Jump to content
Geos

Μετατροπη Golf IV (4) 1.4 1.6 Σε 1.8Τ Gti - S3

Recommended Posts

Από τα λίγα που ξέρω και καταλαβαίνω...άν μπεί μοτέρ από το R32..σε μπροστινοκίνητο με το βάρος όλο μπροστά λόγω μοτέρ δεν θα υποστρέφει πολυυυ συχνά και περισσότερο;;Το αμάξι δεν θα είναι μόνο για ευθείες με πολλά χλμ;

Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω μ@λακίες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι όσο νομίζεις.

Αν τα αίτια παρόλα ταύτα είναι ψυχολογικά τοτε πετάς το a/c, μεταφέρεις στο πορτ-παγκάζ και την μπαταρία βάζεις και κάνα fiberglass καπό και είσαι στα ίδια κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας το GOLF IV ’02 μπορεί να δεχτεί το κινητήρα του καινούργιου AUDI ΤΤ ’07. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο το καινούργιο TT οχι (2.0lt TFSI) αλλά απο τα προηγούμενα (Seat Leon 20vt/Cupra, Octavia RS, Golf Gti, Audi s3/tt)

Θα βρείς ειτε με 150/5αρι σασμαν, είτε με 180/6αρι σασμαν. Αν βάλεις απο s3/tt/cupra εισαι στα 225/6αρι σασμαν.

Τώρα απο τιμές ανάλογα....πολλά υπάρχουν...απο κει και πέρα, οτι τραβά η τσέπη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα να ευχηθώ σε όλους χρόνια πολλά καλή χρονιά και μακρυά από ατυχήματα. Μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με τον ταπεινό αλλά αξιόπιστο 1.4 16V του 2001(έχει γράψει 210.000χλμ με μόνο παράπονο το συμπλήρωμα λαδιού) αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα της μετατροπής(αφού τώρα βρήκα τα φράγκα). Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο ή κάποιος που γνωρίζει,ποιό είναι το κόστος;Έχω ακούσει πολλά αλλά νομίζω απο λάθος ανθρώπους. Ευχαριστώ και να'στε όλοι ΄καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και σε εσένα αλλά δυστυχώς το έχεις γράψει σε τελείως λάθος κατηγορία (VWClub.GR Forum > VW Cars > Polo > Κινητήρας).

Το μεταφέρω στην αντίστοιχη υποκατηγορία του Golf.

Επίσης αν κάνεις αναζήτηση στο forum σίγουρα θα βρεις συμβουλές για την μετατροπή που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

εχει μεινει ενα τροπετο σαν το δικο μου, να φανταστεις ενα εμεινε...ειναι απο beetle, 5αρι σασμαν Κ03s ...αν σ ενδιαφερει στειλε μου πμ...

το μοτερ εχει 10.000 χιλιομετρα οπως ειχε και το δικο μου, και αυτο που εβαλε σε ενα Bora ενα παιδι απο το club στα Γιαννενα οπως κι ενα αλλο παιδι στη Δραμα...ολοι ιδια μηχανη εχουμε....

απο επιδοσεις δε σου λεω τπτ...απλα δεν εχω αντιπαλο!!!! ;)B):(

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή δεν έχω internet σπίτι αργώ λίγο. Επίσης δεν ξέρω πως να στείλω πμ(άλλο ένα πρόβλημα). Από Δράμα ποιό είναι το παλικάρι γιατί και εγώ από εκεί είμαι αλλά δουλεύω εδώ όπως άλλωστε και η μισή Ελλάδα. Ξέρεις μήπως ποιό το κόστος για την μετατροπή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή δεν έχω internet σπίτι αργώ λίγο. Επίσης δεν ξέρω πως να στείλω πμ(άλλο ένα πρόβλημα). Από Δράμα ποιό είναι το παλικάρι γιατί και εγώ από εκεί είμαι αλλά δουλεύω εδώ όπως άλλωστε και η μισή Ελλάδα. Ξέρεις μήπως ποιό το κόστος για την μετατροπή;

Βασιλη τον λενε...αναλογα και τη δικη σου μηχανη...κοστος 5500 ευρω

αλλα σου ειπα οτι ειναι η τελευταια και δε ξερω κατα ποσο θα ειναι διαθεσιμη ακομα...παντως προς το παρων υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Γιατι υπάρχει πρόβλημα στο να δηλωθεί. Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει???

ευχαριστώ

Ένα μοτέρ μπορεί να δηλωθεί αρκεί τα κυβικά να υπήρχαν στην γραμμή παραγωγής ( το golf έβγαζε 1,4 , 1,6 , 1,8τ ,v5 ,VR6,R32,TDI ) εσύ μπορείς να βάλεις ότι από αυτά θέλεις και η εταιρία κατασκευής του να είναι ίδια με αυτή του αμαξώματος τώρα στην συγκεκριμένοι περίπτωση επειδή είναι μέσα στο vag group δεν έχει πρόβλημα τώρα ο κινητήρας όπως είπε και φίλος mpoulis δεν μπαίνει γιατί άλλες βάσεις έχει ο FSI και άλλες ο κανονικός 20vt, τώρα αν θες κόψε ράψε κάτι το οποίο δεν είναι κατά την γνώμη μου ότι καλύτερο το κανείς its up to you για αυτό βαλε ένα V6 να ράβεις ότι κινείται γύρο σου :D:lol:

Α και κάτι ακόμα τι είναι το αμάξι σου ηλεκτρικό γκάζι η ντιζατος αν είσαι ντιζα το ξεχνάς τελείως το new TT που είπαμε θέλει πολυυυ πατέντα

Edited by NOS
Link to comment
Share on other sites

καλα το ηλεκτρογκαζο δεν ειναι προβλημα, αν και δεν εχει ντιζα το '02....

δε μπαινει φιλε μου fsi κινητηρας σε 4αρι...και πριν πεσουν να με φανε, εννοω δε μπαινει χωρις αλχημειες και πειραματα...εδω μπηκε μοτερ S1 εγκαρσια :);) ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα το ηλεκτρογκαζο δεν ειναι προβλημα, αν και δεν εχει ντιζα το '02....

δε μπαινει φιλε μου fsi κινητηρας σε 4αρι...και πριν πεσουν να με φανε, εννοω δε μπαινει χωρις αλχημειες και πειραματα...εδω μπηκε μοτερ S1 εγκαρσια :D:wub: :wub:

αυτό ακριβώς λέω και εγώ ρε σι αλλά σε ένα τόσο ζωτικό κοματι εσύ θα εμπιστευόσουν να γίνει κάτι τέτοιο ασχέτως με τον άνθρωπο που θα το φτιάξει που μπορεί να ειναι ο καλύτερος μηχανικός αλλα και πάλι είναι μοτέρ δεν παίζουνε με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να παρεξηγηθουμε γιατι απο μηχανικα δεν σκαμπαζω, εαν γινεται [ απο μηχανικης πλευρας ] βαλε ενα μοτερακι απο s3 ή R32 για να αφηνεις κατω την υπογραφη σου. Τωρα ποσο θα σου βγει το μαλλι withstupid.gifwithstupid.gif απο κει και περα its up to you.

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να το κανω πισωκινητο...γινεται?

αμα το λεει ι τζεπι σου...

Γίνεται.Αλλά κακώς πήρες Golf τότε.Ή μάλλον VW.

+1

Edited by Porschemultivan
Link to comment
Share on other sites

το VR6 ειχε κινηση μπροστα ? Ποσα αλογα βγαζει ? Παντως το μοτερ του R32 ειναι για τετρακινηση και δεν αξιζει να επιβαρυνεις τοσο πολυ το μπροστα αξονα ! αμα λεω κατι λαθος πειτε μου γιατι δεν τα ξερω καλα !!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε κανεναν που να πουλαει τρομπετο η οτι χρειαζεται για να κανει ενα φιλαρακι μου μετατροπη το golf 1.6 του σε gti με 150 η 180 6αρι σασμαν η κ s3...για ηλεκτρογκαζο μιλαμε κ να μην χρεισατει τπτ αλλο!να υπαρχουν τα ανταλλακτικα κ φυσικα να ειναι κομπλε ολα!!!απο 3000ε εως κ 5 για s3 τα δινει!!!αλλιως μετα παμε θεσσαλονικη στον παντελιδη!καντε κατι απο αθηνα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε κανεναν που να πουλαει τρομπετο η οτι χρειαζεται για να κανει ενα φιλαρακι μου μετατροπη το golf 1.6 του σε gti με 150 η 180 6αρι σασμαν η κ s3...για ηλεκτρογκαζο μιλαμε κ να μην χρεισατει τπτ αλλο!να υπαρχουν τα ανταλλακτικα κ φυσικα να ειναι κομπλε ολα!!!απο 3000ε εως κ 5 για s3 τα δινει!!!αλλιως μετα παμε θεσσαλονικη στον παντελιδη!καντε κατι απο αθηνα

O Τριποτσερης(TripTeam) απο Γαλατσι-Αθηνα σιγουρα κανει μετατροπη και σου βρισκει και το τροπετο..Εγω εκει εκανα τη μετατροπη μου στο 2αρι....Απλα πας και του λες τι θες και σου λεει ποσα θελει για να εχεις το κλειδι στο χερι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.