Jump to content
lancia16hf

Service Σε Golf Gti Επετειακο 2002

Recommended Posts

καλησπερα παιδια. εγινα και γω κατοχος ενος golf. το αμαξι εχει 140000χλμ. θελω για αρχη καποιες πληροφοριες για ενα βασικο service.(φιλτρα, λαδια, μπουζι) πειτε μου τι μαρκες προτεινετε-τι ιξωδες-τυπο, ποια μπουζι και για ποσα χλμ τα κρατατε εσεις. υ.γ το αμαξι ειναι μαμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. εγινα και γω κατοχος ενος golf. το αμαξι εχει 140000χλμ. θελω για αρχη καποιες πληροφοριες για ενα βασικο service.(φιλτρα, λαδια, μπουζι) πειτε μου τι μαρκες προτεινετε-τι ιξωδες-τυπο, ποια μπουζι και για ποσα χλμ τα κρατατε εσεις. υ.γ tο αμαξι ειναι μαμα.

σαυτο το κινητηρα αν εισαι 1.6 παντα βαλε mobil 5-30!καθε χρονο η καθε 10.000 αλλαγη!

αλλαγη βαλβολινες με redline mtl η μαμα αρκει να σου βαλουν μαμα και οχι καμια μουφα συνεργειου αλλα σου λεω βαλε redline mtl απο εδω.

αλλαζεις και φιλτρο λαδιου καθε φορα που αλλαζεις λαδια.φιλτρο αερα φιλτρο καμπινας και βενζινης για να χεισ κεφαλι σου ησυχο και μετα καθε 30.000 η νωριτερα αν το αντεχεισ οικονομικα.

κανε ενα service στο aircondition την ανοιξη πριν το καλοκαιρι θα το τσεκαρουν και θα σου πουν αν χρειαζεται κατι και να σου ριξουν και φαρμακο.

ακομα ρωτα τον προυγουμε κατοχο ποτε αλλαξε τελευταια φορα σετ ιμαντων θα το χρειαστεις και αυτο.πολυ σημαντικο αυτοκαι αλλαξε τους μαζι με αντλια νερου!

τελος καλο θα ηταν να κανεις μια καλη αλλαγη υγρων φρενων με εξαερωση αλλα η καλυτερα εποχη γι αυτο ειναι απριλιο που δεν εχει υγρασια!με ολα αυτα το αμαξι θα ναι τοπ.γενικα αμα του φεραισαι καλα ειναι ενα αμαξι που βγαζει και 500.000km επισης μπορει να θελει και δισκο πλατο λαστιχα και τακακια αλλα αυτα τα βλεπεις μονος σου κανε τα σημαντικα που σου ειπα

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι ειναι 1.8 τουρμπο. το αμαξι μπορει να μην χρειαζεται τιποτα αυτη την στιγμη απλα θελω εγω να κανω ενα βασικο service(φιλτρα,λαδια,μπουζι) για να με σιγουρος. συμφωνα μετα λεγομενα του προην ιδιοκτητη δεν χρειαζεται τιποτα. θα ελενξω για ιμαντα μεσ την βδομαδα για να μαι σιγουρος,απο τακακια και δισκο πλατο ειναι κομπλε. απλα αυτο για τα λαδια θελω να επιβεβαιωσω, γιατι εγω συνηθως σε αλλα αυτοκινητα που ειχα εβαζα 10/40 φουλ συνθετικα. ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

α νομιζα το 1.600 τοτε τα 500.000κμ καντα 200.000 βαρια 300.000

Κάνεις λάθος φίλε. ο 1,8Τ είναι τέρας αξιοπιστίας, σε σχέση με τον 1,6

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδια ας αντέξει μέχρι 300000χλμ χωρίς σοβαρή ζημια και δεν θα χω κανένα παράπονο. Πάντως λογικό μου ακούγεται να ναι αξιόπιστος κινητήρας μιας και δεν είναι και πολυ ζορισμενος. (1800cc 150hp η 180hp). Για το θέμα του λαδιού παιδια τελικά τι να βάλω; Ο προηγούμενος έβαζε 5/40.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδια ας αντέξει μέχρι 300000χλμ χωρίς σοβαρή ζημια και δεν θα χω κανένα παράπονο. Πάντως λογικό μου ακούγεται να ναι αξιόπιστος κινητήρας μιας και δεν είναι και πολυ ζορισμενος. (1800cc 150hp η 180hp). Για το θέμα του λαδιού παιδια τελικά τι να βάλω; Ο προηγούμενος έβαζε 5/40.

δοκιμασε Mobil 1 5-30 σου λεω mobil γιατι ειναι λιγο πιο χοντρο απο τα αλλα 5-30
Link to comment
Share on other sites

Με το 6αρι σαζμαν ειναι ή με το 5αρι?

Αν ειναι 6αρι τοτε πολυ πιθανον η βαλβολινη που του δινει η vw ειναι η G052171A2 (ή αλλιως 75W).

H 75w90 ειναι πολυ πιο παχυρευστη. :)

Λαδακι και εγω προτεινω την προδιαγραφη vw 504. Δηλαδη 5w30 και με την αναγραφη στο μπουκαλι 504.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, να ρωτησω κατι ακομα που πρατηρησα σημερα. εβαλα μπρος το πρωι το αμαξι και ακουσα στον χορο της μηχανης σαν κατι να δουλευει( καποιο μοτερακι) δεν νομιζω να ηταν απο τον κινητηρα. μηπως λογο κρυου εχει καποιο μοτερακι? gti του 2002 ειναι το αμαξι. μετα απο ενα λεπτο σταματησε ο ηχος αυτος.(σαν να εκλεισε ομως,αποτομα). κατι ακομα, οταν λειτουργει το καλοριφερ, εμπλεκει το κομπρεσερ? η λειτουργει μονο με τον ανεμηστηρα? ρωταω γιατι εχω παρατηρησει οτι μολις το ανοιγω σαν να μου κοβει καπως το αμαξι( clima εχω). και οταν παταω το κουμπι ακουγεται ενα κλικ. στα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα για το ac ειχε αλλο διακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μια χαρα τα πες... αυτο καταλαβα και γω γιατι ακουγα οτι κατι φυσαει μολις ανοιξα το καπο. ενταξει αυτο με το κλιμα θα το δοκιμασω, το καταλαβα, θα κοιταω να ναι παντα αναμμενη η ενδειξη econ. να σαι καλα φιλε. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα παιδια, ποσά λίτρα λάδι περνει( με αλλαγή φιλτρου) ;

4.5 Λίτρα. Σου είχα απαντήσει εδώ : http://www.vwclub.gr...ndpost&p=486451

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. να ρωτησω κατι ακομα. ελυσα τον καθρεφτη σημερα γιατι ειχε κολλησει και δεν κουνιοταν και παρατηρησα οτι στο κρυσταλλο πανε δυο καλωδιακια. οποτε λογικα ειναι θερμενομενοι. εαν ειναι, πως λειτουργουν? δεν εχω παρατηρησει καποιο κουμπι, μηπως αναβουν μαζι με την πισω αντισταση?

Link to comment
Share on other sites

ναι θερμενομενοι ειναι.το κουμπακι που λες δεν ειναι αλλο απο αυτο που στριβουν κιολας δεξια-αριστερα-πανω-κατω!παρατηρησε το καλυτερα κ θα δεις οτι εχει μια σκαλα οπου αναβει η θερμανση!,

1x-Chrome-Side-Mirror-Switch-Knob-Control-w-Heat-Fold-Golf-Jetta-MK5-MK6-Eos-Tiguan.jpg

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , πλησιαζει ο καιρος για σετ ιμαντα εκεντροφορου. απο που να τον αγορασω? για πιο οικονομικα λεω μιας και αντιπροσωπια δεν το βλεπω. AUQ  ειναι  ο κωδικος του μοτερ μου και θα θελα να μαθω τιμες για ιμαντα,τεντωτηρα κτλ. και τρομπα νερου. δεν ξερω αν θα χρειαστει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.