Jump to content
alexandros29

Θορυβος Κινητηρα

Recommended Posts

Αφου εχει ζεσταθει το αυτοκινητο golf gt 1.4 170hp 2007 πατωντας αποτομα το γκαζι σε χαμηλες στροφες με 4η 5η 6η οχι τοσο με 3η ακουγεται ενας θορυβος κριτς κριτς συνεχομενος στην αρχη νομιζα πυρακια αλλα δεν ειναι !ακουγεται σαν μεταλλα να μεταξυ τους να τριβονται ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?Αποδοση κινητηρα μια χαρα σφαλμα δν δειχνει λαμπακι δεν αναβει

Link to comment
Share on other sites

κατατοπισε μας λιγο με τον θορυβο,μηπως ειναι οι τροχαλιες του μαγνητικου του κομπρεσορα(αντλια νερου),μηπως το σασμανα,χιλια 2 μπορει να ειναι.καττατοπισε μας

Link to comment
Share on other sites

Σασμαν αποκλειεται, τωρα ενω εχει ζεσταθει το αυτοκινητο 10κμ περιπου σε ανηφορες περισοοτερο σε χαμηλες στροφες πατωντας αποτομα απο 4η και πανω στις 2500-3000 και φτανει ο θορυβος μεχρι 5000στροφες μετα σταδιακα ελατωνεται περιπου ακουγεται κατι σαν κριτς κρατς μεταλικα παρατεταμενα ,δεν ξερω πως να σας εξηγησω αλλιως τον θορυβο μοιαζει με πυρακια αλλα δεν ειναι,σφαλμα δεν βγαζει στον εγκεφαλο

Link to comment
Share on other sites

Το κροταλισμα σαν τρακτερ το εχω και εγω εδω και 50.000κμ και μου φαινεται φυσιολογικο τωρα το κανει λιγοτερο (σαν ντιζελ ,τρακτερ ).Αυτο που λεω εγω ειναι εν κινησει το αμαξι καιπατωντας αποτομα το γκαζι σε χαμηλες στροφες κανει σαν κροταλισμα μεταλικα κριτς κρατς

Link to comment
Share on other sites

Πειρακια γιατι ζοριζεται αν δεν το ζορισεις ακουγεται?

Να σε ρωτήσω αν ήταν φτωχό το μείγμα δεν θα το αναγνώριχε ο knock sensor και θα αλλαζε το avans οπότε και δεν θα ακούγονταν τα πιράκια?

Ρωτάω γιατί ακριβώς τον ίδιο ήχο ακούω και εγώ με GOLF GT(2006)! (βενζίνη μόνο από συγκεκριμένο πρατήριο).

Edited by muppetshow
Link to comment
Share on other sites

Το κανει μονο οταν ζεσταθει το αυτοκινητο και σς ταχυτητες 4η 5η 6η σε χαμηλες στροφες ,κρυο κανενα προβλημα!

τα πυρακια τι θορυβος ακουγεται ρε παιδια να καταλαβω..

Link to comment
Share on other sites

Το κανει μονο οταν ζεσταθει το αυτοκινητο και σς ταχυτητες 4η 5η 6η σε χαμηλες στροφες ,κρυο κανενα προβλημα!

τα πυρακια τι θορυβος ακουγεται ρε παιδια να καταλαβω..

Είναι σαν να έχεις βάλει μια - δυο μεταλλικές μπίλιες από ρουλεμάν σε ένα βαζάκι γυάλινο, και το κουνάς απότομα πάνω κάτω :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να έχεις βάλει μια - δυο μεταλλικές μπίλιες από ρουλεμάν σε ένα βαζάκι γυάλινο, και το κουνάς απότομα πάνω κάτω :crazy:

πιο κατατοπηστεικος δεν γηνεται...........ωραιος :clapping:
Link to comment
Share on other sites

Τι βενζινη ομως 95αρα η 100αρα απο το συγκεκριμενο πρατηριο? Τα πειρακια μεταφραζονται απο ξερω ως προαναφλεξη δηλαδη κακη καυση η ατελης αν ειμαι λαθος διορθωστε με οποτε και εδω μπαινει ο knock sensor ριχνει τα αβανς και πεφτει η αποδωση του κινητηρα συνηθως το φαινομενο αυτο το παρατηρουμε σε πολλη ζεστη το καλοκαιρι αν ομως ο knock sensor ειναι χαλασμενος η καμμενος δεν θα παιξει μπαλα και θα ακουγονται τα πειρακια οποτε πηγαινε και βαλτο στη μπριζα να δεις τι παιζει με τους knock sensors.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Τι βενζινη ομως 95αρα η 100αρα απο το συγκεκριμενο πρατηριο? Τα πειρακια μεταφραζονται απο ξερω ως προαναφλεξη δηλαδη κακη καυση η ατελης αν ειμαι λαθος διορθωστε με οποτε και εδω μπαινει ο knock sensor ριχνει τα αβανς και πεφτει η αποδωση του κινητηρα συνηθως το φαινομενο αυτο το παρατηρουμε σε πολλη ζεστη το καλοκαιρι αν ομως ο knock sensor ειναι χαλασμενος η καμμενος δεν θα παιξει μπαλα και θα ακουγονται τα πειρακια οποτε πηγαινε και βαλτο στη μπριζα να δεις τι παιζει με τους knock sensors.

Το ακούω εδώ και ένα χρόνο τώρα!Και με 95αρα και με 100αρα!για παράδειγμα σήμερα πήγα με αρκετή βροχή και με 12-14οC(όχι με ζέστη) μια μεγαλούτσικη βόλτα για να δω αν θα το κάνει!Και το έκανε. Απώλεια απόδοσης δεν έχω παρατηρήσει!Τον ήχο τον έγραψα και σε βιντεάκι αλλά δεν ακούγεται πολύ καλά, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το ανεβάσω για να τον ακούσεται!Βέβαια αύριο πρώι σκέφτομαι να το πάω αντιπροσωπεία να δώ τι γίνεται και θα ενημερώσω!

Όπως έχει πεί και κάποιος από εδώ μέσα για τα tsi "προσπαθούν να αυτοκτονήσουν και δεν τα αφήνουμε"!

Edited by muppetshow
Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα έχεις; Τέτοιος θόρυβος δεν πρέπει να είναι απο κινητήρα! Μάλλον στο σύστημα μετάδοσης... μπιλιοφόροι, ρουλεμαν τροχών, κτλ! Πήγαινε το συνεργείο να το τεστάρουν! Δεν γίνεται να το βρούμε εμείς μέσα απο εδώ, με διάγνωση εξ' αποστάσεως!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε ενα μπουκαλακι οκτανια και παρατηρησε αν θα το ξανακανει ρε μηπως ειναι το σπιραλ της εξατμισης τωρα μου ηρθε αυτο στο μυαλο.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπον παιδια το κανει στις χαμηλες στροφες δηλ κατω απο τις 3500 που σημαινει εκει ο κομπρεσορας αφηνει μονο το τουρμπο οποτε εχει να κανει με τον κομπρεσορα...ακουγεται σαν φυσημα δυνατο σαν να χανει αερα ενα πραμα !Πηγα μπουργκαζ και το διαπιστωσα επισης επεσα σε λακουβα και σταρβωσε και η ζαντα μουν την εφτιαξαν οι βουλγαροι οχι σε τορνο αλλα χρησιμοποιησε φωτια χαχαχα !Τι να κανω να την παω σε τορνο?Μου ειπε πως επειδη κινησα το αυτοκινητο καποια χιλιομετρα ενω επρεπε να το ακινοποιησω!Καενω το λαστιχο φαινεται καλο μου ειπε για πεταμα ε

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τρυπησε κανα σωληνας και ακουγετε ο κομπρεσσορας μεσα οπως γυρναει? τη ζαντα σου την εφτιαξε με τα οξυγονα και με τα σφυρια? αυριο πρωι πρωι στο βουλκανιζατερ για ελεγχο στο λαστιχο και στα υπολοιπα μερη και μετα τορνο για σιγουρια και στο συνεργειο γιατι ολοι λεμε πραγματα του αερα δεν εχει τυχει σε κανενα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι νομιζω σαν να τρυπησε κατι αλλα το κανει μεχρι τις 3500 στροφες μετα οχι

δηλαδη αν δωσω γκαζι αποτομο απο 4000 και πανω κανενα προβλημα, ενω αν δωσω απο 2000-2500 το κανει

Και ποσο κοστιζει η ζαντα στο τορνο;

Τελικα ηθελε και η πισω γιατι πανε πακετο αλλα θα μου την βαλει στην πρεσα ξερει κανεις ποσο κοστιζει?

Edited by alexandros29
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξακολουθεί να ακούγεται το φυσημα όταν ζεσταινεται το αυτοκίνητο πατωντας αποτομα το γκαζι και εξαφανίζεται μετα τις 4000-4500 στροφές μείωση απόδοση κινητήρα δεν βλέπω καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξακολουθεί να ακούγεται το φυσημα όταν ζεσταινεται το αυτοκίνητο πατωντας αποτομα το γκαζι και εξαφανίζεται μετα τις 4000-4500 στροφές μείωση απόδοση κινητήρα δεν βλέπω καμία γνώμη;

το πηγες στην αντιπροσωπεια για να το κοιταξουν?

πολυ φοβαμαι οτι η περιπτωση σου μοιαζει με τη δικη μου (κενα στο ροτορα της τουρμπινας- φυσημα κατα το σανιδωμα μεγαλων ταχυτητων απο χαμηλες στροφες). η λυση που προτειναν ειναι αλλαγη τουρμπο...:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήγα φοβάμαι να το πάω είναι η αλήθεια !Μειωση στην απόδοση δεν έχω είναι η αλήθεια..Δεν το κάνει πάντα αλλα μόλις ζεσταθει εσυ τι έκανες τελικα με αυτο το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήγα φοβάμαι να το πάω είναι η αλήθεια !Μειωση στην απόδοση δεν έχω είναι η αλήθεια..Δεν το κάνει πάντα αλλα μόλις ζεσταθει εσυ τι έκανες τελικα με αυτο το θέμα;

κοιτα φιλε μου, ουτε σε εμενα δεν εχω χασει σε αποδοση. ωστοσο υπαρχουν φορες που νιωθω οτι δεν τουρμπιζει οπως πρεπει.

εγω ρωτησα και σε ενα μαστορα που εχω (bosch car center) και καναμε μια βολτα μαζι με το αυτοκινητο. και αυτος ειπε οτι το αμαξι παει μια χαρα και οτι δεν αξιζει να προβω τωρα σε αλλαγη τουρμπο. Μονο εαν ο θορυβος αρχισει να γινεται ενοχλητικος τοτε να προβω σε αλλαγη.

εχω κλεισει περιπου 9000 χλμ απο οταν το διαπιστωσα και ακομα ολα καλα. (δεν εχω προβει ακομα σε αλλαγη τουρμπο)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9000 το έχεις πως και έτσι; Το δικο μου 124.000κμ στα τελευταία 15.000 το κάνει επειδη τον τελευταίο χρόνο δεν κάνω αποστάσεις δεν το ακουω όταν όμως ζεσταθει καλα και το σανιδωνω τότε το κάνει και σβήνει ο θόρυβος στα ψηλά 4.500 κ πάνω περίπου! Για ελατηρια gti τα βρήκα με 50€ 4αδα 1000κμ να τα βαλω τι λες θ´αλλαξει πολυ όσον αφορά η άνεση ειναιωπολυωπιο σκληρά; Ποια είναι η γνώμη σου

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9000 το έχεις πως και έτσι; Το δικο μου 124.000κμ στα τελευταία 15.000 το κάνει επειδη τον τελευταίο χρόνο δεν κάνω αποστάσεις δεν το ακουω όταν όμως ζεσταθει καλα και το σανιδωνω τότε το κάνει και σβήνει ο θόρυβος στα ψηλά 4.500 κ πάνω περίπου! Για ελατηρια gti τα βρήκα με 50€ 4αδα 1000κμ να τα βαλω τι λες θ´αλλαξει πολυ όσον αφορά η άνεση ειναιωπολυωπιο σκληρά; Ποια είναι η γνώμη σου

το αμαξι το εχω απο το 2007 και οταν καταλαβα τον θορυβο ειχα περιπου 72000χλμ.. Τώρα με περιπου 81000 χλμ (9000 χλμ διαφορα) δεν εχω διαπιστωσω αλλαγη προς το χειροτερο ουτε στον θορυβο ουτε σε αποδοση κινητηρα.

για ελατηρια που ρωτας δεν ξερω να σου απαντησω. καλυτερα να κανεις το ερωτημα σου σε αντιστοιχο section του φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.