Jump to content
Argie58

Ιμάντας Και Τεντωτήρας

Recommended Posts

Γειά σας!Εχω ένα golf 1.4 tsi 140ps και έχω 68.000 περίπου χιλιόμετρα.Παρατήρησα λοιπόν ότι όταν βάζω μπρός το αμάξι κάτι "γκρίνιαζε".Ανοίγω καπό και ο θόρυβος ερχόταν από τον τεντωτήρα!Επίσης παρατήρησα ότι έχει και κάποιο κενό(πάει πέρα δώθε) όταν δουλεύει το αμάξι...Έτσι λοιπόν πήγα αρχικά στην αντιπροσωπεια όπου εκεί ο μηχανικός μου λέει δεν είναι τίποτα το έχω δει και σε άλλα..Αν θές το αλλάζεις προληπτικά..Μου έδωσαν λοιπόν τον κωδικό 03C 145 299 AC που είναι ο τεντωτήρας στη τιμή των 57€ + κανένα 20άρι τα εργατικά!Φέυγοντας πήγα από ένα μαγαζί με ανταλλακτικά και μου λέει αυτός:Το ράουλο μόνο έχει 26€.Αλλάζεις μόνο το ράουλο(ρουλεμάν) και κρατάς την βάση που έχει ο τεντωτήρας!Ο τεντωτήρας(ράουλο) είναι της febi bilstein!Επίσης μου είπε ότι πρέπει όπωςδήποτε να αλλάξω και ιμάντα γιατί έχω περάσει τα 60.000 χιλ. Βασικά εμένα ο ιμάντας είναι σαν καινούριος!Έπίσης μου είπε να χρησιμοποιω λάδια 5-40 γιατί έχουμε πολύ ψηλές θερμοκρασίες και τα λάδια χαλάνε ελυκολα και το χαλασμένο λάδι γίνεται σαν λίπος και πάει και κάθεται και μπουκώνει το μπεκάκι που λυπαίνει την καδένα!Εγώ βασικά βάζω mobil 5-30...

Τί να κάνω;;;!

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουγεται τοτε ειναι απο το ρουλεμαν του τεντωτηρα ( που δεν νομιζω). Αν ολος ο τεντωτηρας ειναι καλος αλλαξε μονο το ρουλεμαν.ιμαντας η φθορα δαινεται απο μεσα και οχι απο εξω,καλο ειναι να τον αλλαξεις και αυτον.

Για λαδια να βαλεις οτι λεει ο κατασκευαστης.φαντασου να εχουμε εδω με τετοιο καιρο προβλημα με τα λαδια.γερμανια και βορεια ευρωπη που εχουν χαμηλες θερμοκρασιες τι κανουν?

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί να μην είναι το ράουλο του τεντωτήρα;;αφού από εκεί ακούγεται...

και

2) Δέν έθεσα την ανυσηχία μου για χαμηλές αλλά για πολύ υψηλές θερμοκρασίες...

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

τι ιμαντα? αλυσιδα δεν εχεις???? εγω εχω αλλαξει αλυσιδα και τεντωτηρα στην εγγυηση γιατι οταν το εβαζα το πρωι μπροστα εκανε γκρρρρ..αλλα μετα απο 2 μηνες παλι τα ιδια.. τελικα αλλαξαμε βαση λαδιου και εφτιαξε!!! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

τι ιμαντα? αλυσιδα δεν εχεις???? εγω εχω αλλαξει αλυσιδα και τεντωτηρα στην εγγυηση γιατι οταν το εβαζα το πρωι μπροστα εκανε γκρρρρ..αλλα μετα απο 2 μηνες παλι τα ιδια.. τελικα αλλαξαμε βαση λαδιου και εφτιαξε!!! :laugh:

Λογικά αναφέρεται στον εξωτερικό ιμάντα...

Το δικό σου κοπάναγε κάθε φορά που έβαζες μπρος; Και μένα κάνει για 1-2 δευτερολεπτα αλλά αν μείνει παρκαρισμένο πάνω απο 4-5 μέρες συνεχόμενα

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κανείς σε tsi ιμάντα στα 60.000χιλ;;

Εγω που το πήρα μεταχειρισμένο μπορώ να πω με βεβαιότητα πως όχι! Εδώ δεν είχαν αλλάξει μπουζι στα 60 στην αντιπροσωπεία και τα έβγαλα στα 67000 κάρβουνο :thumbsup: Τώρα εχω 76000,σε κανα 1000αρικο που θα πάω για λάδια θα ρωτήσω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το πήρα μεταχειρισμένο μπορώ να πω με βεβαιότητα πως όχι! Εδώ δεν είχαν αλλάξει μπουζι στα 60 στην αντιπροσωπεία και τα έβγαλα στα 67000 κάρβουνο :getlost: Τώρα εχω 76000,σε κανα 1000αρικο που θα πάω για λάδια θα ρωτήσω τι παίζει...

Εγώ πάντως που ρώτησα μου είπαν αλλαγή ιμάντα δυναμό στα 90,000km μαζί με τρόμπα νερού!Οδηγία εργοστασίου vw.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που ρώτησα μου είπαν αλλαγή ιμάντα δυναμό στα 90,000km μαζί με τρόμπα νερού!Οδηγία εργοστασίου vw.......

Μάλιστα....

Πολλά μου ακούγονται πάντως, στο megane πχ τον αλλάζω κάθε 60000 μαζί με αντλία νερού επίσης.

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

Πολλά μου ακούγονται πάντως, στο megane πχ τον αλλάζω κάθε 60000 μαζί με αντλία νερού επίσης.

Τι να σου πω...και εγώ καθε 60,000 δυναμο και 80,000 χρονισμού ήξερα...χρονισμού δεν έχουμε γιατί έχουμε καδένα!σκέψου ο μηχνικός μου λέει ότι ο ιμάντας είναι long life και μπαρμπούτσαλα και ότι μπορεί να τον αλλάξεις στα 120,000κμ ή και ποτέ....Εγώ πάντως απο βδομάδα θα αγοράσω ένα ράουλο,έναν ιμάντα και θα πάω σε ένα καλό συνεργείο που ασχολείτε χρόνια με group vag και θα το αλλάξω...Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...και εγώ καθε 60,000 δυναμο και 80,000 χρονισμού ήξερα...χρονισμού δεν έχουμε γιατί έχουμε καδένα!σκέψου ο μηχνικός μου λέει ότι ο ιμάντας είναι long life και μπαρμπούτσαλα και ότι μπορεί να τον αλλάξεις στα 120,000κμ ή και ποτέ....Εγώ πάντως απο βδομάδα θα αγοράσω ένα ράουλο,έναν ιμάντα και θα πάω σε ένα καλό συνεργείο που ασχολείτε χρόνια με group vag και θα το αλλάξω...Αυτά...

Nαι σιγά μηπως τον αλλάζουμε και κάθε 100000000 χλμ.... (στο προαναφαρθέν megane εννοειται οτι αλλάζει και ο χρονισμου στα 60000 εκτος του εξωτερικου)

Θα ρωτήσω και γω στο συνεργείο να δω τι θα μου πει (ούτως ή άλλως έξω το παω, οχι σε αντιπροσωπεία)

Link to comment
Share on other sites

τι ιμαντα? αλυσιδα δεν εχεις???? εγω εχω αλλαξει αλυσιδα και τεντωτηρα στην εγγυηση γιατι οταν το εβαζα το πρωι μπροστα εκανε γκρρρρ..αλλα μετα απο 2 μηνες παλι τα ιδια.. τελικα αλλαξαμε βαση λαδιου και εφτιαξε!!! :whistling:

Off Topic

Εννοεις ενα θορυβο που το κανει μια στα 5 τσοκαρισματα?

ΕΝα ΚΡΡΡΡΡρρρρρ για ενα δευτερολεπτο??? Γιατι αν φτιαχνει με βαση λαδιου το εχω αλλαξει αυριο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε κάποια συγκεκριμένη απάντηση τελικά τι αλλάζουμε και πότε?? 'τεντωτίρα, ιμάντα, τρόμπα νερού )??? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σε gt με 140.000 ..Αυτα που λετε δεν εχουν αλλαχτει και ολα τα service εγιναν αντιπροσωπεια...Καποιος να ξερει την επισημες οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

Σε gt με 140.000 ..Αυτα που λετε δεν εχουν αλλαχτει και ολα τα service εγιναν αντιπροσωπεια...Καποιος να ξερει την επισημες οδηγιες?

ολα τα 1400αρια 125ps 140,160,170Ps εχουν καδενα χρονισμου και ο κατασκευαστης την δινει εφορου ζωης για ιμαντα δυναμο καλα ειναι καθε 90.000χλμ να αλλαζετε μονο ο ιμαντας ουτε τεντωτηρες ουτε αντλια νερου

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην πανικοβάλεστε....όλα αλλάζονται όταν χαλάσουν....μου είχαν πει ότι υπάρχει οδηγία vw στα 90.000km αντλια νερού, αλλά ήταν παραπληροφόριση....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.