαστρας! μoνo χoάνη πρoς τo παρoν! με την χΟάνη ξέρετε αν χάνω την εγγύηση? η αν πρΟκαλεί αριθμίες πΟυ λένε πιΟ πάνω? και πιΟ μΟντελΟ ειναι η χΟάνη σΟυ για να την τσεκαρω?

Edited by Arkiou
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μιλαω για αλλαγη σκαστρας! μoνo χoάνη πρoς τo παρoν! με την χΟάνη ξέρετε αν χάνω την εγγύηση? η αν πρΟκαλεί αριθμίες πΟυ λένε πιΟ πάνω? και πιΟ μΟντελΟ ειναι η χΟάνη σΟυ για να την τσεκαρω?
εγώ στη θέση σΟυ (έχω Fabia Tsi), χωρίς πρόγραμμα και εξάτμιση -τΟυλάχιστΟν!- δεΝ θα εΒαΖα χΟάνη, γιατί ενδέχεται μέχρι και να "χάσεις" απόδΟση στα πΟλύ ψηλά! τώρα μόνΟ για τΟν ήχΟ, κατά τη γνώμη μΟυ με μόλις ~120ηρ(+/-) δεν αξίΖει, γιατί όλα <<πηγαίνΟυν αλυσίδα>> και θα "ξενερώσεις" όταν θα "κερνιέσαι" από αθόρυΒα αυτΟκίνητα αντίστΟιχης ισχύΟς. καλύτερα να Βάλεις ένα πιΟ ελεύθερΟ τελικό και μεσαίΟ και να δεις για κάπΟια σκάστρα (πΟυ και με αυτήν μπΟρεί να χάσεις απόδΟση!), ώστε τΟ μΟτέρ σΟυ να μην "κρεμάσει". ΒέΒαια μπΟρεί να... "ψΟφάς" για ήχΟ και "τσάφα-τσΟύφα" κι ας είσαι π.χ με -5ηρ και -1,5κg.m στα "τέρματα" Οπότε περί Ορέξεως <<κΟλΟκυθόπιτα>> 8) ... Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ψήνομαι να αλλάξω και γω το φίλτρο αέρα στο πολάκι μου.Δε με ενδιαφέρει να δω διαφορά στις επιδόσεις προς τα πάνω αλλά δε θέλω και να χάσω.Πιο πολύ για τον ήχο και το ''τσαφ τσουφ'' στις αλλαγές,στην εκτόνωση το θέλω :p (δεν περιμένω κανα τρομερό ήχο απλά να όσο π.χ. κάνει εδώ:http://www.youtube.com/watch?v=_TD_wuT-nio

Ακούω προτάσεις......

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις εντελως το φιλτροκουτι και να βαλεις φιλτροχοανη οπως εχω κανει εγω και ετσι θα ακους συνεχεια το τσαφ τσουφ..οκ??ειναι φανταστικο και θα εχεις και υπεροχο ηχο...

Link to comment
Share on other sites

Οκ,σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.Είναι εύκολη στη τοποθέτηση?Δηλαδή,εντάξει,ξεβιδώνω το φιλτροκούτι και το αφαιρώ και κουμπώνω πάνω στο σωλήνα τη χοάνη?Μαζί με τη χοάνη στο κουτί έχει αυτά τα μεταλλικά ελάσματα?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλαρακι αλλιως μπορεις να βαλεις μια σωληνα αλλουμινιου πηγαινε να δεις στο θεμα που ειχα βαλει παλια με το ιντερκουλερ εχω φωτο και απο την φιλτροχοανη φιλαρακι και πες μου αν σου αρεσει μπορεις να το κανεις ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.