Jump to content
pipis13

Ηχος Απο Τα Λαστιχα Της Πορτας

Recommended Posts

πριν κανα μηνα ακουγα απο την πορτα ενα χρατσα χρουτσα. τι να ναι τι να ναι....δεν ηξερα....βλεπω εναν στην δουλεια μου λεει τι επαθες.του λεω για το θεματακι και μου δινει να βαλω σπρει σιλικονης γυρω γυρω. ολα κομπλε σταματησε ο θορυβος σταματησαν ολα. μετα απο 3 βδομαδες παλι τα ιδια.παω αγοραζω δικο μου σπρει το βαζω για καμια βδομαδα οκ.σημερα παλι τα ιδια....τι στο διαολο μπορω να κανω????εριξε πολυ χωμα βεβαια αλλα το εχω πλυνει 3 φορες και το σκεπαζω...τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο σπρευ σιλικονης?μηπως δεν βαζω στα σωστα σημεια? εχει συμβει και σε αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εχεις πρόβλημα με τα λάστιχα, για να το λύσης αλλάζεις λάστιχα (το πρέπων)

 

 

Η κάνεις αυτό που θα σου πω με προσοχή και αν καταλάβεις από την περιγραφή μου :crazy:

 

Λοιπόν ανοίγεις την πόρτα, κατεβάζεις το τζάμι, πιάνεις την πόρτα με το δεξί σου χέρι στο ύψος της κλειδαριάς και με το άλλο χέρι σπρώχνεις προς το αυτοκίνητο το πάνω μέρος του πλαισίου της πόρτας, με προσοχή και σιγά σιγά πρέπει να πάρει προς τα μέσα 1-2 εκατοστά.

 

 

Πιστεύω να κατάλαβες, αν γίνει αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα για κάποιο διάστημα, πατέντα  άλλα πιάνει

 

 

Καλή τύχη, ο εμπνευστής της πατέντας δεν φέρει καμία ευθύνη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μην μου μεινει καμια πορτα στο χερι ποσο κανουν τα λαστιχα ξερουμε?λεω να σε μαγαζι που βαζουν μεμβρανες που εχει και τετοια λαστιχα...κανα 15αρι ευρω η παραπανω?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μην μου μεινει καμια πορτα στο χερι ποσο κανουν τα λαστιχα ξερουμε?λεω να σε μαγαζι που βαζουν μεμβρανες που εχει και τετοια λαστιχα...κανα 15αρι ευρω η παραπανω?

στειλε μου με π.μ το τηλ. να σε παρω να σου πω τι να κανεις

Link to comment
Share on other sites

στειλε μου με π.μ το τηλ. να σε παρω να σου πω τι να κανεις

το εχεις κανει και συ δηλαδη?

Λοιπόν ανοίγεις την πόρτα, κατεβάζεις το τζάμι, πιάνεις την πόρτα με το δεξί σου χέρι στο ύψος της κλειδαριάς και με το άλλο χέρι σπρώχνεις προς το αυτοκίνητο το πάνω μέρος του πλαισίου της πόρτας, με προσοχή και σιγά σιγά πρέπει να πάρει προς τα μέσα 1-2 εκατοστά.

 

 
 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

μια ερωτηση....ολα καλα κατεβαζω τζαμι πιανω την πορτα με το δεξι μου χερι στο υψος της κλειδαριας και σπρωχνω.αν σπρωξω ομως δεν θα σπρωξω και την πορτα ολοκληρη?δεν χρεαζεται κοντρα?κλειστη η ανοιχτη το κανω?

Link to comment
Share on other sites

το εχεις κανει και συ δηλαδη?

 

 
 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

μια ερωτηση....ολα καλα κατεβαζω τζαμι πιανω την πορτα με το δεξι μου χερι στο υψος της κλειδαριας και σπρωχνω.αν σπρωξω ομως δεν θα σπρωξω και την πορτα ολοκληρη?δεν χρεαζεται κοντρα?κλειστη η ανοιχτη το κανω?

 

 

Το δεξί ειναι η κόντρα, ανοιχτή πόρτα, το δεξι τραβάει την πόρτα έξω και με το αριστερό σπρωχνεις το πλαίσιο προς το αυτοκίνητο,

 

 

Edit Πιστεύω να κατάλαβες

portax.png

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

ναι το επιασα. θελει πολυ δυναμη?ρωταω για να ξερω μην την στραβωσω.δηλαδη θα σπρωχτει ανετα η θελει ζορι. και επισης θα κανω κατι κακο στο αμαξι μα αυτον τον τροπο?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

το εχεις κανει και συ δηλαδη?

 

 
 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

μια ερωτηση....ολα καλα κατεβαζω τζαμι πιανω την πορτα με το δεξι μου χερι στο υψος της κλειδαριας και σπρωχνω.αν σπρωξω ομως δεν θα σπρωξω και την πορτα ολοκληρη?δεν χρεαζεται κοντρα?κλειστη η ανοιχτη το κανω?

οχι οπως λενε τα παιδια εβαλα λιγη βαζελινη στο πανω μερος της πορτας.αν την ανοιξεις θα δεις απο απνω οτι εχει ενα λαστιχο που εχει κενο ενδιαμεσα εινα σαν αναποδο Π αν βαλεις εκει σταματαει .

Link to comment
Share on other sites

και εσυ μόλις πιάσεις την πόρτα θα βάλεις με την μια ολη σου την δύναμη?

 

Δοκιμάζουμε λιγο να δούμε και προχωράμε, είναι πολυ ευαίσθητο το πλαισιο σε αυτο το σημείο, για αυτό ανοίγει κιόλας με τον καιρό, μπορεί αυτό να χρειαστεί να γίνει και με καινούργια λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο πρόβλημα έχω, ακούω τα λάστιχα όταν περνάω από λακούβες, άμα τα περάσω με κανα σπρέυ είναι κομπλέ αλλά μετά από 2-3 πλυσίματα που σκουπίζουν και την πόρτα γύρω γύρω φεύγει και ξαναρχίζει ο ήχος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, το πρόβλημα αυτό το έβγαλε το Caddy που είχα. Μου σύστησαν πρώτα να βάλω σπρέι για ενυδάτωση του ελαστικού (πχ γυαλιστικό, σιλικόνης, συντηρητικό εξωτερικών πλαστικών επιφανειών κλπ) και μετά ένα λεπτό στρώμα τάλκ. Το έκανα και ησύχασα! Από ότι κατάλαβα το πρώτο (σπρέι) δούλεψε σαν συντήρηση για να μαλακώσει το λάστιχο και το τάλκ έσβησε τις μικροτριβές μεταξύ πόρτας και λάστιχου. Μετά από λίγες μέρες φεύγει και το ελαφρώς άσπρο χρώμα από το τάλκ.

Δοκιμάστε και γράψτε για τα αποτελέσματα για να το τσεκάρουμε.



Α ! Πρίν ψεκάσετε με σπρέι καθαρίστε τα λάστιχα με βρεγμένο πανί για να φύγει η μαυρίλα (άν βγάζουν).

Link to comment
Share on other sites

ρε θα τρελαθούμε...   σε καινούργιο σχεδόν Polo gti...

η λύση που του προτείνεις ρε νικο καλιθέα   είναι να στραβώσει την πόρτα ??  δεν έιπε οτι βάζει νερά, και ειναι τόσο προσεχτικός ο σπίρος που αποκλείεται να έχει αρπάξει η πόρτα και να προκαλέι τον θόρυβο..

 

μα να ψιλοστραβώσει την πόρτα ?   είναι συμβουλή αυτή  ??  μα είναι δυνατόν ?   

και με την σημείωση οτι δεν φέρει κανείς την ευθύνη ??

 

εμ βέβαια.. μόνο ο μαλαΚ@ς ο σπύρος θα φταίει αν το κάνει και στραβώσει την πόρτα. !!!!

 

σπύρο μην κάνεις καμιά τέτοια κίνηση !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινε ο Νίκος γινόταν σε παλιότερα αυτοκίνητα που το τελάρο του κρυστάλλου της πόρτας ήταν σχετικά ευλίγιστο.Στο passat που το δοκίμασα δεν κατάφερα να το μετακινήσω ούτε ένα χιλιοστό προς τα μέσα.Τη λύση λοιπόν σ΄αυτό το ενοχλητικό πρόβλημα την οποία βρήκα και υιοθέτησα είναι η εξής:ξέσφιξα τις 2 torx βίδες που έχει το δίχαλο στην κολώνα του σασί που κουμπώνει το μάνταλο της πόρτας και αφού το χτύπησα ελαφρά να πάει προς τα μέσα 2 περίπου χιλιοστά το έσφιξα και όλα από τότε οκ.Μάλιστα το έκανα σε όλες τις πόρτες μετά και έτσι ησύχασα μια και καλή.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κι εγώ απο όταν το πείρα την προηγούμενη εβδομάδα και έχω 1100 χλμ και το έχω πλύνει μία φορά και αυτό συνεχίζει......

 

Βασικά πιστεύω είναι τα (τριχωτά) λάστιχα στο πάνω μέρος της πόρτας που κάνουν τον θόρυβο. Με κλειστή πόρτα όταν την πατάω προς το εσωτερικό ακούω το τρίψιμο που κάνει με το πρεβάζι της και μάλιστα αρκετά.......

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να πας σε εναν φανοποιο να δει το ζυγισμα της πορτας και εαν χρειαζετε να στο φερει...σε αντιπροσωπεια δουλευω και δεν ειναι σπανιο ακομα και μετα απο ενα χρονο να βλεπουμε φαινομενα που οι πορτες χανουν το ζυγισμα τους...το ποιο πιθανο ειναι αυτο δες πρωτα αυτο...και προς θεου μην στραβωσεις καμια πορτα...γενικα η VW εχει ενα προβλημα με τους αεριδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να πας σε εναν φανοποιο να δει το ζυγισμα της πορτας και εαν χρειαζετε να στο φερει...σε αντιπροσωπεια δουλευω και δεν ειναι σπανιο ακομα και μετα απο ενα χρονο να βλεπουμε φαινομενα που οι πορτες χανουν το ζυγισμα τους...το ποιο πιθανο ειναι αυτο δες πρωτα αυτο...και προς θεου μην στραβωσεις καμια πορτα...γενικα η VW εχει ενα προβλημα με τους αεριδες...

Σε ποιάς μάρκας αυτοκινήτων την αντιπροσωπεία  δουλεύεις?

Καθαρίστε καλά τα λάστιχα στις πόρτες και λιπάνετέ τα. Θα ησυχάσετε. Με τα πλυσίματα, τα γυαλιστικά ή τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούμε εμείς ή τα πλυντήρια που τα πλένουμε δημιουργείται ένα φίλμ (μια κρούστα) επάνω στο λάστιχο και κάνει αυτό το θόρυβο. Φυσικά τσεκάρετε πρώτα οτι είναι από το λάστιχο και δεν είναι από κάπου αλλού το τριζάρισμα που ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

το πιεσα λιγο οπως ειπε ο νικος αλλα δεν καταφερα να το σπρωξω η τουλαχιστον ετσι νομιζω.δεν εβαλα και δυναμη βεβαια.πως μπορω να ξερω αν καταφερα να μετακινησω την πορτα μπρος τα μεσα?

σημερα που το επλυνα ετριψα τα λαστιχακια με βρεγμενο πανακι και μετα εριξα μπολικη σιλικονη γυρω γυρω και βλεπουμε..

με λιγα λογια και λαστιχα να αλλαξω αν εχει λασκαρη η πορτα πως την φτιαχνω?

α και νερο δεν μπαζει ουτε ακουω σφυριγμα αερα μονο χρατσα χρουτσου

 

λοιπον με κανατε βραδυατικα να παω να ξεσκεπασω το αμαξι.εκανα και τις 2 πορτες με το δακτυλο μου περα δωθε πολλες φορες και ειναι το ιδιο δεν καταλαβαινω με το δακτυλο καποια περιεργη κλιση στη μια.θελω να πω οτι δεν δειχνει να εχει παρει προς τα μεσα η πορτα του οδηγου.αν και οπως ειπα δεν το προσπαθησα πολυ ντε και καλα να την σπρωξω.το εκανα λιγο και αφου ειδα οτι δεν περνει το παρατησα μην κανω καμια ζημια.σιγουρα νερο δεν μπαινει γιατι πρωτα την εσπρωξα και μετα το πλυνα οποτε αν ηταν θα ειχε πεσει νερο μεσα.επισης τωρα που πηγα ανοιξα και τις δυο πορτες και εβαλα σημαδια με το ματι να δω αν ειναι το ιδιο και στις δυο πορτες για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο να εχει παρει η πορτα. :crazy:  ειμαι λιγο σχολαστικος το ξερω!!!

off topic.

που να δειτε το πλυσιμο που εκανα 2.30 ωρες μου πηρε να κανω με αφρο τα καθισματα για φρεσκαρισμα καθαρισμα μεσα σκουπισμα μετα εξω πλυσιμο και σκουπισμα με ενα πετσι το οποιο το πηρα απο τα jumbo 2 ευρω και το συνιστω γιατι μου εκανε τρελη δουλεια στο σκουπισμα.ειναι στυλ πετσετα - πετσι και τα παιρνει ολα με τη μια.εχω δοκιμασει και ακριβα πετσια των 10-15 ευρω αλλα αυτο πολυ καλυτερο.μετα καθαρισμα τζαμια με azax, επλυνα τα πλαστικα πατακια που βαζω πανω απο τα κανονικα και μετα πηγα και επλυνα και τα κανονικα και τωρα τα εχω και στεγνωνουν.μετα απο ολα αυτα το σκεπασα και το εχω και το καμαρωνω μιας και τωρα το παιζω γρηγορος με διτροχο οχημα

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιάς μάρκας αυτοκινήτων την αντιπροσωπεία  δουλεύεις?

 

Στην αντιπροσωπεια Jaguar - Land Rover στην Λαρισα...

 

Σπυρο μην περιμενεις να το βρεις ετσι...εαν δεν το δει φαναρτζης με εμπειρια να το καταλαβει εμεις με τα λιγα που ξερουμε μονο αμα η πορτα φυγει στο δρομο θα το καταλαβουμε...

 

Επειτα συνυπολογισε τα εξης: οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω παιζει και το θεμα με τα γυαλιστικα και τα καθαριστικα στα λαστιχα του αμαξιου τα καθαριζουμε και μετα τα περναμε ΜΕ ΛΙΓΗ ΒΑΖΕΛΙΝΗ την οποια καθαριζουμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...η βαζελινη ειτε το πιστευεις ειτε οχι λειτουργει ως ενυδατωση για το πλαστικο να μην ξεραινετε και οχι ως γυαλιστικο η λιπαντικο...σε συναρτηση με χαμηλωμα και σκληρες αναρτησεις το πλεον ποιο λογικο ειναι να εχεις μειωσει στρεβλωση αμαξωματος που εχει υπολογιστει απο το εργοστασιο. Ολα τα αυτοκινητα το εχουν υπολογισμενο αυτο...το αντιμετωπισα στο παρελθον με την πορτα του οδηγου στο δικο μου...λογικο ειναι οτι η πορτα του οδηγου χρησιμοποιητε περισσοτερο απο οποιαδηποτε πορτα...επειτα εαν το αμαξι μενει καιρο και δη εξω (σκεπασμενο - ξεσκεπαστο) ολα αυτα μαζευουν σκονη και μακα απο το περιβαλλον...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χθες το επλυνα και το ετριψα καλα καλα και αναμεσα στα λαστιχα και εβαλα σιλικονη.τωρα θα δειξει..βαζελινη δεν ειχα να βαλω αλλα αν συνεχιστει θα το κανω και αυτο.μην φανταστειτε οτι μου ακουγεται δυνατα.δηλαδη με ανοιχτο ραδιοφωνο δεν το ακουω.με κλειστο το ακουω λιγο οταν παταω καμια πετρα

ερωτηση:

αυτα δεν μπορουν να αλλαχτουν στην εγγυηση?αν φταινε δηλαδη αυτα

αλλιως αν φταει η πορτα τι να κανω?να παω σε φανοποιο?θελει ωρα να την μονταρει?

Link to comment
Share on other sites

χθες το επλυνα και το ετριψα καλα καλα και αναμεσα στα λαστιχα και εβαλα σιλικονη.τωρα θα δειξει..βαζελινη δεν ειχα να βαλω αλλα αν συνεχιστει θα το κανω και αυτο.μην φανταστειτε οτι μου ακουγεται δυνατα.δηλαδη με ανοιχτο ραδιοφωνο δεν το ακουω.με κλειστο το ακουω λιγο οταν παταω καμια πετρα

ερωτηση:

αυτα δεν μπορουν να αλλαχτουν στην εγγυηση?αν φταινε δηλαδη αυτα

αλλιως αν φταει η πορτα τι να κανω?να παω σε φανοποιο?θελει ωρα να την μονταρει?

δεν φταιει η πορτα ουτε και ολα τα λαστιχα το μονο που κανει αυτο το τριξιμο επειδη το ειχα και εγω αυτο το προβλημα,αν ανοιξεις την πορτα στο πανω μερος ειναι  το λαστιχο που εχει στην μεση κενο ή βαλε βαζελινη ή λιγο ταλκ.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι στο δικο μου αμαξι δεν ειναι ετσι το πανω λαστιχο.ειναι ενα μονοκοματο πιστευω χωρις σχισμη αλλα θα παω να το κοιταξω μετα

 

πηγα κοιταξα.εχεις δικιο εχει μια σχισμι η οποια ομως στο δικο μου ηταν πολυ κολλητη και δεν ξεχωριζε.θελω να πω δεν ξεχωριζε οπως στο δικο σου.ουτε καν μπορουσα να διακρινω τη σχισμη εαν δεν μου το ελεγες.το καθαρισα καλα μεσα ειχε πολυ μακα και μετα εβαλα βαζελινη και γυρω γυρω στα λαστιχα πορτας

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.