Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Παιδια εγω δεν εχω κανει ακομα την πρωτη μου αλλαγη λαδιων αλλα ρωτησα κ μου ειπαν 50 ευρω τα λαδια (εχω το golf tsi οποτε μαλλον μιλαμε για castrol 5-30 longlife) συν την τιμη του φιλτρου συν 20 ευρω αν θυμαμαι καλα τα εργατικα.Δηλαδη κοντα στα 90 ευρω το κοβω.(Αντιπροσωπεια Πυργου Ηλειας)

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το τουτουνι απο το πρωτο σερβις. Ολα μαζι με καρτα καυσαεριων 100 ευρω. Μεχρι εδω καλα

ΑΛΛΑ

ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕ

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΡΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΔΑΡΕ. ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ. ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ

ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ.

Ενα χρονο να το παλευω να μην κανω σημαδι και να μου το κανει αλλος επειδη βαριεται και επειδη δεν τον νοιαζει

Δεν το δεχομαι. Δεν ειναι για το σημαδι γιατι ειναι πολυ μικρο. Αλλα επειδη ξερω οτι καθε φορα που θα το βλεπω

θα κατεβαζω καντηλια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

αλλαγη καμμενης λαμπας πινακιδας 15 ευρω... και αναγκαστηκα κιολας να σφιξω μετα τις βιδες εγω γιατι δεν τις ειχε βιδωσει καλα..

ετεα θεσσαλονικης..

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως στην Πορεια Α.Ε. ειπε οτι αμα θελω σαν extra συνιστουν αλλαγη βαλβολινες κιβωτιου με 30 Ευρω αλλα ειναι προαιρετικο. Για πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο...

Σημειωση..Τα 60000 εχουν γινει σε λιγοτερο απο 2 χρονια απο την αγορα...

Εγώ για 30¤ θα την έκανα αλλά ψάξε λίγο τι θα σου βαλουνε μέσα. Διαφέρουν βαλβολίνες από βαλβολίνες..Επειδή ομως το έχεις μόνο 2 χρόνια μπορείς και να το καθυστερήσεις για την επόμενη αλλαγή λαδιών...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το service των 50.000km στο GTI. Ήταν το μικρό, το μεγάλο έρχεται στα 60.000km. Αποφάσισα να αλλάξω και βαλβολίνες στο DSG.

Συνολικά πλήρωσα 400 Ευρώ με 10% έκπτωση (σπουδαία έκπτωση!). Νομίζω πως ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ακριβα τα service, δεδομένου ότι 340 πλήρωσα πριν 1,5 μήνα στην X5 για τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ πράγματα (μικρό service + βαλβολίνες Steptronic). Το να έχει πιο ακριβό Service ενα Golf GTI από ενα πολυτελές SUV 3.000cc δε μου ακούγεται λογικό.

Όταν λέω μικρό service εννοώ λάδια, φίλτρο λαδιού, καθαριστικό υαλοκαθαριστήρων, εργασία και επιπλέον -μετά από δική μου επιμονή- φίλτρο καμπίνας. Επέμενα να μου αλλάξουν και φίλτρο αέρα αλλά μου έλεγαν πως στο μεγάλο service θα γίνει μια και καλή. Τελικά πήρα ενα από τα ανταλλακτικά και θα το αλλάξω μόνος.

Συνέβησαν και τα εξής δυο τραγελαφικά:

1. Είχα κλείσει ραντεβού 2 εβδομάδες πριν, με είχαν συμβουλέυσει να είμαι εκεί στις 8.00 ακριβώς για να μην καθυστερήσω. Τελικά ήμουν από τις 7.15, μπήκα πρώτος, περίμενα τρεις ώρες βλέποντας αυτοκίνητα που ήρθαν μετά από το δικό μου να τελειώνουν και να φεύγουν, ρίχνω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ χέσιμο σε όλους και τελικά το πήραν στις 12.00, λίγα λεπτά πριν χτυπήσει το κουδόυνι για το διάλειμμα. ΕΛΕΟΣ.

2. Η μόνη παρατήρηση που τους έκανα ήταν για τον θόρυβο (κροτάλισμα) στο ρελαντί, σαν εκείνον που ακούγεται στο αυτοκίνητο του Geopan. Τους είπα πως ο Τρυφωνίδης υποπτεύεται το DSG (λειτουργεί άψογα αλλά πιθανόν να έχει μπόσικα), στον δε Geopan ευθύνεται ο τεντωτήρας του ιμάντα δυναμό. Τελικά μόλις τελείωσε το service και μου άλλαξαν βαλβολίνες, με πληροφορούν πως είναι όντως από το DSG, πως θα στείλουν ερώτημα στην KOSMOCAR και πως πιθανόν να χρειαστεί αντικατάσταση... Το αν για ένα απλό κροτάλισμα στο ρελαντί απαιτείται αντικατάσταση σε όλο το κιβώτιο είναι υποκειμενικό. Το ότι πλήρωσα για βαλβολίνες σε ενα κιβώτιο που πιθανόν να αντικατασταθεί σε λίγο καιρό, δεν είναι ανόητο? ΗΜΑΡΤΟΝ, ΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.

P.S. Στο κόστος του Service συνυπολογίστε: 4 καφέδες (2 γαλλικοί, 1 freddo, 1 espresso), 1 σακουλάκι πατατάκια Lays, 1 ΗΒΗ και 1 σουβλάκι με πίτα (παρήγγειλα μαζί με τους μηχανικούς γιατι μέχρι να τελειώσουν με το έπιπλο έφτασε 4.00 η ώρα). Το στανιό τους!

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το service των 50.000km στο GTI. Ήταν το μικρό, το μεγάλο έρχεται στα 60.000km. Αποφάσισα να αλλάξω και βαλβολίνες στο DSG.

Συνολικά πλήρωσα 400 Ευρώ με 10% έκπτωση (σπουδαία έκπτωση!). Νομίζω πως ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ακριβα τα service, δεδομένου ότι 340 πλήρωσα πριν 1,5 μήνα στην X5 για τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ πράγματα (μικρό service + βαλβολίνες Steptronic). Το να έχει πιο ακριβό Service ενα Golf GTI από ενα πολυτελές SUV 3.000cc δε μου ακούγεται λογικό.

Όταν λέω μικρό service εννοώ λάδια, φίλτρο λαδιού, καθαριστικό υαλοκαθαριστήρων, εργασία και επιπλέον -μετά από δική μου επιμονή- φίλτρο καμπίνας. Επέμενα να μου αλλάξουν και φίλτρο αέρα αλλά μου έλεγαν πως στο μεγάλο service θα γίνει μια και καλή. Τελικά πήρα ενα από τα ανταλλακτικά και θα το αλλάξω μόνος.

Συνέβησαν και τα εξής δυο τραγελαφικά:

1. Είχα κλείσει ραντεβού 2 εβδομάδες πριν, με είχαν συμβουλέυσει να είμαι εκεί στις 8.00 ακριβώς για να μην καθυστερήσω. Τελικά ήμουν από τις 7.15, μπήκα πρώτος, περίμενα τρεις ώρες βλέποντας αυτοκίνητα που ήρθαν μετά από το δικό μου να τελειώνουν και να φεύγουν, ρίχνω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ χέσιμο σε όλους και τελικά το πήραν στις 12.00, λίγα λεπτά πριν χτυπήσει το κουδόυνι για το διάλειμμα. ΕΛΕΟΣ.

2. Η μόνη παρατήρηση που τους έκανα ήταν για τον θόρυβο (κροτάλισμα) στο ρελαντί, σαν εκείνον που ακούγεται στο αυτοκίνητο του Geopan. Τους είπα πως ο Τρυφωνίδης υποπτεύεται το DSG (λειτουργεί άψογα αλλά πιθανόν να έχει μπόσικα), στον δε Geopan ευθύνεται ο τεντωτήρας του ιμάντα δυναμό. Τελικά μόλις τελείωσε το service και μου άλλαξαν βαλβολίνες, με πληροφορούν πως είναι όντως από το DSG, πως θα στείλουν ερώτημα στην KOSMOCAR και πως πιθανόν να χρειαστεί αντικατάσταση... Το αν για ένα απλό κροτάλισμα στο ρελαντί απαιτείται αντικατάσταση σε όλο το κιβώτιο είναι υποκειμενικό. Το ότι πλήρωσα για βαλβολίνες σε ενα κιβώτιο που πιθανόν να αντικατασταθεί σε λίγο καιρό, δεν είναι ανόητο? ΗΜΑΡΤΟΝ, ΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.

P.S. Στο κόστος του Service συνυπολογίστε: 4 καφέδες (2 γαλλικοί, 1 freddo, 1 espresso), 1 σακουλάκι πατατάκια Lays, 1 ΗΒΗ και 1 σουβλάκι με πίτα (παρήγγειλα μαζί με τους μηχανικούς γιατι μέχρι να τελειώσουν με το έπιπλο έφτασε 4.00 η ώρα). Το στανιό τους!

Δεν ακουσα;Πως ειπατε;Οριστε;

Μηπως μπορεις να μας πεις αναλυτικα τιμη λαδιων,φιλτρου λαδιων και καμπινας, καθαριστικου υαλοκαθαριστηρων και εργατικων;;;;

Εγω εκανα σερβις πριν ενα μηνα και πληρωσα:

15 ευρω φιλτρο λαδιου

15 ευρω εργατικα

42 ευρω λαδια (τα αγορασα απ'εξω και τους τα πηγα)

Δηλαδη δεν καταλαβαινω που δικαιολογησαν τοσα χρηματα.Μηπως τα φιλτρα ηταν απο χρυσο; <_<

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το σουβλάκι ήταν το καλύτερο που μου συνέβη σήμερα! Είχε και τηγανητές πατάτες μέσα.

Οι τιμές έχουν ως εξής:

- Ενδιάμεσο σέρβις..... 59.00

- ΑΤF αντικατάσταση... 59.00

- Φίλτρο λαδιού με φλάντζα.... 13.61

- Λάδι κινητήρος x 5.............. 99.86

- Φίλτρο γύρης...................... 13.66

- Βαλβολίνη σασμάν x 7......... 98.03

- Φίλτρο σασμάν.................... 21.81

- Σετ φροντίδας.......... 59.00

Το σετ φροντίδας είναι μια απολύμανση για το κλιματιστικό και τα σαπούνια.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ (με έκπτωση)................... 398.84

Α καλό Ε?

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Ας το ξαναγράψω άλλη μία φορά

αφού κάνετε ότι σας κατεβαίνει στα σέρβις και τη συντήρηση, δεν φταίνε οι άλλοι

Δηλαδή στα 60.000 τι θα αλλαχτεί -πάλι- στο αυτοκίνητο;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ξυρισμα κοντρα, με παγωμενο νερο και χωρις αφρο?? Καλα το εχουν γ@#@#@# το θεμα σερβις στην Vw. Και αν χανει ενα μεριδιο απο την αγορα ειναι για το σερβις. Ο αλλος οταν θα ειναι να αγορασει ενα αμαξι ο οποιος θα του βγει ο κ@#@# για να μαζεψει τα χρηματα θα τα βαλει κατω και θα τα μετρησει ολα- τι τον συμφερει και τι οχι. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. δεν εχω ορεξη να σφαχτω με κανεναν. οταν ειχα το πολακι- φανταστειτε στο πολακι τα πρωτα 10000 χλμ. ειχα πληρωσει 200 ευρω new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif στα 20000 350 ευρω new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif Τωρα μετο MK5 TSI με βλεπω ζιγκολο για να το πληρωσω το σερβις

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo
Ας το ξαναγράψω άλλη μία φορά

αφού κάνετε ότι σας κατεβαίνει στα σέρβις και τη συντήρηση, δεν φταίνε οι άλλοι

Δηλαδή στα 60.000 τι θα αλλαχτεί -πάλι- στο αυτοκίνητο;;;; :)

σωστος.

S8N, ειχαμε συμφωνησει για το τραγικο κοστος των σερβις και σε αλλο θεμα. αφου τους ξερεις, γιατι πας και αλλαζεις και πραγματα που οι ιδιοι λενε οτι δεν χρειαζεται? τζαμπα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

σωστος.

S8N, ειχαμε συμφωνησει για το τραγικο κοστος των σερβις και σε αλλο θεμα. αφου τους ξερεις, γιατι πας και αλλαζεις και πραγματα που οι ιδιοι λενε οτι δεν χρειαζεται? τζαμπα λεφτα..

Βρε παιδια τι σχεση εχει το αν αλλαξε καποια πραγματα πιο νωρις;Τι κι αν περιμενε αλλα 10.000 χλμ για να αλλαξει π.χ. βαλβολινες;Συνολικα το κοστος θα ηταν ιδιο (για να μην πω μεγαλυτερο καθοτι θα πληρωνε 2 ΦΟΡΕΣ εργατικα).Το θεμα ειναι οι εξωφρενικες τιμες.Δηλαδη αν τα αλλαζε οταν επρεπε θα του λεγατε οτι ειναι φυσιολογικες οι τιμες;Οπως και να το δουμε, η χρεωση ειναι μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι υλικα θα χρειαστω για το σερβις των 30000 να παω να τα αγορασω μονος μου;

Θα ηθελα μαρκα και κωδικο

Εχω το Golf GT

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι υλικα θα χρειαστω για το σερβις των 30000 να παω να τα αγορασω μονος μου;

Θα ηθελα μαρκα και κωδικο

Εχω το Golf GT

και εγω με το ιδιο καρο στα ιδια χιλιομετρα ειμαι

πηρα μονο λαδια (mobil 1 esp 5-30 4x12.5 eyro)

δεν πηρα κατι αλλο γιατι εκτος απο τα λαδια αν πας κατι αλλο ανταλακτικο στην αντιπροσωπεια(τουλαχιστον εδω στην λαρισα) δεν το αναγνωριζουν σαν καταλληλο

θα το παω απο βδομαδα για σερβις

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα το GT στον Γρατσια για ενδιαμεσο service 15.000 xlm. (τι service δηλαδη για αλλαγη λαδιων προκειται).

Πληρωσα 167 ευρω!

Εργασια 59

Λαδια 86

Φιλτρο λαδιου 17

Αντιψυκτικο 3

Ταπα ελαιολεκανης 2

Συνολο 167

Πως σας φαινεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδιά τώρα? Λάδια άλλαξα (όπως κάνω κάθε 10.000km), ενα φίλτρο θαλάμου επιβατών (επειδή μύριζε σαν μούχλα) και αποφάσισα να αλλάξω και βαλβολίνες που ούτως ή άλλως θα άλλαζα στις 60.000km. Το αυτοκίνητο κινείται καθημερινά στην Αθήνα και οι ώρες λειτουργίας του κινητήρα δεν αντιπροσωπεύονται από τα 10.000km. Επιπλέον, έχει και πρόγραμμα οπότε μια λίγο πιο συχνή συντήρηση δεν κάνει κακό.

Το θέμα είναι ακριβώς αυτό: Τα service και τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα. Σύμφωνοι, μπορώ να τα κάνω και σε συνεργείο της γειτονιάς. Τους όρους της εγγύησης και της επέκτασης εγγύησης τους έχετε διαβάσει? Όσοι τους έχετε διαβάσει θα έχετε καταλάβει πως όσο είναι στην εγγύηση τα αυτοκίνητα είμαστε κι εμείς δέσμιοι των εξουσιοδοτημένων συνεργείων.

Τώρα, για το τι θα αλλάχθεί στο αυτοκίνητο στα 60.000km:

Λάδια, Φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, υγρά φρένων (2 χρόνια), παραφλού (2 χρόνια), μπουζί (το βιβλίο λέει στις 90.000 και αυτοί επιμένουν στις 60.000)... αυτά. Θα δούμε πόσο θα πληρώσω και τότε.

Για να καταλάβετε που έχουμε φτάσει, στο parking του Γρατσία υπήρχε ενα Golf IV 1.4 με χτύπημα στο μπροστινό δεξί τροχό. Είχε σπάσει ζάντα, είχε -όχι πολύ- χτυπημένο φτερό, έλειπε ο μπροστινός προφυλακτήρας, είχε ανοίξει ο πλευρικός του συνοδηγού μόνο αλλά κατά τα άλλα μπροστά ήταν άθικτο. Προφανώς υπήρχαν ζημιές στην ανάρτηση και την κρεμαγιέρα αφού είχε χτυπήσει σε πεζοδρόμιο. Το ράμφος πάντως και οι αρμοί ήταν μια χαρά και οι πόρτες ανοιγόκλειναν τέλεια. Η οροφή δεν είχε κανένα τσίμπημα, το καπώ ήταν άθικτο. Η εκτίμηση ήταν στα 5.800 Ευρώ. Για ενα αυτοκίνητο που μεταχειρισμένο πουλιέται-δεν πουλιέται 7-8.000 Ευρώ. Ρε δε...

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα το GT στον Γρατσια για ενδιαμεσο service 15.000 xlm. (τι service δηλαδη για αλλαγη λαδιων προκειται).

Πληρωσα 167 ευρω!

Εργασια 59

Λαδια 86

Φιλτρο λαδιου 17

Αντιψυκτικο 3

Ταπα ελαιολεκανης 2

Συνολο 167

Πως σας φαινεται;;;;

Αίσχος, πως να μας φανεί? Σε χρέωσαν 59€ για αλλαγή λαδιών? Χρεώνουν 50€ την εργατωρα. Σε χρέωσαν δηλαδή μια ώρα.Ηθελα να ξερα ασχολήθηκαν τοση ωρα με το αμαξι σου?

Εγω πλήρωσα 147 για αλλαγη λαδιών καθαρα και μονο για να μην εχω προβλημα με την εγγυηση. Κατα τ'αλλα δεν προκειται να με ξαναδουν. Ας βρούν άλλουσ μ@λ@κες να τα πάρουν.

Για να δείτε ποσο μας πιανουν τον κώλο θα σας πω το εξής:

Φίλος με Ζ4 τρίλιτρη για αλλαγή λαδιών+φίλτρο στην αντιπροσωπεία (και σημειωτέον οτι παίρνει 6 λίτρα λάδι 0W30) πλήρωσε 100€. Ε όχι λοιπόν να θέλουν 167 οι δικοί μας για το "αμαξι του λαού".Να πα να γ@μ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λάδια ρε γμτ τι διάολο έχουν μέσα και κοστίζουν τόσο? Φλόκι δεινόσαυρου? Το Mobil1 στην 911 έχει 9 Ευρώ το λίτρο. Το longlife III της VW σχεδόν 24. Φίφες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τι σχεση εχει το αν αλλαξε καποια πραγματα πιο νωρις;Τι κι αν περιμενε αλλα 10.000 χλμ για να αλλαξει π.χ. βαλβολινες;Συνολικα το κοστος θα ηταν ιδιο (για να μην πω μεγαλυτερο καθοτι θα πληρωνε 2 ΦΟΡΕΣ εργατικα).Το θεμα ειναι οι εξωφρενικες τιμες.Δηλαδη αν τα αλλαζε οταν επρεπε θα του λεγατε οτι ειναι φυσιολογικες οι τιμες;Οπως και να το δουμε, η χρεωση ειναι μεγαλη.

γιατί τώρα νομίζεις ότι δεν πλήρωσε εργατικά για βαλβολίνες; :) ή μήπως "συγγχωνεύτηκαν" με τις εργασίες του σέρβις; καμία σχέση, ξεχωριστή ήταν η χρέωση.

Αν αλλάζεις λάδια κάθε 10.000 και μάλιστα long life III τη στιγμή που μπορείς άνετα να βάλεις και άλλη προδιαγραφή -αφού αλλάζονται τόσο συχνά- δεν ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ εκτός από τον χρήστη. Το ίδιο θα συμβεί και με τα μπουζί που "επιμένουν" κάθε 60.000 -ε βέβαια, για μ@@@ες ψάχνεις; τι θα έκαναν; προφανώς και θα ΕΠΕΜΕΝΑΝ για 60.000. Προφανώς ξέρουν καλύτερα

Οι εργοστασιακοί χρόνοι για κάθε εργασία είναι επίσης δεδομένοι -αν και πολλά συνεργεία κλέβουν, εκεί ναι βρίσιμο και ξεσκέπασμα.

και φυσικά το βιβλίο δεν το ανοίγουμε ΠΟΤΕ

-_-

Link to comment
Share on other sites

γιατί τώρα νομίζεις ότι δεν πλήρωσε εργατικά για βαλβολίνες; :) ή μήπως "συγγχωνεύτηκαν" με τις εργασίες του σέρβις; καμία σχέση, ξεχωριστή ήταν η χρέωση.

Αν αλλάζεις λάδια κάθε 10.000 και μάλιστα long life III τη στιγμή που μπορείς άνετα να βάλεις και άλλη προδιαγραφή -αφού αλλάζονται τόσο συχνά- δεν ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ εκτός από τον χρήστη. Το ίδιο θα συμβεί και με τα μπουζί που "επιμένουν" κάθε 60.000 -ε βέβαια, για μ@@@ες ψάχνεις; τι θα έκαναν; προφανώς και θα ΕΠΕΜΕΝΑΝ για 60.000. Προφανώς ξέρουν καλύτερα

Οι εργοστασιακοί χρόνοι για κάθε εργασία είναι επίσης δεδομένοι -αν και πολλά συνεργεία κλέβουν, εκεί ναι βρίσιμο και ξεσκέπασμα.

και φυσικά το βιβλίο δεν το ανοίγουμε ΠΟΤΕ

B)

Συμφωνοι για τα εργατικα.Οσο για τα λαδια,τα longlife εχουν καλυτερες προδιαγραφες οποτε λογικο ειναι να προτιμουνται.Εξαλλου νομιζω οτι αν επιλεξεις να βαζεις μη longlife λαδια,θα πρεπει να πηγαινεις για αλλαγη ακομα πιο συχνα.Φυσικα αναφερομαι σε αλλαγες λαδιων σε χλμ ελαφρως λιγοτερα απο αυτα που πρεπει.Και να σου πω την αληθεια ειμαι οπαδος αυτης της λογικης.Του να πηγαινεις δηλαδη πιο νωρις απο οταν πρεπει.Το λαδι ειναι βασικο για τον κινητηρα.

Υ.Γ. Φιλε Θαναση.Τ αυτη δεν ειναι τιμη.Αυτο ειναι νταβατζηλικι.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι για τα εργατικα.Οσο για τα λαδια,τα longlife εχουν καλυτερες προδιαγραφες οποτε λογικο ειναι να προτιμουνται.Εξαλλου νομιζω οτι αν επιλεξεις να βαζεις μη longlife λαδια,θα πρεπει να πηγαινεις για αλλαγη ακομα πιο συχνα.Φυσικα αναφερομαι σε αλλαγες λαδιων σε χλμ ελαφρως λιγοτερα απο αυτα που πρεπει.Και να σου πω την αληθεια ειμαι οπαδος αυτης της λογικης.Του να πηγαινεις δηλαδη πιο νωρις απο οταν πρεπει.Το λαδι ειναι βασικο για τον κινητηρα.

Υ.Γ. Φιλε Θαναση.Τ αυτη δεν ειναι τιμη.Αυτο ειναι νταβατζηλικι.

Τα longlife όπως έχει γραφτεί πολλές φορές είναι για 30.000 ή 2 χρόνια. Υπάρχουν πολλοί τύποι/μάρκες πλήρως συνθετικών που καλύπτουν προδιαγραφές για 15.000/1 χρόνο ΑΝΕΤΑ ακόμα και σε τούρμπο κινητήρες.

Εδώ δεν μιλάμε για "ελαφρώς" πιο συχνές αλλαγές, αλλά για το... 1/3 των χιλιομέτρων :xmas::whistling:

και που να διαβάζατε κάθε πότε αλλάζονται τα υπόλοιπα φίλτρα :)B)

Link to comment
Share on other sites

Τα longlife όπως έχει γραφτεί πολλές φορές είναι για 30.000 ή 2 χρόνια. Υπάρχουν πολλοί τύποι/μάρκες πλήρως συνθετικών που καλύπτουν προδιαγραφές για 15.000/1 χρόνο ΑΝΕΤΑ ακόμα και σε τούρμπο κινητήρες.

Εδώ δεν μιλάμε για "ελαφρώς" πιο συχνές αλλαγές, αλλά για το... 1/3 των χιλιομέτρων :xmas::whistling:

και που να διαβάζατε κάθε πότε αλλάζονται τα υπόλοιπα φίλτρα :)B)

Στο έχω ξαναπεί και απλώς το αναφέρω ξανά. Θες επειδή δεν ανοίγει κάποιος το βιβλίο service ποτέ και δεν ξέρει, θες επειδή έτσι του κάπνισε, κάποιος πάει και αλλάζει το οτιδήποτε πριν την ώρα του.

Δεν είναι αυτό το θέμα .....

Δεν γίνεται η αλλαγή λαδιών (και γενικά η εργατοώρα) να κοστίζει περισσότερο σε ένα αυτοκίνητο των 25-35Κ από ότι σε ένα αυτοκίνητο που κοστίζει τα διπλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα longlife όπως έχει γραφτεί πολλές φορές είναι για 30.000 ή 2 χρόνια. Υπάρχουν πολλοί τύποι/μάρκες πλήρως συνθετικών που καλύπτουν προδιαγραφές για 15.000/1 χρόνο ΑΝΕΤΑ ακόμα και σε τούρμπο κινητήρες.

Εδώ δεν μιλάμε για "ελαφρώς" πιο συχνές αλλαγές, αλλά για το... 1/3 των χιλιομέτρων :xmas::whistling:

και που να διαβάζατε κάθε πότε αλλάζονται τα υπόλοιπα φίλτρα :)B)

Για την Ελλαδα ρε συ 15.000 χλμ λενε οτι τα αφηνουν.Δεν ειπε καμια αντιπροσωπεια σε κανεναν να πηγαινει καθε 30.000 χλμ.Δε μπορει να το λενε τυχαια.Το εχουμε ξανασυζητησει αλλου αυτο.Στην Ελλαδα τα longlife δεν τα αφηνουν πανω απο 15.000 χλμ.Και μεταξυ μας,αν τα αφησεις 30.000 χλμ αμφιβαλλω αν θα ειναι λαδι αυτο που θα βγαλεις οταν πας για αλλαγη. tongue.gif

Τελοσπαντων οπως ειπε και ο Black V Gti το θεμα μας δεν ειναι αυτο αλλα οτι ζητουν για εργατικα πολυ μεγαλα ποσα.Δε μπορει να ζητουν χρηματα που υπερβαινουν το κοστος της εργατοωρας (η οποια ειναι ετσι κι αλλιως ακριβη).Μα τι το καλο;Χρειαζονται πανω απο μια ωρα για να κανουν αυτο το απλο σερβις;Δε νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, στη θέση που αναφέρονται τα Km του επόμενου service ΠΑΝΤΑ μου αναγράφουν 15.000km μετά, με την ένδειξη αν είναι γενικό ή μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Για την Ελλαδα ρε συ 15.000 χλμ λενε οτι τα αφηνουν.Δεν ειπε καμια αντιπροσωπεια σε κανεναν να πηγαινει καθε 30.000 χλμ.Δε μπορει να το λενε τυχαια.Το εχουμε ξανασυζητησει αλλου αυτο.Στην Ελλαδα τα longlife δεν τα αφηνουν πανω απο 15.000 χλμ.Και μεταξυ μας,αν τα αφησεις 30.000 χλμ αμφιβαλλω αν θα ειναι λαδι αυτο που θα βγαλεις οταν πας για αλλαγη. tongue.gif

Τελοσπαντων οπως ειπε και ο Black V Gti το θεμα μας δεν ειναι αυτο αλλα οτι ζητουν για εργατικα πολυ μεγαλα ποσα.Δε μπορει να ζητουν χρηματα που υπερβαινουν το κοστος της εργατοωρας (η οποια ειναι ετσι κι αλλιως ακριβη).Μα τι το καλο;Χρειαζονται πανω απο μια ωρα για να κανουν αυτο το απλο σερβις;Δε νομιζω.

άντε πάλι με την Ελλάδα και τις ειδικές, μοναδικές παγκοσμίως συνθήκες :lol: Προφανώς και δεν θα πει ΚΑΜΙΑ αντιπροσωπεία να αφήνει τα λάδια... δεν την συμφέρει και προφανώς θα παραμυθιάσουν τον πελάτη -κι απ' ότι φαίνεται πιάνει-

Δηλαδή ένα πλήρες συνθετικό μη longlife λάδι 0-40 ή 5-40 δεν θ' αντέξει για 15.000 χλμ;;; :lol: :lol: Τότε δεν έχει γίνει καμία πρόοδος σε κινητήρες & λιπαντικά τα τελευταία... 20 χρόνια :rolleyes:

Θα ήταν οι δρόμοι σαν τη διαφήμιση του TSI ;):lol:

Έχεις αποδείξεις γι' αυτό που γράφεις; κάποια στοιχεία ότι δεν αντέχουν; μία τεχνική αναφορά; σπασμένο κινητήρα από "έλλειψη" λίπανσης;

-66 λεπτά- Σ' αυτόν τον χρόνο περιλαμβάνονται όλες οι εργασίες+έλεγχοι+αλλαγή φίλτρου. Με 50-60 ευρώ εργατώρα στην Αθήνα +19% ΦΠΑ -αλλιώς πήγαινε στο μάστρο μήτσο να του τα δώσεις μαύρα-

Επίσης για σέρβις σε Polo/Golf/Passat ο πρότυπος χρόνος είναι 1,6 ώρες (λάδια+4 φίλτρα+έλεγχοι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.