Jump to content
pipis13

Golf -Scirocco Ή Κατι Αλλο;

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και πάλι... Μίλησα με Αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι υπάρχει θετικό κλίμα και από την κοσμοκαρ να μου πάρουν το αμάξι σε ευνοικη τιμή. Σε ερώτηση μου από το τηλέφωνο για τιμή μιλάμε μου είπαν να πάω εκεί να συζητήσουμε ανάλογα με το μοντέλο που με ενδιαφέρει να πάρω. Όπως καταλάβατε μιλάμε για 2 μοντέλα που με ενδιαφέρουν. Scirocco 122 golf 7 122 δεν θέλω μα ξεφύγω σε μπάτζετ και σαν τρίτη λύση λέω κατι σε πετρέλαιο. Τώρα θέλω μα μου πείτε λίγα λόγια για το scirocco μιας και δεν έχω μπει ούτε μέσα και αν ειναι προβληματικό. Για το γκολφ δεν ρωτάω μιας και ειναι νέο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις μικρους χωρους και στενους... το νεο golf απο οσο ξερω εχει πιο πλουσιο εξοπλισμο σε σχεση με το παλιο αλλα το αμαξωμα του μου θυμιζει κατι σαν station wagon γιατι το εκαναν ετσι...πολυ μακρουτσοτο. σιγουρα ομως ειναι ενα καλο αμαξι αλλα πιο γεροντιστικο σε σχεση με το scirocco. οπως ειπα δεν εχω μπει ποτε μεσα σε scirroco. αν φτασει η ωρα να διαλεξω σιγουρα θα παω στην εκθεση και θα μπω να δω πως ειναι. αλλα απο προβληματα? βγαζει κανενα μεγαλο συνηθως? επισης φοβαμαι το ενδεχομενο επειδη ειναι νεο μοντελο το golf μην μου βγαλει κανενα κουσουρι και εχουμε αλλα polo gti......

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Ασε να κυκλοφορήσει λίγο το Golf 7 να δεις τι παίζει με τα καινουργια μοτέρ
Όσο για το Scirocco είμαι κάτοχος . Κατάθληψη δεν θα έχεις μετά απο ταξίδι(δεν ξερω γιατι το ειπε) αλλά εμένα η μέση μου πιάνεται (βέβαια εχω θεμα με την μέση)
Το μοτέρ που φοράει το Scirocco αν παρεις το 122αρι ειναι το γνωστό 122αρι που βγαίνει σε Golf/EOS/Tiguan/Leon κλπ κλπ . Απο θεματάκια τα γνωστά που έχει όλο το group δηλαδη καμια σκαστρα κανενα πολλαπλασιαστή τέτοια πραγματα, περιφεριακά .

Το εσωτερικο του δεν ειναι καθολου στενο για 4 ατομα ειναι μια χαρα ! Στα αρνητικα ειναι οτι θολώνει εύκολα το εσωτερικο του(τζαμια) οτι ειναι πολύ ζεστό το καλοκαιρι , κοπαναει αρκετά μεσα στην αθηνα το πισω μερος(μπορει το Polo να ηταν χειροτερα δεν ξερω) Αυτα...
Πίσω ειναι πιο ανετο παντως απο οτι μπροστα παρόλο που το βλέπεις πιο χαμηλό πισω τον ουρανο

Link to comment
Share on other sites

Για μενα golf 7 122...

Υπερ¨: Καλυτερα φρενα ,καλυτερο πλαισιο ,καλυτερη καταναλωση ,ποιο ανετο (στα αρνητικα ειναι η αναρτηση πισω που δεν ειναι πολλαπλων συνδεσμων ) επισης ο κινητηρας ειναι βελτιωμενος στα σημεια και φοραει ιμαντα αντι για καδενα ,εχει λιγοτερους κραδασμους και καλυτερη καταναλωση .Γενικα τα 122 δεν εχουν κανενα θεμα ουτε με σκαστρες ουτε με βαλβιδες ...  

 

Το σιροκο θα αλλαξει πλαισιο συντομα ...οποτε για μενα δεν αξιζει να δωσεις χρηματα να παρεις αμαξι βασισμενο σε πλαισιο του 2004 ...εχουμε 2013.

 

Αν και αυτη τη στιγμη η καλυτερη περιπτωση ειναι το  νεο Λεον 1.6tdi 105αλογα .... σε καταναλωση και αποδοση ενας απο τους καλυτερους κινητηρες και ειναι ποιο γρηγορο απο τα 128 δηθεν αλογα των κορεατων και ποιο οικονομικο . νεο πλαισιο καλυτερα φρενα κτλ κτλ.

 

Ξεκαθαρισε μας κατι στο κοστος καυσιμων εισαι ανετος  ,σε ενδιαφερει ? Το 140αρι το εχεις σαν προοπτικη ? 

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε αξια να φτασω τιποτα 23000 24000 ευρω. απο καυσιμα ας καει οπ ς το πολο η και λιγοτερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξει πλαίσιο το scirocco !!! 45h Eβδομάδα παραγωγής του 2013 θα αλλάξει απλα μπρος και πίσω φωτιστικά σώματα ! Κατα τα άλλα το ιδιο αμαξι ....
 

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

για μενα αν φτανει ο προυπολογισμος σου χτυπα πολο tdi η golf tdi 1.6. μην πας παλι στη βενζινα ειναι ευκαιρια σου τωρα που θα αλλαξεις να παρεις πετρελαιο.αποψη μου !

Link to comment
Share on other sites

το εχω στα υποψιν μου το golf tdi αλλα και το πολο... 20000 το γκολφ και γυρω στα 14000 το πολο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις θεμα με το 2πορτο πάρε το scirocco -

 

το έχω ξαναπει ,γνωμη μου βεβαια .

 

το golf το νοικιαζουν πολλές εταιρίες για το προσωπικο τους ,με αποτέλεσμα να το οδηγει μεγάλη γκαμα ατομων -

 

το scirocco έχει συγκεκριμένο target group (νέος ,ωραιος :crazy: κλπ)

 

το scirocco είναι σπορ ,νεανικο και διαχρονικο (και απο οσο ξερω δεν προκειται να βγει καινουριο)

 

παρτο και σε ενα ωραιο χρωματακι (για εμενα όχι ασπρο γιατι αν και πιο ωραιο πολυφορεθηκε) και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε σχέση με το Golf το Scirocco εχει πολύ ωραίο κράτημα . Μην ξεχνάμε πίσω ειναι πιο φαρδύ απο Porsche 911 .
Δεν ξέρω την ηλικία σου , νομίζω είσαι νέος . Σε Golf Θα το έπαιρνα μονο σε R-Line

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε σχέση με το Golf το Scirocco εχει πολύ ωραίο κράτημα . Μην ξεχνάμε πίσω ειναι πιο φαρδύ απο Porsche 911 .

Δεν ξέρω την ηλικία σου , νομίζω είσαι νέος . Σε Golf Θα το έπαιρνα μονο σε R-Line

Ισχύει, και γω αν δεν είχα ερωτευτεί το rline scirocco θα παιρνα, για το απλό golf δεν το σκεφτόμουν καν...
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα χρωμα για το scirocco το ειδα σε ενα βυσινι-κοκκινο σκουρο και επαθα πλακα πολυ ωραια του πηγαινε

Link to comment
Share on other sites

μονο κόκκινο βγαίνει . Που το βρήκες το βυσσινι?

 

κοκκινο ηταν αλλα μου φανηκε οτι ηταν κοκκινο σκουρο σκουρο οχι ανοιχτο

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα vw και πηρα τιμες για 3 μοντελα: scircco 122 στα 22000 euro golf tsi 122 5d generation 20000 και golf tdi 105 5d generation 21000 με τα κλειδια στο χερι και μεταλικο χρωμα ειναι οι παραπανω τιμες

τωρα περιμενω να μου πουν ποσο περνουν το δικο μου γιατι μου ειπαν πως θα μου το παρουνσε διαφορετικη τιμη αναλογα με το μοντελο που θα προτιμησω (δεν ξερω τι σκεφτονται). αν με συμφερει και μου πουν κατι λογικο θα προχωρησω μαλλον για το golf tdi. μπηκα σημερα σε ενα 7αρι golf και οι εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες. καμια σχεση με το παλιο. αν εξαιρεσεις το ταμπλο ολα τα αλλα μου θυμιζουν μεσα passat και επιτελους βαλανε εγχρωμο ραδιο cd στη βασικη εκδοση.... αυριο μεθαυριο θα ξερω και σας πω τα νεα μου . θελω να πιστευω οτι θα μου κανουν καλη προταση τουλαχιστον ετσι υπονοηθηκε απο την πλευρα της αντιπροσωπειας.επισης απο οτι καταλαβα το polaki αν τελικα το δωσω δεν θα το βαλουν για πουλημα απο οτι καταλαβα...

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γράψεις αναλυτκα για το scirocco το 122 τι ειχε? Μου φαίνεται ακριβη η τιμη για ετοιμοπαραδοτο ..και 122
Επίσης μην ξεχνάς να σου κανουν και την αποσυρση δωρο( 970 ευρω) νομιζω ισχυει και αυτον τον χρονο
Εγω με 24 με το κλειδι στο χερι πηρα το 160αρι + DSG + Sport and style πακέτο

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα vw και πηρα τιμες για 3 μοντελα: scircco 122 στα 22000 euro golf tsi 122 5d generation 20000 και golf tdi 105 5d generation 21000 με τα κλειδια στο χερι και μεταλικο χρωμα ειναι οι παραπανω τιμες

τωρα περιμενω να μου πουν ποσο περνουν το δικο μου γιατι μου ειπαν πως θα μου το παρουνσε διαφορετικη τιμη αναλογα με το μοντελο που θα προτιμησω (δεν ξερω τι σκεφτονται). αν με συμφερει και μου πουν κατι λογικο θα προχωρησω μαλλον για το golf tdi. μπηκα σημερα σε ενα 7αρι golf και οι εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες. καμια σχεση με το παλιο. αν εξαιρεσεις το ταμπλο ολα τα αλλα μου θυμιζουν μεσα passat και επιτελους βαλανε εγχρωμο ραδιο cd στη βασικη εκδοση.... αυριο μεθαυριο θα ξερω και σας πω τα νεα μου . θελω να πιστευω οτι θα μου κανουν καλη προταση τουλαχιστον ετσι υπονοηθηκε απο την πλευρα της αντιπροσωπειας.επισης απο οτι καταλαβα το polaki αν τελικα το δωσω δεν θα το βαλουν για πουλημα απο οτι καταλαβα...

ελα ρε συ ποσο πιστευεις οτι θα σου το παρουν???προσεχε μην στο παρουνε πχ 11000 ευρω και δωσεις και αλλα 10000 για να παρεις αμαξι γτ θα εχεις φθασει ηδη στα 30000 ευρω αποψη μου ειναι οτι αν το πουλαγες εκτος αντιπρωσοπειας θα μπορουσες με αυτα τα λεφτα να παρεις ενα καλο μεταχειρισμενο σπυρο γτ δεν σε συμφερει σε καμια περιπτωση να παρεις παλι καινουριο αμαξι ...φιλικα φιλε

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει και η αποσυρση 960 ευρω...μαλιστα στο tdi ειναι 1500 ευρω η αποσυρση.. το scirocco εχει το βασικο εξοπλισμο. γιατι σου φαινεται ακριβη?τοσο παει

στα golf ειναι η generation εκδοση η μεσαια δηλαδη. μου εδωσαν το χαρτι με τον εξοπλισμο που εχει το καθενα. καλυτερα ομως με συμφερει το golf απο το scirocco. και σε χωρους και πετρελαιο. βασικα ολα θα κριθουν απο τις τιμες που θα μου πουν.....με τα 160 αλογα το απλο ξεκιναει απο 23100 ευρω



ελα ρε συ ποσο πιστευεις οτι θα σου το παρουν???προσεχε μην στο παρουνε πχ 11000 ευρω και δωσεις και αλλα 10000 για να παρεις αμαξι γτ θα εχεις φθασει ηδη στα 30000 ευρω αποψη μου ειναι οτι αν το πουλαγες εκτος αντιπρωσοπειας θα μπορουσες με αυτα τα λεφτα να παρεις ενα καλο μεταχειρισμενο σπυρο γτ δεν σε συμφερει σε καμια περιπτωση να παρεις παλι καινουριο αμαξι ...φιλικα φιλε

 κοιταξε εννοειται οτι σε δεν κανω λογο καν για 11000 ευρω (ελεος δηλαδη) και δεν προκειται να το δωσω για 11000. δεν ξερω τι θα μου πουν για αυτο κραταω και μικρο καλαθι δεν ενθουσιαζομαι. δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι με ταλαιπωρουν τοσο καιρο δηλαδη γιατι δεν μου λενε μια τιμη. πρεπει λεει να συννενοηθει με την κοσμοκαρ και εξαρταται πιο μοντελο θελω να αγορασω η τιμη που θα μου το παρουν ειτε ανεβαινει ειτε κατεβαινει. οτι μου λενε σας λεω, αυριο μεθαυριο θα ξερω και θα σας πω μου ειπε ο αντιπροσωπος οτι ειπαν με την κοσμοκαρ να βοηθησουν την κατασταση να γινει κατι καλο τωρα αν με κοροιδευουν θα το μαθω συντομα

Link to comment
Share on other sites

σπυρο ναι εχεις δικιο σε αυτο απλα και εγω στο λεω για το καλο σου αυτοι δεν [προκειται να βγουνε χαμενοι γτ ισα ισα που τα εχουνε παρει τα 20000 ευρω που εδωσες για να παρεις εσυ το αμαξι φιλε μου ...απλα εσυ θα εισαι ο χαμενος αν πας να δωσεις πχ το αμαξι σου για 11000 και 12000 ευρω αυτοι ισα ισα που θα στο παρουνε και θα το πουλησουνε μετα γυρω στα 15000 ευρω απλα στο λεω γτ κατι παραπανω ξερω...απλα προσεχε τι θα σου πουνε και κανε τους παζαρι για καινουριο αλλιως σηκω και φυγε και θα δεις πως θα σου πουνε ναι και θα το παρεις οσο μας λες αυτοι κερδισμενοι θα ειναι και απο τα δυο τα αυτοκινητα βαλε το και μια στο car το αμαξι σου δεν χανεις τπτ σπυρο μπορει να παρεις καλητερη τιμη εκει περα τοσοι πορωμενοι υπαρχουνε με το vw polo gti

Link to comment
Share on other sites

σπυρο ναι εχεις δικιο σε αυτο απλα και εγω στο λεω για το καλο σου αυτοι δεν [προκειται να βγουνε χαμενοι γτ ισα ισα που τα εχουνε παρει τα 20000 ευρω που εδωσες για να παρεις εσυ το αμαξι φιλε μου ...απλα εσυ θα εισαι ο χαμενος αν πας να δωσεις πχ το αμαξι σου για 11000 και 12000 ευρω αυτοι ισα ισα που θα στο παρουνε και θα το πουλησουνε μετα γυρω στα 15000 ευρω απλα στο λεω γτ κατι παραπανω ξερω...απλα προσεχε τι θα σου πουνε και κανε τους παζαρι για καινουριο αλλιως σηκω και φυγε και θα δεις πως θα σου πουνε ναι και θα το παρεις οσο μας λες αυτοι κερδισμενοι θα ειναι και απο τα δυο τα αυτοκινητα βαλε το και μια στο car το αμαξι σου δεν χανεις τπτ σπυρο μπορει να παρεις καλητερη τιμη εκει περα τοσοι πορωμενοι υπαρχουνε με το vw polo gti

 

ρε δεν εχω σκοπο να το σκοτωσω το αμαξι. μου ειπαν οτι θα μου κανουν καλη προσφορα. τωρα αυτο ειναι υποκειμενικο γι αυτους καλη προσφορα μπορει να ειναι τα 11000 12000 ευρω μπορει ομως να ειναι και κατι οντως καλο. σε 2 μερες το πολυ θα εχω στα χερια μου την προσφορα τους. αυτο που με προβληματιζει θετικα ειναι οτι κανουν λογο για μια τιμη η οποια θα εξαρταται απο το μοντελο που θα επιλεξω. ενα ακριβο μοντελο π.χ θα δωσει καλυτερη προσφορα απο ενα πιο φθηνο.αλλα και παλι θα δειξει γιατι δεν το εχουν και σε πολυ να με κουφανουν.στη χειροτερη κραταω το αμαξι αλλα 2 χρονια που ληγει η εγγυηση οτι προκυψει το φτιαχνουν και στην τετραετια θα βρω να το δωσω 12000 πιστευω σε ιδιωτη....

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ για αυτο σου λεω βαλε το sto *μη επιτρεπόμενο @ URL* να δεις ποσο μπορεις να το δωσεις ρε σπυρακο ...εσυ ποσσα λεφτα παραπανω θελεις να δωσεις για καινουριο αμαξι παλι΄??κανενα 10000 η πολλα λεω??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.