Jump to content
raptis_j

Check Engine Με Revo

Recommended Posts

παιδια η ρεβο και η καθε ρεβο για καθε εγκεφαλο εχουν και τις βερσιον που ειναι για το καθενα εγω π,χ στο audi εχω την 0080 αλλα αυτη εχουν και την 0030 αλλα και την 0050 σε περιπτωση που το προγραμμα δεν κατσει με την 0080 να δοκιμασουν καποια αλλη βερσιον μημως και μπορεσει και κατσει με την αλλη.το ιδιο ισχυει για ολους δεν εχουν αλλες βερσιον σε περιπτωση που δεν εχει βγαλει π,χ αλλη η vw-audi για το καθε μοντελο π.χ του αδερφου μου το passat cc εχει μονο μια version την 5770 με αποτελεσμα εαν δεν κατσει με αυτη το προγραμμα θα πρεπει αναγκαστηκα να φτιαξουν αλλο προγραμμα δεν μπορουν να δοκημασουν αλλη βερσιον γιατι πολυ απλα δεν εχει ενω οταν υπαρχει βερσιον ειτε παλια ειτε καινουργια μπορει να γινει δοκιμη με το ιδιο προγραμμα απλα αλλλαζωντας μονο την βερσιον .αυτα που σας λεω ειναι στανταρ να ξερετε

Λογικο δεν ειναι να καθετε με την εκδοση ecu που εχει αρχικα το αυτοκινητο??Πιθανολογω οτι ετσι το ΣΤΗΣΑΝ απο την revo .Σας λεω εχω μπει σε αυτοκινητο ιδιο με το δικο μου ΜΕ REVO χωρις κανενα update και ειναι μερα με την νυχτα και το φυσικα ΧΩΡΙΣ ΛΑΜΠΑΚΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι φιλε αλλα υπαρχει και η περιπτωση που ακομα και μετα απο Update να καθεται ξανα το προγραμμα χωρις να χρειαστεις κατι τωρα εσενα αφου δεν εκατσε πανε να σου βαλοουν εαν ειναι αυτη που φορουσες να τελωνει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει παντα αυτο που λες μπιλ αυτο γινετε συνηθως απο επωνυμες εταιριες μονο οταν σου κανουν read του εγκαφαλου και δεν υπαρχει καν προγραμμα γιαυτο τον εγκεφαλο εκει ναι το κρατανε σαν αρχειο για να το επεξεργαστουν για να μπορεσουν να σου βγαλουν προγραμμα αλλα και για να υπαρχει και στο αρχειο τους για καποια φορα που θα τους χρειαστει οπως π,χ αναφερες εσυ μια περιπτωση αλλιως εαν εχουν ειδη προγραμμα για τον εγκαφαλο σου εχουν ειδη μαμα και δεν χρειαζεται να σου τραβηξουν το δικ σου αυτο που λες γινεται πιο πολυ στα καστομ παρα στις κονσερβες .

αυτο που λες φιλε τασο το κανουν μονο κατι εταιριες (εταιριες να της πει κανεις)που κλεβουν προγραμματα και ανοιγουν μαγαζι μονο με ενα λαπτοπ.εγω ξερω ειτε ειναι κονσερβα ειτε ειναι φτιαχτο το προγραμα πρωτα σου αποθηκευουν το μαμα και μετα σου περνανε το δικο τους.εγω παραδειγμα οταν εβαλα το προγραμμα το πρωτο που μου ειπε..........οταν θελησω να το κανω παλι μαμα να παω να μου βαλει το προγραμμα που μου εβγαλε γιατι θα το αποθηκευε.εγω ξερω οτι η ρεβο σου αποθηκευη το προγραμμα σε cd και σου το δινει και οταν θελησεις να το κανεις μαμα τους πας το cd και σου το περνανε.εσει οταν περασες το προγραμμα δεν σου δωσαν cd??
Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι επιμενω σε αυτο που λεω οτι η διαδικασια ειναι αυτη που λεω και ειδικα με ρεβο αυτο δεν το κανουν ποτε περι cd και περι αποθηκευσης του μαμα προγραμματος σου ειπα γινεται σε συγκεκριμενη περιπτωση τεσπα σεβαστη η αποψη σου αλλα για μενα δεν ισχυει αυτο που λες .τεσπα εχουμε φυγει εκτος θεματος το θεμα ειναι να παει ο φιλος να βγαλει ακρη και απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι περιττα

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι επιμενω σε αυτο που λεω οτι η διαδικασια ειναι αυτη που λεω και ειδικα με ρεβο αυτο δεν το κανουν ποτε περι cd και περι αποθηκευσης του μαμα προγραμματος σου ειπα γινεται σε συγκεκριμενη περιπτωση τεσπα σεβαστη η αποψη σου αλλα για μενα δεν ισχυει αυτο που λες .τεσπα εχουμε φυγει εκτος θεματος το θεμα ειναι να παει ο φιλος να βγαλει ακρη και απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι περιττα

εχεις δικιο ξεφυγαμε..........πιστευω οτι ο φιλος πηρε ποικιλες γνωμες και ξερει τη θα κανει απο αυριο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν περνας το revo σε μια αντιπροσωπεια για ποιο λογο να σου δωσουν το cd με το παλιο προγραμμα,αφου αν θες να ξαναγινεις μαμα θα σου περασουν το καινουργιο update (σιγα μην καθονται να κραταναε αρχειο, οτι τους στελνουν απο τα κεντρικα το βαζουν, ουτε καν τις διαφορες των update δεν ξερουν και καλα κάνουν) σε αντιθεση με τους custom προγραμματιστες (που κοροιδευει ο bill1) που αποθηκευουν τα πάντα!

Η ουσία είναι οτι πρεπει να καναμιλησει ο jim75 με την cargate και ''να κοψουν το λαιμο τους'' να του βρουνε λύση, συνεργαζονται με πολλες αντιπροσωπειες... να βρουνε μηχανικοι κ προγραμματιστες λύση μεταξυ τους και να μην κάνουν τον πελατη μπαλακι!!!

Εννοειτε οτι ο προγραμματιστης εχει και μηχανολογικες γνωσεις ΕΙΔΙΚΑ Η REVO, που διαφημιζει τις δοκιμες της,τις συνεργασιες της , τον εξοπλισμο της κτλ κτλ

Μίλα με τα κεντρικα κ ενημερωσε μας... ο κ.Κουκουμελιδης είναι μέλος και στο club αν δεν κανω λάθος?!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν περνας το revo σε μια αντιπροσωπεια για ποιο λογο να σου δωσουν το cd με το παλιο προγραμμα,αφου αν θες να ξαναγινεις μαμα θα σου περασουν το καινουργιο update (σιγα μην καθονται να κραταναε αρχειο, οτι τους στελνουν απο τα κεντρικα το βαζουν, ουτε καν τις διαφορες των update δεν ξερουν και καλα κάνουν) σε αντιθεση με τους custom προγραμματιστες (που κοροιδευει ο bill1) που αποθηκευουν τα πάντα!

Η ουσία είναι οτι πρεπει να καναμιλησει ο jim75 με την cargate και ''να κοψουν το λαιμο τους'' να του βρουνε λύση, συνεργαζονται με πολλες αντιπροσωπειες... να βρουνε μηχανικοι κ προγραμματιστες λύση μεταξυ τους και να μην κάνουν τον πελατη μπαλακι!!!

Εννοειτε οτι ο προγραμματιστης εχει και μηχανολογικες γνωσεις ΕΙΔΙΚΑ Η REVO, που διαφημιζει τις δοκιμες της,τις συνεργασιες της , τον εξοπλισμο της κτλ κτλ

Μίλα με τα κεντρικα κ ενημερωσε μας... ο κ.Κουκουμελιδης είναι μέλος και στο club αν δεν κανω λάθος?!

Φανη φαντασου οταν μου περασαν την 9974 ουτε καν ξεραν τι κανει.Ο ενας ελεγε κατι με το αβανς, ο αλλος για το καλο του κινητηρα, αλλος ειπε ριχνει την αποδοση του κομπρεσορα ........Πηγα και το περασα το revo σε αντιπροσωπεια γιατι 1ον με βολευε και 2ον να ειναι συνυπευθυνοι για τετοια θεματα.Γνωριζω πως οταν βαζεις προγραμμα περνεις και τα ρισκα σου.Αλλα εδω δεν μιλαμε για ρισκο αλλα ελα να σου παρουμε 800e και μην μας ξαναζαλιζεις.Εχω σπαταλισει απειρες ωρες να βρω τι φταει ,πειρα τηλεφωνα cargate, εκανα παραπονα στον υπευθηνο αντιπροσωπειας και δεν ενδιαφερθηκε κανεις τους απο τις 2 πλευρες να βρει μια λυση ,εστω να συννενοηθουν στο τι πρεπει να γινει!!Το κορυφαιο που μου ειπαν οτι θελει ανοιγμα για καθαρισμο βαλβιδων(Wv).Οκ του λεω αλλα θα μου υπογραψεις χαρτια οτι αν δεν φτιαξει θα μου γυρισεις τα λεφτα απο το προγραμμα που εδωσα και δεν θα πληρωσω φραγκο για το καθαρισμα και εμεινε καγκελο!!

Link to comment
Share on other sites

Φανη φαντασου οταν μου περασαν την 9974 ουτε καν ξεραν τι κανει.Ο ενας ελεγε κατι με το αβανς, ο αλλος για το καλο του κινητηρα, αλλος ειπε ριχνει την αποδοση του κομπρεσορα ........Πηγα και το περασα το revo σε αντιπροσωπεια γιατι 1ον με βολευε και 2ον να ειναι συνυπευθυνοι για τετοια θεματα.Γνωριζω πως οταν βαζεις προγραμμα περνεις και τα ρισκα σου.Αλλα εδω δεν μιλαμε για ρισκο αλλα ελα να σου παρουμε 800e και μην μας ξαναζαλιζεις.Εχω σπαταλισει απειρες ωρες να βρω τι φταει ,πειρα τηλεφωνα cargate, εκανα παραπονα στον υπευθηνο αντιπροσωπειας και δεν ενδιαφερθηκε κανεις τους απο τις 2 πλευρες να βρει μια λυση ,εστω να συννενοηθουν στο τι πρεπει να γινει!!Το κορυφαιο που μου ειπαν οτι θελει ανοιγμα για καθαρισμο βαλβιδων(Wv).Οκ του λεω αλλα θα μου υπογραψεις χαρτια οτι αν δεν φτιαξει θα μου γυρισεις τα λεφτα απο το προγραμμα που εδωσα και δεν θα πληρωσω φραγκο για το καθαρισμα και εμεινε καγκελο!!

Κοιτα δεν είναι υποχρεωμενοι να ξερουν τι περιεχει κάθε update και είναι αδύνατον να το ξερουν,αυτο μονο οι Γερμανοι το ξερουν! Κ γιατι να τους νοιαζει,αυτοι περνουν μια οδηγια και απλα την εκτελουν! Μπορει βεβαια να ερθει μια οδηγια περαστε το update γιατι εμφανιστηκε το ταδε προβλημα αλλα λεπτομεριες δεν ξερουν!

Αν εχεις ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ πρέπει να το χοντρινεις νομίζω... παρε cosmokar τηλεφωνο και ενημερωσε τους τηλεφωνικα και μετα γραπτα... ο επισημος αντιπροσωπος σας ταδε,μου περασε αυτο,με αυτο το κόστος,εχετε γνωση του γεγονοτος καλυπτομαι απο ποια εγγυηση τη δικη σας ή του αντιπροσωπου, θελω γραπτη απάντηση γιατι θελω να τη στειλω στη Γερμανια! Βεβαια το προβλημα σου δεν θα λυθει,αφου θα σου πουν βγαλε το προγραμμα αλλα μάλλον θα παρεις τα λεφτα σου πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν περνας το revo σε μια αντιπροσωπεια για ποιο λογο να σου δωσουν το cd με το παλιο προγραμμα,αφου αν θες να ξαναγινεις μαμα θα σου περασουν το καινουργιο update (σιγα μην καθονται να κραταναε αρχειο, οτι τους στελνουν απο τα κεντρικα το βαζουν, ουτε καν τις διαφορες των update δεν ξερουν και καλα κάνουν) σε αντιθεση με τους custom προγραμματιστες (που κοροιδευει ο bill1) που αποθηκευουν τα πάντα!

Η ουσία είναι οτι πρεπει να καναμιλησει ο jim75 με την cargate και ''να κοψουν το λαιμο τους'' να του βρουνε λύση, συνεργαζονται με πολλες αντιπροσωπειες... να βρουνε μηχανικοι κ προγραμματιστες λύση μεταξυ τους και να μην κάνουν τον πελατη μπαλακι!!!

Εννοειτε οτι ο προγραμματιστης εχει και μηχανολογικες γνωσεις ΕΙΔΙΚΑ Η REVO, που διαφημιζει τις δοκιμες της,τις συνεργασιες της , τον εξοπλισμο της κτλ κτλ

Μίλα με τα κεντρικα κ ενημερωσε μας... ο κ.Κουκουμελιδης είναι μέλος και στο club αν δεν κανω λάθος?!

εγω δεν κοροιδεψα κανεναν προγραμματιστη ισα ισα ειπα οτι εαν ειναι επαγγελματιας ο αλλος θα αποθηκεψει το προγραμμα που θα σου βγαλει για να μην εχεις τα προβληματα που εχει ο φιλος.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα βρηκα στο τηλεφωνο τον υπευθηνο της revo και του ειπα το προβλημα απο αρχη(δεν ειχαμε μηλησει ξανα).Μου ειπε οτι οντως μπορει να μου γυρισει την ecu σε αρχικη εκδοση πχ 9971 η οποιαδηποτε εχει βγει και να βαλουμε το revo μετα παλι .Αλλα αυτος πιστευει οτι το προβλημα ειναι σε ελατηρια βαλβιδων και μου το βγαζει αυτο ψηλα.Ειχε παρομοια εμπειρια με sirocco.Oταν του ειπα οτι χωρις update στην ecu δεν το εκανε μου ειπε οτι πιθανον να ειναι πιο επιθετικη στα ψηλα η 9974 και ψοφια στις χαμηλες(για τις χαμηλες ισχυει).Μου ειπε επισης οτι στην wv δεν γινεται να μου περασουν παλια version οποτε θα κατεβω Αθηνα να γινει εκει η δουλεια.Αν παρολα αυτα συνεχισει μετα θα ειναι μηχανικο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

διαβαζοντας το τοπικ καταλαβα οτι μπορουμε να γυρισουμε τον εγκαφαλο του γκολφακι μας στην προ αναβαθμιση εποχη. Πιο συγκεκριμενα, εχω το golf v tsi140 μοντελο 2007 και στο πρωτο service μου εκαναν την περιφημη αναβαθμιση στην αντιπροσωπεια (νομιζω την Μ2κατι....). Μετα την αναβαθμιση το αμαξι εχασε πολυ στα χαμηλα και σε οσες αντιπροσωπειες ζητησα να μου το επαναφερουν πισω , το αιτημα μου δεν εγινε δεκτο.(μου ειπαν οτι κλειδωνει ο εγκεφαλος.....)

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσουμε να περασουμε την εκδοση που φορουσαμε πριν την αναβαθμιση (υποβαθμιση για μενα) χωρις να εχουμε σχεση με revo?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

διαβαζοντας το τοπικ καταλαβα οτι μπορουμε να γυρισουμε τον εγκαφαλο του γκολφακι μας στην προ αναβαθμιση εποχη. Πιο συγκεκριμενα, εχω το golf v tsi140 μοντελο 2007 και στο πρωτο service μου εκαναν την περιφημη αναβαθμιση στην αντιπροσωπεια (νομιζω την Μ2κατι....). Μετα την αναβαθμιση το αμαξι εχασε πολυ στα χαμηλα και σε οσες αντιπροσωπειες ζητησα να μου το επαναφερουν πισω , το αιτημα μου δεν εγινε δεκτο.(μου ειπαν οτι κλειδωνει ο εγκεφαλος.....)

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσουμε να περασουμε την εκδοση που φορουσαμε πριν την αναβαθμιση (υποβαθμιση για μενα) χωρις να εχουμε σχεση με revo?

Φίλε ποιος θα στο κάνει αυτό και για ποιο λογο? Υπαρχει αρχειο,στην cosmocar με ολα τα update,αλλα πρεπει να βρεις γνωστο να στο δωσει σε cd...και μετα ποιος θα σου το περασει με ασφαλεια κτλ κτλ ή να πας στη ρεβο,να στο περασει,που προφανως και αυτη έχει αρχειο αλλα γιατι να στο κάνει?! ή να πας να πληρωσεις ενα προγραμματιστη να σου περασει ένα μαμα πρόγραμμα,είναι λίγο αστειο... πληρωσε τον κανονικα να σου κανει ενα προγραμμα οπως γουσταρεις εσυ!...πολυ ταλαιπορια για το τπτ νομιζω (οι διαφορες στα update είναι ελαχιστες,μην τρελαθουμε κιολας!)

Θα σου πω την πιο ευκολη λυση,που ειχα κανει κ γω,που ειχα θεμα με ενα update...

Πας στην αντιπροσωπεια και σου περνανε τζαμπα το επομενο (και ελπιζεις οτι θα είναι περισσοτερο στα μέτρα σου!) αν παλι δεν εχει βγει,κανε λιγο υπομονη συντομα θα βγει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.