Jump to content
Foinx

Χάλασε Το Χρώμα

Recommended Posts

Γεια σας κοπέλια. Το πρόβλημα μου αφορά το Polo (4ος 2003) αλλά είναι γενικό για όλα τα αυτοκίνητα. Χτες παρατήρησα στου ουρανό του αυτοκινήτου ότι έχουν σχηματιστεί κηλίδες που έχει χαλάσει το χρώμα. Σαν να έχει ξεβάψει και για να σας δώσω να καταλάβεται πως περίπου φαίνεται, είναι σαν να βάψεις έναν τοίχο με σφουγγάρι που αφήνει πιτσιλιές, σε αντίθεση αν τον περάσεις με ρολό που είναι ομοιόμορφο το χρώμα.Πίστευω να καταλάβατε την εικόνα. Το ερώτημα μου είναι το εξής: αυτή τη φθορά στο χρώμα την καλύπτει η εγγύηση; Το ίδιο είχε συμβεί στο παλιό Nissan της οικογένειας, αλλά συνέβει μετά την 12ετία. Τώρα το παρατήρησα πάνω στην 8εταία στο Polo μου και πολύ φοβάμαι και για το Golf μου που είναι 4ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το χρώμα δεν είναι μαύρο περλέ. Είναι πράσινο κυπαρισσί.

Ακριβώς!!! Όπως φαίνεται στη φωτογραφία έχει γίνει. Βέβαια απ' ότι παρατήρησα δεν έχει σκάσει το πρώτο στρώμα όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτο. Αυτή τη φθορά τη καλύπτει η εγγύηση; Ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση χρώματος τουλάχιστον τα τελευταία VW έχουν μόνο τρία χρόνια και 12 χρόνια για σκουριά. Οπότε δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το χρώμα χρειαζεται και συντηρηση για να διατηρειται σε καλη κατασταση.διαφορετικα τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βλεπεις στις φωτος και που βιωνεις στα αυτοκινητα σου.υποθετω οτι δεν εχεις κερωσει το αμαξι ποτε ή το εχεις κερωσει πριν παρα πολυ καιρο,σωστα;σε ενα δυσκολο κλιμα οπως αυτο της κρητης,με αλατια,υγρασια και καυτο ηλιο,η καταστροφη του βερνικιου και η θολερότητα στο χρωμα ερχεται γρηγοροτερα απ'οτι θα ερχοταν αν ζουσες καπου αλλου με ηπιοτερο κλιμα.

εγω εδωσα το polo μου,μοντελο 2001,μετα απο σχεδον 8 χρονια και το μονο που ειχε πανω στο χρωμα του ηταν ''αραχνη''.κερωνα και συντηρουσα το χρωμα του ομως.

η εγγυηση δεν ισχυει,εχει ληξει προ πολλου για το χρωμα του αυτοκινητου σου.ξεκινησε την περιποιηση χρωματος αν δεν θες να δεις ολο το αμαξι σου με clearcoat failure.μετα μονο ολικο βαψιμο θα χρειαζεται....

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το χρώμα χρειαζεται και συντηρηση για να διατηρειται σε καλη κατασταση.διαφορετικα τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βλεπεις στις φωτος και που βιωνεις στα αυτοκινητα σου.υποθετω οτι δεν εχεις κερωσει το αμαξι ποτε ή το εχεις κερωσει πριν παρα πολυ καιρο,σωστα;σε ενα δυσκολο κλιμα οπως αυτο της κρητης,με αλατια,υγρασια και καυτο ηλιο,η καταστροφη του βερνικιου και η θολερότητα στο χρωμα ερχεται γρηγοροτερα απ'οτι θα ερχοταν αν ζουσες καπου αλλου με ηπιοτερο κλιμα.

εγω εδωσα το polo μου,μοντελο 2001,μετα απο σχεδον 8 χρονια και το μονο που ειχε πανω στο χρωμα του ηταν ''αραχνη''.κερωνα και συντηρουσα το χρωμα του ομως.

η εγγυηση δεν ισχυει,εχει ληξει προ πολλου για το χρωμα του αυτοκινητου σου.ξεκινησε την περιποιηση χρωματος αν δεν θες να δεις ολο το αμαξι σου με clearcoat failure.μετα μονο ολικο βαψιμο θα χρειαζεται....

Δηλαδή με λίγα λόγια τα 12 χρόνια εγγυησης είναι μόνο για τη σκουριά; Η υπόλοιπη εγγύηση για το χρώμα αφορά μόνα 3 χρόνια; Έλεος... Τέσπα. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κερώσει ποτέ το αυτοκίνητο και νατα τώρα τα καλιμέντα! Δηλαδή πιστεύεις ότι με κερώματα θα αποφύγω περισσότερη ζημιά; Κι αν ναι πόσο συχνά χρειάζεται; να φανταστείς ότι μένω κοντά στη θάλασσα (στο Ηράκλειο Κρήτης) και το αμάξι το χτυπάει ο ήλιος ντάλα σχεδόν όλη μέρα. Αυτή η φθορά έχει να κάνει με το χρώμα του αμαξιού ή συμβαίνει σε όλα τα χρώματα ανεξαιρέτως;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια τα 12 χρόνια εγγυησης είναι μόνο για τη σκουριά; Η υπόλοιπη εγγύηση για το χρώμα αφορά μόνα 3 χρόνια; Έλεος... Τέσπα. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κερώσει ποτέ το αυτοκίνητο και νατα τώρα τα καλιμέντα! Δηλαδή πιστεύεις ότι με κερώματα θα αποφύγω περισσότερη ζημιά; Κι αν ναι πόσο συχνά χρειάζεται; να φανταστείς ότι μένω κοντά στη θάλασσα (στο Ηράκλειο Κρήτης) και το αμάξι το χτυπάει ο ήλιος ντάλα σχεδόν όλη μέρα. Αυτή η φθορά έχει να κάνει με το χρώμα του αμαξιού ή συμβαίνει σε όλα τα χρώματα ανεξαιρέτως;

δεν θυμαμαι ακριβως ποσα χρονια εγγυηση εχει η βαφη αλλα νομιζω οτι ειναι 3 χρονια,τα 12 ειναι για σκουρια.αν κερωνεις θα αποφυγεις μεγαλυτερη ζημια και θα συντηρεις στο χρωμα σε καλη κατασταση.τα σκουρα χρωματα ειναι λογικο να ειναι πιο ευαισθητα αφου τραβανε τις UV σαν μαγνητης.

Link to comment
Share on other sites

φίλε με γυαλισμα με αλοιφαδορο ισως μπορεσεις να το βελτιωσεις ή και να το εξαλειψεις τελειως.οπως λεει και ο joop πιο πανω η συντηρηση ειναι το παν αν θελουμε να συντηρησουμε το χρωμα σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Δηλαδή με λίγα λόγια τα 12 χρόνια εγγυησης είναι μόνο για τη σκουριά; Η υπόλοιπη εγγύηση για το χρώμα αφορά μόνα 3 χρόνια; Έλεος... Τέσπα. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κερώσει ποτέ το αυτοκίνητο και νατα τώρα τα καλιμέντα! Δηλαδή πιστεύεις ότι με κερώματα θα αποφύγω περισσότερη ζημιά; Κι αν ναι πόσο συχνά χρειάζεται; να φανταστείς ότι μένω κοντά στη θάλασσα (στο Ηράκλειο Κρήτης) και το αμάξι το χτυπάει ο ήλιος ντάλα σχεδόν όλη μέρα. Αυτή η φθορά έχει να κάνει με το χρώμα του αμαξιού ή συμβαίνει σε όλα τα χρώματα ανεξαιρέτως;

εμενα ακριβως το ιδιο προβλημα υπηρχε ηδη στο αμαξι οταν το πηρα (μεταχειρισμενο) δεν φαινοταν... ηταν 3 μικρες κηλιδες στο καπο του αμαξιου και μεσα στον χειμωνα με την βροχη εγιναν τεραστιων διαστασεων... εννοειται μολις ανοιξε ο καιρος το πηγα για βαψιμο το καπο πηρε 100 ευρω και η εγγυηση του χρωματος ειναι για 7 χρονια.... δεν πηγα στην εταιρεια... εχουμε πολυ καλο βαφεα εδω που μενω και δεν χρειαστηκε....

και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το βαψω αφου μου ειπε ολικο 2200 ευρω μαζι με καινουρια πλαστικα σε θωλους, σποιλερ γυρω γυρω, λαστιχα απο τις πορτες κτλ....

πολυ καλη τμη και με σχετικα καλη εγγυηση! το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα χρωματα στα αυτ/τα εδω και καποια χρονια ειναι υδατοδιαλυτα πραγμα που σημαινη οτι ειναι και ποιο ευαισθητα σε διαφορες συνθηκες αλλα και στην παροδο του χρονου.Σημαντικο ρολο στην διατηρηση του χρωματος μας σε καλη κατασταση παιζει η σωστη συντηρηση που θα πρεπει να του κανουμε ωστε να το βοηθησουμε να διατηρηθη οσο γινεται περισσοτερο στην αρχικη του κατασταση.

Η σωστη συντηρηση του αυτ/του μας ξεκιναει απο τον τροπο που το πλενουμε,απο τα προιοντα που χρησιμοποιουμε για το πλυσιμο,απο το ποσο συχνα το κερωνουμε κ.π.α.

Αρα για να αποφυγουμε τυχων προβληματα στο μελλον με το χρωμα του αυτ/του μας,οπως τωρα αντιμετωπιζης εσυ φιλε μου,καλο ειναι να προσπαθουμε να το συντηρουμε σωστα με τα αναλογα προιοντα που υπαρχουν για τον λογο αυτο και αν μπορουμε και εχουμε την δυνατοτητα να του παρεχουμε και μια εξτρα προστασια με το αναλογο προιον ωστε να αποφευγουμε στο μελλον τετοιου ειδους προβληματα.

Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση για βαφη του μερους του αυτ/του σου που εχει προβλημα καλο θα ηταν να συμβουλευοσουν εναν επαγγελματια που να ασχολειται με την περιποιηση του αυτ/του στην περιοχη σου και να του δειξεις το προβλημα σου και να των ρωτησης αν μπορει να επιδιορθωθη το συγκεκριμενο προβλημα χωρις να γινει βαφη.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.