Jump to content

Recommended Posts

Νιώθω ότι οδηγάω άλλο αμάξι.

Αλλαξα file. Εξαφανίστηκαν τα περίεργα ξεσπάσματα με μισό γκάζι. Από της 1000 στροφές ανοίγη γραμμικά χωρίς κοψίματα. Στης 3.000-4.000 που έκανε σαν σφυρίχτρα δεν το κάνει πλέον. Έχω πάθει την πλάκα μου με την γραμμικότιτα μέχρι της 7.300. Ούτε misfires ψηλά. Νιώθω λες και έχω k03 στα χαμηλά...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! :D;)

Δεν είχες αναφέρει όμως τίποτα σχετικά με τις δυσλειτουργείες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! :D:D

Δεν είχες αναφέρει όμως τίποτα σχετικά με τις δυσλειτουργείες αυτές.

Το αμάξι δεν το πήγαινα πάντα τέρμα μέχρι τον κόφτι οπότε όλα ωραία και καλά. Όταν το πήρε ο φίλος μου όμως να κάνει χρόνους τότε τον έκανε misfires μετά της 6.500 ( μπορεί να έφταιγε και η βενζίνη που δεν το νομίζω αλλά το αμάξι εκείνο το βράδυ αναστέναξε από τα ανοίγματα..) γενικά δεν έκανε το παλιό πρόγραμα misfires σε κανονικιά οδήγηση απλά εκείνη την ημέρα έκανε. Όσο για το άλλο με μισό γκάζι η πεταλούδα άνοιγε τέρμα καλό για κάποιον που θέλει να ακούει όλη την ώρα την σκάστρα και να πηγαίνει σαν κατσίκη από χαμηλά αλλά όπως είπε και ένας άλλος φίλος με παρόμιο πρόβλημα και μου άρεσε πας να προσπεράσεις έναν και περνάς 4...;) τώρα το αμάξι παραεγινε γραμμικό και ούτε safe mode είδα μέχρι στιγμής αλλά και σε πατήματα μέχρι τον κόφτι ούτε misfires.

Link to comment
Share on other sites

13,6 χθες με golf gti dsg k03 etuners... μετρησεις με vbox.. μπορεις χαμηλοτερα ξαναδοκιμασε.. ;)

Aυτο που βλεπω σχετικα με τους χρονους , ειναι οτι το DSG βηθαει απιστευτα στα πρωτα 200-300μ .

Αυτοκινητα με DSG στο 400αρι γραφουν εξωπραγματικους χρονους για την ισχυ τους .

Πχ το Leon του "Δηλεσιωτη" που μετρηθηκε 390ΗΡ στο Power εγραψε 13.59sec και το Ιbiza Cupra ενος φιλου μου με stg2 ( ΦΠΕ+IC ) εγραψε 13.5 , που το πολυ να εχει 240ΗΡ ... Το συγκεκριμενο Golf ειναι ενα δυνατο Κ03 ( oριακα 300ΗΡ ) , αλλα εχει DSG , γι αυτο και εγραψε οτι το Leon , που εχει τουλαχιστον 100+ΗΡ .

Link to comment
Share on other sites

13,6 χθες με golf gti dsg k03 etuners... μετρησεις με vbox.. μπορεις χαμηλοτερα ξαναδοκιμασε.. :laugh:

Dsg φίλος. Μακάρι να είχα dsg που να αντέχει την δύναμη και την ροπί. Βάλε και το βάρος 1660 με βενζίνη και οδηγό..

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπλοκε θελεις εσυ ρε και μετα αντε γεια... Θα κατεβαινεις κ στο Tetrakosari !! :laugh::roadrage::laugh: :laugh:

Όντως φίλε μου θα βελτιωνοταν παρα πολύ στο πάτημα ειδικά στης στροφές και στην εκκίνηση.

Τωρα ή εχετε ξεφυγει ολοι με τους χρονους στο 400ρι ή ολοι φορατε μπαλονια..

Μάλλον το κλίμα εδώ στο βουνό είναι καλύτερο για τα αμάξια.....

Πω πω ψιθικα τώρα μπλοκέ+3076,3071........!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το πρώτο file που είχα ο προγραματιστής δήλωνε 340 ps 43 κιλά ροπί.

Στο δυναμόμετρο καλοκαιριάτικα με όχι καλή βενζίνη με έβγαλε 44 κιλά ροπί με 325-330 άλογα. Το αμάξι φούσκωνε από νωρίς δηλαδη από της 2.000. Πήγαινα με μισό γκάζι και είχε επιλογή να ανοίγη τέρμα η πεταλούδα.. Αυτό είχε τα καλά και τα κακά. Φούσκωνε από της 2.500-3.000 (αλλά μια έκοβε μια έδηνε σαν διακόπτης) και πεταγόταν μπροστα 3.000-4.000 ακουγόντα ένα φύσιμα διακεκομένο (λέγαν φυσιολογικο\ό σε Κ04) 4.000-5.000 σηνέχιζε με σταθερό ριθμό και στης 5.000 ξαναέκανε ένα μπαμ η ροπί, 6.000-7.000 τελευταία ψιλοέκανε misfire και άναβε το λαμπάκι της μηχανής.

Το κακό ήταν ότι άμα ήθελες να πάς σιγά χαλαρά αυτό φούσκωνε ξεφούσκωνε με το παραμικρό και άκουγες όλο την σκάστρα. Ηταν σαν να πάτούσες ποιο πολύ το γκάζι από ότι ήθελες.

Το καλό είναι ότι το αμάξι είχε καλές επιδόσεις αλλά έμπαινε σε safe mode ενώ το πήγαινα χαλαρα με 140-150 με μισό γκάζι διοτη η πεταλούδα ήταν φουλ ανοιχτή τσακ το safe mode (υπέρβαση ορίου ροπίς.

Πέρασα καινούργιο file έκανα και 1.000 χλμ. Είναι σαν να οδηγάω άλλο αμάξι.

Από της 1.500 τραβάει λες και έχω Κ03 γραμμικά και ωραία στης 2.500 δεν κλωτσάει όπως κλωτσούσε αλλά τραβάει σαν ατμοσφαιρικό μέχρι τον κόφτι (μου δείνει την εντυπωση ότι έχασε σε δύναμη το οποίο θα επιβεβαιωθή με δυναμομέτρηση που πιστέυω θα είναι ποιο τραπέζι, με τα λεγόμενα του μάστορα είμαι πάλι στα ίδια νούμερα) δεν κάνει το μπαμ που έκανε στης 3.000 ούτε το μπαμ στης 5.000 (τότε στην δυναμομέτρηση όμως 3.500-5.000 πήγαινε προς τα κάτω λίγο η ροπί και στης 5.000 ξανανέβενε)

Το αμάξι τώρα είναι πολύ άνετο και φιλικό δεν μπερδεύει πουθενά και μέχρι τον κόφτι ανεβάζει δυνατά αλλά χάθηκε εκείνο το κλώτσιμα εκείνη η πίεση στην πλάτη....

Εχθές που δωκίμασα από στάση με έναν φίλο μου σε άσφαλτο που ποιάνει καλά το αμάξι έχασε και με την 3η. Τι να πω... Σαν να έχασε το μπαμ που λέω απο της 3.000 αλλά στης 4.000 και πάνω είναι ποιο δυνατό.

Θα το μετρίσω κιόλας με το οργανάκι που το είχα μετρίση να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια δυναμομέτρηση θα σε πείσει!!

Πάντως καλύτερα safe και χωρίς κοψίματα και ας μην κάνει μπαμ μπουμ!!

Το αμάξι είναι super!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μια δυναμομέτρηση θα σε πείσει!!

Πάντως καλύτερα safe και χωρίς κοψίματα και ας μην κάνει μπαμ μπουμ!!

Το αμάξι είναι super!! :angry2:

Πάλι σε fiat coupe κοντα 500 ps καλά στάθηκα έτσι όπως είμαι.

Το αμάξι Μάκη είναι λες και είναι μαμά τώρα δουλεύει τόσο άψογα από ρελαντί μέχρι και ο θόρυβος από την εξάτμιση έδειξε μια μείωση. Οντως δεν έχει μπαμ μπουμ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Μαζευτηκε κοσμος χθες; Εγινε τιποτα ή εκλασε μεντες ο αλλος;

υ.γ Μακη στο ανεβα για Καβαλα κανονισε για καφεδακι, θα σκασει μυτη η "νταλικα" με τα 800 ροδα... χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Μαζευτηκε κοσμος χθες; Εγινε τιποτα ή εκλασε μεντες ο αλλος;

υ.γ Μακη στο ανεβα για Καβαλα κανονισε για καφεδακι, θα σκασει μυτη η "νταλικα" με τα 800 ροδα... χαχαχαχαχα

Ετρεξε ρολαριστά με έναν φίλο μου με Μ3 Ε36 και ηπιε τσάι 4 αμάξια από το BMW....

Απλά ένα μουλάρι κάθετε λέει ότι με έριξε τάπα και εμένα πριν 2 μέρες που είχα άλλους 2 μέσα στο αμάξι... Αμάξι με 225 τελική το OPC τι άλλο θα ακούσω...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Κουβαδάκια

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ετρεξε ρολαριστά με έναν φίλο μου με Μ3 Ε36 και ηπιε τσάι 4 αμάξια από το BMW....

Απλά ένα μουλάρι κάθετε λέει ότι με έριξε τάπα και εμένα πριν 2 μέρες που είχα άλλους 2 μέσα στο αμάξι... Αμάξι με 225 τελική το OPC τι άλλο θα ακούσω...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Κουβαδάκια

Ναι τα εμαθα... Το διατυμπανισε παντου αλλα εσυ φταις απο μονος σου.... Δεν μ'ακους!

Κανονισαν τιποτα προς τελος της εβδομαδας για Κοζανη;

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ναι τα εμαθα... Το διατυμπανισε παντου αλλα εσυ φταις απο μονος σου.... Δεν μ'ακους!

Κανονισαν τιποτα προς τελος της εβδομαδας για Κοζανη;

Δεν με νοιάζει ούτε με ποιάνουν αυτά που λένε κατότερα άτομα από εμένα....

Μάλλον θα σου πω στα σίγουρα.

Σεβασμός στα μεγάλα αμάξια χαχαχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σε fiat coupe κοντα 500 ps καλά στάθηκα έτσι όπως είμαι.

Το αμάξι Μάκη είναι λες και είναι μαμά τώρα δουλεύει τόσο άψογα από ρελαντί μέχρι και ο θόρυβος από την εξάτμιση έδειξε μια μείωση. Οντως δεν έχει μπαμ μπουμ :rolleyes:

Αυτά είναι!! :thumbsup:

Off Topic

Μαζευτηκε κοσμος χθες; Εγινε τιποτα ή εκλασε μεντες ο αλλος;

υ.γ Μακη στο ανεβα για Καβαλα κανονισε για καφεδακι, θα σκασει μυτη η "νταλικα" με τα 800 ροδα... χαχαχαχαχα

Off Topic

Μην μας τα χαλάσει ο καιρός μονάχα!!

Βροχές δηλαδή γιατί το κρύο είναι πάντα καλοδεχούμενο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο κατεβένουν από Κοζάνη όλοι οι γρύγοροι...

Drag kouloura

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που βλεπω σχετικα με τους χρονους , ειναι οτι το DSG βηθαει απιστευτα στα πρωτα 200-300μ .

Αυτοκινητα με DSG στο 400αρι γραφουν εξωπραγματικους χρονους για την ισχυ τους .

Πχ το Leon του "Δηλεσιωτη" που μετρηθηκε 390ΗΡ στο Power εγραψε 13.59sec και το Ιbiza Cupra ενος φιλου μου με stg2 ( ΦΠΕ+IC ) εγραψε 13.5 , που το πολυ να εχει 240ΗΡ ... Το συγκεκριμενο Golf ειναι ενα δυνατο Κ03 ( oριακα 300ΗΡ ) , αλλα εχει DSG , γι αυτο και εγραψε οτι το Leon , που εχει τουλαχιστον 100+ΗΡ .

το θεμα ειναι πως βγαζεις τα αλογα στον δρομο... τι να το κανω αν εχεις 400hp και 50kg ροπη και δεν μπορει να πατησει κατω και να μου κανει 400αρι σε 14.. :twitch:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως βγαζεις τα αλογα στον δρομο... τι να το κανω αν εχεις 400hp και 50kg ροπη και δεν μπορει να πατησει κατω και να μου κανει 400αρι σε 14.. :(

Οντως....!!!!! 4κίνηση the best.

Link to comment
Share on other sites

APEXi AVC-R....

The best...

Εδώ Ελλάδα το πουλάνε 700€.

Από Αγγλία 350€. Αισχροκέρδεια;

Θα το παραγγείλω από βδομάδα.

Μετά θα έχω την επιλογή για κοντά 400 ps και 50 kgpm...:)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλε φιλος σε Octi 1,8tsi Κ04 απο Αλεξανδρουπολη...Μακραν καλυτερο απ΄ οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει στην αγορα....

Αμα είναι μαύρο με LPG τον ξέρω..

Εχω S3 I/C και εξάτμιση 76 down pipe 70άρα σωλήνα και 2 μεσαία και τελικό.

Ξέρει κανείς αν χρειάζεται ποιο ελεύθερη εξάτμιση και ποιο μεγάλο I/C?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.