Jump to content
mkaragiannis

Κοψιματα Και Revo

Recommended Posts

Χθες έκανα ένα σχετικά μεγάλο ταξίδι χωρίς προγραμμα πλέον ! !!!!!!

Το αυτοκίνητο δεν έκανε κιχ!!! Ούτε κοψιματα ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι στα υπόψιν μου αλλα πρώτα θα το σκεφτώ καλα! Το ζήτημα όμως είναι τοσο καιρο γιατι η revo λέει ότι όλα είμαι εντάξει με το προγραμμα της! Ενω στην ουσία δεν είναι ! Τα μπεκ τελικα λειτουργούσαν σε τέτοιο βαθμό που το αυτοκίνητο έκανε κοψιματα ! Η ίδια η cargate είπε ότι το προγραμμα είναι τέλεια ρυθμισμενο ! Τελικα τι γίνεται !

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το πραγμα δεν φιλε δυστηχως δεν μπορω να παρω θεση γιατι δεν ξερω ακριβως και τις δυο αποψεις-συζητησεις-λυσεις που σου εδωσαν και που κανατε αρα τωρα εγω τι να σου πω ?τεσπα ολα καλα να σου πανε με το επομενο προγραμμα και να ευχαριστηθεις το αμαξι σου αυτη τη φορα μεχρι οσο δεν παει.πες μας ομως αναμεσα σε τι προγραμματα σκεφτεσαι ετσι απο περιεργεια οχι τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Unitronic & και κατα πάσα πιθανοτητα κλεινω etuners

 

Πιστευω θα ηταν καλυτερα να βαλεις etuners και οχι προγραμμα κονσερβα.

Θα σου βγει και πιο οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Καλησπερα κι απο ´μενα.Πριν κανενα μηνα εβαλα revo stage 1 στο golf(tsi 140 hp 11/2007) και μεχρι χτες ολα ηταν αψογα.Χτες το βραδυ που γυρνουσα σπιτι ειπα να τ´ ανοιξω λιγο στην εθνικη οδο κι αρχιζω ν´ ανοιγω την 5η οπου μετα τις 4800-5000 στροφες φορτωνε ναι μεν αλλα με κοψιματακια.Λεω μπα ιδεα μου.Ξανανοιγω την 5η τα ιδια στο ιδιο ευρος στροφων οπως και στην 6η ταχυτητα.Μετα που ανοιξα 2η 3η κανενα προβλημα.Να τονισω οτι πριν μια εβδομαδα αλλαξα μπουζι,φιλτρο βενζινης,λαδια,φιλτρο λαδιου και χτες καθαρισα και το φιλτρο KN.Το προγραμμα ειναι για 100αρα.Αυριο θα παω απ´τον Κωστα να τον ενημερωσω αν κι απο τα ποστ που διαβασα εχει συμβει σ´ αρκετους...

Link to comment
Share on other sites

φιλε λογικα Misfire σου εκανε για δες βαλανε τα σωστα μπουζι και δες λιγο τους πολλαπλασιαστες σου και κοιτα και την βενζινη σου ,αυτα για αρχη αλλιως μετα παμε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Φιλε Τασο κι εγω αυτο υποπτευομουν.Βασικα πριν κανενα 2 μηνο ειχα ενα θεματακι(εχω γραψει για το συγκεκριμενο θεμα σε αλλο ποστ)αναβοσβηνε το check engine για μερικα δευτερολεπτα με το που πεφτανε οι στροφες μετα το cold start(οχι παντα 2-3 φορες την εβδομαδα).Το ελεγξε ο μηχανικος μου και του ειχε βγαλει missfire στον τριτο κυλινδρο οποτε αλλαξε τους πολλαπλασιαστες του τριτου με τεταρτου κι ειπε οταν ξαναβγαλει σφαλμα να παω να δουμε που βγαζει το missfire.Το ξανακανε μετα απο 4-5 μερες κι οταν πηγα να το ελεγξουμε εβγαλε παλι missfire τριτο κυλινδρο.Οποτε μου λεει ειτε μπεκ ειτε βαλβιδες.Μου προτεινε να ριξω ενα καθαριστικο για μπεκ πραγμα το οποιο εκανα κι εριξα κι ενα power foam της amsoil.Αποτελεσμα να μην ξαναβγαλει σφαλμα κι η αποδοση του αυτοκινητου ν'αλλαξει προς το καλυτερο.Μετα εβαλα το προγραμμα και το μονο θεματακι που ειχα ηταν οτι μιζαρε λιγο παραπανω τ'αμαξι μεχρι να παρει μπρος.Αλλαξα μπουζι,λαδια,φιλτρο βενζινης,φιλτρο λαδιου.Βελτιωθηκε κατα πολυ ο χρονος μιζαρισματος(Θελω να ρωτησω και τον Κωστα γι'αυτο μηπως παιζει καποιο ρολο το προγραμμα)μεχρι που μου εκανε τα κοψιματα χτες.Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ απλα προσπαθησα να δωσω οσο το δυνατον μια πιο λεπτομερη κατασταση του αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε το μυζαρισμα δεν εχει να κανει με το προγραμμα μιας και δεν πειραζουν τη παραμετρο αυτη πειραζουν αλλα πραγματα με το προγραμμα δευτερον εαν ολα ειναι κομπλε (μπουζι ,πολλαπλασιαστες,βενζινη)μετα πρεπει να κοιταξεις μηπως χανεις απο καπου αερα απο κανενα σωληνακι η απο καμια σκαστρα απο κανενα κολαρο  μετρηστε να δειτε εαν η ανλτια υψηλης και χαμηλης ειναι οκ και μετα εαν τα κανεις ολα αυτα κοιτα να κανεις και ενα καθαρισμο στις βαλβιδες μιας και ειχες αντιμετωπισει και προβληματα με αυτες .αυτα απο μενα καλη τυχη οτι χρειαστεις μας λες .ααα και κατι ακομα δεν σου λεω για προγραμμα γιατι πρωτον ειχες και θεμα πριν το προγραμμα και δευτερον το αμαξι οπως ειπες για ενα μηνα δουλευε κομπλε αρα λιγο περιεργο μετα απο ενα μην να πει οτι δεν δουλευω .

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Σ´ευχαριστω πολυ Τασο.Θα το ξαναδοκιμασω κι αυριο να τ´ανοιξω κι αν το ξανακανει θα κοιταξω αυτα που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο ´μενα.Πριν κανενα μηνα εβαλα revo stage 1 στο golf(tsi 140 hp 11/2007) και μεχρι χτες ολα ηταν αψογα.Χτες το βραδυ που γυρνουσα σπιτι ειπα να τ´ ανοιξω λιγο στην εθνικη οδο κι αρχιζω ν´ ανοιγω την 5η οπου μετα τις 4800-5000 στροφες φορτωνε ναι μεν αλλα με κοψιματακια.Λεω μπα ιδεα μου.Ξανανοιγω την 5η τα ιδια στο ιδιο ευρος στροφων οπως και στην 6η ταχυτητα.Μετα που ανοιξα 2η 3η κανενα προβλημα.Να τονισω οτι πριν μια εβδομαδα αλλαξα μπουζι,φιλτρο βενζινης,λαδια,φιλτρο λαδιου και χτες καθαρισα και το φιλτρο KN.Το προγραμμα ειναι για 100αρα.Αυριο θα παω απ´τον Κωστα να τον ενημερωσω αν κι απο τα ποστ που διαβασα εχει συμβει σ´ αρκετους...

Βρε τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει

Ααααα το βρήκα !! Το δικό μου αμάξι είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Οι λύσεις που μου είχαν σώσει στη δική μου όμως περίπτωση ήταν να αλλάξω το μισό αυτοκίνητο ! By the way μου είχαν πει και εμένα για μπεκ και βαλβίδες και οδηγούς βαλβιδων! Εκανα όμως κάτι άλλο έβγαλα το revo έκανα μετά ενα τεστ άλλο προγράμμα και μετά έγινε κάτι μαγικό το αυτοκίνητο με το άλλο πρόγραμμα δεν έκανε κιχ!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σου! Ελπίζω να ειναι κάτι το απλό και να μην έχεις θέματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο ´μενα.Πριν κανενα μηνα εβαλα revo stage 1 στο golf(tsi 140 hp 11/2007) και μεχρι χτες ολα ηταν αψογα.Χτες το βραδυ που γυρνουσα σπιτι ειπα να τ´ ανοιξω λιγο στην εθνικη οδο κι αρχιζω ν´ ανοιγω την 5η οπου μετα τις 4800-5000 στροφες φορτωνε ναι μεν αλλα με κοψιματακια.Λεω μπα ιδεα μου.Ξανανοιγω την 5η τα ιδια στο ιδιο ευρος στροφων οπως και στην 6η ταχυτητα.Μετα που ανοιξα 2η 3η κανενα προβλημα.Να τονισω οτι πριν μια εβδομαδα αλλαξα μπουζι,φιλτρο βενζινης,λαδια,φιλτρο λαδιου και χτες καθαρισα και το φιλτρο KN.Το προγραμμα ειναι για 100αρα.Αυριο θα παω απ´τον Κωστα να τον ενημερωσω αν κι απο τα ποστ που διαβασα εχει συμβει σ´ αρκετους...

Βρε τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει

Ααααα το βρήκα !! Το δικό μου αμάξι είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Οι λύσεις που μου είχαν σώσει στη δική μου όμως περίπτωση ήταν να αλλάξω το μισό αυτοκίνητο ! By the way μου είχαν πει και εμένα για μπεκ και βαλβίδες και οδηγούς βαλβιδων! Εκανα όμως κάτι άλλο έβγαλα το revo έκανα μετά ενα τεστ άλλο προγράμμα και μετά έγινε κάτι μαγικό το αυτοκίνητο με το άλλο πρόγραμμα δεν έκανε κιχ!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σου! Ελπίζω να ειναι κάτι το απλό και να μην έχεις θέματα

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Σημερα το δοκιμασα παλι τ´ αμαξι κι ολα μια χαρα ουτε κοψιματα ουτε τιποτα!Θελω να πιστευω οτι ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο.Απλα να τονισω οτι το check δεν αναψε καθολου απλα εκανε στιγμιαια αυτα τα ´´κοψιματακια ´´.Τι να πω παιδια...ειδωμεν

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το δοκιμασα παλι τ´ αμαξι κι ολα μια χαρα ουτε κοψιματα ουτε τιποτα!Θελω να πιστευω οτι ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο.Απλα να τονισω οτι το check δεν αναψε καθολου απλα εκανε στιγμιαια αυτα τα ´´κοψιματακια ´´.Τι να πω παιδια...ειδωμεν

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

 

 

Καλησπέρα

 

ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (κοψίματα σε συγκεκριμένο φάσμα στροφών σε 4η, 5η).  Μου το έκανε την περασμένη εβδομάδα μία φορά και μετά τίποτα, μέχρι προχθές. Πάω στην cargate (προηγήθηκε τηλέφωνημα την προηγούμενη), το καλωδιόνουν βγαίνουμε εθνική και βγάζει σφάλμα στον 3ο και 4ο κύλινδρο.

Αλλάζουμε πολαπλασιαστές και μπουζί (προλυπτικά καθώς πλησιάζει η αλλαγή τους έτσι και αλλιώς) και το αμάξι "φυσάει". 

Δύσκολα εμφανίζονται προβλήματα που αφορούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το λογισμικό του προγράμματος πολύ καιρό μετά την εγκατάσταση, συνήθως ότι είναι βγαίνει εξ αρχής.

 

golf V '07 twincharged, 83000klm.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Περασα κι εγω χτες απ' την cargate και το ελεγξαμε εν κινησει(ειχε συνδεσει το λαπτοπ ο Κωστας)κι ολα ηταν μια χαρα.Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που μου το 'κανε δεν ξανα ειχα προβλημα.Του ειπα και για το ελαφρως παρατεταμενο μιζαρισμα και παλι ομως δεν ειδε κατι.Αυτο που ηθελα να ρωτησω εγω ειναι οτι χτες και σημερα δεν ειχα θεμα με το μιζαρισμα.Σαν να εστρωσε.Αλλα επισης παρατηρησα κι οτι το αμαξι δεν ειναι τοσο "αγριο" οσο ηταν.Δεν εχει αυτο το τραβηγμα και αυτο το μουγκρισμα της μηχανης που ειχε και για να πειστω οτι ειναι ιδεα μου ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πιθανοτητα χτες να αλλαξανε καποιοι παραμετροι την ωρα που το  τσεκαραμε για να βελτιωθει το μιζαρισμα.Αλλα και παλι δεν θα με ειχαν ενημερωσει οτι π.χ. αλλαξαμε αυτο στο προγραμμα και τωρα πια δεν θα 'χεις αυτο το θεμα?


Εκτος κι αν ειδε κατι και για να αποφευχθει το χειροτερο το εκανε πιο "ηπιο" το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Τελικα ιδεα μου ηταν.Απλα αποδιδει την ιπποδυναμη πιο γραμμικα.Για του λογου τ'αληθες οριστε κι η δυναμομετρηση που εκανα σημερα.


Link to comment
Share on other sites

Guest dentalgeo

Ρε παιδια πως ανεβαζουμε εικονες?Την εχω σκαναρει και την εχω στην επιφανεια εργασιας του υπολογιστη αλλα δεν την ανεβαζει εδω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.