Jump to content
Kaklios design Rodos

Golf - Προβλημα Με Κλειδαρια Πορτας

Recommended Posts

1 ώρα πριν , gianniskar said:

Διακόπτης? Μήπως η καλωδίωση του?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Έχω δοκιμάσει και με άλλο αλλά πάλι δν το ανεβάζει 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία η πόρτα συνοδηγού δυσλειτουργούσε και δεν κλείδωνε. Αρκετό καιρό μετά και ύστερα από μια αλλαγή μπαταρίας, παρατήρησα ότι η κλειδαριά άρχισε πάλι να λειτουργεί σωστά, οπότε την άφησα νομίζοντας ότι λύθηκε το θέμα. Μέχρι που ήλθε η μέρα όπου κλείδωσε .. και δεν ξεκλείδωνε με τίποτα. Γνώριζα πολύ καλά, ότι μια κλειδωμένη πόρτα στο Golf 5 είναι πολύ πολύ ποιό δύσκολή και ακριβή υπόθεση από μια ξεκλείδωτη. Μετά από 1-2 ημέρες σκέψεις, αναζητήσεις στο internet, ερωτήσεις σε ηλεκτρολόγους, μαστόρους κλπ όλοι μου είχαν πει ότι πρέπει να πάω σε φανοποιό ! Τελικά, σήκωσα τα μανίκια και ξεκίνησα. 

 

Από την πίσω πόρτα, έβγαλα αφαλό, χειρολαβή και τον εξωτερικό ταμπλά, από εκεί με ανοικτή την πίσω πόρτα, έκοψα μια μικρή τρύπα στην πλαστική καλύπτρα της εμπρός (κλειδωμένης) πόρτας με dremel. Πλέον είχα οπτική επαφή στην βίδα της μπετούγιας της, ξεβίδωμα, έξω ο αφαλός, έξω η χειρολαβή και από την τρύπα της χειρολαβής με πολύ προσεκτική κίνηση κούνησα το κόκκινο πλαστικό της ηλεκτρομαγνητικής και η πόρτα άνοιξε! Έξω ο ταμπλάς της εμπρός πόρτας και αντικατάσταση της ηλεκτρομαγνητικής ! Ανάποδη διαδικασία για κλεισίματα και όλα ok !!!!

 

Τον παραπάνω τρόπο, δεν τον βρήκα πουθενά στο Internet ούτε τον είχα ακούσει από κάποιον. Είναι ένας πολύ δύσκολος μεν αλλά ανέξοδος και γρήγορος τρόπος να ξεκλειδώσει η εμπρός πόρτα. 

   

 

Ευχομαι να μην σας τύχει !!

 

Documents5.jpg

Edited by COSTAS_
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους κ ολες. Πριν κανα μηνα αποκτησαμε ενα golf4 του 2000 το οποιο εχει ενα θεμα με το κεντρικό κλείδωμα. Συγκεκριμμένα δεν ακουει ο διακοπτης που ειναι στην πορτα του οδηγού. Τον αντικατεστησα με εναν καινουριο αλλά παλι τζίφος. Γνωριζει καποιος να μου πει που βρισκεται η μοναδα του κεντρικου κλειδωματος ; Συνηθως είναι κάποιος ρελες ή συστοιχία ρελεδων. Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μονάδα άνεσης είναι ακριβώς κάτω απο την κολώνα τιμονιού ,είναι υπέυθηνη για το κεντρικό κλείδωμα,εσωτερικούς φωτισμούς,ηλεκτρικά παράθυρα και ηλεκτρικούς καθρέφτες,αφαιρείς 3 πλαστικά που είναι κάτω απο το ταμπλό και θα το βρείς ακριβώς κατω και αριστερά απο την κολώνα του τιμονιου.Τσέκαρε αν δουλεύουν όλα σωστά πρώτα και ότι είναι το μονο πρόβλημα αυτό που ανεφέρεις.Διότι αν δεν δουλεύει τίποτα απο αυτά τότε μπορεί να είναι η ασφάλεια της μονάδας (fuse 14 αν θυμάμαι καλα).Επίσης μετά τσέκαρε καλώδια στην πόρτα του οδηγού ,αν δουλεύει το κλείδωμα με το κλειδί απο την πόρτα του οδηγού και αν δουλεύει σωστά η κλειδαριά γενικότερα δηλαδή όταν ανάβεις πόρτα οδηγού να ανάβουν φώτα πλαφονιέρας και φωτάκι πόρτας ,τα καλώδια που πάνε στην μονάδα άνεσης.Πολύ πιθανό το πρόβλημα να είναι στην πόρτα του οδηγού,είτε στα καλώδια,είτε στο εγκεφαλάκι της πόρτας (είναι αυτό που είναι κουμπομένο στο μοτέρ του ηλεκτρικού παραθύρου).Όπως και στην μονάδα άνεσης ,η πλακέτα μπορεί να έχει κρύες κολλήσεις και απλα να θέλουν πέρασμα με το κολλητήρι...

 

Θα πρέπει δηλαδή να τσεκάρεις αυτά που είπα ενα,ενα, για να αποκλίσεις βλάβες.Δεν είναι πολύπλοκο το σύστημα του για να πείς ότι δεν θα βρείς την βλάβη,ούτε πρόκειτε να είναι ακριβή η επισκευή του ειδικά αν το κάνεις μόνος,μιας και όλα τα ανταλλακτικά είναι φθηνά.

Edited by giannisb
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ ευχαριστω για την απάντηση. Η πλακετα στο μοτερ παραθυρου επιρρεαζει δλδ το κεντρικό κλείδωμα ; 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία η πόρτα συνοδηγού δυσλειτουργούσε και δεν κλείδωνε. Αρκετό καιρό μετά και ύστερα από μια αλλαγή μπαταρίας, παρατήρησα ότι η κλειδαριά άρχισε πάλι να λειτουργεί σωστά, οπότε την άφησα νομίζοντας ότι λύθηκε το θέμα. Μέχρι που ήλθε η μέρα όπου κλείδωσε .. και δεν ξεκλείδωνε με τίποτα. Γνώριζα πολύ καλά, ότι μια κλειδωμένη πόρτα στο Golf 5 είναι πολύ πολύ ποιό δύσκολή και ακριβή υπόθεση από μια ξεκλείδωτη. Μετά από 1-2 ημέρες σκέψεις, αναζητήσεις στο internet, ερωτήσεις σε ηλεκτρολόγους, μαστόρους κλπ όλοι μου είχαν πει ότι πρέπει να πάω σε φανοποιό ! Τελικά, σήκωσα τα μανίκια και ξεκίνησα. 
 
Από την πίσω πόρτα, έβγαλα αφαλό, χειρολαβή και τον εξωτερικό ταμπλά, από εκεί με ανοικτή την πίσω πόρτα, έκοψα μια μικρή τρύπα στην πλαστική καλύπτρα της εμπρός (κλειδωμένης) πόρτας με dremel. Πλέον είχα οπτική επαφή στην βίδα της μπετούγιας της, ξεβίδωμα, έξω ο αφαλός, έξω η χειρολαβή και από την τρύπα της χειρολαβής με πολύ προσεκτική κίνηση κούνησα το κόκκινο πλαστικό της ηλεκτρομαγνητικής και η πόρτα άνοιξε! Έξω ο ταμπλάς της εμπρός πόρτας και αντικατάσταση της ηλεκτρομαγνητικής ! Ανάποδη διαδικασία για κλεισίματα και όλα ok !!!!
 
Τον παραπάνω τρόπο, δεν τον βρήκα πουθενά στο Internet ούτε τον είχα ακούσει από κάποιον. Είναι ένας πολύ δύσκολος μεν αλλά ανέξοδος και γρήγορος τρόπος να ξεκλειδώσει η εμπρός πόρτα. 
   
 
Ευχομαι να μην σας τύχει !!
 
Documents5.jpg&key=05d8cafc4f22a0c048cc266636eb47110628f10b2ba65ba157665c58dd29acba
Χαράς το κουράγιο σου φίλε. Άξιος συγχαρητηρίων όμως. Μπράβο για το θάρρος σου να το ανοίξεις και την υπομονή σου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι για να γίνει η παραπάνω δουλειά, αγόρασα και χρησιμοποίησα μια κινέζικη κλειδαριά την οποία και τοποθέτησα προσωρινά. Την προβληματική ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά, την άνοιξα και την επισκεύασα και σύντομα θα την ξανατοποθετήσω βγάζοντας την κινέζικη. Ηδη έκανα Service και στην πίσω δεξιά ενώ στα άμεσα πλάνα μου είναι να βγάλω και να συντηρήσω και στις δυο αριστερές, με ιδιαίτερη προσοχή στην κλειδαριά του οδηγού. 

 

Ετσι για να έχετε και μια εικόνα, αριστερά είναι η γνήσια και δεξιά η κινέζικη 

 

IMG-20200521-164602-1-001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι για να γίνει η παραπάνω δουλειά, αγόρασα και χρησιμοποίησα μια κινέζικη κλειδαριά την οποία και τοποθέτησα προσωρινά. Την προβληματική ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά, την άνοιξα και την επισκεύασα και σύντομα θα την ξανατοποθετήσω βγάζοντας την κινέζικη. Ηδη έκανα Service και στην πίσω δεξιά ενώ στα άμεσα πλάνα μου είναι να βγάλω και να συντηρήσω και στις δυο αριστερές, με ιδιαίτερη προσοχή στην κλειδαριά του οδηγού. 
 
Ετσι για να έχετε και μια εικόνα, αριστερά είναι η γνήσια και δεξιά η κινέζικη 
 
IMG-20200521-164602-1-001.jpg&key=41e23ac5c3cadc8bf926e30ac8f5b4e915f1017aacd949e5abf2c237a6cf94b3


Πολυ χρόνο και όρεξη βλέπω, θες να έρθεις από δω έχω 2-3-5 δουλίτσες σε εκκρεμότητα.

Χαρά στο κουράγιο σου Κωστη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αστα φίλε μου, 

 

Είχα χρόνια να πιάσω το Golf μου και να ασχοληθώ. Αυτή την φορά, ήταν από την μια η κλεισούρα με τον COVID-19 και από την άλλη το γεγονός ότι δεν ήθελα να μου ανοίξει τρύπα ο φανοποιός στην πόρτα και είπα να το παλέψω λίγο και μόνος μου. Δεν είναι εύκολο θέμα μια κλειδωμένη πόρτα, το αντίθετα θα έλεγα. Έχει μεγάλη δυσκολία και χρειάζεται πολύ προσοχή και υπομονή. Δυστυχώς αυτά τα αυτοκίνητα, στην >10-ετία βγάζουν τα γνωστά θέματα (κλειδεριές, ταπετσαρίες, πολυμερισμένα πλαστικά κλπ κλπ)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε το Diy του service


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On ‎30‎/‎5‎/‎2020 at 11:12 ΜΜ, COSTAS_ said:

Για την ιστορία να πω ότι για να γίνει η παραπάνω δουλειά, αγόρασα και χρησιμοποίησα μια κινέζικη κλειδαριά την οποία και τοποθέτησα προσωρινά. Την προβληματική ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά, την άνοιξα και την επισκεύασα και σύντομα θα την ξανατοποθετήσω βγάζοντας την κινέζικη. Ηδη έκανα Service και στην πίσω δεξιά ενώ στα άμεσα πλάνα μου είναι να βγάλω και να συντηρήσω και στις δυο αριστερές, με ιδιαίτερη προσοχή στην κλειδαριά του οδηγού. 

 

Ετσι για να έχετε και μια εικόνα, αριστερά είναι η γνήσια και δεξιά η κινέζικη 

 

IMG-20200521-164602-1-001.jpg

τιμη κινεζας και καποιο μαγαζι η σαιτ?

 

Link to comment
Share on other sites

Η κινέζικη κάνει κάτω από €50. Νομίζω την πήρα κάπου στα €35, δεν θυμάμαι.

Μπορείς την πάρεις από οποιοδήποτε κατάστημα ανταλλακτικών. Εγώ προτιμώ τον Γεωργακόπουλο ή την PMParts.gr από όπου πήρα την δική μου.  

Link to comment
Share on other sites

Οι κλειδαριές μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό.

Σαν να φτιάχτηκαν από το ίδιο εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.