Jump to content
Geos

Μετατροπη Golf IV (4) 1.4 1.6 Σε 1.8Τ Gti - S3

Recommended Posts

αμα δεις το gti παιζει απο 8 εως 12 χιλιάρικα.Οποτε πουλάς το δικό σου δινεις και τα 4000 χιλιάρικα π θα χες για μετατρωπη κτλ και σου μενουν κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Το 2007 μου ζητουσαν για να κανω το 1600 σε 1800Τ, 5500χιλ ολα κομπλπε, απο το μοτερ με προγραμμα μεχρι και τις μονωσεις του κινητηρα και της εξατμισης...τελικα το εδωσα 10.000χιλ εβαλα και ενα 5000χιλ ακομα και πηρα ετοιμο με ηλιοροφες και δερματινα και μαμα λεμε!

Τωρα αν εχεις ενα 1600 ανετα μπορεις να το σπρωξεις 6-7000χιλ στην χειροτερη ενα 5000χιλ.

Τα 1800Τ αυτη την στιγμη πανε απο 8000χιλ τα φαγωμενα εως 12000χιλ το καλυτερο. Και αν το παρεις και απο χερι θα ειναι και σε καλυτερη κατασταση.

Απλα το μεγα προβλημα ειναι η αναμονη πωλησης του 1600...και αν ειναι και 1400 μην το σηζητας πας για μετατροπη για να μην χασεις πολλα.

Παντως οποιος ακολουθησει σε μια μετατροπη καλα θα ειναι να παρει εγγυησεις και απο τον μηχανικο που θα κανει την μετατροπη και απο αυτον που θα του πουλησει τα ανταλακτικα γιατι συνηθως...μετα βγαινουν τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα golf iv generation 1.6 φοραει bilstein sprint με eibach πριν 20.000κμ μπηκαν!σκεφτομαι να βαλω κινητηρα 180 hp golf η s3 !

ποσο παει ολη αυτη η ιστορια?εχετε να μυο προτεινεται αξιοπιστα συνεργεια?ελεγα να αλλαξω στο 1.6 την εξατμιση ολη η το τελικο η και ενα προγραμμα αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει...

λεω να βρω ενα μοτερ golf 1.8 και να το ανοιξω να το φτιαξω μεσα!αν το ανοιξω μετα θα ειναι σαν καινουργιο και θα δουλευει ρολοι 80%?100%?ποσα θελω μονο για μοτερ εγκατασταση η μοτερ ανοιγμα και εγκατασταση?μπορει να βρω και τρομπετο για να μπουν φρενα τα παντα....

επισης υπαρχει και η λυση!ενας καλος μου φιλος εχει golf gti abf ποτε δεν το ζορισε με 120.000κμ το παιρνω σε τελεια τιμγ.μπορω να το βαλω στο 4αρι Και να το ανοιξω και να το τουρμπισω?ποσα λευτα παμε?μαζι με κιβωτικο η θα χαραμησω το αληθινο gti?:thumbsup:

απλα πολλα cc

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα golf iv generation 1.6 φοραει bilstein sprint με eibach πριν 20.000κμ μπηκαν!σκεφτομαι να βαλω κινητηρα 180 hp golf η s3 !

ποσο παει ολη αυτη η ιστορια?εχετε να μυο προτεινεται αξιοπιστα συνεργεια?ελεγα να αλλαξω στο 1.6 την εξατμιση ολη η το τελικο η και ενα προγραμμα αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει...

λεω να βρω ενα μοτερ golf 1.8 και να το ανοιξω να το φτιαξω μεσα!αν το ανοιξω μετα θα ειναι σαν καινουργιο και θα δουλευει ρολοι 80%?100%?ποσα θελω μονο για μοτερ εγκατασταση η μοτερ ανοιγμα και εγκατασταση?μπορει να βρω και τρομπετο για να μπουν φρενα τα παντα....

Καλησπέρα φίλε. Η μετατροπή αν ψάξεις καλά και βρεις τροπέτο θα σου στοιχίσει από 3000 μέχρι 6000 ευρώ ανάλογα τον μάστορα. Τη μηχανή σου αν έχει πάνω κάτω 100.000 χλμ και έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να τη δώσεις μέχρι και 1300 - 1500 ευρώ, αλλιώς αντάλλαξέ τη με την εργασία σε συμφωνία με το μάστορα. Τώρα να αποφασίσεις να ανοίξεις μοτέρ ανεβαίνει το κόστος ανάλογα με το τι θες να κάνεις και πιστεύω ότι μπορεί να φτάσεις το δεκαχίλιαρο χωρίς να το καταλάβεις. Αν πας για κάτι τέτοιο φόρα για βάση κανα BAM από s3 με όλα κομπλέ (φρένα άξονες κτλ) με το εξάρι σασμάν του, και δούλεψε πάνω σε αυτό αλλά μετά απλά ξεφεύγεις και θα είσαι μόνο για ευθείες και με πολύ σπιναρισμα. Γνώμη μου, κάνε τη μετατροπή αν έχεις λόξα με το τεσσάρι σου (γιατί πολλοί ίσως σωστά θα σου πουν να πας για μεταχειρισμένο έτοιμο gti), αλλά πήγαινε για ήπιο setup γύρω στα 230 αλογα, ώστε να το χαίρεσαι και στα στροφιλίκια. Αμα βρεις 180άρι με εξατάχυτο σασμαν θα είσαι άρχοντας και με πρόγραμμα και λίγα περιφερειακά ανεβαίνεις πολύ. Πολλοί και από εδώ έχουν κάνει τη μετατροπή, στειλτους κανα πμ για πληροφορίες και συνεργεία.

Link to comment
Share on other sites

εχει 103.000κμ.οχι γιατι το αμαξι ειναι βαμμενο!ατρακαριστο,με αλλαγμενη αναρτηση και generation!για το abf τι λετε?να παει γυρω στα 250 αλογα χωρις τουμπρο γινεται?αν το ανοιξω και το τουρμπισω?1.500ευρο το παιρνω το αμαξι με 120.000κμ!αξιζει?

θελω να παω γυρω στα 250 αξιοπιστα αλογα πρωτο σταδιο δηλαδη με ολοσωμη εξατμιση 1 φιλτρο intercooler αυτα :thumbsup: οτι μοτερ και να βαλω!και ισως προγραμμα!για το abf τι λετε?ξερω οτι ειναι προσεγμενο τερμα ομως

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1140442/

+ απο golf mk5 gti μπορω?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ είναι μόνο το μοτερ 2200 ευρώ. Καλύτερα να τα πάρεις όλα κομπλέ και ακόμα καλύτερα να πάρεις τροπέτο για να κουμπώσουν όλα απευθείας. Από 5 gti όχι δεν μπορείς.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,είμαι καινούριος στο forum και απο το Πάσχα εχω αποκτήσει ένα VW GOLF 4 2πορτο 1.4 του 2001 μοντέλο.Το αυτοκίνητο είναι σε πολύ καλή κατάσταση με ζάντες αλουμινίου προσεγμένο παρόλο που απέκτησε κάποιες γρατσουνιές λόγω θεσσαλονίκης που μένω προσωρινά.Απο τότε που το αγόρασα έχω κάνει 9.000 χιλ. και το γκάζι του δεν με ενθουσιάζει καθόλου,αν και θα ήθελα να προχωρήσω σε βελτιώσεις εξωτερικά αφού έβαλα φιμέ και ηχεία oval της sony(μέτρια επιλογή) το παρέβλεψα και αποφάσισα να ασχοληθώ με τον κινητήρα. Θέλω λοιπόν να βάλω ένα δυνατό moter των 1800 κυβικών και όχι να βελτιώσω αυτόν διότι δεν συμφέρει απο άποψη οικονομίας και αξιοπιστίας....Θα ήθελα λοιπόν όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει για το κόστος,την αποδοτικότητα και των τύπων κινητήρων που υπάρχουν.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

κατσε διαβασε στο γκολφ κινητηρας και ξεκινα απτις τελευταιες σελιδες...τοτε ειχαμε αναλυσει τα 20βτ μεχρι αηδιας...δηλαδη θα βρεις τα παντα για τις βελτιωσεις...

1 μοτερ 20βτ agu μονο γιατι ειναι ποιο ενισχυμενο απα αλλα καταπροτιμηση ,,ξεκινα αυτο με 150 αλογα υπαρχει και το επετειακο των 180 αλογων και εβγαινε και 6ταχυτο,για αυτο δεν ειμαι και σιγουρος..εγω ειχα διαλεξει το 20βτ agu meta 150 αλογα

2.αν διαλεξεις το agu tvn 150 φτανεις 200 αλογα με την τουρμπινα που φοραει και προγραμμα....αν θες παραπανω με αυτο το μοτερ θα αλλαξεις τουρμπινα απο κο3 που φοραει σε κο3ς δηλαδη σπορ και φτανει μεχρι τα 270 αλογα τερμα...

3.αλλαζεις την μαμα αγελαδα του 20vt και βαζεις της forge μπες google στο σιτε και βρες τιμη..

4.βαζεις τροχαλιες ελαφρωμενες nuespeed κανα 180 απεξω μεσω εμπαυ για να εχεις καλυτερη ευστροφια...

5.εξατμιση αλλαζεις απο 55 σε 63.5 ολη απο μπροστα μεχρι πισω και αλλαζεις καταλυτη σε 200 τρυπες και αφαιρεις το μεσαιο

6.αλλαζεις φιλτρο εισαγωγης αερα σε ενα αλλο αλλα με χουανη και οχι κανα βαρελακι....προτιμησε κανα evoms vflow οπου ειναι τα καλυτερα γιατα 1800 20βαλβιδα....πειραγμενα

κανα 300..

7βαζεις ιντερκοολερ απο σ3 το αλουμινενιο ολοκληρο και οχι μετα ακριανα σεπλαστικα....κανα 350 για να μπορεις να το πατας χειμωνα-καλοκαιρι +οτι θα σε βοηθησει αργοτερα αν θες να ανεβασεις και αλλο τα αλογα

8.αλλαζεις το μαφ μετρητης μαζας αερα οπου καταληγει σε αυτον η χουανη...βαζουμε απο σ3 κατευθειαν απο σ3 σε μοτερ 180 και σε 150 παιρνουμε απο vr6 οπου εχει 4 πινς και οχι 5 οπως το 180αρι...κανα 150 ευρο

9προγραμμα για το μοτερ μας για ανεβουμε απο 150 χωρις αλλαγη τουρμπινας σε 200 και απο 180 σε 220+ κανα 400 ευρο...

10.αν αλλαξεις μοτερ δηλαδη τροπετο μισο αμαξι φροντισε να αλλαξεις και πλεξουδες καμπινας οπωσδηποτε αλλιως θα εχεις θεματα με τα κοντερ και τα κλμ οπου θα ειναι αλλα για αλλα..οπωσδηποτε ζητας πλεξουδα μηχανης αλλα και καμπινας!

φρενα οπωσδηποτε απο το γτι γκολφ 4 και

παρε ιδεες απτην παρουσιαση μου οταν το ειχα και διαβασε και για μετατροπες.....εκει που σου ειπα

http://www.vwclub.gr...showtopic=18804

μετατροπη εκανα και εγω απο 1.4 75 ps se 1800 βτ agu αφου ομως πρωτα ειχα χαλασει χαζα λεφτα για να παω πρωτο σταδιο το 1.4..χαχαχαχ φπε

μοτερ να κανει κανα 2000 μαξιμουμ αυτο λεω πλεον...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

σου δινω λινκ απτα προβληματα που αντιμετωπισα ωστε να τα αποφυγεις...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=10151

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=9419

Link to comment
Share on other sites

χαρα στο κουραγιο και τη υπομονη σου quiksilver μεγαλο μαρτυριο περασες

Edited by GIORGOS VR6
Link to comment
Share on other sites

Quicksilver επειδή είμαι και εγώ απο τα Τρίκαλα πες μου σε παρακαλώ ποιοι είναι καλοί εκεί γιατί τη μετατροπή θα την κάνω εκεί στο garage του νονού μου που δούλευε χρόνια στη bmw......

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα στο αγναντερο.....χαλια μακρυ α και αλαργα....αναγκαστικα γιατι το μοτερ ηταν ξαδερφου του τοπιου εκει μηχανουργειου και ηταν η συμφωνια τετοια....αλλα γιαμενα δεν ξερουν εκει...και δεν εχουν και ηλεκτρολογους που να ξερουν...ο καλυτερος των τρικαλων μου εβαλε τσιπακι για να απενεργοποιει το ιμμονπιλαζερ για να καταφερουμε να το βαλουμε μπροστα και οταν το εφερα κερκυρα στον ηλεκτρολογο το δικο μου το ενεργοποιησα παλι και πεταξα το τσιπακι στα σκουπιδια...τοσο αχρηστοι ειναι εκει.....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά θα ήθελα κάτι τελευταίο να σας ρωτήσω.....αυτή τη στιγμή το μοτέρ μου είναι τύπου axp αυτό σημαίνει οτι έχει ηλεκτρόγκαζο΄??? γιατί ο μάστορας μου είπε για καλύτερη συμβατότητα να αγοράσω κινητήρα ανάλογο με αυτό που έχω τώρα....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

στο ειπε για να αποφυγεις το παντρεμα των πλεξουδων.....θελει ηλεκτρολογο με αρχι@#$δια για να ενωσει την πλεξουδα του ντιζατου μοτερ με τη καμπινα ετσι και δεν εχεις παρει ολοκληρο την πλεξουδα του ντιζατου μεχρι πισω...ενω το ηλεκτρογκαζο με ηλεκτρογκαζο το κανει και η κουτση μαρια της γειτονιας....

συμβουλη μου που εκανα το πρωτο....διαλεξε το δευτερο και ας ειναι ποιο αδυναμο λιγο το μοτερ στα εντοσθια...

το πρωτο το ντιζατο δηλαδη εχει καλυτερη αποκριση σε σχεση με το ηλεκτρογκαζο ...αλλα το δευτερο θα εχεις ξενοιασια απο τα ηλεκτρολογικα αν δε εχεις καλο ηλεκτρολογο...ξεκαθαρα πραγματα.

το κενο της αποκρισης τωρα βεβαια γινεται να μειωθει με κανα sprintbooster...εγω σημερα θα διαλεγα το 180 το εξαταχυτη μοτερ και μονο αυτο πλεον.....ειτε σι αλλος με κανα 180ρι αλογα τωρα και με κανα προγραμματακι αργοτερα στα 240πχ θα εισαι κουκλος....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους για το ενδιαφέρων!αυτό με το τρομπέτο το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω θα το κοιτάξω και ίσως κάτσει,επίσης σκέφτηκα να το δώσω και να ψαχτώ για 18αρι αλλά πιστεύω οτι με συντηρήσεις ασφάλειες κτλ θα μου βγούνε τα ίδια λεφτά +δεν θα ξέρω τι θα έχει ο κινητήρας. Επίσης δεν θελω να βάλω ντιζάτο και να μπλέξω με ηλεκτρονικα. Τέλος επειδή είμαι 20 είναι το πρώτο αυτοκίνητο μου και τα οικονομικά μου είναι μέτρια ο κινητήρας του S3 είναι πολύ για μένα. Έτσι υπάρχουν 2 δρόμοι AUM ή AUQ γέρνω προς AUQ διότι κάνω χιλ στην εθνική. Πήρα λοιπόν τηλ. και είχα τις προσφορές: 1.AUM +σασμάν+ημιαξ.+πλεξ.κιν 1700Ε 2.AUQ με τα αντίστοιχα πράγματα 1900.....2 ερωτήσεις πως βλέπετε τις τιμές,αν θέλετε πείτε μια τιμή να εχω ιδεα πόσα αξίζει ένας κιν μέτριας κατάστασης,2ον τι άλλο ίσως θα χρειαστώ για να δουλέυει το golf άσχετα με φρένα κτλ που μπορώ να βάλω μετα....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

παρε τροπετο για να μην ψαχνεσε μετα, μονο ετσι θα εχεις τα παντα.Ασε που μπορεις να πουλησεις μετα και το δικο σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για μένα μην μπλέξεις με μετατροπές,και προβλήματα θα έχεις αν θές να το πουλήσεις....

Δώσε αυτό,πάρε ένα μαμά 20vt και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Υπάρχουν πολύ φθηνά golfakia στο car....

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/2598510/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά βρήκα ένα συνεργείο που μέσω e-mail μου είπε ότι θα η μετατροπή σε εργοστασιακό 1800 θα μου κοστίσει 2500 με το κλειδί στο χέρι είναι πολύ καλή τιμή τώρα θα μαζέψω και τα τελευταία χρήματα και θα ξεκινήσω....Τα λέμε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.