Jump to content

Recommended Posts

μια ανενεωση να κανουμε επι του θεματος πλεον υπαρχει ετοιμο κιτ και απο apr για τα 1.8tsi

http://www.goapr.com/products/turbo_trans_18_tsi_k04.html

κοστος κοντα στο 3000ρο

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, τιμή επίσημα δεν υπάρχει ακόμα ανακοινωμένη (τουλάχιστον ο αντιπρόσωπος Θεσ/νίκης δεν έχει).

Edit: Τελικά επιβεβαιωμένο το 3Κ εουρος....

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήτανε να βγει ένα κιτ από μια επώνυμη εταιρία. Τώρα να κάνουν κάποιοι το βήμα να δούμε τα αποτελέσματα.

Ύστερα από 41 μέρες αύριο θα ξανά έχω το καμάρι μου...:)

Link to comment
Share on other sites

Τα μέλη του VWclub έχουν συνάντηση την Κυριακή 15:00 στο Cafe Ingresso στο Μακροχώρι Βέροιας. Όσοι μπορούν να παρεβρεθούν στον ωραίο ζεστό χώρο του μαγαζιού για να γνωριστούμε και να τα πούμε..:) 

Ο ιδιοκτήτης:Cj Georgio...(The Beast is back)

Link to comment
Share on other sites

Η οδήγηση είναι για μένα μία υπόθεση που περιλαμβάνει πολλές έννοιες, όπως χαλαρότητα, η απλότητα, η καθημερινότητα, η αποτελεσματικότητα και - γιατί όχι; - και η πολυτέλεια.:)

Link to comment
Share on other sites

Η οδήγηση είναι για μένα μία υπόθεση που περιλαμβάνει πολλές έννοιες, όπως χαλαρότητα, η απλότητα, η καθημερινότητα, η αποτελεσματικότητα και - γιατί όχι; - και η πολυτέλεια. :)

Τι θέλει να πει ο ποιητής? :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Passat CC K04 VS EVO 9

Το παιδί με το μαύρο Evo 9 ζητάει ρεβάνς.. Θα τρέξουμε φιλικά 0-1000 μέτρα από ρολαριστά 60-70 χλμ να δούμε διαφορές. Το Evo έχει boost controller με αρκετά file 360-450ps. Αλλά 450ps για να έχει περίεργο. Με stock turbo ξέρω πάνε μέχρι 400ps άντε 420ps με εκεντροφόρους.. Δεν θα τρέξουμε με λεφτά οπότε θα είναι lite το Evaki. Θα είναι όμως; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δισκο βολάν διπλής μάζας καπουτ.

Θα βάλω αλλα καινούργια. Τι όμως; Μαμά; Δισκο πλατό πάει στα 500€ και διπλής μάζας άλλα τόσα.

Τι γνώμη έχετε για το Sachs performance (δίσκο πλατό); Και βολάν σταθερό από diesel.

Για Sachs ο μάστορας λέει 1000€ και βολάν από diesel μεταχειρισμένο 300€-400€.

Οποίος έχει γνώσεις να δώσει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν νομίζω να σου τα είπε καλά. Από όσο θυμάμαι δίσκο-πλατώ γνήσιο απο το δίκτυο παίζει στα 350 ευρώ (μαζί με το ρουλεμάν που είναι στο κιτάκι)... Μαρκα του γνήσιου είναι πρακτικά Zachs.

Η επιλογή του "βελτιωμένου" της Sachs είναι για μόλις 20% παραπανω ροπή. Εϊναι ουσιαστικά ο δικος μας δίσκος, δουλεμένος στο χέρι με αντικατάσταση του υλικού τριβής. Πρακτικά μονόδρομος νομίζω ένας 4φτερος ή 6φτερος φτιαχτός.

Για το βολάν, μάλλον δεν σου τα είπε καλά ο μάστορας... Από όσο είχα δει, δεν υπήρχε μονής μάζας που να κουμπώνει στο δικό μας (228χιλ διαμετρος δίσκου), και ακόμα και με πατέντα αν το ταίριαζες, έβρισκε το όλο σύστημα στο κέλυφος του σαζμάν μετά! Αν μπορείς τώρα να βγάλεις την άκρη, με τα άλογα που παίζεις είναι καλή λύση... ΑΛΛΑ να έχεις κατά νου ότι μετά το αμάξι γίνεται "ταξί"! Θα κοπανάει γερά το μονής μάζας!

Σημείωση ότι το μαμά βολάν βγάινει κάπου στα 700ευρώ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ απο το δίκτυο αγορασμένο απο όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σιμο. Δηλαδή κανά 1000€ και τα 2 συν τον τετράφτερο (μετατροπή) κανά 200€;

Έχεις να μου δώσεις κανένα link η τηλέφωνο για να τα παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

1. Mετατροπή δεν ξέρω ποιός θα σου το κάνει. Τον δικό μου ξέρεις που τον είχα κάνει.

2. Βολάν αναγκαστικά πας αντιπροσωπεία (δεν χάνεις να ρωτήσεις και σε καμία Seat/Skoda φυσικά καθότι έχουν ίδιο βολάν, και παιζει να παρεις μεγαλύτερη έκπτωση).

Για το δισκο πλατώ φυσικά να έχεις κατά νου ότι αν πας σε μαγαζί με ανταλλακτικά εμπορίου, θα σου δώσει το ΙΔΙΟ τεμάχιο της Sachs σε χαμηλότερη τιμή από ότι η αντιπροσωπεία.

Σύνολο κάπου στα 1200ευρώ και εγώ το βλέπω το όλο σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει το κόβω 1200€. Μετατροπή θα μου την κάνει ο ίδιος ξανά. Αύριο θα έρθω Θεσσαλονίκη να τα πάρω και θα τα περάσω εδώ. Το πάθημα έγινε μάθημα. Δεν ξεκινάς 1600 κιλά αμάξι τάπα από χαμηλά..:) ευχαριστώ για της πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει το κόβω 1200€. Μετατροπή θα μου την κάνει ο ίδιος ξανά. Αύριο θα έρθω Θεσσαλονίκη να τα πάρω και θα τα περάσω εδώ. Το πάθημα έγινε μάθημα. Δεν ξεκινάς 1600 κιλά αμάξι τάπα από χαμηλά.. :) ευχαριστώ για της πληροφορίες.

γιωργο ειχε μαλυασει η γλωσσα του να στο λεει αλλα τεσπα δεν πειραζει εαν δεν παθεις δεν προκειται να μαθεις οπως τη πατησα και εγω και πλεον εμαθα
Link to comment
Share on other sites

1150€ βολάν δισκος(τετράφτερος) πλατό. Της LUM. Εργατικά 150€. 1300€ σύνολο. Τώρα 1000χλμ χαλαρά στρώσιμο και όχι χαζομάρες από σταματημένος. Αύριο το παίρνω.

γιωργο ειχε μαλυασει η γλωσσα του να στο λεει αλλα τεσπα δεν πειραζει εαν δεν παθεις δεν προκειται να μαθεις οπως τη πατησα και εγω και πλεον εμαθα

Ναι έχεις δίκιο. Από χαζομάρα μου την έπαθα. Από δώ και στο εξής προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

1150€ βολάν δισκος(τετράφτερος) πλατό. Της LUM. Εργατικά 150€. 1300€ σύνολο. Τώρα 1000χλμ χαλαρά στρώσιμο και όχι χαζομάρες από σταματημένος. Αύριο το παίρνω.

Ναι έχεις δίκιο. Από χαζομάρα μου την έπαθα. Από δώ και στο εξής προσοχή.

δεν πειραζει παει εγινε . που θα τα βαλεις τελικα?
Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα από τα παιδιά θεσσαλονίκη και θα τα βάλω στο συνεργείο που μου το έλυσαν στην Αλεξάνδρεια. Αύριο θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα καινούργιο βολάν πλατό συμπλεκτη και τώρα 1000χλμ στρώσιμο..

Νιώθω λες και πήρα καινούργιο αμάξι...:)

Βέβαια δεν λείψανε και τα στραβά. Για να γίνει η εργασία έπρεπε να βγει η μπαταρία.

Τώρα δεν δουλεύει το cruise control και τα δεξια χειριστήρια στο τιμόνι. Μόνο άμα έχω πατημενο για κάποια δευτερόλεπτα προς τα πάνω η προς τα κάτω τα χειριστήρια εμφανίζεται ένα μενού που δεν το είχα αλλα μόλις σβήσουν το αμάξι ξανά τα ίδια. Από την άλλη η zenec έστρωσε. Όταν άνοιγα τον διακόπτη άναβε και όταν έβαζα μπρος το αμάξι έσβηνε η οθόνη και ξανα άναβε. Τώρα βάζω μπρος και δεν κάνει διακοπή+ οι επιλογές για το μπρος πίσω στην επιλογή κομματιού ηταν ανάποδα (το μόνο μείον στην Zenec) τώρα έστρωσε και δουλεύει κανονικά....:) άμα δεν στρώσει το cruise control θα το πάω στην αντηπροσοπεια η σε κανένα φιλαράκι με vagcom να το δούμε.

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία γιατί σου την έβγαλε??? Εμένα απο κάτω τα είχαν κάνει όλα. Ξήλωμα θόλου, ξήλωμα της πισω βάσης, κατέβασμα σαζμάν... και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία γιατί σου την έβγαλε??? Εμένα απο κάτω τα είχαν κάνει όλα. Ξήλωμα θόλου, ξήλωμα της πισω βάσης, κατέβασμα σαζμάν... και τέλος!

Στου Τάσου (Α3) την βγάλαν όπως και στο δικό μου.. Δεν ξέρω.

Θα πάω από βδομάδα στην VW να μου ενεργοποιήσουν το cruise control.

Link to comment
Share on other sites

Μην σου πω χαζομάρα.. Ημουν μπροστά μόνο όταν το κατέβασαν, όπου δεν είδα να ξήλωσαν μπαταρία. Σε 40 λεπτά το παλιό βολάν και το σαζμάν ήταν στο πάτωμα....

Link to comment
Share on other sites

Μην σου πω χαζομάρα.. Ημουν μπροστά μόνο όταν το κατέβασαν, όπου δεν είδα να ξήλωσαν μπαταρία. Σε 40 λεπτά το παλιό βολάν και το σαζμάν ήταν στο πάτωμα....

Τι να πω, Πάλι καλά που έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ήμαστε στην Ελλάδα θα ξανά πάω στο συνεργείο να μου βάλω καλά την εισαγωγή γιατί στο ρελαντί ακούγεται ένας μεταλικός ήχος (θερμοασπίδα). Μάλλον στην βιασύνη δεν το πρόσεξε...:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην VW σήμερα και μου το φτιάξαν... Τα χειριστίρια στο τιμόνι δουλεύουν όπως και το cruise control.. Δεν χρέωσαν τίποτα..:)

Αυριο θα πάω να μου βάλει ο μάστορας λάστιχο στην θερμοασπίδα για να μην ακούγεται το σπαστικό τσίριγμα στο ρελαντί...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.