Jump to content

Recommended Posts

Πιστεύω Αλέξη μου κανά 800/1000ράκι στροφούλες "καθυστέρηση" το πολύ θα έχει η "ηδονή" :wub:...Και μετάααααα: :crazysmile::diablo: χαχαχαχαχαχ!

Υ.Γ: Το avatar μου πώς σου φαίνεται (Golf R20) ;;; "Φόρος τιμής" στο club που με φιλοξενεί! :angel: χαχαχαχ! Μα τί γαλίφης που είναι ο...Opelακιας εεεε;;; :p:D:crazy:

8) Ολα για ξεκαρφωμα τα κάνεις Γιώργο....Εισαι ήρεμη δύναμη που σε λίγο με αυτα που ετοιμάζεις θα...... :girl_devil: πολυ κόσμο

Γιωργο μια ερώτηση , εκεί που έχουμε full Πιεση δεν θα εχουμε και το peak της ροπης μας??

Και εγω αυτο πιστευω γιωργο , για bt δεν ειναι και τραγικο 800-1000 στροφες αν σκεφτουμε οτι θα εω κατα 2000 στροφες μεγαλυτερο φασμα δυναμης..

Εσυ τα ξερεις απο πρωτο χερι με την εμπειρια σου στα Βig Τurbo και στα Βιg Βig Τurbo . :acute:

εισσαι εισαι!παιδια το external λειτουργικα που βουηαει?μπορουμε να βαλουμε ολοι?

Για να γινει χρηση εξτερναλ επιβάλλεται custom manifold και boost controller ..Επίσης πρεπει να ταπωθει και η internal waste. Μας βοηθαει να κραταμε μεγαλυτερη σταθερη πιεση ... Βασικα κανουμε οτι θελουμε αναφορικα με την πιεση.... 8)

Εχει και καποια εφε με φλογιτσες και μπαμ μπαμ...

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

φίλε συγχαρητήρια για όλο το project!!!

ένας ιδιώτης να μπει σε διαδικασία ενός τέτοιου εγχειρήματος,με τόσους κινδύνους θέλει πολλά .... κότσια

(κ λεφτά κ χρόνο κ διάθεση κ μεράκι κτλ κτλ κτλ) πολλά μπράβο κ σύντομα καλοτάξιδο κ απροβλημάτιστο!!!

(πόσα άλογα υπολογίζεις ή ακόμα δεν ανακοινώνεις τίποτα?)

Link to comment
Share on other sites

8) Ολα για ξεκαρφωμα τα κάνεις Γιώργο....Εισαι ήρεμη δύναμη που σε λίγο με αυτα που ετοιμάζεις θα...... :girl_devil: πολυ κόσμο

Γιωργο μια ερώτηση , εκεί που έχουμε full Πιεση δεν θα εχουμε και το peak της ροπης μας??

Και εγω αυτο πιστευω γιωργο , για bt δεν ειναι και τραγικο 800-1000 στροφες αν σκεφτουμε οτι θα εω κατα 2000 στροφες μεγαλυτερο φασμα δυναμης..

Εσυ τα ξερεις απο πρωτο χερι με την εμπειρια σου στα Βig Τurbo και στα Βιg Βig Τurbo . :acute:

Για να γινει χρηση εξτερναλ επιβάλλεται custom manifold και boost controller ..Επίσης πρεπει να ταπωθει και η internal waste. Μας βοηθαει να κραταμε μεγαλυτερη σταθερη πιεση ... Βασικα κανουμε οτι θελουμε αναφορικα με την πιεση.... 8)

Εχει και καποια εφε με φλογιτσες και μπαμ μπαμ...

Στο περίπου αλλά όχι ακριβώς, αφού και με τη λογική να το πάρεις, δεν αρκεί να φουσκώσει (ακόμα και πλήρως) το turbo αλλά πρέπει το "φούσκωμα" αυτό να "πυροδοτήσει" και την καύση του μοτέρ, ώστε η τελευταία (καύση), να δώσει τη δύναμη (=ουσιαστικά ροπή). Αυτό μπορεί να "πάρει" χρονικά 200στροφούλες ακόμα αλλά ήδη με το full boost νιώθεις την "κλωτσιά", χωρίς να είναι ανάγκη εκείνη τη στιγμή το μοτέρ να σου δώσει το peak ροπής. Εξάλλου αν δεις διάγραμμα καμπύλης ροπής Β.Τ κατά τη φάση εκείνη που προηγείται κατά 100-150rpm πριν το full boost, η γραμμή της ροπής έχει αρχίσει να ανεβαίνει σχεδόν κατακόρυφα!!!

Τώρα για την αναγκαιότητα της external που ρωτάει ο φίλος, είναι απαραίτητη μόνο σε big turbo εφαρμογές, όπου θέλουμεσταθερή πίεση αλλά κυρίως με τη βοήθεια του Β.C, να μην έχουμε μεγάλες διακυμάνσεις κατά το άσε-πάτα στη πίεση του turbo, καθώς βάσει ποσότητας καυσαερίων και μεγέθους turbo, η απόκριση στο γκάζι με χρήση στο pendal για boost (όχι φυσικά σε οδήγηση με υποπιέσεις), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΟΜΑΛΗ γι' αυτό και τα εργοστάσια δεν επιλέγουν τη λύση big turbo αλλά αυξήσεως του κυβισμού για να πετύχουν επιδόσεις. Τα big turbo δεν είναι ιδαιτέρως λειτουργικά στο part throttle Ο.ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ! :rolleyes:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φανη για τα καλα σ λόγια...

Κακη περιοδος βεβαια για τετοια εγχειρηματα...

Αλογα θα εξαρτηθουν απο την ροπη που θελω να εχω στις 6.500.

Λόγου μιας αμφιβολιας για το σασμαν μας και την αντοχη του (παροτι το δισκο πλατο αντεχει για 40 κιλακια) σκεφτομαστε για 28 κιλα στραπεζι μεχρι τις 6.500 με αποτελεσμα 255 αλογα..

Αν παμε στα 30 κιλα θα εχουμς 275...Η τουρμπινα εχει να δωσει αλλωστε...Ειδωμεν..

Στο περίπου αλλά όχι ακριβώς, αφού και με τη λογική να το πάρεις, δεν αρκεί να φουσκώσει (ακόμα και πλήρως) το turbo αλλά πρέπει το "φούσκωμα" αυτό να "πυροδοτήσει" και την καύση του μοτέρ, ώστε η τελευταία (καύση), να δώσει τη δύναμη (=ουσιαστικά ροπή). Αυτό μπορεί να "πάρει" χρονικά 200στροφούλες ακόμα αλλά ήδη με το full boost νιώθεις την "κλωτσιά", χωρίς να είναι ανάγκη εκείνη τη στιγμή το μοτέρ να σου δώσει το peak ροπής. Εξάλλου αν δεις διάγραμμα καμπύλης ροπής Β.Τ κατά τη φάση εκείνη που προηγείται κατά 100-150rpm πριν το full boost, η γραμμή της ροπής έχει αρχίσει να ανεβαίνει σχεδόν κατακόρυφα!!!

Τώρα για την αναγκαιότητα της external που ρωτάει ο φίλος, είναι απαραίτητη μόνο σε big turbo εφαρμογές, όπου θέλουμεσταθερή πίεση αλλά κυρίως με τη βοήθεια του Β.C, να μην έχουμε μεγάλες διακυμάνσεις κατά το άσε-πάτα στη πίεση του turbo, καθώς βάσει ποσότητας καυσαερίων και μεγέθους turbo, η απόκριση στο γκάζι με χρήση στο pendal για boost (όχι φυσικά σε οδήγηση με υποπιέσεις), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΟΜΑΛΗ γι' αυτό και τα εργοστάσια δεν επιλέγουν τη λύση big turbo αλλά αυξήσεως του κυβισμού για να πετύχουν επιδόσεις. Τα big turbo δεν είναι ιδαιτέρως λειτουργικά στο part throttle Ο.ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ! :rolleyes:

Με διαφωτισες πληρως για την ροπούλα... :good:

Link to comment
Share on other sites

εισσαι εισαι!παιδια το external λειτουργικα που βουηαει?μπορουμε να βαλουμε ολοι?

φίλος το external αναφέρεται στην external wastegate, πιστεύω όμως ότι άνετα κάνεις δουλειά και με την εσωτερική όταν EVO και STI δουλεύουν με internal

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και δεν βαζεις.Σε μεγαλες εφαρμογες χρειαζεται.Και βεβαια σε εφαρμογες demo car,καγκουραδικα που πετανε φλογες,λεφτα που περρισευουν και δεν ξερουμε που να πανε.

Αντε Αλεξη ακομα να μπει????

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους δυο προλαλήσαντες σχετικα με external...Ισω ενας boost controller ωστε να δουλευω 2-3 πιεσεις ειναι πιο χρησιμο και θα βοηθουσε ωστε το αμαξι να δουλευει πιο χαλαρα σε "καθημερινες στιγμες"

8)

Υπομονή χααχ..

Τελος μηνα..

Link to comment
Share on other sites

φίλε το boost controller όμως για να παίξει, πρέπει να βγάλεις εκτός απ ότι ξέρω τις δικλείδες ασφαλείας, πράγμα που καταλαβαίνεις τι σημαίνει! αν δεν σε ενδιαφέρουν κάνε το, απλώς να γνωρίζεις τι επιπτώσεις έχει :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε το boost controller όμως για να παίξει, πρέπει να βγάλεις εκτός απ ότι ξέρω τις δικλείδες ασφαλείας, πράγμα που καταλαβαίνεις τι σημαίνει! αν δεν σε ενδιαφέρουν κάνε το, απλώς να γνωρίζεις τι επιπτώσεις έχει :)

Nαι όντως, το boost controller προ'υ'ποθέτει απενεργοποίηση της βαλβίδας Ν75 που ελέγχει την πίεση. Έτσι το δουλεύω κι εγώ. Νομίζω όμως ότι αυτό ΔΕΝ ΕΝΕΧΕΙ κινδύνους, γιατί το controller κρατάει αυτό πλέον την πίεση και μάλιστα εκεί που επιβάλλει το πρόγραμμα (με το οποίο υποτίθεται έχει ξεκαθαριστεί σε ποιά επίπεδα boost είναι ασφαλής ο κιμητήρας). Δεν τίθεται επομένως θέμα δικλείδων, ενώ σε κάθε "τι" το περίεργο, έχεις και το μπαρόμετρο που σου δείχνει τα peaks πιέσεων...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Αλεκο καλα θα ηταν αλλα δεν με βλέπω... :angel:

Nαι όντως, το boost controller προ'υ'ποθέτει απενεργοποίηση της βαλβίδας Ν75 που ελέγχει την πίεση. Έτσι το δουλεύω κι εγώ. Νομίζω όμως ότι αυτό ΔΕΝ ΕΝΕΧΕΙ κινδύνους, γιατί το controller κρατάει αυτό πλέον την πίεση και μάλιστα εκεί που επιβάλλει το πρόγραμμα (με το οποίο υποτίθεται έχει ξεκαθαριστεί σε ποιά επίπεδα boost είναι ασφαλής ο κιμητήρας). Δεν τίθεται επομένως θέμα δικλείδων, ενώ σε κάθε "τι" το περίεργο, έχεις και το μπαρόμετρο που σου δείχνει τα peaks πιέσεων...

Θανασση και εγω νομίζω πως η καταργηση της n75 δεν ειναι και το μεγαλυτερο ζητημα στον κόσμο ως προς ην καταργηση της αφου τοι Boost αντικαθιστα ίσως και καλλύτερα της λειτουργία της..Βουτυρο στο ψωμι των προγραμματιστων...

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ γενικώς πιστεύω ότι η external είναι λύση παλαιότερων εποχών ή για πολύ big turbo, δίνει ακαταστασία στο μηχανοστάσιο και πιθανόν να έχεις κάποια μείον (όπως αυτά που προαναφέρθηκαν, ίσως και χάσιμο "πολύτιμου" καυσαερίου

από κει και πέρα φίλος τα ζυγίζεις και βλέπεις! αυτήν την στιγμή ας πούμε ότι είσαι plug and play αφού έγινε και η πολλαπλή (και χωρίς dp μια χαρά θα πηγαίνει) :pardon::acute:

Link to comment
Share on other sites

xaxa τοο boost θα το ηθελα με χρηση internal waste για ν αμην δουλευω μια πιεση σταθερη π.χ 1,25, αλλα να εχω και εμαι πιο ηπια καντα στο 1 μπαρ..Για λογους προστασιας του μοτερ.. 8)

Δεν βαζω dp.... :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Βρε γιωργο και Στελιο ειστε ανυπομονα αγορια.. :girl_devil:

Περιμενω δυστυχωε τον προφυλακτηρα πισω του ρ32 και χωρις αυτον δεν προχωραω αφου πρεπει να κεντραριστουν οι μπουκες και το καινουργιο καζανακι συμφωνα με τον προφυλακτηρα..Θελω να φτιαχτει ολη η εξατμιση και να μεινει τελευταιο μόνο το dp και η τοποθετηση πολλαπλης ρακορ τουρμπινας (και 1-2 πραγματων ακομα) οταν το αμαξι θα λυθει και θα ειναι στο μηχανικο ωστε να μην κατσει το αμαξι πανω απο 2 μερες μεσα..

Ελπιζω να ερθει αυριο (ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 1 ΜΗΝΑ+) να αρχισω με την εξατμιση (τελικο μεχρι και γεφυρα) .Υπολογιζω μαξ 2 μερες δουλεια εξατμισα.Επειτα κλεινω ημερομηνια με κυριλλο ωστε π.χ 2 μερες πριν ερθει να εχουν κουμπωθει ολα πανω..

Αλλωστε ολα τα πραγματα που εχω παραγκειλει και θα γινει αναλυτικη φωτο παρουσιαση εχουν ερθει στα χερια μου,,,

8)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θελω φρενα μετα...

:help:

Βρισκεις εξισου ευκολα φρενα απο boxter s?

Εισαι σιγουρος οτι μπορει να μπει δισκος μεχρι 330 στην δαγκανα του s?To λεω διοτι το s φοραει 318 δισκο.

Επίσης βασεις δαγκανων ειναι οι ιδιες με του απλου?

Α, και τα φωτα σου . Οι ανταπτορες (βασεις ) εξαρτωνται μονο απο την παραμετρο δαγκανα ή και απο τον δίσκο?

Η 18αρα ζαντα π φοραω εχει ετ47..

Link to comment
Share on other sites

Παντως χθες βραδυ που το ειχες παρκαρει στην Αστορια,καθοτανε κοσμος κ το χαζευε :wub: ..Πολυ ωραιο to project alex κ με το καλο ν μπει κ πισω προφυλακτηρας..Φαινεται οτι εχεις πολυ μερακι κ το κατεχεις.. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα βρε Κορμι ..Σε ευχαριστω για τα καλα σ λογια..

Με παρακολουθουνε... :db:

Που ησουν -πως που τι ?

Γιατι δεν σταματησες να γνωριστουμε ρε φιλε??Κακώς!!!

ο προφυλακτηρας μου εχει βγαλει την πιστη...

Τα σπανε οι donigton στο 6αρι σου.. :acute:

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Που ησουν -πως που τι ?

Γιατι δεν σταματησες να γνωριστουμε ρε φιλε??Κακώς!!!

Ημουν με παρεα,οτι βγαιναμε εξω εκεινη την ωρα κ ειδα μονο το αμαξι..Να κανονισουμε καμια συναντηση αυτον τον καιρο κ γνωριζομαστε απο κοντα..Αν κ δεν ειναι τοσο θερμο το θεμα για meeiting :search:

ο προφυλακτηρας μου εχει βγαλει την πιστη...

Πιστευω αξιζει την αναμονη..Θα δεσει πολυ στο αμαξι σου.. :thumbsup:

Τα σπανε οι donigton στο 6αρι σου.. :acute:

Να 'σαι καλα..Μην σ'ακουσει ομως ο Λευτερης να τις les donighton.. :p Interlagos τις λενε,donighton einai oi πιαλιες του Λευτερη

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.