Jump to content
XIONOULIS

Σοσ Μηχανη

Recommended Posts

μετα απο πατημα ...στο γυρισμο αρχισε να τρεμει η μηχανη και το τουρμπο δεν σηκωνει πανω 0.5...ανοιξε το check engine που αναμοσβηνει και ρωταω

αλλαξα το πρωι downpipe kai καταλυτη και εβαλα κλεφτη για τον λαμδα...αν ηταν απτα καυσαερια δεν θα επρεπε να τρεμει η μηχανη σωστα?

αν ειναι η σκαστρα λογικα δεν θα ανεβαζει πιεση...το κανει ηδη αλλα θα τρεμε και η μηχανη στο ρελαντι?

εσπασε καμια βαση μηχανης απτο πατημα???η ζημια εγινε στα 70 κλμ ταχυτητας...

και δεν εχω vagcom για ναδω τι ειναι....εχασα το καλωδιο μου.. ιδεες?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τηελφωνικα ο μηχανικος μου ,μου λεει για πολλαπλασιαστη με τα 100300 κλμ που εχω θα μου ειχε χτυπησει καποιος.το καταλαβε απτο τρεμοπαιγμα της μηχανης και οτι δεν μπορει να ανεβασει πιεση και το αναμοσβημα του checkengiine....μου λεει να βαλω απο ρ8 και τους 4 να αλλαξω....ισχυει?εχει κανενας εμπειρια με πολλαπλασιαστες?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τηελφωνικα ο μηχανικος μου ,μου λεει για πολλαπλασιαστη με τα 100300 κλμ που εχω θα μου ειχε χτυπησει καποιος.το καταλαβε απτο τρεμοπαιγμα της μηχανης και οτι δεν μπορει να ανεβασει πιεση και το αναμοσβημα του checkengiine....μου λεει να βαλω απο ρ8 και τους 4 να αλλαξω....ισχυει?εχει κανενας εμπειρια με πολλαπλασιαστες?

1. Πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία για διάγνωση με vas.

Αν βγάλει missfire σε κάποιον κύλινδρο, πες να βγάλουν τον πολλαπλασιαστή και να ελεγξουν και το μπουζί αυτού του κυλίνδρου.

2. Αν είναι στον 3ο κύλινδρο για παράδειγμα πες να σου κάνουν τράμπα τους πολλαπλασιαστές 3ου-4ου και κάνε μια βόλτα.

Αν κάνει missfire στον 3ο είναι μπουζί αν κάνει στον 4ο είναι πολλαπλασιαστής.

3. Οπότε αναλόγως αλλάζεις ότι χρειάζεται και φεύγεις.

Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό...γιατί μετά μπλέκει το θέμα. Δες το και μας λες.

Μην πετάς λεφτά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

κσεκουμποσε εναν εναν πολλαπλασιαστη και σε αυτον που δεν ακουσ τον εντονο χαρακτιρηστικο ηχο αυτοσ εχει προβλημα ,εαν παλι δεν σου το κανει στο ρελαντη μονο με διαγνοστηκο.

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια...απο δευτερα εχει ξεψαχνισμα!!!παντωε ναι εχω τρεμουλο και δεν ανεβαζει πιεση...θα το παω με οδικη βοηθεια ....δεν καταφερα να βρω Vagcom εδω και αναγκαστικα περιμενουμε δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα αφού έχεις 100.000 Km άλλαξε τους πολλαπλασιαστές προληπτικά, δεν κάνουν και τόσο ακριβά, αφού το φροντίζεις το αυτοκίνητο τόσο πολύ καλό είναι να κάνεις και κάποια συντήρηση προληπτικά και οι πολλαπλασιαστές είναι από τα πρώτα που αλλάζεις.

Εγώ στο δικό μου πάντως τους άλλαξα και τους τέσσερις στα 95.000 Km και κράτησα και τους παλιούς για ρεζέρβα.

Επίσης έχω στο πρόγραμμα να πάρω και μια τρόμπα βενζίνης για καβάτζα, δεν ξέρεις πότε θα σε αφήσει !

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω καλυτερα να μετρησεις πρωτα συμπιεση με το συμπιεσομετρο πριν δωσεις λεφτα για πολ/στες. Αν ειναι ολα οκ, μετα παρε εναν πολ/στη και βαλτον διαδοχικα σε ολες τις θεσεις για να δεις ποιος φταιει. Αν δεν φταιει ο πολ/στης κοιτα για μπουζι.

Link to comment
Share on other sites

τωρα θα βαλω ενα απανω...ελπιζω μονο ενας να εχει χαλασει και ταυτοχρονα θα παραγγειλβ τετραδα να εχω ησυχο το κεφαλι μου,,,ειναι στανταρ αυτη η ηζημια δυστηχως σε μας...οταν ερθει η ωρα του ενος ακολουθουν και οι αλλοι.η ιστορια αυτο εχει δειξει....ερωτηση τι διαφορα εχουν του ρ8 πολλαπλασιαστες απτους δικους μας?γιατι το συνεργειο στη κερκυρα μου λεει να αγορασω τετοιους...ειναι καλυτεροι?

Link to comment
Share on other sites

ego tha soy protina na valis toys dikoys mas epano antexoyn perisotero.epei ths eykerias poylao 8 polaplasiastes kai dyo atlies venzinis GOLF 5 me to egkefalaki gnisies ergostasiakes sfragismenes sto koyti toys se para poly kali timi oso ta agorasa. opoios endiaferetai as sthli pm tis antikathisto egv tis antlies.

Edited by electric doctor
Link to comment
Share on other sites

xaxaxax 735 dollars babyxaxaxaxaxax lol

http://www.okadaproj...pplications.pdf

μου αρεσει το χιουμορ σου.....λολ

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

xaxaxax 735 dollars babyxaxaxaxaxax lol

http://www.okadaproj...pplications.pdf

μου αρεσει το χιουμορ σου.....λολ

Eπειδη βλεπω οτι εχεις ριξει πολλα λεφτα στο αυτοκινητο γτ να μην παρεις αυτους τους πολ/στες που ειναι οτι καλυτερο ? Πιστευω οτι χρειαζεσαι καλυτερους πολ/στες απο τους μαμα , αφου το αυτοκινητο δεν εχει πλεον εργοστασιακη λειτουργια... Εξασφαλισε την λειτουργια του μοτερ σου.. Και προς θεου δεν το ειπα ειρωνικα, δεν ξερω αν καταλαβες κατι τετοιο.

Edited by alex_peir
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα ειναι πολλα τα λεφτα και μαζευω για φρενα(που θα ειναι χωρις αποστατες!) και θα βαλω μαμα...αργοτερα παλι βλεπουμε...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

τελικα πολλαπλασιαστης μονο ηταν ...παλι καλα...ο τριτος κυλινδρος.τους αλλαξα και τους 4 και τελειωσα κοστος 40 εκαστος..και ηρεμησα....

Link to comment
Share on other sites

Σωστός :clapping:

Link to comment
Share on other sites

τελικα πολλαπλασιαστης μονο ηταν ...παλι καλα...ο τριτος κυλινδρος.τους αλλαξα και τους 4 και τελειωσα κοστος 40 εκαστος..και ηρεμησα....

40 ευρώ 4 πολλαπλασιαστές?απο την λαική τους πήρες?:D

Ελπίζω να εννοείς τον έναν 40 ευρώ :D

Link to comment
Share on other sites

οι αντιπροσωπειες ειναι κλεφτες αλλα εχεις εγγυηση και βοοκ σερβισ.....παντα βεβαια σε αυτα που βαζεις....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.