Jump to content
tsolias26

Λάστιχα Σε Polo Gti 6R

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πριν μία βδομάδα άλλαξα τα μαμά dunlop μετά από 38000 χλμ και έβαλα advan NEOVO 215/45R17 της YOKOHAMA

http://www.yokohamatire.com/tires/consumer/?year=&make=&model=&option=&width=215&aspect_ratio=45&rim_size=17&submit=1&search_by=by_size

Φοβερό λάστιχο,ελάχιστα ψηλότερο,μεγάλη διαφορά στα κοπανήματα-λακούβες,πολύ καλό πάτημα-κράτημα..Κόστος, 650...Ακριβό αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πριν μία βδομάδα άλλαξα τα μαμά dunlop μετά από 38000 χλμ και έβαλα advan NEOVO 215/45R17 της YOKOHAMA

http://www.yokohamat...arch_by=by_size

Φοβερό λάστιχο,ελάχιστα ψηλότερο,μεγάλη διαφορά στα κοπανήματα-λακούβες,πολύ καλό πάτημα-κράτημα..Κόστος, 650...Ακριβό αλλά αξίζει.

Με κάθε σεβασμό, αλλά δεν είναι ελάχιστα ψηλότερο φίλος

Είναι ψηλότερο, όσο είναι το 5% του 215

Σε ενημερώνω ότι βρίσκεσαι εκτός νόμιμων επιτρεπόμενων ανοχών του ETRTO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Koumpare το είχα υπόψιν μου ότι είναι 5% διαφορά στη διάμετρο. Αυτό σημαίνει ότι τ αμάξι παίρνει ύψος 0,5 cm. Το φοβόμουν σε ό,τι έχει να κάνει με κράτημα κλπ.

1ον, δεν πάω τ αμάξι στα όριά του

2ον ήταν η μόνη λύση να έχω λύση σε απορρόφηση κραδασμών

3ον, όπως λέει ο φίλος kwstas_fr το λάστιχο είναι ημισλικ και "κολλάει" καλά στον δρόμο.

Για τις δικές μου απαιτήσεις το κράτημα είναι πολύ πολύ καλό.

Έχω κάνει ήδη 3000 χμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Koumpare το είχα υπόψιν μου ότι είναι 5% διαφορά στη διάμετρο. Αυτό σημαίνει ότι τ αμάξι παίρνει ύψος 0,5 cm. Το φοβόμουν σε ό,τι έχει να κάνει με κράτημα κλπ.

1ον, δεν πάω τ αμάξι στα όριά του

2ον ήταν η μόνη λύση να έχω λύση σε απορρόφηση κραδασμών

3ον, όπως λέει ο φίλος kwstas_fr το λάστιχο είναι ημισλικ και "κολλάει" καλά στον δρόμο.

Για τις δικές μου απαιτήσεις το κράτημα είναι πολύ πολύ καλό.

Έχω κάνει ήδη 3000 χμ.

Εδώ κάνεις ένα μικρό λάθος φίλος

Το 5% του 215 είναι ακριβώς 10,75mm

Αυτό σημαίνει ότι το λάστιχο είναι υψηλότερο κατά 11 (περίπου) χιλιοστά

Για την ακρίβεια του λόγου, αν βάλεις τα 2 λάστιχα το ένα δίπλα στο άλλο (φουσκωμένα και τα δύο),

τότε το νέο λάστιχο είναι υψηλότερο απ' το παλαιό, κατά 21,50mm (περισσότερο δηλ. από 2cm)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει τρομερή διαφορά στα κοπανηματα? Σε ακραίες περιπτώσεις πως είναι το κράτημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει τρομερή διαφορά στα κοπανηματα? Σε ακραίες περιπτώσεις πως είναι το κράτημα?

Σου εγγυόμαι ότι το κράτημα σε ακραίες καταστάσεις έχει μειωθεί σε σχέση με πριν

Βασικός νόμος της Φυσικής

Η ανύψωση του Κ.Β. επηρρεάζει αρνητικά την ευστάθεια του οχήματος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εσύ ως και επαγγελματίας ποιο θεωρείς καλύτερο λάστιχο για το gti ?

Αν είχες εσύ polo gti ποια θα έβαζες ?

Τα κούμο στα 435 ευρώ που έχεις ξαναπροτείνει ? Βγάζουν χλμ τα συγκεκριμένα , από πρόσφυση , ζεσταίνονται γρήγορα?

Εννοείται για κάτι καλύτερο απο τα dunlopp που φοράμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εσύ ως και επαγγελματίας ποιο θεωρείς καλύτερο λάστιχο για το gti ?

Αν είχες εσύ polo gti ποια θα έβαζες ?

Τα κούμο στα 435 ευρώ που έχεις ξαναπροτείνει ? Βγάζουν χλμ τα συγκεκριμένα , από πρόσφυση , ζεσταίνονται γρήγορα?

Εννοείται για κάτι καλύτερο απο τα dunlopp που φοράμε τώρα

Φίλε GiorioPap

Αυτό που μου ζητάς είναι σαν τη συζήτηση για το πηγάδι, που δεν έχει πάτο

Και εννοώ βέβαια, ότι το θέμα "το καλύτερο λάστιχο", απλά δεν υπάρχει

Είναι εντελώς υποκειμενικό

Το καλύτερο για μένα, μπορεί πολύ εύκολα να αποδειχτεί το χειρότερο για σένα

Η απάντηση τις περισσότερες φορές είναι σχετικά απλή

Ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά ενός λάστιχου και αποφασίζεις

Συνήθως, τα λάστιχα που προτείνω, έχουν σαν κύριο στόχο να μην με κρεμάσουν σαν μαγαζί, απέναντι στον πελάτη μου

Γιατί ένας μη ευχαριστημένος πελάτης, μάλλον δεν θα σου φέρει κι άλλους πελάτες

Σου θυμίζω την περίπτωση του Δημήτρη (DIMIV), στον οποίο πρότεινα τα SAVA σαν οικονομική λύση και δυλώνει ικανοποιημένος

Μια άλλη περίπτωση αφορά ένα πελάτη μου με MINI COUPER S (205/45/17), ο οποίος με είχε ζαλήσει να του βρω φτηνό λάστιχο

Του πρότεινα τα STARMAXX (Τούρκικα) και μετά από 6 μήνες χρήσης επίσης δηλώνει ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος και στο στεγνό και στο βρεγμένο

Δε βγάζεις εύκολα άκρη με τα λάστιχα, δυστυχώς

Επίσης, πελάτης μου με IBIZA 400+HP που έχει δοκιμάσει πολλές μάρκες, θεωρεί ότι το καλύτερο που έχει βάλει είναι DUNLOP SP SPORT MAXX,

αυτό δηλ. που έχεις εργοστασιακό

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό του % του προφίλ στο πέλμα, αφορά την ΔΙΑΜΕΤΡΟ του λάστιχου,όχι την ακτίνα, ή κάνω λάθος; Γι αυτό είπα 0,5 cm διαφορά στο ύψος...

Καταλαβαίνω την διαφορά στο κράτημα λόγω γεωμετρίας, αλλά ίσως αφορά ακραίες καταστάσεις....

Edited by xpanop
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό του % του προφίλ στο πέλμα, αφορά την ΔΙΑΜΕΤΡΟ του λάστιχου,όχι την ακτίνα, ή κάνω λάθος; Γι αυτό είπα 0,5 cm διαφορά στο ύψος...

Καταλαβαίνω την διαφορά στο κράτημα λόγω γεωμετρίας, αλλά ίσως αφορά ακραίες καταστάσεις....

Κάνεις λάθος

Το ποσοστό % δεν αφορά ούτε τη διάμετρο, ούτε την ακτίνα

Αφορά το πλάτους του λάστιχου

Link to comment
Share on other sites

5% του 215 = 10,75 άρα 1,07 cm

Αυτό προστίθεται στην ακτίνα του τροχού ή στην διάμετρο; Αυτό εννοώ. Μήπως έχουμε δηλαδή προσαυξημένη διάμετρο για 1,07, άρα 0,54 στο ύψος αυτοκινήτου

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο, το πιασα, 1,075 cm sto προφιλ,άρα και στο ύψος του αμαξιου...Sorry koumpare....

Πάντως παρόλα αυτά είμαι ικανοποιημένος...Είναι τεράστιο θετικό ότι τ αμάξι δεν τραντάζεται σε λακούβες

Επιπτώσεις στην κατανάλωση υπάρχουν λες; Γιατί δεν το χω τσεκάρει.

Edited by xpanop
Link to comment
Share on other sites

Ante να καιει λιγο περισσοτερο,μαλλον οχι αισθητα. θα σου κοψει και στην επιταχυνση λιγακι λογω πιο ψηλου προφιλ...... Παντως ρε παιδια εγω το αμαξι αυτο οπως και οποιο αλλο ειχα, το σκιζω στις στροφες...οχι συνεχεια εννοειται,αλλα οταν ειναι το παω τερμα.....εχει αρκετα καλο στησιμο για μπροστοκινητο group vag μεχρι ενα οριο, το οποιο οριο ειναι αυτα τα sport maxx..τα ειχα και στο leon 20VT4x4 και το αμαξι ηταν και βαρυτερο , ηταν τρομακτικο με αυτα τα λαστιχα! Δεν κραταγε καθολου! Καλα π ηταν 4χ4!!! Πριν παρω το πολο ελεγα θα βαλω αμεσως τα r1r αλλα ειδα οτι δεν βγαινουν για εμας....εσυ φιλε τα yoko που τα αγορασες??? μαλλον αυτα θα δοκιμασω.......

Edited by kwstas_fr
Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση; Λες να παίζει ρόλο;

Τα έβαλα στο CLUB 585 στον Γέρακα...Επίσης εκεί έβαλα και αμορτισέρ Βilstein B6 sport...(σορρυ αν βγαίνω εκτός θέματος)..Καλοί μάστορες πάντως. Αν πας εκεί πες του ότι μ έστειλε ο Χάρης με το POLO GTI...;)

Edited by xpanop
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σε αφορα φιλε η καταναλωση, θα ειναι μηδαμινη η διαφορα.. Παντως απο γκαζι πως το βλεπεις??? Εχασε??? Επειδη θυμαμαι ειχα βαλει στο fr μπροστα r888 και το αμαξι γονατισε πολυ...γενικα τα ημισλικ/σλικ εχουν μεγαλυτερη αντισταση κυλισης λογω μαλακης γομας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει διαφορά στην επιτάχυνση...Βέβαια υπάρχει βελτίωση στο γεγονός ότι είναι καινούριο σλικ λάστιχο με αποτέλεσμα να έχεις σπανιότερες παρεμβάσεις του esp...Οπότε κάτω από αυτή τη βάση, είμαι πιο ευχαριστημένος από την επιτάχυνση. Βάβαια αν παλιώσει δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται...Πάντως σίγουρα καλύτερα από τα μαμά dunlop πιστεύω.

Όσον αφορά τα νούμερα, σίγουρα θα έχω κάποια ελάχιστη επιρροή στην επιτάχυνση διότι έχει μεγαλώσει η διάμετρος του τροχού...Αλλά πίστεψέ με, είναι ανεπαίσθητο..

Edited by xpanop
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που ειπες, τα μαμα ειναι τοσο χαλια που παρεμβαινει συνεχως το esp....πιστευω το αμαξι με ημισλικ, με τοσο καλο esp που εχει, θα πεταει... (esp off εννοειται, το αφηνεις να φυγει οσο χρειαζεται για να γινει τοποθετηση στην εισοδο και αμα το παρακανεις παραμονευει πολυ καλα, στο off παντα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φάση αλλαγής ελαστικών και εγώ... (κάτοχος ibiza cupra DSG)

και είμαι μεταξύ pzero nero, dunlop sport maxx TT, (δυστυχως δε βγαίνει το goodyear F1 asymetric 2.)

Δυστυχώς η αντιπροσωπία δεν έχει ΤΤ καθόλου σε 215/40-17 αλλά μόνο sportmaxx. Aυτό φοράτε οι περισσότεροι από το εργοστάσιο?

Σε γενικές γραμμές δε πρέπει να έχετε μείνει πολύ ικανοποιημένοι ε?

Εμένα φοραει pirelli P7 αλλά δεν θέλω κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις αφου 215/45/17 φοραμε....μηπως υπαρχει καατι που δεν ξερω?αν και δεν επειγομαι μιας και εχω κανει 22000χλμ αλλα ψαχνομαι γενικα

οφ τοπικ.:

θελω μια τιμουλα για αυτη τη διασταση 165/70/13 προκειται για αγροτικο μικρο skoda pick up δεν το φορτωνουμε.κατι φθηνο οχι κινεζικο να κανουμε τι δουλεια μας

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.