Jump to content
SAVVASGT

Δοχείο Αναθυμιάσεων

Recommended Posts

Παιδιά Όσοι Έχουν Βάλει Σε Tsi 1.4 Δοχείο Αναθυμιάσεων Ας Μας Ενημερώσουν Για Την Όλη Διαδικασία Σχετικά Με Το Πως Τοποθετήτε,Τώρα Αν Υπάρχουν Και Φωτογραφίες Θα Ήταν SUPER.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Όσοι Έχουν Βάλει Σε Tsi 1.4 Δοχείο Αναθυμιάσεων Ας Μας Ενημερώσουν Για Την Όλη Διαδικασία Σχετικά Με Το Πως Τοποθετήτε,Τώρα Αν Υπάρχουν Και Φωτογραφίες Θα Ήταν SUPER.

+1 Σάββα.

Αλλά απ' ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, όπως και στον 2.0 tsi, δεν έχουμε βαλβίδα επιστροφής καυσαερίων αλλά εσωτερική επανακυκλοφορία καυσαερίων, που σημαίνει ότι κατά τη φάση εξαγωγής ανοίγουν ο βαλβίδες εισαγωγής και μέρος των καυσαερίων κρατιέται στην εισαγωγή και τροφοδοτείται στον επόμενο κύκλο εισαγωγής.

Οπότε ακόμα κι αν με catch can προστατευθούμε από τo λάδι της PCV, πάλι θα έχουμε τις επικαθήσεις άνθρακα από τα καυσαέρια.

Ίσως και γι αυτό κάποιοι που έχουν βάλει catch can πάλι βλέπουν επικαθήσεις.

Έξω βλέπω συστήνουν το mann provent 200

http://www.republicsales.com/products/filters/mannprovent.php

http://www.mann-hummel.com.sg/EN/industrialfilters/doc/ProVent-en.pdf

αλλά δεν έχω δει υλοποιήσεις ακόμα.

Άλλος ρίχνει τις αναθυμιάσεις κατευθύειαν στην εξάτμιση.

Bypassing PCV to exhaust DIY

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4387972

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

+1 Σάββα.

Αλλά απ' ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, όπως και στον 2.0 tsi, δεν έχουμε βαλβίδα επιστροφής καυσαερίων αλλά εσωτερική επανακυκλοφορία καυσαερίων, που σημαίνει ότι κατά τη φάση εξαγωγής ανοίγουν ο βαλβίδες εισαγωγής και μέρος των καυσαερίων κρατιέται στην εισαγωγή και τροφοδοτείται στον επόμενο κύκλο εισαγωγής.

Οπότε ακόμα κι αν με catch can προστατευθούμε από τo λάδι της PCV, πάλι θα έχουμε τις επικαθήσεις άνθρακα από τα καυσαέρια.

Ίσως και γι αυτό κάποιοι που έχουν βάλει catch can πάλι βλέπουν επικαθήσεις.

Έξω βλέπω συστήνουν το mann provent 200

http://www.republicsales.com/products/filters/mannprovent.php

http://www.mann-hummel.com.sg/EN/industrialfilters/doc/ProVent-en.pdf

αλλά δεν έχω δει υλοποιήσεις ακόμα.

Άλλος ρίχνει τις αναθυμιάσεις κατευθύειαν στην εξάτμιση.

Bypassing PCV to exhaust DIY

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4387972

+1000 :hyper:

Link to comment
Share on other sites

+1 Σάββα.

Αλλά απ' ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, όπως και στον 2.0 tsi, δεν έχουμε βαλβίδα επιστροφής καυσαερίων αλλά εσωτερική επανακυκλοφορία καυσαερίων, που σημαίνει ότι κατά τη φάση εξαγωγής ανοίγουν ο βαλβίδες εισαγωγής και μέρος των καυσαερίων κρατιέται στην εισαγωγή και τροφοδοτείται στον επόμενο κύκλο εισαγωγής.

Οπότε ακόμα κι αν με catch can προστατευθούμε από τo λάδι της PCV, πάλι θα έχουμε τις επικαθήσεις άνθρακα από τα καυσαέρια.

Ίσως και γι αυτό κάποιοι που έχουν βάλει catch can πάλι βλέπουν επικαθήσεις.

Έξω βλέπω συστήνουν το mann provent 200

http://www.republicsales.com/products/filters/mannprovent.php

http://www.mann-hummel.com.sg/EN/industrialfilters/doc/ProVent-en.pdf

αλλά δεν έχω δει υλοποιήσεις ακόμα.

Άλλος ρίχνει τις αναθυμιάσεις κατευθύειαν στην εξάτμιση.

Bypassing PCV to exhaust DIY

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4387972

Καλά Αυτά Που Λες Αλλά Άμα Δεις Το Τι Πράγμα Βγαίνει Μέσα Απο Το Δοχείο Αναθυμιάσεων Τότε Ίσως Ανακαλέσεις Και Βάλεις Ακόμα Και Εσύ.

Πάντα Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλά Αυτά Που Λες Αλλά Άμα Δεις Το Τι Πράγμα Βγαίνει Μέσα Απο Το Δοχείο Αναθυμιάσεων Τότε Ίσως Ανακαλέσεις Και Βάλεις Ακόμα Και Εσύ.

Πάντα Φιλικά

Μάλλον διάβασες όλα τα υπόλοιπα που έγραψα και ξέχασες την 1η πρόταση του ποστ μου.

"+1 Σάββα" έγραψα, δηλαδή μαζί σου.

Ο πρώτος που θα ενδιαφερθεί να βάλει άμα δώσεις οδηγίες είμαι εγώ. Απλά εξήγησα ότι δεν λύνεται 100% το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Αυτά Που Λες Αλλά Άμα Δεις Το Τι Πράγμα Βγαίνει Μέσα Απο Το Δοχείο Αναθυμιάσεων Τότε Ίσως Ανακαλέσεις Και Βάλεις Ακόμα Και Εσύ.

Πάντα Φιλικά

Σάββα αυτό που λέει ο subwrc είναι αλήθεια. Το δοχείο αναθυμιάσεων (Catch can) μπορεί να μειώσει το φαινόμενο αλλά όχι να το εξαλείψει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διάβασες όλα τα υπόλοιπα που έγραψα και ξέχασες την 1η πρόταση του ποστ μου.

"+1 Σάββα" έγραψα, δηλαδή μαζί σου.

Ο πρώτος που θα ενδιαφερθεί να βάλει άμα δώσεις οδηγίες είμαι εγώ. Απλά εξήγησα ότι δεν λύνεται 100% το πρόβλημα.

Δεν Είπε Κανένας Ότι Εξαφανίζεται Το Πρόβλημα Αλλά Σου Είπα Πως Αν Δεις Το Τι Βγάζει Απο Μέσα Το Catch Can Τότε Πίστεψέ Με Θα Το Έβαζες Και Εσύ,Τώρα Το Ότι Δεν Εξαλέιφεται 100% Το Ξέρω Γιατί Οι Αναθυμιάσεις Δεν Είναι Απο Μία Σωλήνα Στον Κινητήρα Μας Αλλά Από 2-3 Αν Θυμάμαι Καλά.

Σάββα αυτό που λέει ο subwrc είναι αλήθεια. Το δοχείο αναθυμιάσεων (Catch can) μπορεί να μειώσει το φαινόμενο αλλά όχι να το εξαλείψει.

Σε Ευχαριστώ Στέλιο Για Το Ενδιαφέρον Σου Αλλά Εύχομαι Να Μην Μπει Το Αμάξι Σου Για Καθαρισμό Βαλβίδων Γιατί Μετά Θα Ψάχνεσαι Και Εσύ.

Edited by SAVVASGT
Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστώ Στέλιο Για Το Ενδιαφέρον Σου Αλλά Εύχομαι Να Μην Μπει Το Αμάξι Σου Για Καθαρισμό Βαλβίδων Γιατί Μετά Θα Ψάχνεσαι Και Εσύ.

Σάββα άμα δω ότι κάνει πράγματι δουλειά να είσαι σίγουρος πως θα το βάλω και εγώ.

Υ.Γ. Που έχεις χαθεί εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

Σάββα άμα δω ότι κάνει πράγματι δουλειά να είσαι σίγουρος πως θα το βάλω και εγώ.

Υ.Γ. Που έχεις χαθεί εσύ ?

Που Να Χάθηκα Ρε Στέλιο,Απλά Όποτε Γίνονται Συναντήσεις Εγώ Δουλεύω.Τώρα Άμα Γίνει Την Πέμπτη Με Βολεύει Νωρίς Το Απόγευμα Για Ένα Καφεδάκι Στα Citygate.

Link to comment
Share on other sites

Που Να Χάθηκα Ρε Στέλιο,Απλά Όποτε Γίνονται Συναντήσεις Εγώ Δουλεύω.Τώρα Άμα Γίνει Την Πέμπτη Με Βολεύει Νωρίς Το Απόγευμα Για Ένα Καφεδάκι Στα Citygate.

Άμα κανονιστεί θα έρθω να τα πούμε και να μαθω λεπτομέρειες και για το καθάρισμα στην βαλβίδες που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα με ενδιαφερει και εμενα :lol:

εγω προσφατα εκανα ενα καθαρισμο στις βαλβιδες εισαγωγης ριχνωντας μεσα απο σωληνακι υποπιεσης λιγο καθαριστικο της wurth για injection!

βγηκε λιγη μαυριλα απο πισω παντως.. δεν νομιζω να εγινε και τελεια δουλεια!

αλλα παρα το τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι κινητηρες αμεσου ψεκασμου αργα η γρηγορα θα θελησουν καθαρισμο βαλβιδων εισαγωγης.Με catch tank η χωρις.Απλα με το δοχειακι μεγαλωνεις τον χρονο που θα χρειαστεις για το καθαρισμα.Και οταν λεμε καθαρισμα,εννοουμε αφαιρεση της κεφαλης,βγαζουμε βαλβιδες,βουταμε σε υπερηχο να καθαρισουν,καθαριζουμε αυλους εισαγωγης,τριβουμε με ψιλη τις βαλβιδες,αλλαζουμε τσιμουχακια-φλασντζες-o-ring,και ξανατοποθετουμε.Η δουλεια ειναι αρκετα μεγαλη.

Οσο για τα καθαριστικα ειναι εντελως ανικανα κα καθαρισουν αυτες τις βαλβιδες.Ο μαυρος καπνος απο πισω ειναι απο το υγρο που αναφλεγετε στον θαλαμο καυσης και τιποτα αλλο.Και αναλογο με το να ριξεις λιγη σκετη βενζινη στην εισαγωγη. :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι κινητηρες αμεσου ψεκασμου αργα η γρηγορα θα θελησουν καθαρισμο βαλβιδων εισαγωγης.Με catch tank η χωρις.Απλα με το δοχειακι μεγαλωνεις τον χρονο που θα χρειαστεις για το καθαρισμα.Και οταν λεμε καθαρισμα,εννοουμε αφαιρεση της κεφαλης,βγαζουμε βαλβιδες,βουταμε σε υπερηχο να καθαρισουν,καθαριζουμε αυλους εισαγωγης,τριβουμε με ψιλη τις βαλβιδες,αλλαζουμε τσιμουχακια-φλασντζες-o-ring,και ξανατοποθετουμε.Η δουλεια ειναι αρκετα μεγαλη.

Οσο για τα καθαριστικα ειναι εντελως ανικανα κα καθαρισουν αυτες τις βαλβιδες.Ο μαυρος καπνος απο πισω ειναι απο το υγρο που αναφλεγετε στον θαλαμο καυσης και τιποτα αλλο.Και αναλογο με το να ριξεις λιγη σκετη βενζινη στην εισαγωγη. :p

+1000 Δάσκαλε

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι κινητηρες αμεσου ψεκασμου αργα η γρηγορα θα θελησουν καθαρισμο βαλβιδων εισαγωγης.Με catch tank η χωρις.Απλα με το δοχειακι μεγαλωνεις τον χρονο που θα χρειαστεις για το καθαρισμα.Και οταν λεμε καθαρισμα,εννοουμε αφαιρεση της κεφαλης,βγαζουμε βαλβιδες,βουταμε σε υπερηχο να καθαρισουν,καθαριζουμε αυλους εισαγωγης,τριβουμε με ψιλη τις βαλβιδες,αλλαζουμε τσιμουχακια-φλασντζες-o-ring,και ξανατοποθετουμε.Η δουλεια ειναι αρκετα μεγαλη.

Οσο για τα καθαριστικα ειναι εντελως ανικανα κα καθαρισουν αυτες τις βαλβιδες.Ο μαυρος καπνος απο πισω ειναι απο το υγρο που αναφλεγετε στον θαλαμο καυσης και τιποτα αλλο.Και αναλογο με το να ριξεις λιγη σκετη βενζινη στην εισαγωγη. :p

Υπάρχει μηχάνημα καθαρισμού βαλβίδων, λέγεται BEDI αλλά αμφιβάλω αν υπάρχει στην Ελλάδα..

http://www.lambda-ruf.de/ (πατήστε στο site αριστερά εκεί που λέει με μεγάλα άσπρα γράμματα BEDI)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δλδ ολο αυτο το μπουκαλι με το χημικο που θα ψεκασεις (Ας πιστεψουμε οτι θα κανει δουλεια) μαζι με την μουργα απο τις βαλβιδες που θα παει μετα??Στον κυλινδρο και μετα στον στροβιλο και στο τελος θα παει και θα αραξει ομορφα στον καταλυτη.Εγω προσωπικα θα φαω μια μερα να βγαλω το κεφαλαρι να τα κανω παραδοσιακα οπως τα κανουμε αρκετο καιρο τωρα.

BEDI-ξεBEDI εγω δεν εμπιστευομαι.παντως ειναι πολυ καλο για ενα γρηγορο καθαρισμα και να παρεις κανα 300αρι ευρω απο τον ευχαριστημενο πελατη :p Κατι ακουσα θα παρουν κατι παρομοιο και οι αντιπρωσοπειες.Εμ, βεβαια θελει μια μερα δουλεια,πολλες εργατοωρες και δυσαρεστημενος πελατης απο το τελικο κοστος φαρμακι.Ενω ετσι ψεκαστε-σκουπιστε-πληρωστε-τελειωσαμε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στον κινητήρα TFSI του GTI στα αριστερά (όπως κοιτάμε από μπροστά)έχει ένα μαύρο δοχείο που λένε ότι είναι δοχείο άνθρακα. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς κάνει. Όποιος γνωρίζει ας μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε υπαρχουν κινητηρες αμεσου ψεκασμου με πανω απο 200.000 χλμ που δεν εχουν κανει ποτε καθαρισμο, ο δικος μας θα χρειαστει;

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Μωρε υπαρχουν κινητηρες αμεσου ψεκασμου με πανω απο 200.000 χλμ που δεν εχουν κανει ποτε καθαρισμο, ο δικος μας θα χρειαστει;

..ναι αλλα δεν ειναι Γερμανικα!!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει τις επιλογες του. :thumbsup:

Περαν αυτου το εχει κάποιος εγκαταστήσει σε Tsi να μας πει κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.