Jump to content
yositosi

Συμπλεκτης Reloaded....

Recommended Posts

Νέα ηχητικά εφέ, νέο θέμα... Στις διακοπές, ενώ έβαζα όπισθεν ακούστηκε ένα στιγμιαίο κροτάλισμα από κάτω (όσο βασικά πάτησα ξανά και άφησα ξανά το συμπλέκτη).

Δύο μέρες μετά, μια από τα ίδια πλεον σε ισιάδι μπροστά από το ξενοδοχείο, και παλι με την όπισθεν...

Χθες το βράδυ ενώ έβαλα μπρος, και πατησα συμπλέκτη για να βάλω πρώτη... πάλι ένα παράξενο μικρό χρρρρρρ από κάτω!

Δεν το έχω ψάξει, και το κόβω χλωμό να το ψάχνω τι σκ@τ@ συμβαίνει πάλι! Θα περιμένω να δω μόνο του τι θα κάνει (αν θα συνεχίσει απλα με τα ηχητικά ή αν θα παραδόσει πνεύμα ξανά). Στον δρόμο τουλάχιστον ούτε πατινιαρίσματα έχω, ούτε προβλήματα ή παραξενιές στις αλλαγές σχέσεων.

Οπως και να έχει, κολοκύθια τούμπανα το όλο σύστημα μετάδοσης, και ακόμα περισσότερο κολοκύθια τούμπανα το όλο σύστημα σύμπλεξης! Μεγάλο κρίμα για αυτό το μοτέρ :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Νέα ηχητικά εφέ, νέο θέμα... Στις διακοπές, ενώ έβαζα όπισθεν ακούστηκε ένα στιγμιαίο κροτάλισμα από κάτω (όσο βασικά πάτησα ξανά και άφησα ξανά το συμπλέκτη).

Δύο μέρες μετά, μια από τα ίδια πλεον σε ισιάδι μπροστά από το ξενοδοχείο, και παλι με την όπισθεν...

Χθες το βράδυ ενώ έβαλα μπρος, και πατησα συμπλέκτη για να βάλω πρώτη... πάλι ένα παράξενο μικρό χρρρρρρ από κάτω!

Δεν το έχω ψάξει, και το κόβω χλωμό να το ψάχνω τι σκ@τ@ συμβαίνει πάλι! Θα περιμένω να δω μόνο του τι θα κάνει (αν θα συνεχίσει απλα με τα ηχητικά ή αν θα παραδόσει πνεύμα ξανά). Στον δρόμο τουλάχιστον ούτε πατινιαρίσματα έχω, ούτε προβλήματα ή παραξενιές στις αλλαγές σχέσεων.

Οπως και να έχει, κολοκύθια τούμπανα το όλο σύστημα μετάδοσης, και ακόμα περισσότερο κολοκύθια τούμπανα το όλο σύστημα σύμπλεξης! Μεγάλο κρίμα για αυτό το μοτέρ :whistling:

Σιμο μηπως δεν ειναι απο συμπλεκτη,και ειναι σασμαν; :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μόνο όταν πατάω συμπλέκτη ακούγεται! Από την άλλη, είχα τον ίδιο προβληματισμό όταν 2 φορές σερί το έκανε με την όπισθεν, αλλά το έβγαλα σαν σενάριο όταν χθες με νεκρά και μόλις έβαλα μπρος, στο πατημα για να κουμπώσω πρώτη μου το έκανε :whistling:

Πάντως, με τον τετράφτερο η όπισθεν τα βλέπει λίγο ζόρικα γιατί το αμάξι σκορτσάρει (ειδικά αν πατήσω λίγο παραπάνω το γκάζι)! Οπως και να έχει, να ασχοληθώ και να καθήσω να "σκάσω προληπτικά" φράγκα δεν παίζει σαν σενάριο. Αν είναι να ρημάξει, ας ρημάξει και μετά το βλέπουμε :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σιμο, σε ποσες χιλιαδες χιλιομετρα μετα την αλλαγη του συμπλεκτη σου εμφανιζει το θορυβο;

Φανταζομαι οτι το ζοριζεις αρκετα για να αρχισει τα παραξενα... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, 6000-7000χλμ να έχει επάνω του, και αντικειμενικά μιλώντας πολύ ήρεμα! Σε όλες τις "αποστάσεις" που έκανε το αμάξι, ήμουν με την γυναίκα που πολύ απλα δεν με αφήνει να τρέχω πολύ.

Βέβαια, το αμάξι έβγαλε καλό ζόρι το καλοκαίρι γιατί το έβαλα σε άσχημα κατσάβραχα, απότομες χωμάτινες ανηφόρες/κατηφόρες, έφαγε καλά κοπανήματα από κάτω, και γενικά το είχα λίγο γραμμένο στα... ξέρεις ποιά... μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, 6000-7000χλμ να έχει επάνω του, και αντικειμενικά μιλώντας πολύ ήρεμα! Σε όλες τις "αποστάσεις" που έκανε το αμάξι, ήμουν με την γυναίκα που πολύ απλα δεν με αφήνει να τρέχω πολύ.

Βέβαια, το αμάξι έβγαλε καλό ζόρι το καλοκαίρι γιατί το έβαλα σε άσχημα κατσάβραχα, απότομες χωμάτινες ανηφόρες/κατηφόρες, έφαγε καλά κοπανήματα από κάτω, και γενικά το είχα λίγο γραμμένο στα... ξέρεις ποιά... μου!

Τι να πω βρε Σιμο, ισως οτι το αμαξι δουλευεται πολυ στην πολη ισως οτι το ζορισες στα βουνα να φταιει για ολα.

Παντως "χαλασμενο" εγω δεν θα το χαρακτηριζα...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, πλεον το έχω ρίξει performance mode γιατί αυτό το "ξέσπασμα" δεν είναι για πολλά πολλά! Με το μοτέρ σαν μοτέρ κατασκευαστικά είμαι 100% ικανοποιημένος, αλλά τελικά θα επιμείνω πως στα περιφερειακά του το αυτοκίνητο είναι πολύ απλα "λίγο", ειδικά σε σχέση με ένα Α4/Α5 όπου και τελικά φαίνεται εν μέρει ο λόγος για την χαώδη διαφορά στις τιμές πώλησης τους!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο (εντός εργοστασιακής εγγύησης) service, στην αντιπροσωπεία επέμειναν πως ο θόρυβος είναι αποδεκτός και πως ο συμπλέκτης δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Εγώ δεν τους πιστεύω, αλλά παρά το ότι τους τόνισα πως ΔΕΝ ψάχνομαι να καλύψω κάτι μεσω εγγύησης, επέμειναν πως όλα είναι οκ και δέχτηκαν να το αναγράψουν ως αναφορά στο δελτίο.

Η νεκροψία θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, πλεον το έχω ρίξει performance mode γιατί αυτό το "ξέσπασμα" δεν είναι για πολλά πολλά! Με το μοτέρ σαν μοτέρ κατασκευαστικά είμαι 100% ικανοποιημένος, αλλά τελικά θα επιμείνω πως στα περιφερειακά του το αυτοκίνητο είναι πολύ απλα "λίγο", ειδικά σε σχέση με ένα Α4/Α5 όπου και τελικά φαίνεται εν μέρει ο λόγος για την χαώδη διαφορά στις τιμές πώλησης τους!

Σιμο, το Α4/Α5 εχει αλλο συμπλεκτη;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο βολάν φοράνε Βασίλη. Είναι "υβρίδιο" με βολάν διαστάσεων σαν τα 2λιτρα τα δικά μας, αλλά δίσκο πλατώ διαστάσεων σαν τα δικά μας! Αν ρωτάς αν μπορεί να φορεθεί στα δικά μας, από όσο γνωρίζω ΟΧΙ!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι χρεώνουν και πόσο παραπάνω για αυτά τα αμάξια έναντι των δικών μας... Αλλο μοτέρ, άλλο φινίρισμα, άλλη φάση εντελώς :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Σίμο, ποιο είναι το κέρδος βάζοντας μεγαλύτερο βολάν και κρατώντας ίδιο δίσκο-πλατω? Πέρα από τη μεγαλύτερη μάζα στην οποία θα μοιραστεί η παραγόμενη θερμότητα δεν μπορώ να σκεφτω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά το θέμα είναι η θερμότητα, αλλά και το ότι φέρει μεγαλύτερη μάζα! Και θα πυρακτώσει πιο δύσκολα, και θα ζοριστεί λιγότερο (μεγαλύτερη διάμετρος).

Εχε κατά νού, πως όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια και επομένως η κατανομή θερμότητας, τόσο αυξημένη και η θερμο-απαγωγή και από τον ίδιο τον δίσκο. Σε αυτοκίνητα μεγαλύτερου βάρους όπως το Α4/Α5 το προτίμησαν προφανώς για αυτό τον λόγο οι Γερμανοί, σε αντίθεση με τα Passat τα οποία προφανώς και θεωρούν μεγαλύτερα απλά σε όγκο Leon/Octavia/A3 :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.