Jump to content
dennis

Εγκατασταση Αισθητηρων Παρκαρισματοσ

Recommended Posts

πηγα τελικα και εγω και ρωτησα στον κοζανιτη που λεγατε.και οντως απο εξυπηρετηση ειναι τοπ.

για τους αισθητηρες που ηθελα το εψαξε και μου ειπε οτι ισως να θελω και εγκεφαλο για να τους αναγνωρισει (το ιδιο και για τα προβολακια και για τα κουμπια στο τιμονι που ηθελα) και θα παω οποτε μπορεσω απο αντιπροσοπεια να το δουνε στο διαγνωστικο αν χρειαζομαι και τι ακριβως.

τωρα απο εδω ορισμενοι που πηρανε τους αισθητηρες και τους βαλανε τι κανανε ακριβως.?αλλαξανε και εγκεφαλο πχ?

Για ποιον λες στην Κοζάνη ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα από κίνα παιδιά με 10$ +1.5$ μεταφορικά και δουλεύουν άψογα!!

Μόνος μου τα πέρασα πολύ εύκολα θα ετοιμάσω οδηγό σε λίγες μέρες. Θέμα έχει μόνο για να πάρεις ρεύμα από την όπισθεν.

Κατά τα άλλα δεν έχει καμία άλλη αλλαγή!!

Μην δίνετε λεφτά άδικά. Τα κινέζικα είναι άψογα !!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα από κίνα παιδιά με 10$ +1.5$ μεταφορικά και δουλεύουν άψογα!!

Μόνος μου τα πέρασα πολύ εύκολα θα ετοιμάσω οδηγό σε λίγες μέρες. Θέμα έχει μόνο για να πάρεις ρεύμα από την όπισθεν.

Κατά τα άλλα δεν έχει καμία άλλη αλλαγή!!

Μην δίνετε λεφτά άδικά. Τα κινέζικα είναι άψογα !!

Τα κινέζικα έχουν διαφορά στην ανίχνευση αντικειμένων. Σύγκρινε τους με ένα αμάξι με μαμά αισθητήρες και θα καταλάβεις. Δεν γίνεται ο ένας να πληρώνει 200 euro τους αισθητήρες και ο άλλος 20 euro και να πιστεύει ότι είναι ίδιας ποιότητας και απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

στελιο στην αθηνα ειναι.απλα λεγεται μαριος κοζανιτης,

αλεξ και εγω αυτους που πηρες ειχα σκοπο να παραγγειλω.αλλα μου ειπανε αυτο οτι παιζει να χρειαζομαι και εγκεφαλο.τωρα τα εχω ψιλομπερδεψει.το αμαξι σου μηπως ειχε παλια αισθητηρες και βγηκανε μετα απο αλλαγη προφυλακτηρα πχ?

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα έχουν διαφορά στην ανίχνευση αντικειμένων. Σύγκρινε τους με ένα αμάξι με μαμά αισθητήρες και θα καταλάβεις. Δεν γίνεται ο ένας να πληρώνει 200 euro τους αισθητήρες και ο άλλος 20 euro και να πιστεύει ότι είναι ίδιας ποιότητας και απόδοσης.

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες. Οι μαμά αισθητήρες είναι πολύ καλύτεροι και το έχω συγκρίνει με το δικό μου. Ωστόσο αναφερόμουν στα Aftermarket που δεν έχουν διαφορά με τα δικά μου. Πχ ένας φίλος μου έχει βάλει με 150 aftermarket και τα συγκρίναμε και τα δικά μου ήταν καλύτερης εμβέλειας!! Τώρα το πόσο θα αντέξουν δεν ξέρω αλλά σημασία έχει ότι την δουλειά τους την κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

στελιο στην αθηνα ειναι.απλα λεγεται μαριος κοζανιτης

lol ok

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες. Οι μαμά αισθητήρες είναι πολύ καλύτεροι και το έχω συγκρίνει με το δικό μου. Ωστόσο αναφερόμουν στα Aftermarket που δεν έχουν διαφορά με τα δικά μου. Πχ ένας φίλος μου έχει βάλει με 150 aftermarket και τα συγκρίναμε και τα δικά μου ήταν καλύτερης εμβέλειας!! Τώρα το πόσο θα αντέξουν δεν ξέρω αλλά σημασία έχει ότι την δουλειά τους την κάνουν!

Σωστός. Ο άλλος πήγε και έδωσε 150 euro για aftermarket αντί να βάλει τους εργοστασιακούς ? χαχαχα

Υ.Γ. Τους κινέζικους μην τους εμπιστεύεσαι τρελά κατά την διάρκεια του παρκαρίσματος γιατί έχουν θέμα με τα μικρά αντικείμενα σε μικρή απόσταση.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

οχι παιδιά είναι πολύ καλοί !! κάτι κολώνες που βάζουν όπου τους καθίσει οι μακακες από τον δήμο λεπτοί τους έπιασε και με βροχή κιόλας!!! Φτου φτου μια χαρά πάνε προσ το παρόν.

Εννοείται πως το διπλοκοιτάω κάθε φορά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει το εργοστασιακό σύστημα; Τους αισθητήρες τους βρίσκω πολύ φθηνά. Λογικά χρειάζεται κάποιο controller και η καλωδίωση... Ένδειξη κόστους;

Αν κανείς έχει λευκό ή μαύρο αυτοκίνητο αξίζει να πάρει τους Κινέζικους.

Όλα τα άλλα χρώματα θέλουν βάψιμο...δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει το εργοστασιακό σύστημα; Τους αισθητήρες τους βρίσκω πολύ φθηνά. Λογικά χρειάζεται κάποιο controller και η καλωδίωση... Ένδειξη κόστους;

Αν κανείς έχει λευκό ή μαύρο αυτοκίνητο αξίζει να πάρει τους Κινέζικους.

Όλα τα άλλα χρώματα θέλουν βάψιμο...δυστυχώς.

και οι κινέζικοι νομίζω βάφονται

Link to comment
Share on other sites

Όλοι βάφονται με ένα λεπτό στρώμα...κατά προτίμηση όμως πρέπει να είναι άβαφοι.

Βασικά κοίταζα για αισθητήρες σαν τους εργοστασιακούς που κουμπώνουν από μέσα και όχι απ έξω όπως οι aftermarket...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έψαχνα τέτοιους φίλε αλλά πως θα καταφέρεις να τρυπήσεις τέλεια τον προφυλακτήρα για να μπουν αυτοί οι προφυλακτήρες??? Γιατί αν δεις το χείλος τους είναι τέλειο!!!

Γενικά έκανα χαζομάρα που δεν έβαλα εργοστασιακούς αισθητήρες αλλά ρε παιδιά μετά δεν αξίζει να δώσεις 200 ευρώ για να βάλεις aftermarket. Γιατί όλοι πάνω κάτω οι άλλοι είναι ίδιοι. Σας λέω γιατί το έψαξα πολύ και το συνέκρινα με άλλους φίλους μου που βάλανε με 80 και 90 ευρώ αισθητήρες.

Άποψή μου πάντα!!

Πάρτε από ebay και θα κάνουν την ίδια δουλειά! Λίγο προσοχή όμως για τα μικρο αντικείμενα που δεν τα πιάνει το ίδιο με τους εργοστασιακούς!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι φιλε.και εγω σου λεω αυτους θα παρω.απλα δεν ξερω με την εγκατασταση και τον εγκεφαλο τι να κανω.ετσι κ αλλιως 10 ευρω ειναι μονο

Λογικά, εγκέφαλο και δεν ξέρω τι άλλο "βαρύ" θα χρειάζεται αν θέλεις ψαγμένα πράγματα, όπως να σου βγάζει ενδείξεις στην οθόνη του ηχοσυστήματος. Τα κιτάκια που συζητάτε εδώ δεν χρειάζονται τίποτα τέτοιο. Βάζεις τους αισθητήρες, παίρνεις ρεύμα και σήμα ότι έχει μπει η όπισθεν (αν πάρεις ρεύμα από το λαμπάκι της όπισθεν, παίρνεις και το σήμα πακέτο), περνάς τις καλωδιώσεις για ηχείο και οθόνη (αν θέλεις οθόνη) και τελείωσες.

Το δυσκολότερο βρίσκω να περάσεις την καλωδίωση για την οθόνη μέσα από το αυτοκίνητο και να προσαρμόσεις καλά την οθόνη στο ταμπλό. Προσωπικά, βρίσκω την οθόνη περιττή (ο ήχος αρκεί) και ένα ρίσκο από πλευράς τοποθέτησης συν ταιριάσματος με το ταμπλό του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

και εγω να σου πω την αληθεια χωρις οθονη το προτιμαω αλλα καποιος εδω μεσα ειπε οτι δεν ειναι αξιοπιστοι αυτοι μονο με ηχο και οτι αν ειναι να παρεις παρε αυτους με την οθονη.τωρα δεν ξερω γιατι

Link to comment
Share on other sites

Το δυσκολότερο βρίσκω να περάσεις την καλωδίωση για την οθόνη μέσα από το αυτοκίνητο και να προσαρμόσεις καλά την οθόνη στο ταμπλό. Προσωπικά, βρίσκω την οθόνη περιττή (ο ήχος αρκεί) και ένα ρίσκο από πλευράς τοποθέτησης συν ταιριάσματος με το ταμπλό του αυτοκινήτου.

Σου έχω λύση για αυτό. την καλύτερη και την πιο εύκολη!

Πάνω από τον καθρέπτη τον εσωτερικό !!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει μια άκρη για εργοστασιακό λουκ με μικρό κόστος. Περισσότερα προσεχώς.

Αν βγάλετε τον προφυλακτήρα πάντως θα δείτε από πίσω πως έχει ήδη μαρκαρισμένες τις θέσεις οπότε, το τρύπημα είναι αστεία υπόθεση.

Έχω εγκαταστήσει σε διάφορα αυτοκίνητα (ερασιτεχνικά πάντα) αισθητήρες του γνωστού τύπου, εξωτερικής τοποθέτησης δηλαδή. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή.

Μη ψαρώνετε με τις τιμές, αυτά που πουλάνε 50-70€ σε μαγαζιά είναι τα ίδια με αυτά που κοστίζουν 10€ από ebay. Όλα κινεζιές είναι.

Το αν έχει οθόνη η όχι είναι πάλι άνευ ουσίας. Προσωπικά τη βρίσκω άχρηστη και ξένη προς το λουκ του αυτοκινήτου. Το beeper αρκεί. Γενικότερα, όλα τα κινέζικα κιτ έχουν το ίδιο controller το οποίο έχει έξοδο για οθόνη. Συνεπώς, ο "εγκέφαλος" είναι ίδιος σε όλες τις περιπτώσεις.

Ως εναλλακτικές πάντως υπάρχουν:

1. Αισθητήρες στην πινακίδα

2. Αισθητήρες "σύρμα" που τοποθετούνται πίσω από τον προφυλακτήρα (αμφίβολη αποτελεσματικότητα)

3. Κάμερα οπισθοπορείας

4. Εργοστασιακή κάμερα, φοβερή και πανάκριβη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχε πει κ ενα μελος εδω (αγαπητο)

Ουτε τους γκρεμους βλεπουν οι αισθητηρες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και καιρό ψαχνό δυο θεμματα. 1) αισθητήρες παρκαρίσματος) προβολής ομίχλης. Η εκδοσή που έχω είναι vw golf 1.4 122hp comfortline.Αν γνωρίζει κανείς χρειάζεται εγκέφαλο επιπλέον?Αν ναι τι αλλά τοποθετούνται σε αυτών , από αξεσουάρ δηλαδή. Κόστος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μαμά OPS και μαμά RVC (τοποθετημένη από εμένα εκ των υστέρων) έχουν κάνει πραγματικά απόλαυση

το παρκάρισμα και τυχόν αναγκαία οπισθοπορεία..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.