Jump to content
vaggouras

Κλειδι-Σουγιας Για Golf 4

Recommended Posts

Γεια σας. Ειμαι νεος στο forum κ θα θελα αν ξερει καποιος να μου απαντησει αν γινεται να φτιαξω ενα κλειδι-σουγια για το golf μου. Εχω το απλο κλειδι ξεχωριστα απο τον συναγερμο. Αν ειναι λαθος το μερος που ποσταρω να μεταφερθει αν γινεται. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι νεος στο forum κ θα θελα αν ξερει καποιος να μου απαντησει αν γινεται να φτιαξω ενα κλειδι-σουγια για το golf μου. Εχω το απλο κλειδι ξεχωριστα απο τον συναγερμο. Αν ειναι λαθος το μερος που ποσταρω να μεταφερθει αν γινεται. Ευχαριστω.

γίνεται αυτό που θες σχετικά εύκολα και με μικρό κόστος...απλά ο συναγερμος θα εξακολουθήσει να είναι ανεξάρτητος και τα κουμπακια στο κλειδί θα είναι απλός διακοσμητικά....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι νεος στο forum κ θα θελα αν ξερει καποιος να μου απαντησει αν γινεται να φτιαξω ενα κλειδι-σουγια για το golf μου. Εχω το απλο κλειδι ξεχωριστα απο τον συναγερμο. Αν ειναι λαθος το μερος που ποσταρω να μεταφερθει αν γινεται. Ευχαριστω.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33062&hl=savel&st=0

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τν απαντηση... Δεν γινεται να εχω το πτυσομενο αλλα να δουλευει απο εκει και ο συναγερμος...? Απ το αλλο post δν καταλαβα και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

το κλειδι μας το λενε σουγια?δεν το ξερα...ξενερωσα και γω νομιζα πως γινεται να το κανουμε να κοβει....

sry κιολας... αλλα δν ηξερα πως λεγεται...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται, είναι θέμα προγραμματισμού του τηλεχειρισμού του κλειδιού με τη μονάδα του συναγερμού. Δεν έχεις παρά να ρωτήσεις το μαγαζί που θα πάρεις τον "σουγιά". Δεν ξέρω τι και πόσο ακριβό συναγερμό έχεις, αλλά νομίζω πως το συγκεκριμένο τηλεχειρισμό με το εργοστασιακό look και το αναδιπλούμενο κλειδί, μπορείς να το βρεις με δικό του συναγερμό σε εξίσου καλή τιμή. Ρώτα το κατάστημα savel trade ή ρίξε μια ματιά στο ebay. Μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων.

http://cgi.ebay.co.uk/REMOTE-KEYLESS-ENTRY-CENTRAL-LOCKING-KIT-VW-GOLF-BORA-/380315647087?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item588c943c6f#ht_2699wt_929 χωρίς συναγερμό

http://cgi.ebay.de/A60-FUNK-ALARMANLAGE-VW-Golf-IV-Cabrio-/150578724241?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item230f30fd91#ht_5220wt_929 με συναγερμό

φυσικά αν αγοράσεις κάτι από τα παραπάνω να επικοινωνήσεις πρώτα με τον πωλητή και να του πεις τον τύπο του αυτοκινήτου σου. Υπολόγιζε + 15 ευρώ το πολύ για το κόψιμο του κλειδιού σε έναν κλειδαρά + τη μεταφορά του τσιπ του ιμμομπιλαιζερ από το δικό σου κλειδί στο καινούργιο (δεν είναι τπτ τρομερό, απλά μην το κολλήσεις σε καμία περίπτωση με κόλλα γιατί μετά αν χρειαστεί να το ξεκολλήσεις απλά θα γίνει θρύψαλα)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται, είναι θέμα προγραμματισμού του τηλεχειρισμού του κλειδιού με τη μονάδα του συναγερμού. Δεν έχεις παρά να ρωτήσεις το μαγαζί που θα πάρεις τον "σουγιά". Δεν ξέρω τι και πόσο ακριβό συναγερμό έχεις, αλλά νομίζω πως το συγκεκριμένο τηλεχειρισμό με το εργοστασιακό look και το αναδιπλούμενο κλειδί, μπορείς να το βρεις με δικό του συναγερμό σε εξίσου καλή τιμή. Ρώτα το κατάστημα savel trade ή ρίξε μια ματιά στο ebay. Μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων.

http://cgi.ebay.co.uk/REMOTE-KEYLESS-ENTRY-CENTRAL-LOCKING-KIT-VW-GOLF-BORA-/380315647087?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item588c943c6f#ht_2699wt_929 χωρίς συναγερμό

http://cgi.ebay.de/A60-FUNK-ALARMANLAGE-VW-Golf-IV-Cabrio-/150578724241?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item230f30fd91#ht_5220wt_929 με συναγερμό

φυσικά αν αγοράσεις κάτι από τα παραπάνω να επικοινωνήσεις πρώτα με τον πωλητή και να του πεις τον τύπο του αυτοκινήτου σου. Υπολόγιζε + 15 ευρώ το πολύ για το κόψιμο του κλειδιού σε έναν κλειδαρά + τη μεταφορά του τσιπ του ιμμομπιλαιζερ από το δικό σου κλειδί στο καινούργιο (δεν είναι τπτ τρομερό, απλά μην το κολλήσεις σε καμία περίπτωση με κόλλα γιατί μετά αν χρειαστεί να το ξεκολλήσεις απλά θα γίνει θρύψαλα)

Για τα κλειδιά χωρίς συναγερμό που λές , η μονάδα ελέγζου που δείχνει στη photo ξέρεις πώς μπαίνει??

Θα κλείνει και παράθυρα το κλειδεί όπως πρέπει?? Ή θα μπλέξουμε με τον εγγέφαλο και τα can bus??

Και κάτι αλλο, αφού το golf 4 έχει εγκέφαλο can bus δεν μπορούμε να πάρουμε γνήσιο κλειδι απο VW αντιπροσοπεία να το προγραμματίσουν στον εγγέφαλο και το μόνο που να θέλει να είναι το κόψιμο??

Χωρίς αλλαγή immobilizer chip και τέτοια..

Επίσης έχω δεί σε Golf 4 εργοστασιακό κλειδι " σουγιας" με 2 κουμπάκια ( χωρίς πορτ μπαγκαζ) έχεις κανείς τέτοιο golf??

Link to comment
Share on other sites

Για τα κλειδιά χωρίς συναγερμό που λές , η μονάδα ελέγζου που δείχνει στη photo ξέρεις πώς μπαίνει??

Θα κλείνει και παράθυρα το κλειδεί όπως πρέπει?? Ή θα μπλέξουμε με τον εγγέφαλο και τα can bus??

Και κάτι αλλο, αφού το golf 4 έχει εγκέφαλο can bus δεν μπορούμε να πάρουμε γνήσιο κλειδι απο VW αντιπροσοπεία να το προγραμματίσουν στον εγγέφαλο και το μόνο που να θέλει να είναι το κόψιμο??

Χωρίς αλλαγή immobilizer chip και τέτοια..

Επίσης έχω δεί σε Golf 4 εργοστασιακό κλειδι " σουγιας" με 2 κουμπάκια ( χωρίς πορτ μπαγκαζ) έχεις κανείς τέτοιο golf??

Το module είτε για το χωρίς συναγερμό ή για το με συναγερμό, έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις και μπαίνει/συνδέεται κάτω από το τιμόνι αριστερά μέσα στο πλαστικό. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει προεγκατεστημένος τηλεχειρισμός που να χρειάζεται μόνο προγραμματισμό κλειδιού. Νομίζω πάντως ότι στο δικό μου που είναι του 2002 δεν υπήρχε. Το εργοστασιακό κλειδί για golf4 νομίζω είναι με δύο κουμπιά. Τα παράθυρα δε θα κλείνουν με τον τηλεχειρισμό, ούτε είναι κάποια λειτουργία που προυπάρχει και απλά την ενεργοποιείς. Της kufatec ένα πρόγραμμα που κυκλοφορεί για να ενεργοποιεί τα αυτόματο άνοιγμα κλείσιμο των παραθύρων για golf4 νομίζω ότι περνάει καινούργια αρχεία. Αλλά ακόμη και να ενεργοποιήσεις αυτή τη λειτουργία με το κιτ της kufatec δε νομίζω να λειτουργήσει στον τηλεχειρισμό για τον οποίο μιλάμε. Το immo chip δε χρειάζεται αλλαγή, απλά μεταφορά στο καινούργιο κλειδί από το παλιό. Ακόμη και από αντιπροσωπεία να πάρεις γνήσιο κλειδί πάλι θα χρειάζεται μεταφορά το chip. Αν πάλι θέλεις καινούργιο chip αν πας με τη νόμιμη διαδικασία μέσω αντιπροσωπείας για προγραμματισμό chip immo είναι πολλά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

1η περιπτωση. νεο κλειδι απο vw.προγραμματισμο και εισαι οκ.δεν θα παιζει απο εκει ο συναγερμος ομως. για να παοκει ο συναγερμος με το κλειδι πας για νεο.

2η περιπτωση. νεο κλειδι παλι προγραμματισμο,νεο συναγερμο can bus με auto close παραθυρα.

3η περιπτωση. συναγερμοι με μπρελοκ κλειδι τυπου "σουγια" και ιμμο επανω και παρτο αυγο και κουρευτο.

Link to comment
Share on other sites

...ολα τα 4αρια ειναι με 2 κουμπια, τουλαχιστων και τα 2 golf που εχω και τα 2 ειναι με 2 κουμπια, μονο τα Α3 εχουν και κουμπι για πορτ παγκαζ, για μοντελα μεχρι το 2003 αυτα.

Εγω επειδεί ψάχνς να αγοράσω 4αρι ολα έχουν το απλο κλειδι χωρίς τηλεχειρισμό και το βάζεις στην κλειδαριά το τερματίζεις δεξιά και κλείνει και τα παράθυρα, μονο σε ένα 4αρι ειδα το κουμπί που λές. Δεν ξέρω γιατί δεν βάζουνε , και σε μοντέλα 2003 τα τελευταία!!!

Edited by thodoris10
Link to comment
Share on other sites

το κλειδι μας το λενε σουγια?δεν το ξερα...ξενερωσα και γω νομιζα πως γινεται να το κανουμε να κοβει....

sry κιολας... αλλα δν ηξερα πως λεγεται...

Of topic:Και εγω που νομιζα οτι το λενε αναδιπλουμενο..... :roadrage::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

γίνεται η αντικατάσταση του κλασσικού κλειδιού με αναδιπλούμενο και την προσθήκη όλων των λειτουργιών σε αυτό (συμπεριλαμβανομένου και του συναγερμού, άνοιγμα/κλείσιμο παραθύρων) ;  με ποιό κόστος και από που; αν θα μπορούσαν να αναρτηθούν κάποιοι σύνδεσμοι, θα εξυπηρετούσαν. ο συναγερμός είναι meta.

Link to comment
Share on other sites

Για κλειδι στιλετο εχει μανουρα οπως ειπα και σε εναν αλλο συμφορουμιτη για να πας σε λυση original θελεις μοναδα ccm,καλωδιωση,ταμπλω και πολυ δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.