Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Μην ξεχνάτε, πως χάριν Σαρακοστής, έχουμε και το "Τον απλώνεις τον ταραμά στη λαγάνα;"

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι τους owners ,

έφτασα τα 30.000 , τι αλλάζει η αντ/πεία σε αυτά τα χλμ ?

Για να γράψουμε και κάτι σοβαρό, κάθε 30k μου αλλάζουν:

Τα φώτα στο πορτοφόλι μου

Τα λάδια

Το φίλτρο λαδιού

Το φίλτρο βενζίνης

Το φίλτρο αέρα

Το φίλτρο καμπίνας

Τα μπουζί (αν και πολύ νωρίς)

Επίσης, κάνουν έλεγχο σε υγρά φρένων και παραφλού (αλλαγή κάθε 2 χρόνια) καθώς και στα τακάκια.

Καλύτερα όμως να το τσεκάρεις μήπως έχει και κάποιο recall ή αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψουμε και κάτι σοβαρό, κάθε 30k μου αλλάζουν:

Τα μπουζί (αν και πολύ νωρίς)

Καλύτερα όμως να το τσεκάρεις μήπως έχει και κάποιο recall ή αναβάθμιση.

Τα μπουζί στα 60 δεν είναι;

Επίσης κάνουν έλεγχο και συμπλήρωση σε βαλβολίνες στα κιβώτια κατά πώς ξέρω (στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, αλλά δεν πιστεύω πως ακολουθούν άλλο πρόγραμμα εδώ)...

Ανακλήσεις: Σε συγκεκριμένα μοντέλα για αντλία βενζίνης, καθώς και η κλασική 1Κ26 αναβάθμιση του λογισμικού του εγκεφάλου για αμάξια αγορασμένα πριν το Μάρτιο του 2008... Για την αντλία το αποφεύγουν αρκετά να το αναφέρουν, οπότε ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΥΣ, κι αν στο επιβεβαιώσουν πως δε χρειάζεσαι με βάση το πλαίσιό σου, τότε να ηρεμήσεις. Μην τους αφήσεις να το κοιτάξουν, γιατί αν πέσεις σε κανένα ρουφιάνο, μπορεί και να είσαι στο πρόγραμμα αλλαγής, να μην στην κάνουν, και μια μέρα να σου βγάλει πρόβλημα η αντλία και να μη σου καλύψουν και την εγγύηση. Οπότε κυνήγησέ το από μόνος σου όταν το πας το αμάξι...

Αυτά, και καλή δύναμη!

ΥΓ> Βγάλε τα καβουράκια από την τσέπη όπως είπε και ο Αρης.... Κι αφέσου στο μασάζ που θα σου κάνουν στην τσέπη μετά την ολοκλήρωση του service! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ανάλογα την χρήση που κάνεις στο αμάξι, ρυθμίζεις και τη συχνότητα που αλλάζεις τα μπουζί. Το κόστος δεν είναι μεγάλο και πιστεύω ότι κάθε 30.000χλμ είναι καλό να τα αλλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψουμε και κάτι σοβαρό, κάθε 30k μου αλλάζουν:

Τα φώτα στο πορτοφόλι μου - αυτό πάω να μειώσω tongue.gif

Τα λάδια - αγοράζω full 5-30W 504.00 άλλης μάρκας εκτός αντ/πείας εννοείται

Το φίλτρο λαδιού - το 06D 115 562 που είναι μαζί με την φλάντζα

Το φίλτρο βενζίνης - έχουμε ΕΤΚΑ ?

Το φίλτρο αέρα - έχουμε ΕΤΚΑ ?

Το φίλτρο καμπίνας - έχουμε ΕΤΚΑ ?

Τα μπουζί (αν και πολύ νωρίς) - έχουμε ΕΤΚΑ ?

Επίσης, κάνουν έλεγχο σε υγρά φρένων και παραφλού (αλλαγή κάθε 2 χρόνια) καθώς και στα τακάκια - επίσης υπάρχει κωδικός ΕΤΚΑ ?

Καλύτερα όμως να το τσεκάρεις μήπως έχει και κάποιο recall ή αναβάθμιση. - recall μου είπανε την προηγούμενη φορά οτι είχα το 24K6 που αφορούσε το version του εγκεφάλου (0070) το οποίο βέβαια το είχα κάνει αλλού σε άλλη αντ/πεια που είχα πάει για αυτό το λόγο , αλλά τίποτα για αντλία ή κάτι άλλο όπως ακούστηκε παραπάνω (αλήθεια αυτό με τον εκκεντροφόρο τον Α το βρίσκουν από αριθμό πλαισίου ή όχι ?)

αν και κυρίως με νοιάζει να είμαι μπροστά και όχι τόσο το κόστος που και πάλι θα είναι αρκετό ,

σε αντ/πεία πόσο πάει το service των 30.000 με τα παραπάνω δηλαδή ? το εχει κάνει κάποιος?

π.χ. μια απλή αλλαγή λαδιών + φίλτρο , σε αντ/πείες ζητάνε από 80¤ μέχρι 120¤ !

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 350 Ευρώ με τα ανταλλακτικά. Σαν εργασία service περίπου 100-120.

Link to comment
Share on other sites

αν και κυρίως με νοιάζει να είμαι μπροστά και όχι τόσο το κόστος που και πάλι θα είναι αρκετό ,

σε αντ/πεία πόσο πάει το service των 30.000 με τα παραπάνω δηλαδή ? το εχει κάνει κάποιος?

π.χ. μια απλή αλλαγή λαδιών + φίλτρο , σε αντ/πείες ζητάνε από 80¤ μέχρι 120¤ !

Ας σε βοηθήσω με αυτά που έχω...

Μπουζί: 101 905 631 Β

Φίλτρο Βενζίνης: 3 κωδικοί... 6Q0 201 051 C (4 bar pressure regulator), 1K0 201 051 C (6,4 bar pressure regulator) 1K0 201 051 Ε (4 bar pressure regulator and Earthing strap)

Φίλτρο Αέρα: 06F 133 843 Α

Φίλτρο Καμπίνας: 1Κ0 819 644 Β

Τακάκια μπροστινά: 3C0 698 151 Α (χωρίς να είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος, λόγω πολλών κωδικών αντικατάστασης...)

Τακάκια πισινά: 1Κ0 698 451 G και Η (κάποιος παό τους 2 κωδικούς... Προφανώς είναι 2 κατασκευαστών....; Σαν τιμή έχουν 0.10 ευρώ διαφορά!)

Τιμές: Μπουζί 16.5 το κομμάτι, Φίλτρο Λαδιού 13 ευρώ. Αυτά τα πλήρωσα πριν 3 μέρες και το ξέρω! Τα υπόλοιπα τώρα, βάσει ΕΤΚΑ.... Φίλτρο αέρα 22.5 ευρώ, καμπίνας 10,02 ευρώ, βενζίνης 1ο 31,42, το 2ο πάλι 31.42, και το 3ο πάλι 31.42! Σύνολο 142,94 ευρώ... Το σύνολο κοινώς 170,10 ευρώ με ΦΠΑ. Συν τα λάδια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ρε λαμογια κανατε κανα ανοιγμα προχθες ή τζαπα καιει η λαμπα??? tongue.gif

τιποτα ιδιαιτερο αρη,μονο ο τζιμμακος δειχνει ποσο ακομπλεξαριστος ειναι και θελει να δοκιμαζει και φυσικα εγω που τελοσπαντων με ξερεις!ολοι οι αλλοι ακρα του ταφου σιωπη!ειχα πραγματικα αγωνια να δω αυτα τα 350 αλογα σε μαχα απο την mtm,αλλα....κατι πηγε να γινει καποια στιγμη,με την παροτρυνση του geo,αλλα τελικα επεσε νοσος! 8)

μαλλον πηρε μια ιδεα για το τι θα γινοταν... shockgun.gif

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινόταν ρε συ Κώστα; Θα του έριχνες 2 αμάξια; Και τι με αυτό; Συγκρίνεις το δικό σου αυτοκίνητο που είναι φτιαγμένο για κόντρες με το αυτοκίνητο του Γιάννη; Και εγώ θα ήθελα να δω πιο θα ήταν το αποτέλεσμα. Αλλά όχι για να δω πιο αμάξι είναι καλύτερο. Απλά για να δω πως είναι ένα αμάξι με μαμά αντλιά και με πολύ safe πρόγραμμα, απέναντι σε ένα με πολύ επιθετικότερο πρόγραμμα.

Και μην λες μεγάλες κουβέντες πριν ανοίξετε. Πάει καλά του Γιάννη το αυτοκίνητο και μπορεί να σε εκπλήξει.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα ιδιαιτερο αρη,μονο ο τζιμμακος δειχνει ποσο ακομπλεξαριστος ειναι και θελει να δοκιμαζει και φυσικα εγω που τελοσπαντων με ξερεις!ολοι οι αλλοι ακρα του ταφου σιωπη!ειχα πραγματικα αγωνια να δω αυτα τα 350 αλογα σε μαχα απο την mtm,αλλα....κατι πηγε να γινει καποια στιγμη,με την παροτρυνση του geo,αλλα τελικα επεσε νοσος! :whistling:

μαλλον πηρε μια ιδεα για το τι θα γινοταν... shockgun.gif

Πρόσεχε εσύ...σού'φυγε ένας πόντος....

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινόταν ρε συ Κώστα; Θα του έριχνες 2 αμάξια; Και τι με αυτό; Συγκρίνεις το δικό σου αυτοκίνητο που είναι φτιαγμένο για κόντρες με το αυτοκίνητο του Γιάννη; Και εγώ θα ήθελα να δω πιο θα ήταν το αποτέλεσμα. Αλλά όχι για να δω πιο αμάξι είναι καλύτερο. Απλά για να δω πως είναι ένα αμάξι με μαμά αντλιά και με πολύ safe πρόγραμμα, απέναντι σε ένα με πολύ επιθετικότερο πρόγραμμα.

Και μην λες μεγάλες κουβέντες πριν ανοίξετε. Πάει καλά του Γιάννη το αυτοκίνητο και μπορεί να σε εκπλήξει.

geo αστειευομενος το ειπα,μην τρελαινεσαι! :whistling:

παντως,μην προτρεχεις,ενα αποτελεσμα δεν βγαινει αφου συγκρινουμε δυο δοκιμες μεταξυ τους,ξερεις οτι ειναι λαθος αυτο!

η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι του γιαννη το αμαξι και το δικο μου,σε θεμα δυναμης και στησιματος για ευθεια,δεν εχουν καμια σχεση.

δεν μενει βεβαια παρα να το δοκιμασουμε,που μπορει οπως λες, και να με εκπληξει.οποτε,καλο ειναι να προσπαθησω να ξανα κατεβω την παρασκευη να μας λυθει και η απορια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε εσύ...σού'φυγε ένας πόντος....

τουλαχιστον εγω ρε γκεουλα ερχομαι στις συνατησεις και κανω και τις δοκιμες μου,δεν κανω το αιωνιο κοτοπουλο παλιο στουμπε!

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον εγω ρε γκεουλα ερχομαι στις συνατησεις και κανω και τις δοκιμες μου,δεν κανω το αιωνιο κοτοπουλο παλιο στουμπε!

Δέν με ακούς μου φαίνεται..

Σού'φυγε κι άλλος πόντος.

Έτσι όπως πάς σε λίγο θα μείνεις ξεβράκωτη.....

Όσο για τις "δοκιμές" που λές, εγώ απλά τις κάνω με αυτούς που.... ΓΟΥΣΤΑΡΩ...

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Δέν με ακούς μου φαίνεται..

Σού'φυγε κι άλλος πόντος.

Έτσι όπως πάς σε λίγο θα μείνεις ξεβράκωτη.....

Όσο για τις "δοκιμές" που λές, εγώ απλά τις κάνω με αυτούς που.... ΓΟΥΣΤΑΡΩ...

μπραβο σου!αλλα οπως παντα δεν λες τιποτα ενδιαφερον!

αν θες να δεις πως φευγει ο ποντος,μπορουμε να βρεθουμε σε καμια συναντηση να σου δειξω.

πισω απο το πληκτρολογιο με τα ματομπουκαλα να εχουν φτασει στο πατωμα,ξερουν ολοι να στολιζουν.

απο κοντα θελω να δω τι θα λες....

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου!αλλα οπως παντα δεν λες τιποτα ενδιαφερον!

αν θες να δεις πως φευγει ο ποντος,μπορουμε να βρεθουμε σε καμια συναντηση να σου δειξω.

πισω απο το πληκτρολογιο με τα ματομπουκαλα να εχουν φτασει στο πατωμα,ξερουν ολοι να στολιζουν.

απο κοντα θελω να δω τι θα λες....

Μάλλον με έχεις μπερδέψει με του κολλητούς σου και φαντασιώνεσαι.

Για το νεαρό της ηλικίας σου, είναι αναμενόμενο.

Κράτα όμως και μια πισινή...Δέν κάνει κακό.

Κρίμα δέν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με έχεις μπερδέψει με του κολλητούς σου και φαντασιώνεσαι.

Για το νεαρό της ηλικίας σου, είναι αναμενόμενο.

Κράτα όμως και μια πισινή...Δέν κάνει κακό.

Κρίμα δέν είναι ;

πισινη κραταω,εσυ θα ρθεις???

Link to comment
Share on other sites

Εεεε...σκύψε λίγο ακόμα και ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ !!!

καλα ενταξει..... :whistling:

Εεεε...σκύψε λίγο ακόμα και ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ !!!

ΕΡΧΟΜΑΙ..!!!

προσεχε πως μιλας ουρακοταγκο,αντε μπραβο.εφτασες 50 κι ακομα παιζεις το πουλακι σου με τα αμαξια και μετα φορουμ.δεν εχεις τιποτα πιο ενδιαφερον στα γεραματα παλιο τζιτζιφιογκο...και παλι ολοι σε κραζουν και συνεχιζεις να λες τα δικα σου.ολο το vortex σε κραζει,ΑΣΧΕΤΕ!

Edited by doggy
Link to comment
Share on other sites

προσεχε πως μιλας ουρακοταγκο,αντε μπραβο.εφτασες 50 κι ακομα παιζεις το πουλακι σου με τα αμαξια και μετα φορουμ.δεν εχεις τιποτα πιο ενδιαφερον στα γεραματα παλιο τζιτζιφιογκο...και παλι ολοι σε κραζουν και συνεχιζεις να λες τα δικα σου.ολο το vortex σε κραζει,ΑΣΧΕΤΕ!

Καλά ακόμα δέν έφτασα και σ'έτσουξε ;;!!! :whistling:

Φαντάσου δηλαδή να ήμουν και εκεί..... ;)

Δέν πειράζει είσαι μικρός ακόμα....

Θα ανοίξει.... :lol:

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Καλά ακόμα δέν έφτασα και σ'έτσουξε ;;!!! :rolleyes:

Φαντάσου δηλαδή να ήμουν και εκεί..... :rolleyes:

Δέν πειράζει είσαι μικρός ακόμα....

Θα ανοίξει.... :rolleyes:

ρε κοιτα κατι γαμιαδες των πληκτρολογιων... :whistling:;):lol:

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κώστα, δεν μπορείς να κάθεσαι με τον άλλον 2 ώρες στο ίδιο τραπέζι και να λές όσα λες έστω και για πλάκα. Και πόσο μάλλον σε κάποιον που δεν ήταν μπροστά. Ανέφερες και μένα, χωρίς εγώ να του έχω πει τίποτα και από ότι θυμάμαι ούτε και εσύ του είπες να ανοίξετε. Και για την ιστορία, κάθε Παρασκευή οι μόνοι που ανοίγουν πλέον είναι ο Γιάννης με τον Δημήτρη και εγώ με τον Twoface.

Mην λέμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι. Δεν του είπες να ανοίξετε και αν του έλεγες, θα ανοίγατε. Τα υπόλοιπα είναι απλά για τις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.