Jump to content
vlachos

Πρόβλημα Μετάδοσης Στο Vw Up

Recommended Posts

Εδω και 2-3 μερες οταν βαζω μπροστα το πρωι ακουγεται ενα κροταλισμα απο τη μηχανη.οταν ζεσταθει κομπλε.αν πατησω συμπλεκτη εξαφανιζεται.θα το παω αυριο να το αφησω να το δουνε.τι μπορει να ειναι?ουτε 20000 χλμ δεν εχει

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω καβαλησα καποτε ατσαλα κρασπεδο και στραβωσε ενα μεταλλικο και συντονιζοταν και κροταλιζε. Το μετεφερα με γερανο και μου το επιδιορθωσανε στην αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

Το σηκωσα κ δεν ειδα τιποτα.και αν ειχε γινει κατι τετοιο θα το εκανε συνεχεια λογικα.το αφησα αντιπροσωπεια να κρυωσει και θα μου πουν το πρωι

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2016 at 6:51 ΠΜ, diver86 said:

Εδω και 2-3 μερες οταν βαζω μπροστα το πρωι ακουγεται ενα κροταλισμα απο τη μηχανη.οταν ζεσταθει κομπλε.αν πατησω συμπλεκτη εξαφανιζεται.θα το παω αυριο να το αφησω να το δουνε.τι μπορει να ειναι?ουτε 20000 χλμ δεν εχει

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο post εδώ https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/60877-προβλημα-στο-συμπλεκτη/ αναφέρεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και εσύ. Όπως έγραψα και εκεί μου το κάνει και εμένα όταν είναι κρύο και όταν πατάω συμπλέκτη ή όταν είμαι στον δρόμο δεν ακούγεται. Έχει αρκετές απαντήσεις σε αυτό που έβαλα οπότε ελπίζω να βρεις κάποια λύση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 το πηγα οντως δεν ακουστηκε κιχ.το αφησα στον εναν χτες να κρυωσει τιποτα δεν εκανε.το πηγα σε αλλον παλι τιποτε.οπως ειπε και το παληκαρι στο ποστ που εβαλες θα ζησω με το κουσουρι.και τα λεφτα που θα εφτιαχνα κανα συμπλεκτη θα παω να βαλω αυριο xenon.χεχε

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τα "κουσούρια" του ζω! Τεντώνομαι να ανοίξω το παράθυρο του συνοδηγού, απολαμβάνω τον τραχύ (αλλά ωραίο σε ψηλές στροφές) ήχο του τρικίλυνδρου, πατάω 2-3 φορές τον συμπλέκτη όταν κολλάει το σασμάν στην 1 και την όπισθεν και όποτε είναι κρύο ακούω το κροτάλισμα! Γενικά έχω προσαρμοστεί στις ιδιαιτερότητες του, εφόσον αυτές μένουν στο επίπεδο της πλάκας και δεν πάνε στο επίπεδο του συνεργείου! :p 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Κατοχος πλεον ενος μετ/νου vw up, τα "γνωστα" θεματακια με οδηγησαν στο να απευθυνθω εδω μηπως βρω καποια λυση. Πρωτα απ'ολα και το δικο μου up κανει ολους αυτους τους εκνευριστικους ηχους. Καποιοι γραψατε οτι ουσιαστικα αποδεχτηκατε ετσι το αυτοκινητο, εγω πραγματικα ομως δεν το αντεχω. Και για να σας προλαβω, ΝΑΙ, το οδηγησα πριν το παρω αλλα θα επαιρνα ορκο οτι κατι τετοιο δεν ακουσα. Οταν το αυτοκινητο μολις την τριτη μερα το πηγα πισω στην αντιπροσωπεια, μου ειπαν κι εμενα το ιδιο, οτι δηλαδη δεν ειναι τιποτα και οτι ολα ετσι κανουν! Ετυχε να οδηγησω αλλο ενα up ομως και μπορω να πω οτι εκανε πολυ λιγοτερο θορυβο σε εμφανες σημειο. Εχω σκοπο να το ξαναπαω πισω γιατι για τα δικα μου δεδομενα δεν υποφερεται, οποτε τοσο καιρο μετα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εβγαλε ακρη με το συγκεκριμενο προβλημα.

ΥΓ: Τοσο καιρο ακουω διαφορα για συμπλεκτη, γραναζια, ρουλεμαν, δισκο πλατο, σασμαν... Εχω χασει τελειως την μπαλα! Το νεοτερο που διαβασα σε σχολιο σε ξενο φορουμ που βεβαια δεν ξερω το κατα ποσο ισχυει, ειναι οτι σε καποιον με παρομοιο προβλημα του εκαναν αντικατασταση τον συμπλεκτη με καινουργιο, μεγαλυτερης διαμετρου και νεοτερης εκδοσης. Αυτο ελυσε το προβλημα του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.