Jump to content
free4you

Υπολογιστής Ταξιδιού

Recommended Posts

Η ερώτηση είναι απλή, ποιες οι ουσιαστικές διάφορες μεταξύ του "Υπολογιστή ταξιδιού" που εξοπλίζει τις εκδόσεις Trendline και Generation του Golf με τον "Υπολογιστή ταξιδιού Plus" που εξοπλίζει την Highline έκδοση του Golf???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δηλαδή??? Δεν κατάλαβα ποιες είναι οι διαφορές τους...

Η οθονη Plus ειναι ΄τριων γραμμων' σε σχεση με την απλη και εχει αρκετες πληροφοριες παραπανω οπως ωρα,θερμοκρασια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στο 5αρι golf εκτός του υπολογιστή, εχει μενού audio για το ραδιόφωνο (εμφανίζει το rds ή το όνομα του τραγουδιού στο cd), ή navigation αν έχεις εργοστασιακό navi, επίσης αλλάζεις ρυθμίσεις πχ για το αν θα κλειδώνουν οι πόρτες, ποιές θα ξεκλειδώνουν στο 1 πάτημα, το coming home/leaving home, μπορεί να έχει και πυξίδα, εμφανίζει μηνύματα για σφάλματα (για τα φώτα πχ, για να βάλεις βενζίνη) κλπ κλπ,

Eπιπλέον μπορείς με το "κουτάκι" της kufatec να έχεις διάφορες ενδείξεις, δες εδώ απο τη δικό μου που έχω φωτό:p

Στο 6αρι golf εχω την εντυπωση οτι το μέγεθος της οθόνης παραμένει ίδιοό όμως ο plus υπολογιστής δείχνει επιπλέον και θερμοκρασία λαδιού αλλά δεν είμαι σιγουρος για τα υπόλοιπα μενού...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Στο 5αρι golf εκτός του υπολογιστή, εχει μενού audio για το ραδιόφωνο (εμφανίζει το rds ή το όνομα του τραγουδιού στο cd), ή navigation αν έχεις εργοστασιακό navi, επίσης αλλάζεις ρυθμίσεις πχ για το αν θα κλειδώνουν οι πόρτες, ποιές θα ξεκλειδώνουν στο 1 πάτημα, το coming home/leaving home, μπορεί να έχει και πυξίδα, εμφανίζει μηνύματα για σφάλματα (για τα φώτα πχ, για να βάλεις βενζίνη) κλπ κλπ,

Eπιπλέον μπορείς με το "κουτάκι" της kufatec να έχεις διάφορες ενδείξεις, δες εδώ απο τη δικό μου που έχω φωτό:p

Στο 6αρι golf εχω την εντυπωση οτι το μέγεθος της οθόνης παραμένει ίδιοό όμως ο plus υπολογιστής δείχνει επιπλέον και θερμοκρασία λαδιού αλλά δεν είμαι σιγουρος για τα υπόλοιπα μενού...

Για golf 6 ισχυουν ολα τα παραπανω εκτος απο πυξιδα.Τωρα ομως δεν ξερω απο ολα οσα ανεφερες ποιες λειτουργιες ειναι και στον απλο υπολογιστη.Θα κοιταξω το manual παντως και ελπιζω να βοηθησουμε τον φιλο!Παντως πρεπει να εχουν και διαφορες εμφανισιακα νομιζω...

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δηλαδή??? Δεν κατάλαβα ποιες είναι οι διαφορές τους...

Και με το δίκιο σου.

Η οθονη Plus ειναι ΄τριων γραμμων' σε σχεση με την απλη και εχει αρκετες πληροφοριες παραπανω οπως ωρα,θερμοκρασια κτλ.

Έχει παραπάνω πληροφορίες και επιλογές αλλά όχι αυτές. Αυτές υπάρχουν και στην "απλή".

Στο 5αρι golf εκτός του υπολογιστή, εχει μενού audio για το ραδιόφωνο (εμφανίζει το rds ή το όνομα του τραγουδιού στο cd), ή navigation αν έχεις εργοστασιακό navi, επίσης αλλάζεις ρυθμίσεις πχ για το αν θα κλειδώνουν οι πόρτες, ποιές θα ξεκλειδώνουν στο 1 πάτημα, το coming home/leaving home, μπορεί να έχει και πυξίδα, εμφανίζει μηνύματα για σφάλματα (για τα φώτα πχ, για να βάλεις βενζίνη) κλπ κλπ,

Eπιπλέον μπορείς με το "κουτάκι" της kufatec να έχεις διάφορες ενδείξεις, δες εδώ απο τη δικό μου που έχω φωτό:p

Στο 6αρι golf εχω την εντυπωση οτι το μέγεθος της οθόνης παραμένει ίδιοό όμως ο plus υπολογιστής δείχνει επιπλέον και θερμοκρασία λαδιού αλλά δεν είμαι σιγουρος για τα υπόλοιπα μενού...

Σωστά.

Τα μηνύματα για σφάλματα εμφανίζονται και στην απλή οθόνη.

Κάποιες άλλες ρυθμίσεις η αλλαγή γλώσσας, ο έλεγχος του φωτισμού δαπέδου, εργοστασιακές ρυθμίσεις, χειμερινά ελαστικά.....ρυθμίσεις δλδ που εναλλακτικά γίνονται με διαγνωστικό.

Για golf 6 ισχυουν ολα τα παραπανω εκτος απο πυξιδα.Τωρα ομως δεν ξερω απο ολα οσα ανεφερες ποιες λειτουργιες ειναι και στον απλο υπολογιστη.Θα κοιταξω το manual παντως και ελπιζω να βοηθησουμε τον φιλο!Παντως πρεπει να εχουν και διαφορες εμφανισιακα νομιζω...

Η πυξίδα προϋποθέτει την ύπαρξη συστήματος πλοήγησης όπως και οι οδηγίες από αυτό που αναφέρθηκαν. Εμφανισιακά του 6 είναι με λευκές ενδείξεις ενώ του 5 με κόκκινες (dot matrix).

Αν γνωρίζεις γερμανικά

http://www.motor-talk.de/forum/unterschied-mfa-mfa-plus-t444854.html

http://www.motor-talk.de/bilder/worin-besteht-der-der-unterschied-zwischen-der-der-normalen-mfa-und-der-mfa-g8639046/mfa-mfaplus-i203069174.html

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα για σφάλματα εμφανίζονται και στην απλή οθόνη.

Aυτό δεν το θυμόμουν παρότι έχει φίλος μου ενα gt sport με τη μικρή οθόνη δεν το χω προσέξει ποτέ!!

Κάποιες άλλες ρυθμίσεις η αλλαγή γλώσσας, ο έλεγχος του φωτισμού δαπέδου, εργοστασιακές ρυθμίσεις, χειμερινά ελαστικά.....ρυθμίσεις δλδ που εναλλακτικά γίνονται με διαγνωστικό.

Η πυξίδα προϋποθέτει την ύπαρξη συστήματος πλοήγησης όπως και οι οδηγίες από αυτό που αναφέρθηκαν. Εμφανισιακά του 6 είναι με λευκές ενδείξεις ενώ του 5 με κόκκινες (dot matrix).

Γενικά οι επιλογές ποικίλουν άναλογα και τον εξοπλισμό που έχει το αυτοκίνητο. Οσο για την πυξίδα, εγω δεν έχω την ένδειξη προφανώς επειδή δεν έχω navi, ομως σε αυτοκίνητα με navi εμφανίζεται κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, την ερώτηση την έκανα για να δω αν αξίζει να μπει ο plus σαν extra εξοπλισμός στο golf έκδοση generation διότι στον standard έχει τον απλό και δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές του με τον plus...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, την ερώτηση την έκανα για να δω αν αξίζει να μπει ο plus σαν extra εξοπλισμός στο golf έκδοση generation διότι στον standard έχει τον απλό και δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές του με τον plus...

Σε ποιά τιμή το δίνουνε ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, την ερώτηση την έκανα για να δω αν αξίζει να μπει ο plus σαν extra εξοπλισμός στο golf έκδοση generation διότι στον standard έχει τον απλό και δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές του με τον plus...

Μονο και μόνο για τη θερμοκρασία λαδιού για μένα αξίζει!!

Είχα σπαστεί πολύ οταν έψαχνα μεχρι να βρω τελικά μετά απο αρκετό καιρό το κουτάκι αυτό της kufatec γιατί ηθελα οπωσδήποτε να χω την ένδειξη αλλά δεν μου άρεσουν γενικά τα οργανα στο ταμπλό...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 50 ευρό αλλά δεν είναι οικονομικό το θέμα αλλά ενημερωτικό, να μάθω τι κάνει αυτή την διαφορά μεταξύ απλού και plus...

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 50 ευρό αλλά δεν είναι οικονομικό το θέμα αλλά ενημερωτικό, να μάθω τι κάνει αυτή την διαφορά μεταξύ απλού και plus...

Για 50€ το πλήρωνα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Για 50€ το πλήρωνα άνετα.

+10000 και απο εμενα.Για 50 ευρω μην το σκεφτεσαι καν....Οπως και να ναι κατι παραπανω εχει απο τον απλο υπολογιστη. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Για 50€ το πλήρωνα άνετα.

+10000 και απο εμενα.Για 50 ευρω μην το σκεφτεσαι καν....Οπως και να ναι κατι παραπανω εχει απο τον απλο υπολογιστη. :)

Δεν είναι τα 50€ τώρα, αλλά αν μετά το μετανιώσει και θέλει την Plus τότε θα υπολογίζει 700€ + για να μπει άλλο καντράν αφού δεν αλλάζει μόνη της η οθονίτσα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σχεδον μολις παρελαβα την golfara μου...ολα καλα μεχρι στιγμης :p τα παντα ολα τελεια φτου να μην το ματιασω κιολας...

τεσπα επειδη ειμαι λιγο ψειρας..εχω σκαλωσει με την οθονη plus, θελω να σιγουρευτω oti την εχω(generation πηρα και εγω και την εβαλα extra). Λοιπον εχω κατα μπερδευτει, δεν βγαζω ακρη ποια η διαφορα της απο την απλη...και δεν εχει και πυξιδα (με αυτα που διαβασα παραπανω χαλαρωσα λιγακι γιατι ημουν πεπεισμενος οτι τελικα την ξεχασαν)

τεσπα εχω ενδειξη για θερμοκρασια λαδιου...Τελικα υπαρχει καποιο σημαδι/στοιχειο το οποιο μπορω να βγαλω μια σιγουρη ακρη???

edit : ακυρο τελικα εχω την plus, να ναι καλα ο david εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=13932 , κατεβηκα με τις πυτζαμες και το δοκιμασα οπως το περιγραφει και βρηκα ολα τα "καλουδια" :roadrage:

Edited by vandermonde
Link to comment
Share on other sites

τεσπα εχω ενδειξη για θερμοκρασια λαδιου...Τελικα υπαρχει καποιο σημαδι/στοιχειο το οποιο μπορω να βγαλω μια σιγουρη ακρη???

Αυτό απο μόνο του νομίζω είναι ένδειξη οτι εχεις τον Plus υπολογιστή:roadrage:

Καλοτάξιδο και το όχημα btw :p

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παίδες το κουτάκι της kufatec που αναφέρει ο φίλος and64 σε παραπάνω post συνεργάζεται με golf v τσι 140 sportline 2007 μοντέλο με την μικρή οθόνη? με ενδιαφέρει κυρίως για την θερμοκρασία λαδιού

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παίδες το κουτάκι της kufatec που αναφέρει ο φίλος and64 σε παραπάνω post συνεργάζεται με golf v τσι 140 sportline 2007 μοντέλο με την μικρή οθόνη? με ενδιαφέρει κυρίως για την θερμοκρασία λαδιού

Μόνο με τη μεγάλη οθόνη δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να τοποθετηθει ο υπολογιστης ταξιδιου plus που υπαρχει στην εκδοση highline σε trendline και ποσο περιπου παει το κοστος.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο αυτοκίνητο μιλάς ; Είναι για το Amarok ;  Σε γενικές γραμμές χρειάζεσαι νέο πίνακα οργάνων, διακόπτη υαλοκαθαριστήρων η πολυλειτουργικό τιμόνι και εγκέφαλο τιμονιού αν δεν έχει midline επάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να τοποθετηθει ο υπολογιστης ταξιδιου plus που υπαρχει στην εκδοση highline σε trendline και ποσο περιπου παει το κοστος.

ευχαριστω πολυ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45853&p=459987

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.