Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Ωραίο θέμα για ανάπτυξη.!

Να ρωτήσω, τα μπέκ του RS4 δεν τα χρησιμοποιουν και τα κιτάκια της APR , Sportec και της VF?

Οι οποίες εταιρείες όπως και όλοι οι βελτιωτές εκμετελεύονται τους άπληστους στο θέμα δύναμης! Τα ρίσκα είναι μεγάλα, αλλά εφόσον βγήκε η μία εταιρεία και τα εφάρμοσε, ακολούθησαν και οι άλλες. Πλέον η APR βγάζει και ανοιγμένα μπεκ S3 που τα δίνει στα μεγάλα της κιτ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι μας ποντάρουμε στις μεγάλες ανοχές που έχουν τα μοτέρ μας και στη θεά τύχη...

Link to comment
Share on other sites

====

Δεν ξέρω αν μου πέφτει ο λόγος, αλλά θέλω να πω και εγώ την γνώμη μου, και ας είμαι λάθος...

1. four_stroke_cycle.jpg

Μιλάμε για 4-χρόνους βενζινοκινητήρες άμεσου ψεκασμού.

Πράγμα που σημαίνει πως ψεκάζουμε απευθείας στον χώρο καύσης.

¶ρα, μπορούμε να ψεκάσουμε μόνο εφόσον τελείωσε η φάση εξαγωγής (πιο συγκεκριμένα, μόλις κλείσουν βαλβίδες εξαγωγής) μέχρι το σημείο που γίνεται ηλεκτρονικά ελεγχόμενη ανάφλεξη. Ουσιαστικά, βλέποντας την παραπάνω εικόνα, έχουμε στην διάθεσή μας μόνο τις φάσεις 3 & 4. Δηλαδή, όσο γίνεται η αναρρόφηση και συμπίεση.

2. Και έτσι είναι προγραμματισμένος (και κλειδωμένος με μερικές δικλείδες) εργοστασιακά ο εγκέφαλος.

3. Φέρνοντας από την μνήμη αρκετά παλαιές αναρτήσεις στα διάφορα φόρα & sites, θυμάμαι ότι με μεγάλη περηφάνια δήλωνες ότι «μόνο από τότε που άρχισες να πειράζεις τον χρονισμό του ψεκασμού άρχισες να βλέπεις κάποια σοβαρά αποτελέσματα». Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Σήμερα λοιπόν μιλάμε για μαυρίλες και διαβάζω για γωνίες βεντάλιας ψεκασμού, ακαλιμπράριστα μαφ κλπ...

Εγώ λοιπόν με όλη μου την σιγουριά δηλώνω ότι πειράζοντας τον χρονισμό ψεκασμού κατάφερες (σκίζοντας ότι έβρισκες στον δρόμο) να κάνεις τα μπεκ να αρχίζουν τον ψεκασμό όσο ακόμα δεν έχει τελειώσει η φάση εξαγωγής. Με ανοιχτές βαλβίδες εξαγωγής δηλαδή. Έτσι, η βενζίνη που ψεκάζει απλώς φεύγει έξω άκαυτη. Και έτσι έχετε τον μαύρο καπνό. Η άκαυτη αυτή κιόλας βοηθάει στο σπουλάρισμα. Επίσης βοηθάει να βλέπεις χαμηλά EGT και πλούσιο μείγμα.

Στην πραγματικότητα όμως το EGT που βλέπεις ΔΕΝ αντιπροσωπεύει την κατάσταση μέσα στον θάλαμο.

Στην πραγματικότητα όμως ειδικά το AFR που βλέπεις ΔΕΝ αντιπροσωπεύει το πραγματικό AFR μέσα στον θάλαμο.

Το AFR που βλέπεις περιλαμβάνει και 10 κιλά άκαυτης που βρίσκονται στο downpipe που ΔΕΝ συμμετέχουν στην καύση εντός θαλάμου, καθώς έφυγαν από τον θάλαμο καύσης στο τέλος του κύκλου εξαγωγής. Στην πραγματικότητα μέσα στον θάλαμο έχεις πολύ πιο φτωχό μείγμα απΆ ότι βλέπεις στο downpipe!

Έτσι θέτεις σε κίνδυνο την υγεία του έκαστου μοτέρ με τέτοια μοντίφα, καθώς δεν βλέπεις πραγματικό μείγμα το οποίο είναι πολύ πιο φτωχό από αυτό που λογκάρεις.

Πάει το ένα.

Το δεύτερο.

Χρησιμοποιείς για δικαιολογία το μικρό lag των RS4 μπεκ που λες ότι υπερκαλύπτει την γελοία αύξηση της στατικής παροχής που προσφέρουν σε σχέση με τα μαμά μπεκ από 200άρια Εμ, το lag είναι που δεν μας ενδιαφέρει όταν μιλάμε για χρήση 100% του διαθέσιμου χρόνου ψεκασμού, καθώς το lag είναι μοντελοποιημένο στον εγκέφαλο και απλώς θα στείλει ρεύμα λίγο νωρίτερα και θα κόψει λίγο αργότερα. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν στην διάθεση 2 ολόκληρες «νεκρές» φάσεις που τα μπεκ «περιμένουν». Για WOT και «τρελά άλογα» σε ενδιαφέρει μόνο η στατική παροχή, την οποία τα RS4 μπεκ σε σχέση με τα S3 δεν την έχουν Το μόνο που θέλουν τα S3 μπεκ είναι ένα σωστό καλιμπράρισμα, που δεν γίνεται κατεβάζοντας τον χάρτη διόρθωσης μη γραμμικότητας κατά ΧΧ%, ούτε με την σταθερά των μπεκ...

Αυτά έχω να πω, τα είπα με πιο απλά λόγια που μπορούσα, πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που θα καθίσουν να ασχοληθούν για να καταλάβουν τι είναι αυτά που λέω και κατά πόσο «στέκουν» ή όχι

+100000

Link to comment
Share on other sites

να δω ποτε θα παω να αλλαξω προγραμμα....... με το που παω καπου..,, τσουπ πεταγεται ο ενας και λεει για τον αλλο. με το που παω στο αλλον μαθαινω διαφορα.... ερεεε..... θα μεινω με το ΜΤΜ και μια χαρα ειμαι......

Link to comment
Share on other sites

να δω ποτε θα παω να αλλαξω προγραμμα....... με το που παω καπου..,, τσουπ πεταγεται ο ενας και λεει για τον αλλο. με το που παω στο αλλον μαθαινω διαφορα.... ερεεε..... θα μεινω με το ΜΤΜ και μια χαρα ειμαι......

¶στοχο όμως...

Ρε, εδώ λέμε για τα μπεκ! Που κολλάει ο προγραμματισμός;

Link to comment
Share on other sites

¶στοχο όμως...

Ρε, εδώ λέμε για τα μπεκ! Που κολλάει ο προγραμματισμός;

κολλαει, κολλαει, το αλλο με τον χρονισμο το διαβασες? για πες μου τι να κανω? το βρηκα... mazda cx-7 :D

Link to comment
Share on other sites

κολλαει, κολλαει, το αλλο με τον χρονισμο το διαβασες? για πες μου τι να κανω? το βρηκα... mazda cx-7 :D

Ρε πανίβλακα, εσύ θα αλλάξεις μπεκ;;; Ένα πρόγραμμα δεν θέλεις να βάλεις μόνο; Με χρονισμούς παίζεις μόνο αν αλλάξεις μπεκ και κυρίως αν βάλεις από το RS4!

Υ/Γ: Βρίσε με και εσύ λιγάκι... ;):whistling::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε πανίβλακα, εσύ θα αλλάξεις μπεκ;;; Ένα πρόγραμμα δεν θέλεις να βάλεις μόνο; Με χρονισμούς παίζεις μόνο αν αλλάξεις μπεκ και κυρίως αν βάλεις από το RS4!

Υ/Γ: Βρίσε με και εσύ λιγάκι... :D;):whistling:

πας γυρευοντας τωρα να σε ξεβρακωσω μουρη λουλου. αμα βαλω το ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΩ UPDATE GIA K04 ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ????? ΕΕΕΕΕ?/????? new_sugkrotima.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

πας γυρευοντας τωρα να σε ξεβρακωσω μουρη λουλου. αμα βαλω το ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΩ UPDATE GIA K04 ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ????? ΕΕΕΕΕ?/????? new_sugkrotima.gifnew_grrrr.gif

Και ξαναλέω, ανάλογα τι μπεκ θα βάλεις... Αν βάλεις s3, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Μην λέω τα ίδια και τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω, ανάλογα τι μπεκ θα βάλεις... Αν βάλεις s3, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Μην λέω τα ίδια και τα ίδια...

εε εισαι ντιπ για ντιπ. αμα βαλω ρε παλουκαρι τα rs4...............................

Link to comment
Share on other sites

εε εισαι ντιπ για ντιπ. αμα βαλω ρε παλουκαρι τα rs4...............................

Εγώ είμαι ντιπ για ντιπ ρε Αντώνη ή εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις και τι γράφεις;;; Δεν έγραψες στην αρχή ότι ήθελες να αλλάξεις το πρόγραμμα σου μόνο και τώρα δεν ξέρεις σε ποιον να πας; Θα μας τρελάνεις; Μέσα σε 3 ποσταρίσματα έβαλες και Κ04 και μπεκ RS4;;; Πάρτο απόφαση να βάλεις την Κ04 και τότε το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

====

Δεν ξέρω αν μου πέφτει ο λόγος, αλλά θέλω να πω και εγώ την γνώμη μου, και ας είμαι λάθος...

1)Εγώ λοιπόν με όλη μου την σιγουριά δηλώνω ότι πειράζοντας τον χρονισμό ψεκασμού κατάφερες (σκίζοντας ότι έβρισκες στον δρόμο) να κάνεις τα μπεκ να αρχίζουν τον ψεκασμό όσο ακόμα δεν έχει τελειώσει η φάση εξαγωγής. Με ανοιχτές βαλβίδες εξαγωγής δηλαδή. Έτσι, η βενζίνη που ψεκάζει απλώς φεύγει έξω άκαυτη. Και έτσι έχετε τον μαύρο καπνό. Η άκαυτη αυτή κιόλας βοηθάει στο σπουλάρισμα. Επίσης βοηθάει να βλέπεις χαμηλά EGT και πλούσιο μείγμα.

Στην πραγματικότητα όμως το EGT που βλέπεις ΔΕΝ αντιπροσωπεύει την κατάσταση μέσα στον θάλαμο.

Στην πραγματικότητα όμως ειδικά το AFR που βλέπεις ΔΕΝ αντιπροσωπεύει το πραγματικό AFR μέσα στον θάλαμο.

Το AFR που βλέπεις περιλαμβάνει και 10 κιλά άκαυτης που βρίσκονται στο downpipe που ΔΕΝ συμμετέχουν στην καύση εντός θαλάμου, καθώς έφυγαν από τον θάλαμο καύσης στο τέλος του κύκλου εξαγωγής. Στην πραγματικότητα μέσα στον θάλαμο έχεις πολύ πιο φτωχό μείγμα απΆ ότι βλέπεις στο downpipe!

Έτσι θέτεις σε κίνδυνο την υγεία του έκαστου μοτέρ με τέτοια μοντίφα, καθώς δεν βλέπεις πραγματικό μείγμα το οποίο είναι πολύ πιο φτωχό από αυτό που λογκάρεις.

Πάει το ένα.

Το δεύτερο.

2)Χρησιμοποιείς για δικαιολογία το μικρό lag των RS4 μπεκ που λες ότι υπερκαλύπτει την γελοία αύξηση της στατικής παροχής που προσφέρουν σε σχέση με τα μαμά μπεκ από 200άρια Εμ, το lag είναι που δεν μας ενδιαφέρει όταν μιλάμε για χρήση 100% του διαθέσιμου χρόνου ψεκασμού, καθώς το lag είναι μοντελοποιημένο στον εγκέφαλο και απλώς θα στείλει ρεύμα λίγο νωρίτερα και θα κόψει λίγο αργότερα. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν στην διάθεση 2 ολόκληρες «νεκρές» φάσεις που τα μπεκ «περιμένουν». Για WOT και «τρελά άλογα» σε ενδιαφέρει μόνο η στατική παροχή, την οποία τα RS4 μπεκ σε σχέση με τα S3 δεν την έχουν Το μόνο που θέλουν τα S3 μπεκ είναι ένα σωστό καλιμπράρισμα, που δεν γίνεται κατεβάζοντας τον χάρτη διόρθωσης μη γραμμικότητας κατά ΧΧ%, ούτε με την σταθερά των μπεκ...

Αυτά έχω να πω, τα είπα με πιο απλά λόγια που μπορούσα, πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που θα καθίσουν να ασχοληθούν για να καταλάβουν τι είναι αυτά που λέω και κατά πόσο «στέκουν» ή όχι

1) Αν δεν εχεις δει καποιο προγραμμα μου σε TFSI, δεν μπορεις και να γνωριζεις πως ρυθμιζω κινητηρες αμεσου ψεκασμου. Να εισαι σιγουρος οτι επειδη εχω ρυθμισει δεκαδες μοτερ με RS4 μπεκ και εκατονταδες με S3 , μονο σε ενα απο αυτα δοκιμασαμε το ποσο μπορουν να ψεκασουν τα μπεκ αυτα (το οποιο ηταν και το δυνατοτερο αυτοκινητο TFSI sτην Ελλαδα , οπου γινοταν πειραμα ετσι κι αλλως για να διαπιστωσουμε ποσο μπορουν να ψεκασουν τα μπεκ). Σε κανενα αλλο δεν το εχουμε δοκιμασει και , οπως ανεφερες απαγορευεται να ψεκαζεις στην εξαγωγη .Αυτο που ειπα ειναι οτι Πρεπει να δινεις παλμο κατα την εξαγωγη , για να προλαβεις να ψεκασεις στην εισαγωγη !

2) Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα... ΤΟ LAG ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!! ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕς ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΡΩΣΗ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ , ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΕΚΑΣΟΥΜΕ !!! ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ OTAN ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΕΚ!!! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΕΜ. Anyway , αν θες μπορω να σου δειξω ενα BWA που εχω και που "τερματιζει" την GT3076R , φυσικα με RS4 μπεκ , οπως και ολοι στην Αμερικη, ΑΠΟ REVO ΜΕΧΡΙ ΑΛΛΟΥΣ 100... Αν νομιζεις οτι εσυ , αν σου τυχει καποιο τετοιο , το φτιαχνεις με S3 , φτιαχτο με S3 (οχι οτι δεν γινεται οπως θεωρητικα σωστα αναφερεις και ανεφερα πριν απο σενα, απλα δεν υπαρχει λογος να φας τη ζωη σου με ενα τοσο laggy μπεκ για να ανακαλυψεις τον τροχο...).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει να πει ο φίλος μου ο Αντώνης (πολύ σωστά κατά την άποψη μου) είναι, πως να εμπιστευτεί έναν προγραμματιστή όπως είναι ο Κρίτωνας όταν αποδεικνύεται ότι στην ουσία δεν ξέρει τι του γίνεται τουλάχιστον στα θέματα προγραμματισμού με μπέκ RS4.

O οποίος λειτουργεί είτε με πλήρη άγνοια του αντικείμενου, η με δόλο, αφού αποκρύπτει σημαντικούς κινδύνους που υπάρχουν για τους κατόχους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει να πει ο φίλος μου ο Αντώνης (πολύ σωστά κατά την άποψη μου) είναι, πως να εμπιστευτεί έναν προγραμματιστή όπως είναι ο Κρίτωνας όταν αποδεικνύεται ότι στην ουσία δεν ξέρει τι του γίνεται τουλάχιστον στα θέματα προγραμματισμού με μπέκ RS4.

O οποίος λειτουργεί είτε με πλήρη άγνοια του αντικείμενου, η με δόλο, αφού αποκρύπτει σημαντικούς κινδύνους που υπάρχουν για τους κατόχους.

Πιστεύω ότι για μερικές μαυρίλες γίνεσαι κακός...

Δεν λειτουργεί με άγνοια του! Ξέρει πολύ καλά τι κάνει και πως! Απλά έχει στο μανίκι του πολλά καλά χαρτιά και το ισχυρότερο είναι ότι το μοτέρ είναι απίστευτης αντοχής και τα πιστόνια του αλεξίσφαιρα. Βέβαια δεν είναι ο μόνος. Όλοι οι επώνυμοι βελτιωτικοί οίκοι εφαρμόζουν το ίδιο σετάπ! Βέβαια εκεί παίζονται πολλά ως προς τον ανταγωνισμό, μιας και η βελτίωση δεν έχει όρια. Εμείς γιατί να μείνουμε έξω από το χορό;;;

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί κάτι κακό για κανένα από τα αυτοκίνητα που έχουν RS4 μπεκ. Και αυτό είναι καλό για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ντιπ για ντιπ ρε Αντώνη ή εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις και τι γράφεις;;; Δεν έγραψες στην αρχή ότι ήθελες να αλλάξεις το πρόγραμμα σου μόνο και τώρα δεν ξέρεις σε ποιον να πας; Θα μας τρελάνεις; Μέσα σε 3 ποσταρίσματα έβαλες και Κ04 και μπεκ RS4;;; Πάρτο απόφαση να βάλεις την Κ04 και τότε το συζητάμε...

ρε συ ξεκολλα λιγο και σκεψου. θα δωσω χ λεφτα για προγραμμα για κ03 και μετα στο κ04 που ειναι free θα παω να δωσω αλλου λεφτα για αλλο προγραμμα?????σκεψου λιγο... βαζεις ενα προγραμμα εχοντας στο ΝΟΥ ΣΟΥ το μελλοντικο upadate. σιγα μην παω να φτιαξω αλλο προγραμμα για κ03 και αλλο προγραμμα σε αλλον προγραμματιστη για κ04...... τωρα καταλαβες τι εννοω ή να κανω και ΚΑΚΑ :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ξεκολλα λιγο και σκεψου. θα δωσω χ λεφτα για προγραμμα για κ03 και μετα στο κ04 που ειναι free θα παω να δωσω αλλου λεφτα για αλλο προγραμμα?????σκεψου λιγο... βαζεις ενα προγραμμα εχοντας στο ΝΟΥ ΣΟΥ το μελλοντικο upadate. σιγα μην παω να φτιαξω αλλο προγραμμα για κ03 και αλλο προγραμμα σε αλλον προγραμματιστη για κ04...... τωρα καταλαβες τι εννοω ή να κανω και ΚΑΚΑ :lol: :lol: :lol:

Αντώνη, παραιτούμαι! Έλα την Παρασκευή να τα πούμε με την ησυχία μας...

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω, ανάλογα τι μπεκ θα βάλεις... Αν βάλεις s3, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Μην λέω τα ίδια και τα ίδια...

Δηλαδή εάν αλλάξεις μπεκ και βάλεις του rs4 θα αλλάξεις τον χρονισμό ??? οκ δηλαδή εάν βάλεις εκκεντροφόρους s-3 τι κανείς ??

Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο ..ψεκασμό ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Tον χρονισμό που ψεκάζουν τα μπεκ! Ανέφερε ο Κρίτωνας παραπάνω ότι για να πετύχει το σωστό αποτέλεσμα, αναγκάζει τα μπεκ να ψεκάζουν στο στάδιο της εξαγωγής, έτσι ώστε να έχουμε το επιθυμητό κάυσιμο στο στάδιο της εισαγωγής.

@Αντώνη, θα είμαι και ξυρισμένος... αχαχαχαχαχα

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

1) Αν δεν εχεις δει καποιο προγραμμα μου σε TFSI, δεν μπορεις και να γνωριζεις πως ρυθμιζω κινητηρες αμεσου ψεκασμου.

====

Και αν έχω δεί; :lol:

Να εισαι σιγουρος οτι επειδη εχω ρυθμισει δεκαδες μοτερ με RS4 μπεκ και εκατονταδες με S3

====

:D

απαγορευεται να ψεκαζεις στην εξαγωγη.

====

Χαίρομαι που το καταλαβαίνεις.

2) Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα... ΤΟ LAG ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!! ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕς ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΡΩΣΗ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ , ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΕΚΑΣΟΥΜΕ !!!

====

Σόρρυ, αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνεις τις βασικές αρχές λειτουργίας 4-χρονου κινιτήρα...

Έχουμε τον ΜΙΣΟ χρόνο ενός ολόκληρου κύκλου!!!!

'Εχουμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την φάση εξαγωγής και την φάση ανάφλεξης για να "ξυπνήσουμε" τα μπεκ.

Στις 7000 στροφές έχεις ΟΛΟΚΛΗΡΑ 8.5msec για τα ξυπνήσεις και να κλείσεις τα μπεκ !!! Σιγά μην είναι και 4msec το lag :lol:

:lol:

Όσον αφορά τους αμερικάνους και τους υπόλοιπους - κάποτε όλοι μας λέγανε ότι η τρόμπα τελειώνει στα 245 άλογα... τωρα με την ίδια τρόμπα βγάζουν 345 και δεν μιλάει κανένας. Οπόσε άστοχο το παράδειγμα. Ο καθ'ενας έχει δικές του προτημίσεις για τον μαζοχισμό που επιλέγει.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.