Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ναι παιδιά! Όταν ανοίξει η Ιόνια οδός, τα διόδια θα ξεπερνάνε κατά πολύ το κόστος καυσίμων, μιας και θα προστεθούν 4-5 σταθμοί διοδίων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γέμισμα σήμερα, μετά από 1130 πραγματικά! διανυθέντα χιλιόμετρα. Γύρω στα 200 από αυτά ήταν εντός πόλης ή με βαρύ πόδι, ενώ τα υπόλοιπα με νορμάλ ταχύτητα 100-120 μέχρι 150 σε κάποια σημεία, σε επαρχιακό δίκτυο και αυτοκινητόδρομο. Η παρακάτω φωτογραφία τραβήχτηκε σε στάση, ακριβώς 12 χιλιόμετρα πριν το πρατήριο 5771bf2fca55262dda954d68ac804a42.jpg

Η ο δείκτης καυσίμων ήταν σε αυτή τη θέση

9ee7c59c780dead43abbdff476943f1d.jpg

Η αντλία έσκασε ακριβώς στα 45 λίτρα και έκανε στρογγυλοποίηση ο πρατηριουχος στα 55€

22707cde150ec11cdf7008f0b123afa2.jpg. Υπάρχει μια υποψία ότι ίσως κλέβει λίγο η αντλία γιατί η μέση κατανάλωση με χαρτί κ μολύβι βγαίνει στο 3.9-4 ενώ το αμάξι δείχνει 3.8, το οποίο μετρημενο ήταν ακριβεστατο στο παρελθόν. Αυτά από μένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι κάπου στα 6-7, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Μόλις βρω επίπεδο έδαφος θα σου βγάλω μερικές φωτογραφίες με τη στιγμιαία ;-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα δει στα 150 είμαι στα 5.8, από εκεί και πάνω ανεβαίνει, αλλά με τίποτα πάνω από 6.3-6.4 (μόνο σε τρελή κίνηση σταματα/ξεκίνα έχω δει παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι κάπου στα 6-7, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Μόλις βρω επίπεδο έδαφος θα σου βγάλω μερικές φωτογραφίες με τη στιγμιαία ;-)

Μια ερώτηση προς τον φίλο :

Έχεις το 1.6 bluemotion εξαταχυτο;

Όλα τα blue motion είναι 6 ταχυτα από ένα σημείο χρονικό και μετά;

Γιατι είδα χτες ένα blue motion 5 ταχυτο

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τον φίλο :

Έχεις το 1.6 bluemotion εξαταχυτο;

Όλα τα blue motion είναι 6 ταχυτα από ένα σημείο χρονικό και μετά;

Γιατι είδα χτες ένα blue motion 5 ταχυτο

Ναι φίλε μου, 1.6 TDI Bluemotion εξατάχυτο. Όλα τα 1.6 Bluemotion έχουν 6 ταχύτητες. Μήπως αυτό που είδες ήταν το Bluemotion Technology? Από όσο γνωρίζω, όλα τα μοντέλα Bluemotion, για το Golf πάντα, είναι εξατάχυτα, είτε αυτά είναι TDI, TSI ή TGI.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά ήταν tdi.

Δεν ξέρω τι είναι το bluemotion technology και τι διάφορες έχει από το σκέτο tdi bluemotion.

Ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνηση πολύ εντυπωσιακές οι καταναλώσεις που πετυχαίνεις το αμάξι είναι απλά top

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά ήταν tdi.

Δεν ξέρω τι είναι το bluemotion technology και τι διάφορες έχει από το σκέτο tdi bluemotion.

Ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνηση πολύ εντυπωσιακές οι καταναλώσεις που πετυχαίνεις το αμάξι είναι απλά top

Όλα τα μοντέλα είναι εξοπλισμένα με το πακέτο Bluemotion Technology, το οποίο περιέχει το σύστημα start/stop, σύστημα ανάκτησης ενέργειας κατά την επιβάρυνση κλπ, ενώ η έκδοση Bluemotion, εκτός από αυτά περιέχει επεμβάσεις για περαιτέρω μείωση της κατανάλωσης, όπως εξαταχυτο έναντι του πενταταχυτου κιβωτιου, χαμηλωμενη ανάρτηση, πίσω σποιλερ, 15ρες ζάντες με ελαστικά υπερχαμηλης αντίστασης κύλισης, μη ύπαρξη ρεζερβας, active grill shutters, πιο ψιλή βαλβολινη στο κιβώτιο και λίγο διαφορετική χαρτογραφηση στον εγκέφαλο. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, η αλήθεια είναι ότι το αμάξι είναι πραγματικά πολύ οικονομικό και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό! Δεν είναι πολύ δύσκολο να πετύχει τέτοια νούμερα αν είσαι ήρεμος και δεν έχεις βαρύ πόδι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες η συγκεκριμένη έκδοση δεν υπάρχει ! Ειναι άπαικτη ! Με 42.000 χλμ απο καινούριο , και ενώ του έχω πετάξει ζάντα 17αρα aftermarket , η μακροχρόνια μέση κατανάλωση ειναι στο 4.9 l /100km και με χρήση air conditioning ,χωρίς όριο στο γκάζι (ως επι το πλείστον κίνηση στην εθνική ) ! Το κιβώτιο ειναι 6αρι (για όποιον φίλο έχει απορία ) και η σχέση απόδοση/ οικονομία δεν πρέπει να υπάρχει σε αντίστοιχο της κατηγορίας του ! Αν έπαιρνα τώρα αμάξι,παλι το ίδιο θα έπαιρνα ! Έψαχνε ο κουμπάρος μου να το βρει μεταχειρισμένο αλλά δεν υπάρχει πλέον καμια αγγελια! Νομίζω οτι ο κόσμος σιγά σιγά το έχει πάρει χαμπάρι και ψάχνει την συγκεκριμένη έκδοση ! Μπορεί να μην αγοράζουν πολλοί την έκδοση αυτη επειδή ειναι η πιο ακριβή , αλλά μέχρι προ 6μηνου κυκλοφορούσαν 4-5 αυθεντικά (6ταχυτα ) blue motion στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*. Πλέον κανένα !

ΥΓ : Σε συμπληρωση των ορθά λεγόμενων του φίλου faniaros, η έκδοση αναγράφει bluemotion στο πλάι στα φτερά του αυτοκινήτου όπως επίσης και στην εμπρόσθια γρίλια ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinos84 said:

Λοιπόν παίδες η συγκεκριμένη έκδοση δεν υπάρχει ! Ειναι άπαικτη ! Με 42.000 χλμ απο καινούριο , και ενώ του έχω πετάξει ζάντα 17αρα aftermarket , η μακροχρόνια μέση κατανάλωση ειναι στο 4.9 l /100km και με χρήση air conditioning ,χωρίς όριο στο γκάζι (ως επι το πλείστον κίνηση στην εθνική ) ! Το κιβώτιο ειναι 6αρι (για όποιον φίλο έχει απορία ) και η σχέση απόδοση/ οικονομία δεν πρέπει να υπάρχει σε αντίστοιχο της κατηγορίας του ! Αν έπαιρνα τώρα αμάξι,παλι το ίδιο θα έπαιρνα ! Έψαχνε ο κουμπάρος μου να το βρει μεταχειρισμένο αλλά δεν υπάρχει πλέον καμια αγγελια! Νομίζω οτι ο κόσμος σιγά σιγά το έχει πάρει χαμπάρι και ψάχνει την συγκεκριμένη έκδοση ! Μπορεί να μην αγοράζουν πολλοί την έκδοση αυτη επειδή ειναι η πιο ακριβή , αλλά μέχρι προ 6μηνου κυκλοφορούσαν 4-5 αυθεντικά (6ταχυτα ) blue motion στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*. Πλέον κανένα !

ΥΓ : Σε συμπληρωση των ορθά λεγόμενων του φίλου faniaros, η έκδοση αναγράφει bluemotion στο πλάι στα φτερά του αυτοκινήτου όπως επίσης και στην εμπρόσθια γρίλια ! 

 

image.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Dinos84 said:

Λοιπόν παίδες η συγκεκριμένη έκδοση δεν υπάρχει ! Ειναι άπαικτη ! Με 42.000 χλμ απο καινούριο , και ενώ του έχω πετάξει ζάντα 17αρα aftermarket , η μακροχρόνια μέση κατανάλωση ειναι στο 4.9 l /100km και με χρήση air conditioning ,χωρίς όριο στο γκάζι (ως επι το πλείστον κίνηση στην εθνική ) ! Το κιβώτιο ειναι 6αρι (για όποιον φίλο έχει απορία ) και η σχέση απόδοση/ οικονομία δεν πρέπει να υπάρχει σε αντίστοιχο της κατηγορίας του ! Αν έπαιρνα τώρα αμάξι,παλι το ίδιο θα έπαιρνα ! Έψαχνε ο κουμπάρος μου να το βρει μεταχειρισμένο αλλά δεν υπάρχει πλέον καμια αγγελια! Νομίζω οτι ο κόσμος σιγά σιγά το έχει πάρει χαμπάρι και ψάχνει την συγκεκριμένη έκδοση ! Μπορεί να μην αγοράζουν πολλοί την έκδοση αυτη επειδή ειναι η πιο ακριβή , αλλά μέχρι προ 6μηνου κυκλοφορούσαν 4-5 αυθεντικά (6ταχυτα ) blue motion στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*. Πλέον κανένα !

ΥΓ : Σε συμπληρωση των ορθά λεγόμενων του φίλου faniaros, η έκδοση αναγράφει bluemotion στο πλάι στα φτερά του αυτοκινήτου όπως επίσης και στην εμπρόσθια γρίλια ! 

 

16 hours ago , takisbrax said:

πολυ ωραια ζαντα

https://www.makwheels.it/en-ww/wolf-silver-f7070wfsi40vw2x.aspx#!/ 

Ιταλική Mac Wolf 17αρα 

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα Golf του 2014-2015 γράφουν μόνο πίσω: bluemotion technology

και είναι 105 ίππων με 5 ταχύτητες

Εμένα είναι η έκδοση generation με 16'' ζάντες κλπ

καίω 4,5 - 4,8 Lt/100 Km στις περισσότερες μικτές συνθήκες επαρχία με βουνά, στροφές, προσπεράσεις κλπ

Θα ήθελα να έχει και 5η...  (περισσότερο για το θόρυβο δε με πειράζει αν έπεφτε η κατανάλωση 0,1-0,2)

Μπορείτε να μου πείτε εσάς που έχει 6 ταχύτητες, η 4η ή η 5η με 2.,000 rpm τί χλμ σας δίνει? (για να δω αν η 6η είναι όβερ μονο..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσέξει είναι η αλήθεια, αλλά με 6η και 2000 στροφές είμαι στα 125 χ.α.ω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου με τις 5 ταχύτητες,

η 4η στις 2.000 rpm δίνει 80 Km/h

η 5η στις 2.000 rpm δίνει 110 Km/h

Μπορείς να μου πεις στο δικό σου (με τις 6 ταχύτητες) πόσο σου δίνουν η 4η και η 5η?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν χρησιμοποιούσα παλαιότερα το 5-ταχυτο 1.6 TDI (Mk7) είχα ακριβώς την ίδια απορία. Θα προσπαθήσω να κάνω κι εγώ μία μέτρηση για όλες τις σχέσεις το 6-ταχυτου 1.6 TDI (Mk7) που έχω και θα σου πω. Δεν βρίσκω με τίποτα ρε γαμώτο ένα διάγραμμα σχέση κιβωτίου vs. ταχύτητα (km/h) από δοκιμές (π.χ. από περιοδικά αυτοκινήτου). Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τις διαφορές των 2 κιβωτίων.

Μια σίγουρα μεγάλη διαφορά του 6-τάχυτου TDI (όπως τη βιώνω εγώ) είναι η πολύ μακριά 2η σχέση κιβωτίου, που προσωπικά με ενοχλεί σε χαμηλές ταχύτητες κατά την κίνηση εντός πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη το τσέκαρα. Στις 2000 στροφές κ με 3η έχω περίπου 60, με 4η 80 κ με 5η λίγο πάνω από 100.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η 6η είναι όβερ. καλά αυτό είναι λογικό.

Αλλά 125 με 2.000 rpm? μεγάλη αραίωση (που ήδη έχει στις προηγούμενες σχέσεις)

Δηλ για να έχεις 6η πρέπει να πηγαίνεις πάνω από 100 τότε...

Στο Α3 2,0 FSI 150HP που είχα πριν, είχα τα εξής με 2.000rpm:

4η: 60

5η: 70

6η: 80

Θα μου πεις: βενζίνη άρα πάει μέχρι 6.500rpm. Ναι, αλλά δίνει και πιο πολύ τελική οπότε ας πούμε ότι έρχονται ψιλο ίσια. Γενικά είναι αριαά η κλιμάκωση με το 5άρι και κάποιες φορές ειδικά σε ανηφορικά κομμάτια νιώθεις ότι κρεμάει κάτω από τις 1.800 και πρέπει να κατεβάσεις.Επίσης όπως λες, με την 6η την χρησιμοποιείς μόνο εθνική. Αλλά και την 5η μόνο σε μεγάλες ευθείες την βάζω. Στο AUDI σε μικρές ευθείες έβαζα την 6η για πλάκα και τράβαγε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, ο υπολογιστής προτρέπει από τα 80 να βάλεις 6η! Εγώ βάζω γύρω στα 85-90 κ είναι μια χαρά. ΟΚ, δεν θα κάνεις γρήγορη προσπέραση, αλλά μπορείς να προσπεράσεις αν έχεις χρόνο χωρίς να κατεβάσεις. Η αλήθεια είναι ότι το μοτέρ μας θέλει 1800 στροφές τουλάχιστον για να ανεβάζει εύκολα κ να μην ζορίζεται. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα αυτοκίνητά μας έχουν στόχο την οικονομία κ όχι τις επιδόσεις. Γι'αυτό και οι πολύ μακριές σχέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , faniaros said:

Κοίταξε, ο υπολογιστής προτρέπει από τα 80 να βάλεις 6η! Εγώ βάζω γύρω στα 85-90 κ είναι μια χαρά. ΟΚ, δεν θα κάνεις γρήγορη προσπέραση, αλλά μπορείς να προσπεράσεις αν έχεις χρόνο χωρίς να κατεβάσεις. Η αλήθεια είναι ότι το μοτέρ μας θέλει 1800 στροφές τουλάχιστον για να ανεβάζει εύκολα κ να μην ζορίζεται. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα αυτοκίνητά μας έχουν στόχο την οικονομία κ όχι τις επιδόσεις. Γι'αυτό και οι πολύ μακριές σχέσεις.

Από τις 1800 και πάνω πρέπει να ανοίγει το turbo( ? ) ... Όποτε αρπάζει πολύ γρήγορα. Όταν έχει ζεσταθεί το αυτοκίνητο μπορεί να είσαι και με 6η και να πέσεις στα 70 χλμ/ώρα και να τη σηκώνει τη ταχύτητα στο κιβώτιο ... Όμως όπως λέει ο φανιαρος, αν δεν φτάσει τα 80 δεν συνίσταται η 6η ταχύτητα! Αυτό ένα αντιθέσει με τον βενζινοκινητήρα της Vw 1.4 tsi όπου με ταχύτητα άνω των 50 σου προτείνει την 6η ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.