Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 24000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΗ-ΔΕΥΤΕΡΑ!!!ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΧΑΙΜΟ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ...ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕ D...ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΔΕΚΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ MERCEDES ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΤΑΤΑΧΥΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ 50000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Edited by giannhs1994
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 24000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΗ-ΔΕΥΤΕΡΑ!!!ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΧΑΙΜΟ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ...ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕ D...ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΔΕΚΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ MERCEDES ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΤΑΤΑΧΥΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ 50000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

http://www.vagauto.com/mainclass.php θα πας σε αυτο το link και θα βαλεις τον αριθμο πλαισιου που ειναι στη αδεια του αυτοκινητου η στο παρμπριζ του αυτοκινητου σου και θα δεις ποτε ειναι η ημερομηνια παραγωγης και ποιο ειναι το TRANSMITION CODE

Link to comment
Share on other sites

Εμένα,παιδιά,με ημερ. παραγωγής 10/03/2010 έχει κωδικό μετάδοσης: MGM. Εννοείται,όπως έχω γράψει και παλιότερα,πως αντιμετωπίζω όλα τα γνωστά προβλήματα με το dsg7. Περιμένω με αγωνία τις εξελίξεις,για οριστική επίλυση των προβλημάτων!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολύ κοντά σε ημερομηνία κατασκευής εξού και ο ίδιος κωδικός στο κιβώτιο (τουλάχιστον με το πρώτης τοποθέτησης για εμένα)..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λεει οτι η σειρά MGx είχε το πρόβλημα μιας και οσοι το εχετε το προβλημα εχετε Transmision Code MGχ

ο Πατροκλος ειχε ανεβάσει αυτό http://mawibg.com/Joro/VW_TransmissionCodes.pdf και αν δείτε MGM,MGK κλπ ήταν απο τα πρώτα που ειχαν μπει.....

Και αν οντως αυτοι οι κωδικοι στα DSG ειναι μονο το Mechatronic με αλλες εκδόσεις Software τοτε μιλαμε καθαρα για θεμα ηλεκτρονικης διαχειρησης που προκαλεί το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Model Designation ---> golf 1.4 Model ---> GOLF Date of production ---> 28.10.2009 Model year ---> 2010 Sales type ---> 5K14G5 Engine code ---> CAXA Transmission code ----> LWZ Axle drive ---> 7A Interior trim code XT Roof color ---> 8E Exterior color / Paint Code ----> 8E / A7W

Edited by giannhs1994
Link to comment
Share on other sites

Το τρέμουλο? Εχω ακουσει μερικους που λενε οτι μολις το βαζουν στο R μετα απο παρκαρισμα τρέμει στην αρχή.

Το κολπο ειναι πριν το βάλεις στο P το βάζεις πρωτα στο N βάζεις χειροφρενο αφήνεις φρενο τρώει ολο το ζορι το χειροφρενο και μετα βάζεις P...

Εσενα φιλε mitsos τι προβληματα εχει το dsg7?

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Το τρέμουλο? Εχω ακουσει μερικους που λενε οτι μολις το βαζουν στο R μετα απο παρκαρισμα τρέμει στην αρχή.

Το κολπο ειναι πριν το βάλεις στο P το βάζεις πρωτα στο N βάζεις χειροφρενο αφήνεις φρενο τρώει ολο το ζορι το χειροφρενο και μετα βάζεις P...

Εσενα φιλε mitsos τι προβληματα εχει το dsg7?

Τρέμουλο στην δευτέρα αλλά και στην όπισθεν...

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο και σε μένα στην όπισθεν το τρέμουλο υπήρχε από την πρώτη μέρα λειτουργίας

του 2ου σασμάν που μπήκε στα πλαίσια της εγγυήσης...

Το τρέμουλο στην 2α ήρθε με την πάροδο του χρόνου και των χιλιομέτρων..

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Πριν μια εβδομάδα πήγα το Golf μου για service και με την ευκαιρία ζήτησα να ελεγχθεί το θέμα του σασμάν και να μου πουν τι προέκυψε από τον έλεγχο...

Το συμπέρασμα δυστυχώς μόνο ένα μπορεί να είναι...

Η αντιμετώπιση του θέματος από το συνεργείο μου είναι για γέλια... οι άνθρωποι δυστυχώς νομίζουν ότι μιλάνε σε διανοητικά ανάπηρους...

Είναι κρίμα για εταιρεία που θέλει να θεωρείται σοβαρή, να εκπροσωπείται από ανθρώπους που έχουν αναγάγει σε πάγια τακτική τους την υποτίμηση της νοημοσύνης των πελατών τους...

Link to comment
Share on other sites

Στο sciroccoclub μελος πήγε να του δουν το προβλημα με το τρεμουλο που ειχε στο DSG και του αλλαξαν τον πολυδισκο με βελτιωμενο!(Ειχε γραφτει και εδω σε προηγουμενες σελιδες οτι Ιανουαριο θα ερχοταν νεος πολυδισκος)

Link to comment
Share on other sites

Nαι το διάβασα και εγώ...ο χρόνος θα δείξει και τα χιλιόμετρα αν πρόκειται όντως για νέο

πολύδισκο ο οποίος θα είναι απαλλαγμένος από τα προβλήματα του παλιού σε συνδυασμό

πιστεύω και με κάποια αναβάθμιση λογισμικού..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακόμα η μαμά VW δεν έχει δώσει λύση στο πρόβλημα! Ας ελπίσουμε με το νέο έτος,να βρεθεί οριστική λύση! Καλή χρονιά,φίλοι μου,σ' εσάς και τις οικογένειές σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι λενε οτι εχει βγει βελτιωμενος πολύδισκος! Καλό θα ήταν να κανεις μια βολτα απο την Αντιπροσωπεια να μαθεις τι παιζει.....

εσυ stakyr που εχεις διαβασει το θεμα και στο αλλο φορουμ γιατι δεν πας να κανεις και εσυ την αλλαγη στον πολυδισκο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είμαι σε καμία περίπτωση σίγουρος οτι όντως είναι αναβαθμισμένος πολύδισκος.

Επίσης η αλλαγή δεν είναι κάτι απλό καθώς θα πρέπει να διαπιστωθεί με μετρήσεις οτι

έχεις πρόβλημα, να σταλούν οι μετρήσεις Γερμανία και από κει να δοθεί το οκ για αλλαγή.

Σε κάθε περίπτωση περιμένω το ετήσιο service για να προβώ σε κινήσεις όσον αφορά

το πολύδισκο αλλά και την τρόμπα νερού που σκούζει από τα 1000 πρώτα χλμ σχεδόν

του αυτοκινήτου..

Μέχρι τότε ίσως έχουμε μάθει και κάτι πιο επίσημο για το DSG..

Y.Γ. Ακόμη θυμάμαι και ανατριχιάζω με το μπλέξιμο που είχα τραβήξει μέχρι την χωρίς

ουσία τελικά αλλαγή του πρώτου σασμάν αλλά και μετά με τις "ζημιές" και παραλείψεις που

ανακάλυψα στο αμάξι από τα τρελά μαστόρια του εξουσιοδοτημένου που είχα πάει.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είμαι σε καμία περίπτωση σίγουρος οτι όντως είναι αναβαθμισμένος πολύδισκος.

Πες τα αρχηγέ... Εκανα το ετήσιο service την περασμένη εβδομάδα και δεν υπήρχε ενημέρωση για καινούριο πολύδισκο.

Η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μου το είχε αλλάξει πριν 1 χρόνο άμεσα χωρίς να τους πω πολλά πολλά.

Μάλιστα είχε αργήσει να έρθει το ανταλλακτικό λόγω αλλαγής του κωδικού οπότε ακυρώθηκε η πρώτη παραγγελία και έκαναν δεύτερη.

Σε αυτό το service καταγράφηκε και πάλι το πρόβλημα ώστε μόλις έχουν την ανάλογη ενημέρωση να προβούν στην αποκατάσταση (οριστική)

του προβλήματος. Μέχρι τότε καλά τρέμουλα....

Χρόνια πολλά σε όλους και την υγειά μας να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα φαίνεται να φέρνει το 2012 καθώς όπως διάβασα σε γειτονικό forum

φαίνεται οι αντιπροσωπείες να πήραν εντολή αλλαγής του πολύδισκου σε

όσους έχουν σκορτσαρίσματα και τρέμουλα με νέο αναβαθμισμένο ανταλλακτικό.

Για να δούμε τι θα δούμε στο 2ο ετήσιο σέρβις μας..

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για να ελέγξουν ξανά το πρόβλημα...

Αν συνεχίσουν να πουλάνε την τρελίτσα που πουλήσανε πριν 2-3 εβδομάδες στο service, θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα...

Link to comment
Share on other sites

ποτε σας εβαζε την 2α εσας? Εχω 5 μερες το αμαξι και εχω δει οτι την 2α την βαζει στις 1800 .Καποιος εδω μεσα ειχε πει οτι την βαζει στις 1200...

Επίσης στο Manual Mode αν πχ αλλαξετε την 1η στις 3000 στροφες ή στις 2500 το κανει παλι το τρεμουλο ή το κανει μονο στο D και σε συγκεκριμενες στροφες?

Link to comment
Share on other sites

Το τρέμουλο είναι σε D όταν η αλλαγή γίνεται περίπου στις 2000 στροφές και ιδιαίτερα

οταν υπάρχει υψηλό φορτίο π.χ στροφή ή και ανηφόρα ή επίσης ανάγκη για απότομη

επιτάχυνση εκείνη την στιγμή..

Επίσης σε εμένα (αλλά το έχω ακούσει και από άλλους) το τρέμουλο εμφανίζεται

και στην όπισθεν.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.