Jump to content
lancias

Μηδενισμος Διαστηματων Service Polo 6R1

Recommended Posts

παιδια ξερει κανενας πως μηδενιζονται τα διαστηματα service για το polo 6r1 απο το καντραν?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βασικα φιλε το service το εχεις κανει στο αμαξι σου?? γτ ειναι τραγικο λαθος να το μηδενισεις ενω δεν το εχεις κανει ....με διαγνωστικο σβηνει

Βασικα το αμαξι το εχω διομισι χρονια ,εχει 9500 χιλλιομετρα....κ το μονο που του εχω κανει ειναι μια αλλαξια στα λάδια........σκεφτομαι μεχρι τις 20.000 χιλλιομετρα να αλλαζω μονο τα λαδια (ανα χρονο),γιατι το αμαξι χιλλιομετρα δεν κανει,...εχω το 1200 tsi

Link to comment
Share on other sites

ακους μην αγχωνεσαι δεν θα παθει τιποτα ρε..........μου θυμισες εναν γνωστο μου που εχει ενα ford focus και για να του κανει ενα σερβις επρεπε να του αναψεουν ολα τα λαμπακια στο καντραν μετα απο 40000 χλμ!!!!!!!!! μετα απο αυτο του αλλαξε τα λαδια τραγικο.........

αστο δεν θα παθει τιποτα εγω θα σο ελεγα να μην αγορασεις λαδια αλλα να βαλεις τηγανισμενα,την ιδια δουλεια κανουν

εδω λεμε οτι κανουμε σερβις καθε 7500χλμ η αντε καθε 12000-15000 χλμ και συ μου λες στα 95000 του εχεις κανει μια αλλαξια λαδια.αν ειχε χερια θα σε μουντζωνε

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σόρρυ αν δεν κατάλαβα καλά αλλά το παιδί είπε 9μιση χιλιάδες χιλιόμετρα, όχι 95.000, άρα είναι ζήτημα αν θα πρέπει να κάνει μία αλλαγή λαδιών (εφόσον γίνεται κάθε 15.000) και όχι 2η ή 3η

Link to comment
Share on other sites

ακους μην αγχωνεσαι δεν θα παθει τιποτα ρε..........μου θυμισες εναν γνωστο μου που εχει ενα ford focus και για να του κανει ενα σερβις επρεπε να του αναψεουν ολα τα λαμπακια στο καντραν μετα απο 40000 χλμ!!!!!!!!! μετα απο αυτο του αλλαξε τα λαδια τραγικο.........

αστο δεν θα παθει τιποτα εγω θα σο ελεγα να μην αγορασεις λαδια αλλα να βαλεις τηγανισμενα,την ιδια δουλεια κανουν

εδω λεμε οτι κανουμε σερβις καθε 7500χλμ η αντε καθε 12000-15000 χλμ και συ μου λες στα 95000 του εχεις κανει μια αλλαξια λαδια.αν ειχε χερια θα σε μουντζωνε

νομιζω δεν καταλαβαινομαστε....στις 7.000 αλλαξα τα πρωτα λαδια κ τα δευτερα θα τα αλλαξω περιπου στις 11.000.Για ποι λογο να αλλαξω κ φιλτρα με 11.000 χιλλιομετρα?(εκτος βεβαια απο βιλτρο λαδιου που αλαζει σε καθε αλλαξια των λαδιων).....νομιζω γινομαστε υπερβολικοι.....

Link to comment
Share on other sites

χαχα λάθος έγινε... κι εγώ στην αρχή είδα 95.000 και λέω πότε πρόλαβες :crazy: (γι αυτό χρειάζεται η τελίτσα)

πάντως για τη χρήση που κάνεις θεωρώ τα 7.000 πολύ νωρίς, πόσο μάλλον τα 11.000 για δεύτερα

σορυ για το οφφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

Αν το όχημα έρχεται ρυθμισμένο για Longlife service μεταβλητού διαστήματος λάδια αλλάζει στα 25-30.000χμ ή καθε δυο χρονια(οτι ερθει πρώτο)

Τώρα ασχετα εμεις που αλλάζουμε κάθε 7.500(τραγικο) και κάθε 10.000 ή 15.000χμ !΄(εμεις κάνουμε και πολλά χμ ομως)

Τα λάδια 5w30 full synthetic αντέχουν μέχρι 2 χρονια ..

Link to comment
Share on other sites

ακους μην αγχωνεσαι δεν θα παθει τιποτα ρε..........μου θυμισες εναν γνωστο μου που εχει ενα ford focus και για να του κανει ενα σερβις επρεπε να του αναψεουν ολα τα λαμπακια στο καντραν μετα απο 40000 χλμ!!!!!!!!! μετα απο αυτο του αλλαξε τα λαδια τραγικο.........

αστο δεν θα παθει τιποτα εγω θα σο ελεγα να μην αγορασεις λαδια αλλα να βαλεις τηγανισμενα,την ιδια δουλεια κανουν

εδω λεμε οτι κανουμε σερβις καθε 7500χλμ η αντε καθε 12000-15000 χλμ και συ μου λες στα 95000 του εχεις κανει μια αλλαξια λαδια.αν ειχε χερια θα σε μουντζωνε

Έτσι κ ηταν στα 95000 χωρις αλλαγη θα ειχε μεινει στον τοπο το αμαξι τωρα. Τι νομιζεις οτι ειναι nissan bluebird;

Απ'τα μουτρα το αρπαξες τον ανθρωπο, 9500 εγραψε..

Link to comment
Share on other sites

Βρε ολα αυτά για τα λιπαντικά τα ξέρω .. Μηχανολόγος είμαι .

Απλά λεω οτι η VW τα οχήματα μας τα εχει ρυθμισμένα για μεταβλητό Longlife service οι αντιπροσωπειες λένε κάθε 15.000χμ γιατι απλά θέλουν να κονομάνε (ασχετα αν ειναι σωστό ή οχι)

Αν πάρεις την Cosmocar να ρωτήσεις πότε πρεπει να καν σερβις θα σου πούν οποτε αναψει η μεταβλητή ένδειξη(υπολογιζει μόνο του και αναβει γυρω στα 25.000-30.000χμ) ή στα 2 χρόνια .

Στην Γερμανία έτσι γίνονται τα σερβις . Υπάρχει και εδω στην Αθηνα μια αντιπροσωπεια που αν πας για σερβις στα 15.000 σου λεει δεν χρειαζεται εισαι longlife !

Τωρα αν θες εσυ να το αλλαζεις καθε 5.000/7.500/10.000/15.000 μπορείς να το κάνεις άνετα εκτός αντιπροσωπειας (για λιγοτερο κοστος) μιας και η VW σου λεει οτι στα 30.000/2 χρονια να πας .

Δηλαδη αν πάθεις κάτι εντος εγγυησης και εχεις πάει συμφωνα με VW δεν μπορουν να σου πουν ΤΙΠΟΤΑ γιατι δεν ηρθες στα 15.000χμ ή στον χρονο

Τα λιπαντικά Longlife 5w30 σύμφωνα με τις εταιριες αντέχουν 30.000χμ /2χρόνια . Τώρα ο καθένας τα αλλαζει οποτε θέλει αλλα το λεω αυτό για καθε 2 χρονια για να μην πηγανουμε αντιπροσωπειες στα 15.000 και στον χρόνο και μας πέρνουν 35 ευρω εργατικα!!!! για λαδια ενω το κανεις και με 0 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζεις λάδια και δεν αλλάζεις και φίλτρο μαζί για εμένα είναι σαν να μην άλλαξες λάδια.Πόσο κάνει ένα φίλτρο λαδιού 10-11 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.