Jump to content
neptune1

Λάδι Για Golf Tsi 140

Recommended Posts

αν στις αλλαγες λαδιων βαζω 5-30,αν χρειαστει να συμπληρωνω 5-40 πειραζει....??

Ποτε μην μπεδεύεις πυκνότητες λαδιών, αν ειναι να προσθέσεις βαλε απο το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

αν στις αλλαγες λαδιων βαζω 5-30,αν χρειαστει να συμπληρωνω 5-40 πειραζει....??

Ναι πειράζει.

Για απλά λάδια υποτίθεται ότι αν ανακατέψεις λάδια 5w-30 & 5W40 καταλήγεις με ένα λάδι 5w35 ας πούμε.

Τα συνθετικά λάδια όμως δεν ανακατεύονται πάντα σωστά με αποτέλεσμα η αντλία λαδιού να δουλεύει στιγμιαία με λάδι 30άρι και αμέσως μετά με 40άρι και μπορεί να πάθει ζημιά.

Γι αυτό, κράτα τα λάδια που σου έδωσε για την επόμενη αλλαγή αν θες, μην τα μπερδέψεις όμως.

Δε λες στο μάστορα να σου τυπώσει την οδηγία να μας την εξηγήσεις κι εμάς; Δε νομίζω ότι θα στη δώσει ....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τι λάδια βάζουν οι αντιπροσωπείες αρκει να σας αναφέρω ότι στο δικο μου αυτοκίνητο (golf Tsi 140) μέχρι και τα 75.000km μου έβαζαν 15w-40!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να του ζητησω στο servis που ερχεται να μου βαλει 5-30.....????

Οχι να παρεις εσυ τα λαδια που σου αρεσουν και να το πας να στα αλλαξει, θα βαλεις αυτα που θελεις, θα γλυτωσεις και χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι να παρεις εσυ τα λαδια που σου αρεσουν και να το πας να στα αλλαξει, θα βαλεις αυτα που θελεις, θα γλυτωσεις και χρηματα.

φιλε νικο το θεμα ειναι οτι επειδη δεν ξερω,ρωταω απο εσας που εχετε δοκιμασει γτ εχετε τα αμαξια σας πιο πολυ καιρο απο εμενα,τι ειναι καλυτερο να κανω για το δικο μου.....καταλαβες....?!?!!?τι θα κανει το αμαξι μου πιο αξιοπιστο και να λειτουργει καλυτερα ο κινητηρας,τα 30 ή τα 40....????

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο το θεμα ειναι οτι επειδη δεν ξερω,ρωταω απο εσας που εχετε δοκιμασει γτ εχετε τα αμαξια σας πιο πολυ καιρο απο εμενα,τι ειναι καλυτερο να κανω για το δικο μου.....καταλαβες....?!?!!?τι θα κανει το αμαξι μου πιο αξιοπιστο και να λειτουργει καλυτερα ο κινητηρας,τα 30 ή τα 40....????

Επειδη παρακολουθω το θεμα, οι περισσοτεροι σου εχουν πει για 5-30, σε αυτο θα συμφωνισω και εγω.

..και το παιρνω απο εδω

002791 004 Μobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 4lit.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παρακολουθω το θεμα, οι περισσοτεροι σου εχουν πει για 5-30, σε αυτο θα συμφωνισω και εγω.

..και το παιρνω απο εδω

002791 004 Μobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 4lit.

παιρνω γνωμες.....βασικα ελπιζω να μου πει καποιος οτι δεν πηγαν τσαμπα τα 17 μου ευρω για ενα μονολιτρο...:clapping: pffffffffffff.....

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τι λάδια βάζουν οι αντιπροσωπείες αρκει να σας αναφέρω ότι στο δικο μου αυτοκίνητο (golf Tsi 140) μέχρι και τα 75.000km μου έβαζαν 15w-40!

Οι δικοι σου εχουν ξεφυγει απο την πιθανοτητα να ειναι ασχετοι.Εχουν περασει στην πιθανοτητα να θεωρουνται επικινδυνoι

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Η οδήγια που αναφέρει φίλος πιο πάνω, είναι λίγο ύποπτη. Το να βάζει πιο χοντρόκοκο λάδι, απλά το καίει λιγότερο. Δεν καταπολεμάει το πρόβλημα, που ενδεχομένως να είναι τα δαχτυλίδια κυλίνδρων.

Είχα τεράστια προβλήματα με το προηγούμενό μου αυτοκίνητο (Skoda Fabia) και έχει "καεί" από τα λάδια, γι' αυτό είμαι κατηγορηματικός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.